powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. MocArt RMF Classic 2016 dla aplikacji mobilnej Orkiestrownik

Wczoraj, 13 marca po raz siódmy wręczono statuetki MocArty RMF Classic w czterech kategoriach: Człowiek Roku, Wydarzenie Roku, Muzyka Filmowa Roku i Rzecz z Klasą.

Nagrodę MocArta 2016 w kategorii Rzecz z Klasą słuchacze przyznali aplikacji mobilnej Orkiestrownik, przygotowanej wspólnie przez Instytut Muzyki i Tańca i Narodowy Instytut Audiowizualny.

Jak co roku radio RMF Classic przyznało nagrody MocArty dla najważniejszych i najciekawszych zjawisk w świecie muzyki, kultury i designu. Aplikacja mobilna Orkiestrownik, przygotowana wspólnie przez Instytut Muzyki i Tańca i Narodowy Instytut Audiowizualny zwyciężyła w kategorii: Rzecz z klasą.

O aplikacji organizatorzy konkursu przy okazji nominacji pisali: "nowoczesny przewodnik po muzyce klasycznej, adresowany przede wszystkim do dzieci i młodzieży, który wprowadza w świat orkiestry, pokazuje instrumentarium, muzyków, dyrygenta, próbę i koncert. Znakomite narzędzie edukacyjne - można rzec - klasyka XXI wieku!".

Orkiestrownik to nowoczesny przewodnik po muzyce klasycznej w formie bezpłatnej aplikacji mobilnej. Krok po kroku wprowadza w świat orkiestry, pokazuje instrumentarium, muzyków, dyrygenta, próbę i koncert. Wszystko w formie wyjątkowej w skali światowej aplikacji multimedialnej, dostępnej na smartfony i tablety. Aplikacja jest dostępna od 15 września 2016 roku.

Najważniejszą częścią Orkiestrownika jest "Wirtualna orkiestra", której rdzeń tworzy wielokanałowe nagranie Bolera Maurice'a Ravela. Dzięki aplikacji można śledzić utwór takt po takcie, zarówno w widoku dynamicznej partytury, jak i graficznego schematu czy migającej mapy instrumentów. Można obserwować grę orkiestry i symultanicznie - pracę dyrygenta. Jedno kliknięcie wystarczy, by posłuchać dowolnego instrumentu i zobaczyć, jak muzyk na nim gra lub jak długo czeka by rozpocząć swoją partię.

O każdym instrumencie wielkiej orkiestry symfonicznej można dowiedzieć się więcej poprzez filmy i teksty. W aplikacji dostępnych jest 25 wizytówek instrumentów. Muzycy orkiestry Sinfonia Varsovia opowiadają o pracy artysty.

Oddzielne zakładki poświęcone są dyrygentowi, próbie oraz koncertowi. W roli przewodnika po świecie muzyki klasycznej występuje ceniony polski dyrygent Jerzy Maksymiuk. Wyjaśnia jaka jest rola dyrygenta, czemu służy próba i jak zbudowana jest orkiestra. W aplikacji zamieszczony jest także film o etykiecie obowiązującej w filharmonii, quiz z nagrodami i biblioteka nagrań zawierająca kompozycje: Beethovena, Bartóka i Dębskiego.

Orkiestrownik można pobrać ze sklepów Google Play oraz iTunes. W wersji podstawowej aplikacja waży 55 MB, natomiast na życzenie użytkownika, istnieje możliwość pobierania dodatkowych materiałów do pamięci urządzenia.

Producentami aplikacji są: Instytut Muzyki i Tańca (IMiT), Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA). Producentem wykonawczym jest Netigen Kluzowicz sp. j. Aplikacja została sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do MocArtów w tej kategorii Rzecz z klasą nominowano również tak rozmaite produkty jak projekt pawilonu Centrum Dialogu "Przełomy" w Szczecinie, książki wydawnictwa "Wytwórnia", AIRLY (czujnik zanieczyszczeń powietrza) czy kolekcja mebli Piotra Polka.