powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Wydarzenia edukacyjne wokół "Berlin Alexaderplatz"

19 i 21 marca w STUDIO teatrgalerii odbędą się dwa wydarzenia edukacyjne odbywające się w ramach programu do spektaklu "Berlin Alexanderplatz" w reż. Natalii Korczakowskiej.

STUDIO ALEXANDERPLATZ. Multimedialna wycieczka do Berlina

19 marca, godz. 17.00

"Berlin Alexanderplatz - stacja kolejowa w Berlinie położona w dzielnicy Mitte, w okręgu administracyjnym Mitte na południowy zachód od placu Alexanderplatz. Zespół stacji składa się z dworca kolejowego obsługującego linie regionalne i S-Bahn oraz z połączonej z nim podziemnej stacji trzech linii metra. Stacja kolejowa obsługiwała dawniej również pociągi dalekobieżne".

Ani Berlin, ani jeden z jego symboli - Alexanderplatz - na pierwszy rzut oka nie przypominają dziś miasta z powieści Alfreda Döblina. Alexanderplatz uchodzi za relikt postkomunistycznego planowania, "przedmurze Mongolii", które trzeba jak najszybciej zabudować szklanymi wieżowcami, lub symbol wspominanego z nostalgią życia w kraju, który zniknął wraz z upadkiem muru. A sam Berlin w wersji dla turystów jawi się jako idylliczna metropolia multi-kulti, ziemia obiecana, gdzie można spędzić życie na nieustającej rozrywce, nie martwiąc się o utrzymanie. Czy dawny duch miejsca, szpetnego, dzikiego, proletariackiego, w którym równie łatwo wspiąć się na szczyt, jak spaść na dno, zupełnie dał przegonić się gentryfikacji? Zapraszamy na spotkanie, podczas którego będziemy rozmawiać o obrazie Berlina - prawdziwym i zmitologizowanym.

Rozpoczniemy multimedialną prezentacją i opowieścią o historii miejsca, którą przybliży nam pisarka i dziennikarka Beata Chomątowska. W drugiej części spotkania głos należy do Was: zachęcamy do dyskusji i wspólnego dzielenia się swoimi berlińskimi opowieściami.

Beata Chomątowska - pisarka, dziennikarka, prezeska Stowarzyszenia Stacja Muranów. Autorka m.in. "Stacji Muranów", powieści "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie" i biografii architektów Lacherta i Szanajcy. Aktualnie pracuje nad książką o życiu na osiedlach z wielkiej płyty w Berlinie i w Polsce.

Wstęp wolny.

***

BERLIN ALEXANDERPLATZ. Spotkanie wokół powieści

21 marca, godz. 17.00

"Berlin Alexanderplatz" Alfreda Döblina to jedna z najgłośniejszych niemieckich powieści lat 20, porównywana do Ulissesa Jamesa Joyce'a. Autor stworzył wielowymiarowy portret międzywojennego Berlina, na który składają się różne punkty widzenia, m.in. fragmenty artykułów prasowych, sprawozdania sądowe, mity greckie, popularne piosenki, treść miejskich afiszy, efekty dźwiękowe i cytaty z innych utworów. Jest to obraz chaosu wielkiego europejskiego miasta XX wieku, w którym dojrzewał współczesny nacjonalizm i faszyzm.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie poświęcone powieści "Berlin Alexanderplatz" połączone z rozmową na temat spektaklu. Spotkanie poprowadzi dramaturg STUDIO teatrgalerii Wojtek Zrałek - Kossakowski.

Wstęp wolny.