Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

05-01-2012
17-02-2020
Warszawa. Ostatnia szansa na zgłoszenie spektakli do 26. OKnWPSW
20 lutego mija termin zgłaszania do Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej spektakli, których premiery odbyły się po 1 stycznia 2020 r., bądź są planowane do 31 marca 2020 r.
05-02-2020
Warszawa. Recenzje - 26. OKnWPSW
Mija 4 miesiąc teatralnych podróży i intensywnej pracy członków Komisji Artystycznej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-02-2020
Kalinowy czar
"Wyspa Kalina" w reż. Agaty Puszcz w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Pisze Sabina Zygmanowska, członkini Komisji Artystycznej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-02-2020
Mockowanie incognito
"Mock. Czarna burleska" w reż. Konrada Imieli w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Pisze Michał Mizera, członek Komisji Artystycznej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-02-2020
Niebezpieczna gra
"Wszechmocni w sieci" Wawrzyńca Kostrzewskiego w reż. autora w Teatrze Kamienica w Warszawa. Pisze Jan Karow, członek Komisji Artystycznej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-02-2020
Nie-pokój nauczycielski
"Kowboje" w reż. Anny Smolar w Teatrze im. Osterwy w Lublinie. Pisze Jacek Sieradzki, członek Komisji Artystycznej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-02-2020
Pani eŚ na zakręcie
"Kto się boi Pani Eś" Marty Guśniowskiej w reż. Punch Mamy w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-02-2020
Silna rodzina, silne państwo?
"Nasza Pani" Agnieszki Charkot w reż. Marii Baładżanow w Teatrze Czwarta Scena w Katowicach. Pisze Katarzyna Lemańska, członkini Komisji Artystycznej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
08-01-2020
Komunikat - 26. Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Przypominamy, że zbliża się termin nadsyłania zgłoszeń spektakli, których premiera odbyła się między 1 kwietnia a 31 grudnia 2019 roku - czekamy do 10 stycznia 2020 roku.
27-12-2019
O Wandzie, co z łuku strzelała
"Smok!" Jakuba Roszkowskiego w reżyserii autora w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Pisze Jan Karow, członek Komisji Artystycznej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-12-2019
Ocalić świat dorosłych
"Motyl" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reż. Marcina Libera we Wrocławskim Teatrze Lalek. Pisze Sabina Zygmanowska, członkini Komisji Artystycznej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-12-2019
Opowieści przy zupie
"Mazgan. Miasto" Beniamina Bukowskiego w reż. Judyty Berłowskiej w Teatrze im. Horzycy w Toruniu. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-12-2019
Prorocza to noc!
"Tajemnica beletrysty, czyli ostatnia czytelnia w Imielinie" Mateusza Lewandowskiego, Karoliny Norkiewicz i Michała Sufina w reż. Michała Sufina w Klubie Komediowym w Warszawie. Pisze Michał Mizera, członek Komisji Artystycznej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-12-2019
Przebieżką przez Pekin
"PeKiN" Agaty Biziuk w reż. autorki, koprodukcja Teatru Żydowskiego w Warszawie i Teatru Papahema z Białegostoku. Pisze Jacek Sieradzki, członek Komisji Artystycznej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-12-2019
Skoro i tak zginiemy w zupie...
"Ja, Bałwan" Maliny Prześlugi w reż. Artura Romańskiego w Teatrze Animacji w Poznaniu. Pisze Katarzyna Lemańska, członkini Komisji Artystycznej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-12-2019
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Kolejny miesiąc pracy Komisji Artystycznej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej przynosi recenzje ze spektakli obejrzanych przez jej członków: Jacka Sieradzkiego, Andrzeja Lisa, Michała Mizerę, Kamilę Łapicką, Katarzynę Lemańską, Sabinę Zygmanowską i Jana Karowa.
27-12-2019
Zstępni Racheli w Bagateli
"Żyd z Wesela. Wycieczka krajoznawcza" wg Romana Brandsteattera i Stanisława Wyspiańskiego w reż. Klaudii Hartung-Wójciak w Teatrze Bagatela w Krakowie. Pisze Kamila Łapicka, członkini Komisji Artystycznej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-12-2019
Od środka
"#chybanieja" Artura Pałygi w reż. Pawła Passiego w Teatrze Maska w Rzeszowie. Pisze Jacek Sieradzki, członek Komisji Artystycznej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-12-2019
Dom
"Wykapany zięć" Krzysztofa Kędziory w reż. Pawła Szkotaka w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Pisze Michał Mizera, członek Komisji Artystycznej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-12-2019
Eko-aneks do dekalogu
"Greta i ostatni Wieloryb" wg Karola Kalinowskiego, Doroty Kowalkowskiej i Macieja Podstawnego w reż. Maciej Podstawnego w Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Pisze Kamila Łapicka, członkini Komisji Artystycznej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-12-2019
Farrokh, który stał się Freddiem
"Królowa. Freddie - jestem legendą" Marii Spiss w reż. Piotra Siekluckiego w Teatrze im. Fredy w Gnieźnie. Pisze Jan Karow, członek Komisji Artystycznej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-12-2019
Koniec niewinności
"Inna dusza" wg Łukasza Orbitowskiego w reż. Michała Siegoczyńskiego w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Pisze Sabina Zygmanowska, członkini Komisji Artystycznej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-12-2019
O raju dla najmłodszych
"Baśń o trzech konikach" Marka A. Cyrisa w reż. autora w Teatrze Animacji w Poznaniu. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-12-2019
Spotkanie z mordercą
"Zabić prezydenta" Piotra Rowickiego w reż. Piotra Ratajczaka w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Pisze Katarzyna Lemańska, członkini Komisji Artystycznej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-12-2019
Warszawa. Pierwsze recenzje Komisji Artystycznej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Początek grudnia przynosi pierwsze recenzje Komisji Artystycznej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Zachęcamy do lektury tekstów autorstwa Jana Karowa, Katarzyny Lemańskiej, Andrzeja Lisa, Kamili Łapickiej, Michała Mizery, Jacek Sieradzkiego i Sabiny Zygmanowskiej.
28-10-2019
Wałbrzych. Teatr Lalki i Aktora w prestiżowym konkursie
Najnowszy spektakl TLiA "Podwórko zaginionych zabawek" w reż. Roksany Miner bierze udział w 26. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
07-10-2019
Krytyk ekumeniczny
Sieradzki jest szanowany przez ludzi zarówno z prawej, jak i z lewej strony. To jego największe osiągnięcie - szczególnie teraz, w skonfliktowanej Polsce - pisze Paweł Soszyński w recenzji książki "Widok przez scenę" Jacka Sieradzkiego.
23-09-2019
Warszawa. Dziś mija termin naboru do Komisji Artystycznej Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Jesienią ruszy 26. edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, organizator Konkursu, stwarza szansę otwartego ubiegania się o pracę w Komisji Artystycznej Konkursu. Oferta skierowana jest do ludzi piszących o teatrze, krytyków, dziennikarzy, teatrologów. Zgłoszenia do 23 września.
05-09-2019
Traktować publiczność poważnie
- Zasadniczym problemem teatru dla młodzieży jest to, że jego twórcy cały czas zmuszeni są poruszać się po krawędzi. Nieprzemyślany krok w jedną stronę i widzowie poczują, że nie traktuje się ich poważnie - o teatrze dla dzieci i młodzieży rozmawiają Zuzanna Berendt, Dominik Gac, Henryk Mazurkiewicz, Piotr Morawski i Sandra Szwarc, członkowie Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, w miesięczniku Dialog.
