powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Wkrótce Festiwal Teatru Ukraińskiego "Wschód-Zachód"

IV edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatru Ukraińskiego "Wschód-Zachód" odbędzie się od 02 do 09 kwietnia 2017 roku w Krakowie, jej mottem będzie "Per aspera ad astra".

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Widowisk Masowych i Show-programów we współpracy z Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie. Festiwal w tym roku gości uczestników z Ukrainy, Polski, Gruzji, Niemiec, Słowenii, Austrii. Dwadzieścia teatrów zagrają spektakle na scenach Teatru Groteska, Teatru Praska 52, Teatru Nowego Proxima, Teatru bez Rzędów, Teatru Odwróconego oraz SCKM.

Podczas Festiwalu odbędą się spektakle, panele dyskusyjne, spotkania z artystami, prezentacje, wystawy oraz inne wydarzenia towarzyszące. Podobnie jak i w poprzednich edycjach, pragniemy zaprezentować współczesne profesjonalne i amatorskie teatry z Ukrainy i z całego świata, nawiązujące tematyką swoich sztuk do szeroko pojętej tematyki ukraińskiej.

Dzięki Państwa wsparciu i pomocy mamy możliwość organizować tak wielokulturowe przedsięwzięcie, które w październiku 2016 roku otrzymało Główną Nagrodę jako Kulturowy Projekt Transgraniczny na Forum Partnerstwa Wschodniego w Lublinie.

***

Program

IV Midzynarodowego Festiwalu Teatru Ukraińskiego "Wschód-Zachód"

04.04.2017 wtorek

g. 15

Teatr "Awantura" (Nowowołyńsk, Ukraina)

Spektakl "Pierwsze koty za płoty" (komedia) POLSKA PRAPREMIERA

Teatr Praska 52

Reżyser: Ołena Markiw/

Obsada: Wiktor Gawryluk / , Ałła Bojko / , Marija Olijczuk / , Sergij Pertug /

Teatr stworzony przez amatorów-miłośników, którzy poświęcają swój czas na bezinteresowną pracę twórczą w służbie Melpomeny. Przynosi ona rezultaty w postaci satysfakcji oraz licznych nagród w konkursach i festiwalach.

"Pierwsze koty za płoty" Stepana Wasylczenki to humorystycznie przedstawione losy młodych, którzy chcą się pobrać. Jest jednak pewna przeszkoda - rodzice dziewczyny nie chcą jej jeszcze wydawać za mąż

Czas trwania spektaklu: 70 minut

Spektakl grany w języku ukraińskim

*

g. 17

Teatr TEMP (Czerniowce, Ukraina)

Spektakl "Między dwiema siłami" (dramat) POLSKA PRAPREMIERA

Teatr bez Rzędów

Reżyser: Marta Szumiłowa-Łysiakowa/ -

Obsada: Jewhenij Łysiakow / , Anna Nikitina / , Walentyna Komari / , Ołeksandr Mołdowan / , Diana Kuczurian / , Stepan Gołowacz / , Roman Palijczuk / , Natalia Szewczuk / , Aurinija Moskał /

Stworzony w 1967 roku w Czerniowcach teatr TEMP chętnie sięga po zaangażowane społecznie dramaty o tematyce aktualnej dlaUkraińców.

Dramat "Między dwiema siłami" Wynnnyczenki porusza - wciąż aktualny - problem ścierania się 2 sił, chcących przejąć kontrolę nad terytorium Ukrainy oraz walk bratobójczych. Po której stronie stanąć? Czym się kierować przy podejmowaniu decyzji? Jaką cenę zapłaci główna bohaterka za dokonanie wyboru?

Czas trwania spektaklu: 50 minut

Spektakl grany w języku ukraińskim

*

g. 19

Narodowy Akademicki Teatr im. Łesi Ukrainki (Kijów, Ukraina)

Spektakl "Zabawy na podwórku" (dramat)

Teatr Groteska

Reżyser: Oded Kotler (Izrael)/ (), Dmytro Morozow (Ukraina)/ ()

Obsada: Natalia Żuk / , Ołeksandr Sokołenko / , Hlib Suriaha / , Daniił Prymaczow / , Jegor Kuryszczenko / , Jewhen Szczerbań / , Angelina Symonowa /

Kijowski Teatr im. Łesi Ukrainki powstał w 1891 roku jako prywatne przedsięwzięcie znamienitego aktora i reżysera Mykoły Sołowcowa.

