powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Śląskie. Nominowani do Złotych Masek 2017

Ogłoszono nominacje do Nagród Teatralnych "Złote Maski" w województwie śląskim za rok 2016.

Kategoria PRZEDSTAWIENIE ROKU

"Człowiek z La Manczy" Dale'a Wassermana i Mitcha Leigh w reżyserii Witolda Mazurkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej,

"Ubu Król" Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego w Operze Śląskiej w Bytomiu,

"Zielona Gęś" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w reżyserii Pawła Aignera w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej,

--

Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW

"Miłość do trzech pomarańczy" Zbigniewa Głowackiego na motywach baśni Carla Gozziego w reżyserii autora w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach,

"Roszpunka" na motywach baśni Jakuba i Wilhelma Grimmów w adaptacji i reżyserii Roberta Dorosławskiego w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie,

"W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem." Roberta Górskiego na motywach powieści Juliusza Verne'a w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach,

--

Kategoria AKTORSTWO - ROLA KOBIECA

Grażyna Bułka za rolę w monodramie "Mianujom mie Hanka" Alojzego Lyski w reżyserii Mirosława Neinerta w Teatrze Korez w Katowicach,

Anna Kadulska za rolę Marlene Dietrich w spektaklu "Leni Riefenstahl. Epizody niepamięci" Igi Gańcarczyk i Łukasza Wojtysko w reżyserii Eweliny Marciniak i za rolę Śmierci w spektaklu "Wujek 81. Czarna ballada" Roberta Talarczyka w reżyserii autora w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, a także za rolę Margarety w spektaklu "Przytuleni" Jonasa Gardella w reżyserii Gabriela Gietzky'ego w Teatrze bez Sceny w Katowicach,

Anna Konieczna za rolę Słowikowej w spektaklu "Garnitur prezydenta" Maliny Prześlugi w reżyserii Julii Mark w Teatrze Nowym w Zabrzu,

--

Kategoria AKTORSTWO - ROLA MĘSKA

Andrzej Dopierała za rolę Ragnara w spektaklu "Przytuleni" Jonasa Gardella w reżyserii Gabriela Gietzky'ego w Teatrze bez Sceny w Katowicach,

Wojciech Leśniak za rolę Szwejka w spektaklu "Dobry wojak Szwejk" Jaroslava Haška w reżyserii Igora Gorzkowskiego w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu,

Wiesław Sławik za rolę Saszy w spektaklu "Antygona w Nowym Jorku" Janusza Głowackiego w reżyserii Filipa Gieldona w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach,

--

Kategoria AKTORSTWO - ROLA WOKALNO-AKTORSKA

Joanna Kściuczyk-Jędrusik za rolę Barbórki w spektaklu "Wujek 81. Czarna ballada" Roberta Talarczyka w reżyserii autora w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach,

Anna Lubańska za rolę Matki Ubu w spektaklu operowym "Ubu Król" Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego w Operze Śląskiej w Bytomiu,

Rafał Sawicki za rolę Miguela de Cervantesa w spektaklu "Człowiek z La Manczy" Dale'a Wassermana i Mitcha Leigh w reżyserii Witolda Mazurkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej,

--

Kategoria REŻYSERIA

Paweł Aigner za reżyserię spektaklu "Zielona Gęś" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej,

Julia Mark za reżyserię spektaklu "Garnitur prezydenta" Maliny Prześlugi w Teatrze Nowym w Zabrzu,

Waldemar Zawodziński za reżyserię spektaklu operowego "Ubu Król" Krzysztofa Pendereckiego w Operze Śląskiej w Bytomiu,

--

Kategoria SCENOGRAFIA

Pavel Hubička za scenografię do spektaklu "Zielona Gęś" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w reżyserii Pawła Aignera w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej,

Grzegorz Policiński za scenografię do spektaklu "Młody Frankenstein" Mela Brooksa i Thomasa Meehana w reżyserii Jacka Bończyka w Teatrze Rozrywki w Chorzowie,

Maciej Preyer za scenografię do spektaklu "Wujaszek Wania" Antoniego Czechowa w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej,

--

Kategoria CHOREOGRAFIA

Dominika Knapik za choreografię do spektaklu "Leni Riefenstahl. Epizody niepamięci" Igi Gańcarczyk i Łukasza Wojtysko w reżyserii Eweliny Marciniak w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach,

Inga Pilchowska za choreografię do spektaklu "Młody Frankenstein" Mela Brooksa i Thomasa Meehana w reżyserii Jacka Bończyka w Teatrze Rozrywki w Chorzowie,

Jarosław Staniek za choreografię do spektaklu "Człowiek z La Manczy" Dale'a Wassermana i Mitcha Leigh w reżyserii Witolda Mazurkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej,

--

Kategoria NAGRODA SPECJALNA

Dagmara Gumkowska za autorską koncepcję artystyczną Międzynarodowego Festiwalu Teatromania w Bytomiu,

Zespół "Chłopcy Kontra Basia" za muzykę i role w spektaklu "W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem" Roberta Górskiego na motywach powieści Juliusza Verne'a w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach,

Iwona Woźniak za reżyserię spektakli: "Kopidoł" Joanny Sodzawiczny w Teatrze Naumionym w Ornontowicach oraz "Stary klamor w dziadkowym szranku" Joanny Sodzawiczny i Sandry Staletowicz w Teatrze Reduta Śląska w Chorzowie.

***

skład kapituły:

Łucja Ginko - przewodnicząca komisji

Maria Kempińska

Magdalena Legendź

Janusz Legoń

Danuta Lubina-Cipińska

Marek Mierzwiak

Marta Odziomek

Waldemar Patlewicz

Michał Centkowski

Tadeusz Piersiak

Przemysław Smyczek

Henryka Wach-Malicka