02-07-2019
Gliwice. Najmrodzki na topie
Spektakl "Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach", wyprodukowany przez Teatr Miejski, zdobył Grand Prix na 25. Ogólnopolskim Konkursie Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Autorem scenariusza i reżyserem jest Michał Siegoczyński. Sztukę napisano na zamówienie gliwickiego teatru.
02-07-2019
Gliwice. "Najmrodzki..." tryumfuje
Spektakl "Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach", wyprodukowany przez Teatr Miejski w Gliwicach zdobył Grand Prix na 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest Michał Siegoczyński. Sztuka "Najmrodzki." została napisana na zamówienie gliwickiego teatru.
02-07-2019
Warszawa-Kielce. Dwie nagrody główne dla "Kubusia"
W tegorocznym, prestiżowym, 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej zgłoszonych zostało aż 130 spektakli z 81 teatrów z całego kraju.
01-07-2019
Rzeszów. Wielki sukces aktorów "Siemaszki"
W sobotę w Warszawie ogłoszono werdykt jury 25. jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Nagrodę zespołową za rolę w przedstawieniu "Lwów nie oddamy" w reżyserii Katarzyny Szyngiery otrzymali aktorzy Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
29-06-2019
Warszawa. Wręczono nagrody 25. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Przedstawienie "Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach" w reżyserii Michała Siegoczyńskiego z Teatru Miejskiego w Gliwicach zdobył Grand Prix 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. - Spektakl jest dziełem perfekcyjnym - mówiła przewodnicząca jury Anna Wakulik.
28-06-2019
Warszawa. Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Grand Prix, główna nagroda aktorska i za reżyserię oraz pięć wyróżnień indywidualnych - wielkim zwycięzcą jubileuszowej, 25. edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej okazał się spektakl "Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach" w reżyserii Michała Siegoczyńskiego z Teatru Miejskiego w Gliwicach.
25-06-2019
Warszawa. W piątek finał 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Najlepsze przedstawienie polskiego tekstu współczesnego, najlepszy tekst dramatyczny, reżyser i aktorzy - już w najbliższy piątek (28.06) poznamy zwycięzców jubileuszowej, 25. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Uroczyste ogłoszenie wyników odbędzie się, jak co roku, w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.
16-05-2019
Frajda opowiadania
"Wiele demonów" Jerzego Pilcha w reż. Jacka Głomba w Teatrze Śląskim w Katowicach. Pisze Jacek Sieradzki, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
16-05-2019
(Nie)będzie dobrze
"Staś i Zła Noga" Tomasza "Spella" Grządzieli w reż. Bartłomieja Błaszczyńskiego w Teatrze Śląskim w Katowicach. Pisze Dominik Gac. Członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
16-05-2019
Świętości naszej powszedniej
"Żywoty świętych osiedlowych" Lidii Amejko w reż. Kariny Grabowskiej w Teatrze Śląskim w Katowicach. Pisze Henryk Mazurkiewicz, członek Komisji Artystycznej 25.Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
16-05-2019
Tombak
"Gala '68. Wolność to luksus" Agnieszki Jakimiak i Mateusza Atmana w reż. Agnieszki Jakimiak w Teatrze Nowym w Łodzi. Pisze Piotr Morawski, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
16-05-2019
Warszawa. Ostatnie recenzje Komisji Artystycznej OKNWPSW
Komisja Artystyczna 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej zakończyła pracę w weekend majowy, obradując w malowniczej miejscowości Czerwionka-Leszczyny. Oto ostatnia część recenzji z obejrzanych przez członków Komisji spektakli.
16-05-2019
Za pięć Apokalipsa
"Jak ocalić świat na małej scenie?" Pawła Łysaka i Pawła Sztarbowskiego na podstawie słowa mówionego Anny Ilczuk, Mamadu Góo Bâ, Artema Manuilova i Pawła Łysaka w reż. Pawła Łysaka w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Pisze Sandra Szwarc, członkini Komisji Artystycznej 25.Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
16-05-2019
Zaklęta piosenka Bobby'ego Kleksa
"Wracaj" Przemysława Pilarskiego w reż. Anny Augustynowicz, Koprodukcja Teatru Powszechnego w Łodzi i Teatru Współczesnego w Szczecinie. Pisze Zuzanna Berendt, członkini Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
16-05-2019
Zmartwychwstanie Judasza
"Judaszaweł" Bartosza Żurowskiego w reżyserii autora w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Pisze Henryk Mazurkiewicz, członek Komisji Artystcznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
07-05-2019
Kielce. Spektakl Teatru Kubuś w finale konkursu
Spektakl "Pod adresem marzeń" Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach, inspirowany prawdziwą historią kamienicy, w której mieści się obecna siedziba teatru "Kubuś", znalazł się w finale 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
07-05-2019
Śląskie. "Najmrodzki" z Gliwic i "Staś" z Katowic w finale ważnego konkursu
Dwa spektakle wyprodukowane w ubiegłym roku w teatrach w województwie śląskim znalazły się w finale prestiżowego 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
06-05-2019
Warszawa. Dwanaście spektakli w finale 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Komisja Artystyczna po obejrzeniu 130 realizacji polskiego dramatu współczesnego wybrała dwanaście przedstawień, które w finale powalczą o nagrodę główną i nagrody indywidualne oraz ponad pięćdziesiąt, które otrzymają prawdo do refundacji kosztów produkcji.
24-04-2019
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Dziś prezentujemy kolejne Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
24-04-2019
Grający i rozgrywani
"Królowie strzelców. Sport w cieniu imperium" Piotra Rowickiego i Piotra Ratajczaka w reż. Piotra Ratajczaka w Teatrze Nowym w Zabrzu. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
24-04-2019
Łoś w wielkim mieście
"Miłoś, czyli nie bój się łosiu" Marii Wojtyszko w reż. Jakuba Krofty w Teatrze Lalek Guliwer w Warszawie. Pisze Sandra Szwarc, członkini Komisji Artystycznej 25.Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
24-04-2019
Niewyremontowani
"Sami" Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak (PiK) w reż. autorów w Teatrze im. Osterwy w Gorzowie Wlkp. Pisze Jacek Sieradzki, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
24-04-2019
Rwanda Maryja
"Wróg się rodzi" Marcina Kąckiego w reż. Anety Groszyńskiej w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. Pisze Dominik Gac, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
24-04-2019
Sztuka porażki
"Dead girls wanted" Jolanty Janiczak i Grzegorza Stępniaka w reż. Wiktora Rubina w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Pisze Piotr Morawski, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
24-04-2019
Wstydliwe przyjemności
"Być jak Beata" Piotra Domalewskiego i Żelisława Żelisławskiego w reż. Magdy Miklasz w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Pisze Zuzanna Berendt, członkini Komisji Artystycznej 25.Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
04-04-2019
Dużo, dużo wietrzenia
"Wyzwolenia" Magdy Drab w reż. Piotra Cieplaka w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy. Pisze Henryk Mazurkiewicz, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
04-04-2019
HejtStop w teatrze
"Hejt School Musical" Szymona Jachimka i Tomasza Valldal-Czarneckiego w reż. Tomasza Valldal-Czarneckiego w Teatrze Komedii Valldal w Gdyni. Pisze Sandra Szwarc, członkini Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
04-04-2019
Martwa natura z człowiekiem
"Rzeczy, których nie wyrzuciliśmy" wg Marcina Wichy w reż. Magdy Szpecht w Teatrze im. Fredry w Gnieźnie. Pisze Zuzanna Berendt, członkini Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
04-04-2019
Natura matka
"Trump i pole kukurydzy" Artura Pałygi w reż. Pawła Łysaka w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Pisze Piotr Morawski, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
04-04-2019
Skrzynki słów
"Mazgan. Miasto" Beniamina M. Bukowskiego w reż. autora w Teatrze Midraszowym w Krakowie. Pisze Dominik Gac, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
04-04-2019
Warszawa. Nowe recenzje Komisji Artystycznej Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Rozpoczął się ostatni miesiąc pracy Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Dziś kolejne recenzje.