Dramat Edny Mazyi "Zabawy na podwórku" to nietypowo opowiedziana historia sądu w sprawie zbiorowego gwałtu. Oparta na faktach historia czternastoletniej Dvori Machnes, brutalnie zgwałconej, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, przez czterech starszych kolegów z podwórka. Zaufanie graniczy tu z naiwnością, a ogromna potrzeba miłości i akceptacji doprowadza do tragedii.

Czas trwania spektaklu: 90 minut

Spektakl grany w języku rosyjskim

*

g. 21.15

Teatr "Na Lermontowskiej 27" (Charków. Ukraina)

Spektakl "Dwoje na huśtawce" (melodramat)

Teatr Nowy

Reżyser: Ludmyła Zacharczuk /

Obsada: Anastasija Zadorożna / , Jewgen Kolada /

Teatr założono w 1998 roku w Charkowie i od tego czasu stworzył on ponad 30 spektakli. Wystawiał swoje sztuki na Ukrainie, w Paryży, Gdańsku, Krakowie i Sankt Petersburgu.

Sztuka Williama Gibsona "Dwoje na huśtawce" to melodramat opowiadający historię młodego adwokata, który po rozwodzie przeprowadza się i chce zmienić całe swoje życie, a tak naprawdę ucieka przed samotnością. Czy znajdzie przed nią ratunek?

Czas trwania spektaklu: 100 minut

Spektakl grany w języku rosyjskim z napisami w j.polskim

______________________________________________________________

05.04.2017 środa

g. 17

Teatr POLOT (Odessa, Ukraina)

Monospektakl "Teatr" (dramat)

Teatr bez Rzędów

Reżyser: Margaryta Płochotnik /

Obsada: Natalia Płochotnik /

Studio Teatralnej Antrepryzy " POLOT" przy Związku Polaków na Ukrainie im. A. Mickiewicza w Odessie została założona w 2010 roku przez Margarytę Płochotnik, są w nim wystawiane zarówno sztuki klasyczne, jak utwory autorskie.

Monodramat Somerset Moem "Teatr" to studium przeżyć uznanej aktorki, która odkrywszy, że się starzeje, szuka antidotum na nieuniknione. Czy słusznie upatruje go w miłości?

Czas trwania spektaklu: 40 minut

Spektakl grany w języku polskim

*

g. 19

Ludowy Teatr Dramatyczny (Czerniowce, Ukraina)

Spektakl "Wielki głód" (dramat) POLSKA PRAPREMIERA

Teatr Groteska

Reżyser: Iwan Danylin /

Obsada: Ołeh Kolankowski / , Iwan Danylin / , Kateryna Drobot / , Lubow Mołoda / , Wołodymyr Rusnak / , Władysław Iwasiuk / I , Julia Dejnega / i, Natalia Tkaczuk/ i

Założony w 1956 roku Teatr wystawia sztuki Ukraińskich i światowych klasyków.

"Wielki Głód" to dramat historyczny na motywach sztuki N. Worożbyt pt. "Spichlerz". Wielki głód to pojęcie odnoszące się do wydarzeń 1932-33 roku, kiedy w rezultacie represji stalinowskich na skutek sztucznie wywołanego głodu zginęło na Ukrainie od 4 do 10 mln ludzi. Spektakl pokazuje, jak elementy codzienności, takie jak zazdrość, religijność, miłość, zdrada i pragnienie szczęścia nabywają na tle tak ogromnej tragedii nowego wymiaru moralnego.

Czas trwania spektaklu: 70 minut

Spektakl grany w języku ukraińskim

*

g. 21.30

Teatr "Dziwny zamek" (Kijów,Ukraina)

Opera "Medium" (dramat)

Teatr Nowy

Reżyser: Ołeksandr Spiwakowski /

Obsada: Anastasija Poliszczuk / , Daria Mykołenko / , Sergij Derun / , Chrystyna Romanowa / , Roman Łeszczow / , Ołesia Matej / , Kateryna Dziundzia / , Iryna Szesterenko /

Działający od 29 lat teatr-studio stworzył ponad 70 inscenizacji na podstawie utworów ukraińskich i światowych twórców oraz ukraińskich i rosyjskich baśni ludowych.

Opera "Medium" Giana Carlo Menottiego - śmierć i szaleństwo jako konsekwencje manipulowania ludźmi w tzw. teatrze spirytyzmu. Co się dzieje, kiedy nad człowiekiem zatrzaskuje się pułapka więżąca go między światem realnym i nadprzyrodzonym?

