powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Dziś Światowy Dzień Lalkarstwa

W 1929 roku grupa ludzi z siedmiu krajów, zarażonych pasją lalkarstwa, założyła l'Union Internationale de la Marionnette (UNIMA), by promować i rozwijać tę dziedzinę sztuki. Wstąpiłam do UNIMY w 1970 roku, by zaspokoić wieloletnią fascynację lalkami. Teraz, dzięki internetowi, możemy w mgnieniu oka połączyć tysiące myślących podobnie ludzi różnych narodowości, wyznań, czy poglądów politycznych - pisze w przesłaniu z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa Nancy Lohman Staub, amerykańska redaktorka Światowej Encyklopedii Sztuki Lalkarskiej.

Zarejestrowane przedstawienia, konferencje, wykłady i warsztaty są dostępne całą dobę, a niektóre transmitowane na żywo. Opracowania naukowe. publikacje i zdjęcia wyskakują tuż po dotknięciu klawiatury. Ta popularność, która przerosła nasze najśmielsze wyobrażenia, oferuje unikatowe możliwości podejmowania międzynarodowej współpracy na rzecz wspólnego celu - wzajemnego zrozumienia poprzez sztukę lalkową.

Lalkarstwo rozwinęło się w każdym zakątku świata. Dokumentacja umieszczona w internecie daje nam dostęp do wielu tradycyjnych form lalkowych. UNESCO umieściło dwanaście z nich na liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Na stronie internetowej można zapoznać się z dokumentacją, slajdami i nagraniami video. Co najmniej jedenaście dodatkowych form kulturowych z wykorzystaniem lalkarstwa można zobaczyć w bazie Kulturowego Centrum Azji i Pacyfiku. Miejmy nadzieję, że skusi to widzów do zagłębiania się w tajniki przedstawień i ich wspólne podstawy. Możemy wykorzystać tradycyjne lalkarstwo, by ukazywać zwykłe człowieczeństwo kryjące się w naszych różnicach kulturowych.

Jedną ze zwyczajowych osnów tradycyjnej sztuki jest zmiana, więc dokumentacja odgrywa tu ważną rolę. Po blisko czterdziestu latach poświęceń setek z nas - entuzjastów lalkarstwa, UNIMA opublikowała na swojej stronie internetowej zaktualizowaną "Światową Encyklopedię Sztuki Lalkarskiej" wydaną w 2009 r. w trzech językach: angielskim, hiszpańskim i francuskim. Dzięki niej historia lalkarstwa jest na wyciągnięcie ręki. Służy jako istotne narzędzie wielu muzeom na całym świecie, które pozyskały kolekcje lalek, jak i tym, które zajmują się ekspozycją wyłącznie tej formy sztuki. Ich kolekcje i katalogi są dostępne w sieci. Niektóre eksperymentują z obrazami 3D i replikacją w celach edukacyjnych. Utrwalanie historii poprzez udostępnianie wiadomości w Internecie przyczynia się do przyszłego rozwoju.

Setki współczesnych lalkarzy z całego świata umieszczają fragmenty swoich spektakli w Internecie, by przyciągnąć publiczność i darczyńców. UNIMA sposoruje przedstawienia, festiwale, konferencje i publikacje, oraz umieszcza relacje na swojej stronie internetowej. Zgodnie z zamierzeniem małej grupy założycielskiej, obecnie członkowie UNIMY z ponad dziewięćdziesięciu krajów, mimo różnic, współpracują ze sobą. Wraz z coraz intensywniejszym rozwojem rośnie odpowiedzialność za naszą publiczność i samych siebie. Świętujmy Światowy Dzień Lalkarstwa razem, jako przyjaciele - wspólnie oddani tej formie sztuki, poprzez umieszczanie obchodów naszego święta w Internecie, co naprawdę nas jednoczy!

***

Na zdjęciu: marionetki Arlekin i Colombina ze sztuki "Pinokio" przed muzeum teatru lalek na wyspie Hiddensee (Niemcy).