04-04-2019
Wyspy Guliwera
"Mój niepokój ma przy sobie broń" Mateusza Pakuły w reż. Wiktora Logi-Skarczewskiego w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Pisze Jacek Sieradzki, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
04-04-2019
Życie śmieszne-nieśmieszne jak nasze
"Inni ludzie" Doroty Masłowskiej w reż. Grzegorza Jarzyny w TR Warszawa. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
07-03-2019
Ciemno wszędzie, głucho wszędzie
"Horror szał" Przemysława Pilarskiego w reż. Jacka Jabrzyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Pisze Sandra Szwarc, członkini Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
07-03-2019
Helver i Karla
"Noc Helvera" Ingmara Villqista w reż. Bogajewskiej w Teatrze im. Jaracza w Łodzi. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
07-03-2019
Lekcja cudzego języka
"Więzi" Jarosława Murawskiego i Michała Buszewicza w reż. Oleny Apczel w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Pisze Zuzanna Berendt, członkini Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
07-03-2019
Maska prawdy
"Zorro" wg scenar. Pawła Aignera w reżyserii autora w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Pisze Henryk Mazurkiwicz, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
07-03-2019
Nierówne boisko
"Dzielni chłopcy" Magdaleny Drab w reż. Magdaleny Drab w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy. Pisze Jacek Sieradzki, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
07-03-2019
Niesamowita troska
"Malina" Anki Herbut w reż. Marty Malikowskiej ze Stowarzyszenia Twórców "Cztery wymiary to dla nas za mało" w Warszawie. Pisze Piotr Morawski, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
07-03-2019
Ziemia jest okrągła a bramki...
"Ciało Bambina" Zuzanny Bojdy w reż. Agaty Puszcz w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Pisze Dominik Gac, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
07-03-2019
Warszawa. Nowe recenzje Komisji Artystycznej OKnWPS
W 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej zakończył się etap nadsyłania zgłoszeń. Na dwa miesiące przed zakończeniem swojej pracy członkowie Komisji Artystycznej przygotowali kolejną porcję recenzji z obejrzanych spektakli.
18-02-2019
25. Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej - przypomnienie o terminach
Przypominamy, że polskie sztuki współczesne, które miały premierę po 1 stycznia 2019 i których premiery są planowane do 31 marca 2019 należy zgłosić do Konkursu do 20 lutego 2019.
12-02-2019
Ballada łotrzykowska
"Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach" wg scenar. i w reż. Michała Siegoczyńskiego w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Pisze Jacek Sieradzki, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
12-02-2019
Kamienica marzeń
"Pod adresem marzeń" Elżbiety Chowaniec i Marka Zákostelecký'ego w reż. Marka Zákostelecký'ego w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach. Pisze Sandra Szwarc, członkini Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
12-02-2019
Na miotle nieporozumienia
"#rozczarowanie" Zuzanny Bojdy w reż. Marii Baładżanow Teatru Czwarta Scena w Katowicach. Pisze Henryk Mazurkiewicz, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
12-02-2019
Secik futurologiczny
"Polacy wyjaśniają przyszłość" w reż. Wojtka Ziemilskiego w Nowym Teatrze w Warszawie. Pisze Zuzanna Berendt, członkini Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
12-02-2019
W tej sukni nie da się skakać
"Maleńkie królestwo królewny Aurelki" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel w reż Ewy Piotrowskiej. Koprodukcja Teatru Pleciuga w Szczecinie i Teatru Baj w Warszawie. Pisze Piotr Morawski, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
12-02-2019
Woda na polski młyn
"Polska Woda" w reż. Konrada Imieli w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Pisze Dominik Gac, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
12-02-2019
Zawierzyć ciału
"Thriller" Sonii Roszczuk, Pawła Sakowicza i Anny Smolar w reż. Anny Smolar i Pawła Sakowicza w Nowym Teatrze w Warszawie. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
12-02-2019
Warszawa. Kolejne recenzje Komisji Artystycznej 25. OKnWPSW
Początek lutego to czas na kolejne recenzje Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
19-12-2018
Nieznane przygody Wyspiańskiego
"Kwiat paproci" Marii Wojtyszko w reż. Jakuba Krofty w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Pisze Zuzanna Berendt, członkini Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
19-12-2018
Punkt trzynasty
"Fantazja polska" Macieja Wojtyszki w reż. Bogdana Kokotka na Scenie Polskiej Těšínského Divadla w Cieszynie. Pisze Henryk Mazurkiewicza, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
19-12-2018
Zagrać prawdziwą Ukrainkę
"Lwów nie oddamy!" Marcina Napiórkowskiego, Katarzyny Szyngiery i Mirosława Wlekłego w reż. Katarzyny Szyngiery w Teatrze im. Siemaszkowej w Rzeszowie. Pisze Piotr Morawski, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
19-12-2018
Biczownicy
"Aktorzy koszalińscy czyli komedia prowincjonalna" Piotra Rowickiego i Piotra Ratajczaka w reż. Piotra Ratajczaka w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. Pisze Jacek Sieradzki, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
19-12-2018
Ćwiczenia z odejścia na sali gimnastycznej (szkoły podstawowej nr 2 w Wałbrzychu)
"Dziki" jest jak ćwiczenia z odejścia i rozstania. Jak trudne i bolesne zmagania, w których gluty ciekną z nosa, piana toczy się z ust a spod pach czuć smród - o speltaklu "Dziki" w reż. Klaudii Hartung-Wójciak w Tetatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu pisze Dominik Gac, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
19-12-2018
Deprawator, czyli jak przestałam bać się krzeseł
"Deprawator" Macieja Wojtyszki w reż. autora w Teatrze Polskim w Warszawie. Pisze Sandra Szwarc, członkini Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
19-12-2018
Pejzaż nocnego nieba
"Gwiezdnik" Katarzyny Mazur-Lejman w reż. Janusza Ryl-Krystianowskiego w Teatrze Maska w Rzeszowie. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
19-12-2018
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej 25. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Mija grudzień, jak zawsze - bardzo intensywny miesiąc w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Dziś druga odsłona recenzji członków Komisji Artystycznej.
11-12-2018
Postać dnia - w podziemiu
"Postać dnia / siedem reakcji na jedno zdarzenie, czyli opowieść teatralna o aktorze Przegrodzkim" pilgrima/majewskiego w reż. Seba Majewskiego w Teatrze Polskim w Podziemiu we Wrocławiu. Pisze Iza Jóźwik w miesięczniku Odra.
11-12-2018
Wałbrzych. Ostatni pokaz "Dzikiego" w szkole
Spektakl "Dziki", zrealizowany przez Teatr im. Szaniawskiego w w ramach Konkursu im. Jana Dormana, kończy objazd po wałbrzyskich szkołach.
28-11-2018
Łódź. Spektakl z Nowego w konkursie sztuk współczesnych
Przedstawienie Mateusza Atmana i Agnieszki Jakimiak "Gala '68. Wolność to luksus" z repertuaru Teatru Nowego zakwalifikowało się do 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-11-2018
A pamiętasz?