Czas trwania spektaklu: 60 minut

Spektakl grany w języku ukraińskim

__________________________________________________________________

06.04.2017 czwartek

g. 15

Teatr "Amplua" (Teteriwka, obwód Żytomierski, Ukraina)

Spektakl "Śmieszne pieniądze" (komedia)

Teatr Praska 52

Reżyser: Switłana Mianowska /

Obsada: Bohdan Drozd / , Anna Zdorowik / , Denys Składannyj / , Alina Mianowska / , Petro Dowhyj / , Artem Dubrowski / , Andrij Czernata / , Jurgen Schmidt / , Wiktoria Michajłowska / , Diana Martyniuk / , Anna Mianowska / , Karina Jakowlewa / , Anżelika Jakowlewa / Anna, Jaryna / , Jana Wdowenko / , Ołena Chomczuk /

Grupa dziecięco-młodzieżowa pochodząca z Teteriwki i Żytomierza została założona w 2014 roku. Odnosi sukcesy w konkursach o cora większym zasięgu.

"Śmieszne pieniądze" to sztuka Rey'a Cooney'a traktująca o perypetiach statystycznego młodego Ukraińca z niezamożnej rodziny, który, nieoczekiwanie, znajduje w metrze fortunę. Jak wpłyną na niego pieniądze? Czy przyniosą szczęście, czy też ujawnią najgorsze cechy posiadacza?

Czas trwania spektaklu: 50 minut

Spektakl grany w języku ukraińskim

*

g. 17

Teatr Zależny PK

Teatr Tilde (Tbilisi, Gruzja)

Spektakl "Libertyn" (komedia) POLSKA PRAPREMIERA

Reżyser: Oksana Czadajewa/

Obsada: Mychajło Rodionow / , Nadia Papowian / , Mariam Tipunian / , Anastasija Chaciaszwili / , Janina Dzenceołowskaja / , Alisa Dorochowa /

Teatr-Galeria TILDE to eksperymentalne centrum kultury działające w sferze sztuk wizualnych. Żeńska amatorska grupa aktorska stara się przybliżyć widzowi wewnętrzny świat kobiet, a także budować poprzez sztukę porozumienie między ludźmi różnych wyznań i narodowości.

Komedia opowiada o wydarzeniach mających miejsce w czasie, gdy Denis Diderot przebywał w wiejskiej posiadłości pewnego szlachcica, gdzie w ukryciu drukował kolejne części swojej, nielegalnej wówczas, Encyklopedii. W wolnych chwilach oddawał się życiu tytułowego libertyna pełnemu uczt, zabaw, romansów i seksualnych przygód.

Czas trwania spektaklu: 70 minut

Spektakl grany w języku rosyjskim

*

g. 19

Teatr Groteska

Pierwszy Ukraiński Akademicki Teatr dla Dzieci i Młodzieży (Lwów, Ukraina)

Spektakl "Romeo i Julia" (tragedia)

Reżyseria: Wadym Sikorski /

Obsada: Wasyl Wasyłyk / , Bogdan Bałko / , Wasyl Kogut / , Wasyl Balicki / , Mychajło Ponzel / , Ołeksandr Czeszerow / , Dmytro Bartkow / , Igor Danczuk / , Łarysa Didenko / , Iryna Kucharska / , Natalia Mazur / , Tetiana Maksymiuk /

Założony w 1920 roku teatr do dziś wystawia największe dzieła ukraińskiego i światowego dziedzictwa dramaturgicznego. Na jego deskach realizowano m.in. inscenizację Tolkienowskiego "Hobbita".

"Romeo i Julia" Szekspira w przekładzie Jurija Andruchowycza prezentowana w całkowicie współczesnej aranżacji! Powszechnie znana historia nabiera całkiem nowego smaku dzięki nowemu tłumaczeniu tekstu.

Czas trwania spektaklu: 110 minut z przerwą

Spektakl grany w języku ukraińskim w tł.Juria Andruchowycza

*

g. 21.30

Teatr Nowy

Akademicki Teatr Młodego Widza (Zaporoże, Ukraina)

Spektakl "Walc wypadku" (dramat)

Reżyser: Gennadij Fortus /

Obsada: Lubow Frygan / , Maksym Berezner /

Teatr założono w 1979r. Pracę jego młodego zespołu charakteryzują odważne rozwiązania artystyczne. Profesjonalni artyści wchodzący w skład grupy wielokrotnie otrzymywali nagrody na festiwalach teatralnych. W swojej pracy starają się, bazując na profesjonalizmie, poruszać tematy aktualne dla współczesnej młodzieży.

Spektakl "Walc awarii" opowiada historię bohaterki, która w rezultacie wypadku samochodowego trafia w zaświaty. Tam o jej dalszym losie mają zdecydować odpowiedzi, których udzieli Aniołowi. Pytania dotyczą jej życia, świata, ludzkości i znamienitych ludzi. Czy jej odpowiedzi otworzą wrota raju?

