powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Szczecin. Kilkadziesiąt wydarzeń na teatralnym Kontrapunkcie

Kilkadziesiąt spektakli, w tym 11 konkursowych - z czego pięć zagranicznych, będą mogli obejrzeć w dniach 13-24 kwietnia widzowie podczas 51. Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt. Część przedstawień tradycyjnie już zostanie zaprezentowana w Niemczech.

We wtorek organizatorzy przedstawili szczegółowy program festiwalu.

Międzynarodowe jury oraz widzowie ocenią m.in. spektakl "Maria Callas. Master Class" Och-Teatru z Warszawy, przedstawienie "Wojny, których nie przeżyłam" Teatru Polskiego z Bydgoszczy. O nagrodę ubiegać się też będą artyści warszawskiego Teatru Żydowskiego, którzy przyjadą do Szczecina ze spektaklem "Aktorzy żydowscy", czy Teatru Powszechnego ze stolicy z produkcją "Nieznośnie długie objęcia".

Trzy przedstawienia konkursowe zostaną zaprezentowane w Berlinie.

Jak podkreśliła dyrektor festiwalu Anna Garlicka, jest on świętem nie tylko teatru, ale także kultury dla mieszkańców miasta. - Konkurs jest jego istotną częścią, ale tylko jedną - dodała.

Jak mówił dziennikarzom wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska, Kontrapunkt udowadnia, że teatr jest dla wszystkich i każdy ma szanse skorzystać z oferty festiwalowej. - Chcemy, by festiwal przybliżał teatr odbiorcy, szczególnie temu młodemu - zaznaczył. Jak powiedział, organizatorzy wkraczają w drugie półwiecze istnienia Kontrapunktu - z nową energią i radością.

Jak zawsze w czasie festiwalu odbędzie się spotkanie krytyków, badaczy i praktyków teatralnych, którzy tym razem podejmą dyskurs o festiwalach teatralnych. W tym roku dyskusja dotknie tematu "Nowy" teatr (nie)porozumienia". Uczestnicy będą próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy współczesny teatr posługuje się językiem enigmatycznym, zrozumiałym jedynie dla "akademickich" teoretyków.

"Kontrapunkt" to nie tylko spektakle teatralne, ale także liczne imprezy towarzyszące: koncerty, dyskusje panelowe, widowiska plenerowe i wystawy.

W sobotnią noc 16 kwietnia odbędzie się impreza towarzysząca przeglądowi pod hasłem "Północ teatrów" - swoje spektakle pokażą szczecińskie sceny.

Festiwalowi towarzyszyć będzie "Mały Kontrapunkt", czyli projekt skierowany do dzieci i ich rodziców. Zacznie się 15 kwietnia i potrwa trzy dni, podczas których mali widzowie przeżyją swa przygodę z teatrem.

W finale Narodowy Stary Teatr z Krakowa pokaże przedstawienie "Nie-Boska komedia. Wszystko powiem Bogu!".

"Kontrapunkt" to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Eksponuje najnowsze nurty i poszukiwania, konfrontuje przykłady różnorodnych stylistyk i języków teatralnej wypowiedzi, dokonania uznanych twórców z interesującymi eksperymentami początkujących artystów.

Po raz pierwszy festiwal odbył się w 1966 r. jako I Szczeciński Tydzień Teatralny. Przyjęta później nazwa "Kontrapunkt" oddaje charakter szczecińskich spotkań, zestawiających tradycyjne spektakle z przedstawieniami teatrów off-owych.