"Holoubek syn Picassa" Andreasa Pilgrima/Sebastiana Majewskiego w reż. Julii Szmyt w Teatrze Nowym w Poznaniu. Pisze Zuzanna Berendt, członkini Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-11-2018
Czarne skrzydła totalitaryzmu
"Kruk krukowi" Danuty Parlak w reż. Przemysława Jaszczaka w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Pisze Henryk Mazurkiewicz, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-11-2018
Dosyć tego marca
"Dawid jedzie do Izraela" Huberta Sulimy w reż. Jędrzeja Piaskowskiego, koprodukcja TR Warszawa i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Pisze Jacek Sieradzki, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-11-2018
Lekcja?
"Ruscy" Radosława Paczochy w reż. Adama Orzechowskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-11-2018
Oftalmoskop
"Pluton P-brane" Mateusza Pakuły w reżyserii autora w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. Pisze Dominik Gac, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-11-2018
Sekretne życie lalek
"La la lalki" Maliny Prześlugi w reż. Artura Romańskiego w Teatrze Animacji w Poznaniu. Pisze Sandra Szwarc, członkini Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-11-2018
Warszawa. Pierwsze recenzje Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
W październiku ruszyła w teatralną Polskę Komisja Artystyczna 25. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Oto pierwsze recenzje ze spektakli obejrzanych przez jej członków, Zuzannę Berendt, Dominika Gaca, Andrzeja Lisa, Henryka Mazurkiewicza, Piotra Morawskiego, Jacka Sieradzkiego i Sandrę Szwarc.
27-11-2018
Z życia drzew
"Postać dnia / siedem reakcji na jedno zdarzenie, czyli opowieść teatralna o aktorze Przegrodzkim" pilgrima/majewskiego w reż. Seba Majewskiego w Teatrze Polskim w Podziemiu we Wrocławiu. Pisze Piotr Morawski, członek Komisji Artystycznej 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
21-11-2018
Wałbrzych. Spektakle TLiA w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Dwa spektakle Teatru Lalki i Aktora - "Chodź na słówko" w reż. Jerzego Jana Połońskiego oraz "Kruk krukowi" w reż. Przemysława Jaszczaka biorą udział w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
24-09-2018
Warszawa. 25. Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego rozpoczyna kolejną, 25. edycję Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Od dziś (24 września) teatry mogą zgłaszać spektakle będące realizacjami polskich sztuk współczesnych.
07-09-2018
Warszawa. Nabór do Komisji Artystycznej Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Jesienią ruszy 25. edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, organizator Konkursu, stwarza szansę otwartego ubiegania się o pracę w Komisji Artystycznej Konkursu. Oferta skierowana jest do ludzi piszących o teatrze, krytyków, dziennikarzy, teatrologów.
03-07-2018
Opole. Sukces teatru lalek. Pokonał ponad 80 teatrów i dostał Grand Prix
"Zagubiony chłopiec" z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora wygrał Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. W nagrodę dostanie 70 tys. zł na spektakl w nowym sezonie.
30-06-2018
Warszawa. Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Spektakl "Zagubiony chłopiec" Artura Pałygi w reżyserii Pawła Passiniego z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki został laureatem Grand Prix 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jury przyznało także 9 nagród indywidualnych.
26-06-2018
Warszawa. W piątek poznamy najlepsze polskie sztuki współczesne i ich realizacje
Już w najbliższy piątek (29.06) dowiemy się, który spektakl otrzymał Grand Prix 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jak co roku, podczas uroczystego ogłoszenia wyników, poznamy także najlepszy tekst dramatyczny ubiegłego sezonu teatralnego. Jury przyzna także nagrody indywidualne dla aktorów i twórców 13 spektakli, które znalazły się w finale.
24-05-2018
Pułapka zmyśleń
"kalifornia nieśmiertelni" Justyny Litkowskiej w reż. Szymona Kaczmarka w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Pisze Adam Karol Drozdowski, członek Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
24-05-2018
Ciemna bezsilność
"Ciemności" Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach i w Teatrze IMKA w Warszawie. Pisze Jacek Sieradzki, członek Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
24-05-2018
Grzebanie na polu ekshumacji
"Rasputin" Jolanty Janiczak w reż. Wiktora Rubina w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach. Pisze Joanna Puzyna-Chojka, członkini Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
24-05-2018
Pohoda nie tylko na jutro
"Ćesky diplom" w reż. Piotra Ratajczaka, spektakl dyplomowy studentów Wydziału Lalkarskiego w PWST we Wrocławiu. Pisze Jakub Papuczys, członek Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
24-05-2018
Ucieczka od historii
"W ogień!" Mateusza Pakuły w reż. Wojtka Klemma w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Pisze Michał Centkowski, członek Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
24-05-2018
W interesie Hindełe
"Hindełe, siostra Sztukmistrza" wg Patrycji Dołowy w reż. Pawła Passiniego w Teatrze im. Osterwy w Lublinie. Pisze Kamila Łapicka, członkini Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
24-05-2018
Wspomnienia, historie i opowieści
"Kilka obcych słów po polsku" Michała Buszewicza w reż. Anny Smolar, koprodukcja Teatru Żydowskiego i Teatru Polskiego w Warszawie. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
24-05-2018
Warszawa. Ostatnie recenzje Komisji Artystycznej Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Komisja Artystyczna 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej zakończyła swoją pracę obradami w czasie weekendu majowego.
11-05-2018
Tarnów. "Ikebana" w finale Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Spektakl "Ikebana" na podstawie tekstu Marcina Skóry w reżyserii Bohdana Roberta Graczyka i Dariusza Stanisława Starczewskiego został zakwalifikowany do finału 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
08-05-2018
Kielce. Potrójny sukces Teatru Żeromskiego
"Ciemności" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki, "Rasputin" Jolanty Janiczak w reżyserii Wiktora Rubina oraz "1946" Tomasza Śpiewaka w reżyserii Remigiusza Brzyka to tytuły spektakli Teatru im. Żeromskiego, które zakwalifikowały się do finału 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
08-05-2018
Warszawa. Finaliści 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
W finale 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej znalazło się 13 przedstawień.
26-04-2018
Dwie bajki
Chciałbym czuć się tak za każdym razem wychodząc z teatru, czy miałbym lat sześć, czy sześćdziesiąt - o spektaklach "Ziemianie" Jarosława Murawskiego w reż. Leny Frankiewicz we Wrocławskim Teatrze Lalek oraz "lovebook" w reż. Michała Siegoczyńskiego w Teatrze Powszechnym w Łodzi pisze Adam Karol Drozdowski, członek Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
25-04-2018
Blaski i cienie
"Pan Lampa" Maliny Prześlugi w reż. Heleny Radzikowskiej w Olsztyńskim Teatrze Lalek. Pisze Jakub Papuczys, członek Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
25-04-2018
Fikcja porządnie skrojona
"Sienkiewicz Superstar (czyli zupełnie spóźniona anegdota biograficzna na chwalebną okazję stulecia odzyskania niepodległości)" Jana Czaplińskiego w reż. Anety Groszyńskiej w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. Pisze Joanna Puzyna-Chojka, członkini Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
25-04-2018
Jakarimaska! Trwa wojna o świat!