Czas trwania spektaklu: 110 minut z przerwą

Spektakl grany w języku rosyjskim z napisami w j.polskim

*

07.04.2017 piątek

g. 15

Teatr Odwrócony

Teatr "Żmenia" (Równe, Ukraina)

Monospektakl "Trzy kukułki z ukłonem" (dramat) POLSKA PRAPREMIERA

Reżyseria: Ołena Melnyczuk /

Obsada: Wiktoria Żołyńska /

Studencka grupa teatralna "Żmenia" powstała przy katedrze reżyserii teatralnej Uniwersytetu Równeńskiego. Wystawia sztuki ukraińskich i zagranicznych twórców.

"Trzy kukułki z ukłonem" to opowieść o skomplikowanych losach miłości Marfy do żonatego mężczyzny. Ich więź była tak silna, że kobieta przeczuwała nadejście listów ukochanego z zesłania. Listów adresowanych do jego żony, Sofiji Sztuka daje odpowiedź, czemu ludzkie losy będąc poplątane i skomplikowane mają głębszy sens, a z cierpienia może wyniknąć coś nieoczekiwanego.

Czas trwania spektaklu: 30 minut

Spektakl grany w języku ukraińskim

*

g. 17

Teatr Praska 52

Teatr na Skrzyżowaniu (Czerniowce, Ukraina)

Spektakl "Latający lekarz" (komedia)

Reżyser: Iwan Danylin /

Obsada: Maksym Nykoriak / , Ołena Matwijczuk / , Iryna Gokera / , Iwan Danylin / , Ina Danylina / , Igor Demianiuk / ' , Łarysa Demianiuk / '

Nowoutworzona grupa aktorów i reżyserów przedstawia komedię "Latający Lekarz" na podstawie "Lekarza mimo woli" J. B. Moliera. Spektakl opowiada o parze młodych zakochanych, którzy muszą pokonać rozmaite przeszkody, żeby być razem. Główną przeszkodą jest ojciec panny młodej, który chce ją wydać za paskudnego, ale bogatego starca

Czas trwania spektaklu: 60 minut

Spektakl grany w języku ukraińskim

*

g. 19

SCKM

Akademicki Ukraiński Teatr Muzyczno-Dramatyczny im. Tarasa Szewczenki (Czernihów, Ukraina)

Spektakl "Komedia pomyłek" W. Szekspira (komedia)

Reżyser: Andrij Bakirow /

Obsada: Ołeksandr Kukowierow / , Wałentyn Sudak / , Jewhen Bondar / , Sergij Puntus / , Mykoła Łemeszko / , Wałentyn Koriń / , Pawło Pugaczow / , Eduard Bragida / , Wołodymyr Suraj / , Petro Wełykyj / , Dmytro Litaszow / , Natalia Maksymenko / , Switłana Bojko / , Iryna Łozowska / , Oksana Grebeniuk / , Natalia Puntus / , Mykoła Musatow / , Sergij Nosenok / , Iryna Jusuchno / , Ołena Stacenko /

Teatr założono w 1926 roku. Od tej pory często występował on na terenie Ukrainy oraz na gościnnych występach i festiwalach poza nią. W repertuarze znajdują się utwory ukraińskich i zagranicznych dramaturgów realizowane w duchu klasycznego teatru koryfejskiego.

Mężczyzna wyrusza na poszukiwania swojego brata bliźniaka, z którym został rozłączony 18 lat wcześniej w czasie sztormu. W podróży towarzyszy mu sługa, również posiadający brata bliźniaka Komedia pełna pomyłek pełna nieoczekiwanych sytuacji!

Czas trwania spektaklu: 135 minut z przerwą

Spektakl grany w języku ukraińskim

*

g. 21.30

Teatr Nowy

Akademicki Ukraiński Teatr Muzyczno-Dramatyczny (Ługańsk, Ukraina)

Spektakl "Płuca" (dramat)

Reżyser: Jewhen Merzlakow /

Obsada: Weronika Zołotowercha / , Jarosław Groszew /

Teatr działa od 1941 roku. W 2014 przeniósł swoją działalność z okupowanego Ługańska do Siewierodoniecka. W ciągu ostatniego roku stworzył ponad 60 sztuk oraz 12 premier, z którymi występował w kilku miastach Ukrainy.

"Płuca" Duncana MacMillana to wręcz brutalne spektrum zachowań pokolenia, dla którego nieokreśloność jest sposobem na życie. Czy rodzić dziecko? Jaka przyczyna jest właściwa w podejmowaniu takiej decyzji? Autor szuka szczerej odpowiedzi.