"Zagubiony chłopiec" Artura Pałygi w reż. Pawła Passiniego w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Pisze Kamila Łapicka, członkini Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
25-04-2018
Pluszaki w rytmie rymów
"Karmelek" Marty Guśniowskiej w reż. Bogdana Nauki w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
25-04-2018
Sztuka dziedziczenia
"Urodziny czyli ceremonie żałobne w czas radosnego święta" Radosława Paczochy w reż. Adama Orzechowskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Pisze Joanna Puzyna-Chojka, członkini Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
25-04-2018
Teraz Polska (żółć)
"Szajba" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reż. Marcina Libera w Teatrze im. Fredry w Gnieźnie. Pisze Jacek Sieradzki, członek Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
25-04-2018
Zagrożone gatunki
"Marvin" Marty Guśniowskiej w reż. Pawła Aignera w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Pisze Michał Centkowski, członek Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
25-04-2018
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej OKWPW - odsłona szósta
Przed nami burzliwe obrady i zakończenie pierwszego etapu 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Zanim jednak ogłoszenie werdyktu - czas na kolejną część recenzji Komisji Artystycznej:
28-03-2018
Jeremi się ogarnął
"Jeremi się ogarnia. LOL" Szymona Jachimka w reż. Doroty Abbe na Scenie Wspólnej Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Pisze Michał Centkowski, członek Komisji Artystycznej 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
28-03-2018
My też was widzimy
"Spójrz na mnie" wg scenar. i w reż. Adama Ziajskiego w Teatrze Śląskim w Katowicach. Pisze Jakub Papuczys, członek Komisji Artystycznej 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
28-03-2018
Nieupiększone
"Bierki" Marcina Szczygielskiego w reż. Macieja Kowalewskiego w Agencji To Jest To w Łodzi. Pisze Jacek Sieradzki, członek Komisji Artystycznej 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
28-03-2018
Pułapka komfortu
"Ośrodek wypoczynkowy" Michała Buszewicza w reż. Anny Smolar w Komunie//Warszawa. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
28-03-2018
Ściana runie
"Stopklatka" Maliny Prześlugi w reż. Aliny Moś-Kerger w Teatrze im. Osterwy w Gorzowie Wlkp. Pisze Kamila Łapicka, członkini Komisji Artystycznej 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
28-03-2018
W imieniu historii
"Sprawiedliwość" wg scenar. Michała Zadary i Nawojki Gurczyńskiej w reż. Michała Zadary w Teatrze Powszechnym w Warszawie oraz "Zapiski z wygnania" Sabiny Baral w reż. Magdy Umer w Teatrze Polonia w Warszawie. Pisze Adam Karol Drozdowski, członek Komisji Artystycznej 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
28-03-2018
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej OKWPW - odsłona piąta
Marzec to przedostatni miesiąc pracy Komisji Artystycznej 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
02-03-2018
Boże niewolnice
"Zakonnice odchodzą po cichu" Marty Abramowicz w reż. Darii Kopiec w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu. Pisze Joanna Puzyna-Chojka, członkini Komisji Artystycznej Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
02-03-2018
Dziobem i pazurem
"Mała draka o zwierzakach" Maliny Prześlugi w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Pisze Kamila Łapicka, członkini Komisji Artystycznej Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
02-03-2018
Podróż do gwiazd
"Babcia mówi pa pa" Agaty Biziuk i Agnieszki Makowskiej w reż. Agaty Biziuk w Teatrze Rampa w Warszawie. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
02-03-2018
Przemyk i Popiełuszko
"Żeby nie było śladów" Cezarego Łazarewicza w reż. Piotra Ratajczaka w Teatrze Polonia w Warszawie. Pisze Jacek Sieradzki, członek Komisji Artystycznej 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
02-03-2018
Superbohaterowie
"Superspektakl" w reż. Justyny Sobczyk i Jakuba Skrzywanka w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Pisze Michał Centkowski, członek Komisji Artystycznej 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
02-03-2018
W strachu siła
"Łauma, czyli czarownica" wg Karola Kalinowskiego w reż. Magdaleny Miklasz w Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Pisze Adam Karol Drozdowski, członek Komisji Artystycznej 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
02-03-2018
Wet za wet
"Ikebana" Marcina Skóry w reż. Bohdana Graczyka i Dariuszaa Starczewskiego w Teatrze im. Solskiego w Tarnowie. Pisze Jakub Papuczys, członek Komisji Artystycznej 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
02-03-2018
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej OKWPW - odsłona czwarta
Siarczyste mrozy, zamiecie śnieżne, opóźnienia komunikacyjne - nic nie powstrzyma Komisji Artystycznej 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
06-02-2018
(anty)Biografia
"Wiera Gran" Weroniki Murek w reż. Jędrzeja Piaskowskiego w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Pisze Michał Centkowski, członek Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
06-02-2018
Beksińscy na nowy początek
"Beksińscy" wg scenar. i w reż. Michała Siegoczyńskiego w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Pisze Jacek Sieradzki, członek Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
06-02-2018
Legenda w drewnie
"Nie wierzę w śmierć" wg o. Wacława Oszajcy w reż. Tomasza Kaczorowskiego w Teatrze Miniatura w Gdańsku. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
06-02-2018
Porozmawiajmy o nauce
"Henrietta Lacks" wg tekstów zespołu w reż. Anny Smolar, koprodukcja Centrum Nauki Kopernik i Nowego Teatru w Warszawie. Pisze Jakub Papuczys, członek Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
06-02-2018
Walka walce nierówna
"Popiełuszko" Konrada Szczebiota, Janiny Żukiewicz i Jana Nowary w rez. Jana Nowary w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku. Pisze Kamila Łapicka, członkini Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
06-02-2018
Wściekła clownada
"K." Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki w Teatrze Polskim w Poznaniu. Pisze Adam Karol Drozdowski, członek Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
06-02-2018
Wyspy pamięci
"1946" Tomasza Śpiewaka w reż. Remigiusza Brzyka w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach. Pisze Joanna Puzyna-Chojka, członkini Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
06-02-2018
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej - odsłona trzecia
Długi styczeń dał Komisji Artystycznej 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej kolejną szansę podróżowania po teatralnej Polsce. Nadszedł luty, a z nim ostatni moment zgłaszania przedstawień do Konkursu. Termin dla spektakli, których data premiery to okres od 1 stycznia do 31 marca 2018 r. mija 20 lutego.
19-12-2017
Księga (innego) Rodzaju
"Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa" Maliny Prześlugi w reż. Agaty Kucińskiej w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach. Pisze Jacek Sieradzki, członek Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
19-12-2017
Pasta z protestu
"Pidżamowcy" Mariusza Sieniewicza w reż. Marcina Libera we Wrocławskim Teatrze Współczesnym Pisze Adam Karol Drozdowski, członek Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
19-12-2017
Piętnaście postaci na cztery ręce i dwójkę aktorów
"Zostań moim przyjacielem" Tomasza Mana w reż. Krzysztofa Grębskiego we Wrocławskim Teatrze Lalek. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
19-12-2017
Podróż last minute
"Bzik. Ostatnia minuta" Jana Czaplińskiego w reż. Eweliny Marciniak w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Pisze Joanna Puzyna-Chojka, członkini Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
19-12-2017
Skoro rzuciłem, to mogę już sobie spokojnie zapalić
"Gdyby Pina nie paliła, to by żyła" w reż. Cezarego Tomaszewskiego w Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Pisze Jakub Papuczys, członek Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
19-12-2017
Zabawa w biedę
"Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" Doroty Masłowskiej w reż. Pawła Świątka w Nowym Teatrze w Słupsku. Pisze Michał Centkowski, członek Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
19-12-2017
Zmiana panoramy
"Faza Delta" Radosława Paczochy w reż. Gabriela Gietzky'ego, spektakl dyplomowy studentów Policealnego Studium Aktorskiego im. Sewruka, w Teatrze Jaracza w Olsztynie. Pisze Kamila Łapicka, członkini Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
19-12-2017
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej - odsłona druga
Grudzień był niezwykle intensywnym miesiącem dla 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej - szerokim strumieniem napływały zgłoszenia spektakli z całej Polski.
07-12-2017
Wałbrzych. "Afroazja" w prestiżowym konkursie
Spektakl "Afroazja" w reżyserii Martyny Majewskiej bierze udział w 24. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-12-2017
Kochajmy wiedźmy
"Hokus pokus, czary mary i Król" Marty Guśniowskiej w reż. Pawła Aignera w Opolskim Tearze Lalki i Aktora. Pisze Adam Karol Drozdowski, członek Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-12-2017
Kwartet na lęki i gesty
"Muzułmany" Artura Pałygi w reż. Piotra Ratajczaka w Teatrze Śląskim w Katowicach. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-12-2017
Nie przestrasz jej
"Pamięć Rutki" Michała Kmiecika w reż. Justyny Łagowskiej w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie. Pisze Jacek Sieradzki, członek Komisji Artystycznej XXIV Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-12-2017
Nie zawsze woda służy
"Wodna opowieść" Maliny Prześlugi w reż. Roberta Drobniucha w Teatrze Pleciuga w Szczecinie. Pisze Jakub Papuczys, członek Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-12-2017
Potwory naszej (post)pamięci
"Puppenhaus. Kuracja" Magdy Fertacz w reż. Jędrzeja Piaskowskiego w TR Warszawa. Pisze Joanna Puzyna-Chojka, członkini Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-12-2017
Rzut oka z pionowego świata
"Wanda" Wiesławy Sujkowskiej w reż. Marii Sadowskiej i Joanny Grabowieckiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Pisze Kamila Łapicka, członkini Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-12-2017
Zagłuszanie historii
"Feinweinblein. w starym radiu diabeł pali" Weroniki Murek w reż. Katarzyny Szyngiery w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Pisze Michał Centkowski, członek Komisji Artystycznej XXIV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-12-2017
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej - odsłona pierwsza
W listopadzie rozpoczęła pracę Komisja Artystyczna 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Oto pierwsze recenzje jej członków: Adama Karola Drozdowskiego, Michała Centkowskiego, Andrzeja Lisa, Kamili Łapickiej, Joanny Puzyny-Chojki, Jakuba Papuczysa i Jacka Sieradzkiego.
02-12-2017
Warianty współnoty
Rozmowa Marcina Boguckiego, Marty Bryś, Szymona Kazimierczaka, Katarzyny Niedurny i Anny Wakulik, członków Komisji Artystycznej XXIII Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
22-11-2017
Wrocław. Spektakl o łamaniu praw pracowniczych w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Spektakl "Strefa" wg Adriana Hyrsza w reż. Przemysława Wojcieszka bierze udział w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
24-10-2017
Warszawa. Rusza Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego rozpoczyna kolejną, 24. edycję Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Od dziś, (24 października 2017) teatry mogą zgłaszać spektakle będące realizacjami polskich sztuk współczesnych.
29-09-2017
Warszawa. "Nówka Sztuka" po raz czwarty
Trzy warszawskie sceny i cztery dni z najciekawszymi przedstawieniami zrealizowanymi na podstawie współczesnych polskich dramatów - od 26 do 29 października w Warszawie kolejna - czwarta - odsłona przeglądu "Nówka Sztuka. Dramaty współczesnej Polski", który prezentuje spektakle wyróżnione i nagrodzone w 23. Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Ruszyła już sprzedaż biletów.
28-06-2017
Wrocław. Trzy nagrody w ogólnopolskim konkursie dla Teatru Lalek
W Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej wyróżniono aktorkę Agatę Kucińską, autorkę tekstu "Piekło-Niebo" Marię Wojtyszko oraz szefa teatru, reżysera Jakuba Kroftę.
27-06-2017
Warszawa. Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Spektakl "Wszystko o mojej matce" Tomasza Śpiewaka w reżyserii Michała Borczucha z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie laureatem Grand Prix 23. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Indywidualnie jury doceniło między innymi Agatę Dudę-Gracz i Krzysztofa Garbaczewskiego oraz Agatę Kucińską i Andrzeja Konopkę.
27-06-2017
Warszawa. "Robert Robur" nagrodzony
Krzysztof Garbaczewski otrzymał nagrodę za reżyserię spektaklu "Robert Robur" na 23. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
26-06-2017
Warszawa. Najlepsze polskie sztuki współczesne sezonu 2016/17 powalczą o nagrody
Który teatr zdobędzie Grand Prix za najlepszy spektakl na podstawie polskiej sztuki współczesnej mijającego sezonu? Kto brawurowo wcielił się w rolę bohatera współczesności? Dowiemy się tego dziś, 26 czerwca podczas uroczystego ogłoszenia laureatów 23. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, które odbędzie się o godz. 18.00 w siedzibie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
01-06-2017
Bajka o międzygatunkowej solidarności
"Dziób w dziób" Maliny Prześlugi w reż. Ireneusza Maciejewskiego w Teatrze Animacji w Poznaniu. Pisze Marcin Bogucki, członek Komisji Artystycznej 23. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
01-06-2017
Ciepło, gorąco, parzy
"Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk" Agaty Dudy-Gracz w reżyserii autorki w Teatrze Nowym w Poznaniu. Pisze Anna Wakulik, członkini Komisji Artystycznej 23. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
01-06-2017
Kręta droga do sprawiedliwości
"Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy" Jolanty Janiczak w reż. Wiktora Rubina w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Pisze Marta Bryś, członkini Komisji Artystycznej 23. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
01-06-2017
Odmiany wolności
"Woln-ość '90" Piotra Rowickiego w reż. Piotra Ratajczaka w Teatrze 13 w Warszawie. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej 23. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
01-06-2017
Ręka z nieba
"A niech to czykolada!" Pawła Beręsewicza w reż. Ewy Piotrowskiej w Teatrze Baj w Warszawie. Pisze Jacek Sieradzki, członek Komisji Artystycznej 23. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
01-06-2017
Rozbitkowie
"Triumf woli" Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Pisze Szymon Kazimierczak, członek Komisji Artystycznej 23. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
01-06-2017
Wentyl bezpieczeństwa i siła rewolucji
"Herosi transformacji i miecz Chrobrego" Macieja Łubieńskiego i Michała Walczaka w reż. Michała Walczaka z Pożaru w Burdelu w Teatrze WARSawy. Pisze Katarzyna Niedurny, członkini Komisji Artystycznej 23. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
01-06-2017
Warszawa. Ostatnie recenzje w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
23. edycja Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej jest już na ostatniej prostej. Niecały miesiąc dzieli nas od poznania laureatów tegorocznego Konkursu - ogłoszenie wyników nastąpi już 26 czerwca. Tymczasem zachęcamy do przeczytania ostatnich już recenzji Komisji Artystycznej.
09-05-2017
Kalisz. "K. albo wspomnienie z miasta" finalistą prestiżowego konkursu
Przedstawienie "K. albo wspomnienie z miasta" Agnieszki Jakimiak w reżyserii Weroniki Szczawińskiej znalazło się w Finale 23. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
05-05-2017
Warszawa. Finaliści 23. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Komisja Artystycznej 23. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Marcin Bogucki, Marta Bryś, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis, Katarzyna Niedurny, Anna Wakulik spośród 142 wystawień polskiego dramatu współczesnego dopuszczonych do I etapu Konkursu, zakwalifikowała do finału 13 spektakli.
24-04-2017
Warszawa. Komunikat ws. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
30 kwietnia mija termin nadsyłania kosztorysów powykonawczych dla spektakli, których premiera odbyła się w 2017 roku. Szczegóły w Regulaminie.
11-04-2017
Co jeszcze można powiedzieć?