Czas trwania spektaklu: 90 minut

Spektakl grany w języku ukraińskim z napisami w j. polskim

___________________________________________________________________

08.04.2017 sobota

g. 13

Centrum Mlodzieży im.dr H.Jordana

Teatr Scena Elffów (Warszwa, Polska)

Spektakl "Calineczka" (bajka dla dzieci)

Reżyser: Ani Polarusz/

Obsada: Ani Polarusz/ , Patryk Huńkowski/

Scena Elffów powołana do życia przez dwie twórcze osoby: Ani Polarusz (Ani-rusz) i Marię Romę Klatkę (Ro-mari). Celem teatru jest uwrażliwianie na sztukę teatralną, sztukę lalki i sztukę muzyki małych i dorosłych oraz nauka poprzez wspólną, rodzinną zabawę, co pozwala na lepsze poznanie siebie i swoich pociech. W działaniach Sceny Elffów udział biorą inni uzdolnieni i znani twórcy: muzycy, aktorzy, tancerze. Prócz koncerto-spektakli Scena Elffów prowadzi także różnego rodzaju artystyczne warsztaty dla rodzin.

Spektakl na fortepian i marionetkę "Calineczka" na podstawie bajki H.Ch.Andersena - to pełna emocji opowieść prostej kobiety i małej dziewczynki: dwóch bohaterek patrzących na świat "różnymi oczyma". Dźwięki płynące z fortepianu w magiczny sposób łączą te dwie postaci. Ten artystyczny eksperyment ma na celu przybliżyć twórczość H.Ch. Andersena jako refleksję nad niejednoznacznością otaczającego nas świata, odbicie naszej rzeczywistość.

Czas trwania spektaklu: 40 minut

Spektakl grany w języku polskim

*

g. 17

Teatr Odwrócony

Teatr "Lalkowe Schody" (Równe, Ukraina)

Spektakl "WF dla Baby Jagi" Spektakl "Myjdodir" (bajka dla dzieci)

Reżyser: Andrij Okładow /

Obsada: Anastasija Bakaleć/ , Zoriana Bakaleć / , Ołeksandra Moskalowa / , Władysław Moskalow / , Wiktoria Czynko / , Arsenio Menegeldo / , Władysława Jaskoła / , Margaryta Kornijczuk / , Anastasija Mychajluk / , Jarosławna Oczko / , Ołesia Baczmaniuk / , Weronika Kejewis / , Daria Kowtoniuk / , Zarina Szewczuk / , Anton Podołeć /

W 2015 roku przy Równeńskim Akademickim Teatrze Obwodowym stworzono dziecięce studio teatralne "Lalkowe schody".

"WF dla Baby Jagi" to bajkowa opowieść o sile przyjaźni i nieoczekiwanych korzyściach wynikających z ćwiczeń. Czy dziewczynce uda się odzyskać psa wykradzionego przez Babę Jagę? Co wyniknie z jej znajomości z zajączkiem i jeżykiem? Przekonajcie się sami!

Wesoły bajkowy spektakl dla najmłodszych widzów, z którego można się dowiedzieć, dla czego warto myć ząbki i dbać i higienę. A co się dzieje, kiedy mały brudasek ucieka przed szczotką? Do akcji wkracza Myjdodir!

Czas trwania dwóch spektakli: 55 minut

Spektakle grane w języku ukraińskim

*

g. 19

Teatr Praska 52

Teatr na Sadowej (Sumy, Ukraina)

Spektakl "Wyjście przez okno" (komedia)

Reżyser: Ołeksandr Reszytko /

Obsada: Daria Biłecka / , Dmytro Dumczykow / , Wita Zaczepa / , Bohdana Kapłenko / , Kateryna Lubywa / , Olha Obołonyk / , Jewhenij Subota / , Anna Czukan / , Ołeksandr Fesenko / , Iwan Szestopał /

Założony w 2010 roku teatr studencki powstały przy Wyższej Sumskiej Szkole Kultury i Sztuki. Chętnie oglądany przez młodych widzów w Sumach, nagrodzony w Krakowie. Wystawia sztuki współczesnych światowych twórców tworząc niebanalne aranżacje i scenografię.

Ray Cooney "Wyjdźcie do okna" to zwariowana brytyjska komedia z udziałem doradcy premiera, seksownej sekretarki, gapowatego sekretarza, wścibskiego kierownika hotelu, tajemniczej szafy i... trupa! Zabawne dialogi, zaskakujące zwroty akcji i czarny humor w najlepszym wydaniu.

Czas trwania spektaklu: 90 minut (z przerwą)

Spektakl grany w języku ukraińskim