"Bóg w dom" Katarzyny Szyngiery, Mirosława Wlekłego i Grzegorza Niziołka w reż. Katarzyny Szyngiery w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Pisze Marcin Bogucki, członek Komisji Artystycznej XXIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
11-04-2017
Pozwólcie mówić najmłodszym
"Tu teraz jest nasz dom" Barbary Gawryluk w reż. Anny Retoruk w Teatrze Maska w Rzeszowie. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej XXIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
11-04-2017
Uświęcanie środków
"Jazda" Mariusza Pogonowskiego w reż. autora w Teatrze im. Szaniawskiego w Płocku. Pisze Szymon Kazimierczak, członek Komisji Artystycznej XXIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
11-04-2017
Warszawa. Nowe recenzje w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Przez cały marzec Marcin Bogucki, Marta Bryś, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis, Katarzyna Niedurny, Jacek Sieradzki i Anna Wakulik, członkowie Komisji Artystycznej XXIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, przemierzali Polskę, aby oglądać konkursowe przedstawienia. Oto kolejna porcja recenzji.
11-04-2017
XXL
"Grubaska" Wandy Szymanowskiej w reż. Błażeja Baraniaka i Elżbiety Zającówny w Teatrze Miejskim w Lesznie. Pisze Marta Bryś, członkini Komisji Artystycznej XXIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
11-04-2017
Znikająca historia
"Historia znikania" Krzysztofa Popiołka w reż. autora w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Pisze Anna Wakulik, członkini Komisji Artystycznej XXIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
17-03-2017
Warszawa. Nowe recenzje Komisji Artystycznej XXIII OKWPSW
Luty był niezwykle intensywnym miesiącem dla członków Komisji Artystycznej XXIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Minął również termin nadsyłania zgłoszeń spektakli z datą premiery między 1 stycznia a 31 marca 2017.
17-03-2017
Clownada historii
"Wbrew swojej woli" w reż. Jarosława Tumdidajskiego i Małgorzaty Głuchowskiej Grupy Supermarket z Warszawy. Pisze Jacek Sieradzki, członek Komisji Artystycznej XXIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
17-03-2017
Czekając na bohatera
"Ostatnie rozdanie" wg Wiesława Myśliwskiego w reż. Anety Adamskiej w Teatrze Przedmieście w Rzeszowie. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej XXIII Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
17-03-2017
Cześć, manaty, chcecie sałaty?
"Miłość nie boli, kolano boli (czyli dzieci piszą, dorośli grają)" w reż. Artura Romańskiego w Teatrze Animacji w Poznaniu. Pisze Anna Wakulik, członkini Komisji Artystycznej XXIII Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
17-03-2017
Jesteśmy ludźmi czynu
"BUM" w reż. Zespołu Teatru Realistycznego ze Skierniewic. Pisze Szymon Kazimierczak, członek Komisji Artystycznej XXIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
17-03-2017
Omar - chłopiec taki jak ty
"Yemaya - Królowa Mórz" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reż. Martyny Majewskiej we Wrocławskim Teatrze Lalek. Pisze Marta Bryś, członkini Komisji Artystycznej XXIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
17-03-2017
Pole nieobecności
"K. albo wspomnienie z miasta" Agnieszki Jakimiak w reż. Weroniki Szczawińskiej w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu. Pisze Katarzyna Niedurny, członkini Komisji Artystycznej XXIII Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
17-03-2017
Punkowy girlsband do walki z patriarchatem
"Żelazne waginy" Macieja Łubieńskiego i Michała Walczaka w reż. Michała Walczaka Pożaru w Burdelu w Warszawie. Pisze Marcin Bogucki, członek Komisji Artystycznej XXIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
14-02-2017
Komunikat ws. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
17 lutego mija termin przyjmowania zgłoszeń do Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
01-02-2017
Festiwal porażki
"Robert Robur" wg Mirosława Nahacza w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego w TR Warszawa. Pisze Marcin Bogucki, członek Komisji Artystycznej XIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
01-02-2017
Jestem sceną
"Wieloryb the Globe" Mateusza Pakuły w reż. Evy Rysovej w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. Pisze Szymon Kazimierczak, członek Komisji Artystycznej XIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
01-02-2017
Nałogowcy
"Piaskownica" Michała Walczaka w reż. Jewgienii Boginskiej w Teatrze im. Fredry w Gnieźnie. Pisze Jacek Sieradzki, członek Komisji Artystycznej XIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
01-02-2017
Nieświęte niebo
"Piekło-niebo" Marii Wojtyszko w reż. Jakuba Krofty we Wrocławskim Teatrze Lalek. Pisze Anna Wakulik, członkini Komisji Artystycznej XIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
01-02-2017
Supeł feedbacku
"Drugi spektakl" w reż. Anny Karasińskiej w Teatrze Polskim w Poznaniu. Pisze Marta Bryś, członkini Komisji Artystycznej XIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
01-02-2017
Wszystkie kolory przyjażni
"Czarno na białym" Marty Guśniowskiej w reż. Pawła Paszty w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Pisze Katarzyna Niedurny, członkini Komisji Artystycznej XIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
01-02-2017
Wysiadając na stacji Leszno
"Wyprawa" Piotra Jachowicza w reż. Jacka Sołtysiaka w Teatrze Miejskim w Lesznie. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej XIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
01-02-2017
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej - odsłona trzecia
Od wschodu do zachodu, z północy na południe... Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki, Marcin Bogucki, Marta Bryś, Katarzyna Niedurny, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis oraz Anna Wakulik; codziennie odwiedza kolejne teatry w celu oceny zgłoszonych spektakli.
07-01-2017
Rzeszów. Teatr Przedmieście walczy w prestiżowym konkursie
Rzeszowski Teatr Przedmieście zakwalifikował się do Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, jednego z najważniejszych wydarzeń w życiu teatralnym w Polsce.
05-01-2017
Trudne powroty z niepamięci
"Wszystko o mojej matce" Tomasza Śpiewaka w reż. Michała Borczucha w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. Pisze Katarzyna Niedurny, członkini Komisji Artystycznej XXIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-01-2017
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej - odsłona druga
Niestrudzona Komisja Artystyczna rozpoczęła trzeci miesiąc swojej pracy. Przedstawiamy drugą serię opinii. Jednocześnie przypominamy, że 6 stycznia upływa termin zgłaszania spektakli, których premiera odbyła się w 2016 roku.
05-01-2017
Przewodnik teatralny Kamzy
"Skocznia w Jerozolimie" Pawła Kamzy w reżyserii autora w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej XXIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
03-01-2017
Olsztyn. "Rewolucja zwierząt" i "Nid" w ministerialnym konkursie
Dwa przedstawienia olsztyńskich teatrów startują w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. To "Rewolucja zwierząt" Teatru Jaracza oraz "Nid" wystawiony w Olsztyńskim Teatrze Lalek.
14-12-2016
Kobiety w Konkursie. Paradoksy werdyktu XXII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Pierwszy raz w historii Konkursu tak hojnie nagrodzono reżyserki młodego pokolenia, jednak cechą wspólną wyróżnionych spektakli jest nieobecność tematu kobiecego doświadczenia - pisze Zofia Smolarska w Teatrze.
05-12-2016
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej - odsłona pierwsza
6 stycznia 2017 roku upływa pierwszy termin przyjmowania zgłoszeń do 23. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Od początku listopada Komisja Artystyczna podróżuje po kraju i ogląda zgłoszone spektakle. Dziś prezentujemy recenzje siedmiu przedstawień.
10-11-2016
Komisja Artystyczna 23. edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej rusza w Polskę
Komisja Artystyczna w składzie; Marcin Bogucki, Marta Bryś, Katarzyna Niedurny, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis, Jacek Sieradzki (przewodniczący) oraz Anna Wakulik zgodnie z konkursową tradycją ruszą w podróż po kraju oceniać zgłoszone do Konkursu spektakle współczesnej, polskiej dramaturgii.
09-11-2016
Wrocław. Spektakle Capitolu w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Dwa spektakle Teatru Muzycznego Capitol: "Po Burzy Szekspira" Agaty Dudy-Gracz i "Liżę twoje serce" w reż. Agnieszki Glińskiej, biorą udział w 23. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
18-10-2016
Warszawa. Rusza Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego rozpoczyna 23. edycję Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Zapraszamy teatry do zgłaszania spektakli będących realizacjami polskich sztuk współczesnych.
29-09-2016
Warszawa. Praca w komisji artystycznej 23. edycji Konkursu na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego stwarza w tym roku możliwość ubiegania się o pracę w Komisji Artystycznej 23. edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
29-06-2016
Bydgoszcz. "Dybuk" Teatru Polskiego wyróżniony
22. Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie został rozstrzygnięty. W stolicy posypały się nagrody. Nie zabrakło wyróżnień dla bydgoskiej sceny. Za reżyserię spektaklu "Dybuk" została nagrodzona Anna Smolar. Natomiast Hanna Maciąg oraz zespół aktorski wrócili do Bydgoszczy z nagrodą Związku Artystów Scen Polskich.
29-06-2016
Toruń. Teatr Horzycy z nagrodą za "Nieskończoną historię"
Teatr im. Wilama Horzycy dostał drugą nagrodę w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za "Nieskończoną historię" Artura Pałygi. Specjalne wyróżnienia otrzymali także nasi aktorzy i reżyserka Małgorzata Warsicka.
27-06-2016
Warszawa. Finał 22. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Dzisiaj o godz. 19.00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego podczas uroczystego finału poznamy laureatów 22 edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-06-2016
Warszawa. Laureaci Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
"Holzwege" z TR Warszawa i "Nieskończona historia" z Teatru im. Wilama Horzycy zwycięzcami 22. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
31-05-2016
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej - ostatnia odsłona
22. edycja Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej powoli dobiega końca. Przed nami emocjonujący finał i ogłoszenie wyników, które nastąpi 27 czerwca. Tymczasem zachęcamy do przeczytania ostatnich już recenzji Komisji Artystycznej.
09-05-2016
Warszawa. Finaliści Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Komisja Artystyczna 22. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Ewa Hevelke, Andrzej Lis, Zofia Smolarska, Szymon Spichalski, Izabela Szymańska, Katarzyna Waligóra, spośród 101 wystawień polskiego dramatu współczesnego dopuszczonych do I etapu Konkursu, zakwalifikowała do finału 12 spektakli.
29-04-2016
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej - odsłona szósta
Wielkimi krokami zbliżamy się do końca I etapu Konkursu. Zgodnie z regulaminem do 10 maja Komisja Artystyczna ogłosi werdykt ze spektaklami i tekstami zakwalifikowanymi do finału Konkursu. Tego samego dnia ogłosimy też skład Jury, które oceni finałowe spektakle.
23-03-2016
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej - odsłona piąta
Do 22. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej Komisja Artystyczna przyjęła 101 inscenizacje. Do 10 maja Komisja ogłosi werdykt ze spektaklami i tekstami zakwalifikowanymi do finału Konkursu.
07-03-2016
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej - odsłona czwarta
Dziś kolejne recenzje Komisji Artystycznej XXII Ogólnopolskiego Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
26-01-2016
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej - odsłona trzecia
Od wschodu do zachodu, z północy na południe Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki, Ewa Hevelke, Andrzej Lis, Zofia Smolarska, Szymon Spichalski, Izabela Szymańska, Katarzyna Waligóra codziennie odwiedzają kolejne teatry w celu oceny zgłoszonych spektakli.
11-01-2016
Kalisz. Trzy przedstawienia "Bogusławskiego" w prestiżowym konkursie
Trzy kaliskie przedstawienia w konkursie na wystawienie sztuki współczesnej.
11-01-2016
Ballada o Czarnym ogrodzie
"Czarny ogród" wg Małgorzaty Szejnert w reż. Jacka Głomba w Teatrze Śląskim w Katowicach. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej XXII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
11-01-2016
Conchita sprzed dwustu lat
"Pastrana" Maliny Prześlugi w reż. Marii Żynel w Teatrze Animacji w Poznaniu. Pisze Izabela Szymańska, członkini Komisji Artystycznej XXII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
11-01-2016
Cwałowanie ojczyzny
"Kalkstein / Czarne słońce" Julii Holewińskiej w reż. Joanny Grabowieckkiej, koprodukcja Teatru im. Solskiego w Tarnowie i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie. Pisze Jacek Sieradzki, członek Komisji Artystycznej XXII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
11-01-2016
Dziewczyny mają głos!
"Królewna Logorea i Niedźwiedź" Marii Wojtyszko w reż. Jakuba Krofty w Teatrze Lalek Guliwer w Warszawie. Pisze Katarzyna Waligóra, członkini Komisji Artystycznej XXII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
11-01-2016
Krótka historia Wielkiej Wojny
"Obcy z Mons" Macieja Masztalskiego w reżyserii autora w Teatrze Ad Spectatores we Wrocławiu. Pisze Szymon Spichalski, członek Komisji Artystycznej XXII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
11-01-2016
Na luziku o życiu i śmierci kobiety
"Zapolska Superstar czyli jak przegrywać żeby wygrać" Jana Czaplińskiego w reż. Anety Groszyńskiej w Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Pisze Zofia Smolarska, członkini Komisji Artystycznej XXII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
11-01-2016
Zasłużeni dla miasta
"Po co psuć i tak już złą atmosferę?" Krzysztofa Szekalskiego w reż. Aleksandry Jakubczak Fundacji Teatr Boto z Sopotu. Pisze Ewa Hevelke, członkini Komisji Artystycznej XXII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
11-01-2016
Warszawa. Kolejne recenzje Komisji Artystycznej
Mija kolejny miesiąc teatralnych podróży Komisji Artystycznej XXII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Minął również pierwszy termin nadsyłania zgłoszeń. Do 16 lutego będą przyjmowane zgłoszenia spektakli, których premiera odbyła / odbędzie się w terminie 5 stycznia 2016 - 31 marca 2016.
10-12-2015
Mury rosną
"Obywatel K." Artura Pałygi w reż. Piotra Ratajczaka, koprodukcja Teatru im. Szaniawskiego w Wałbrzychu i Teatru Nowego w Zabrzu. Pisze Szymon Spichalski, członek członek Komisji Artystycznej XXII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
10-12-2015
Potraktuj mnie podmiotowo
"Stopklatka" Maliny Prześlugi w reż. Jakuba Zubrzyckiego w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Pisze Ewa Hevelke, członkini Komisji Artystycznej XXII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
10-12-2015
Przemilczane zło
"Mokradełko" wg Katarzyny Surmiak-Domańskiej w reż. Mikołaja Grabowskiego w Teatrze Nowym w Poznaniu. Pisze Izabela Szymańska członkini Komisji Artystycznej XXII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
10-12-2015
Smacznego
"Więcej niż możesz zjeść" wg Doroty Masłowskiej w reż. Marcina Nowaka. Pisze Jacek Sieradzki, przewodniczący Komisji Artystycznej XXII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
10-12-2015
Struktury klęski
"Klęski w dziejach miast" Agnieszki Jakimiak w reż. Weroniki Szczawińskiej w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu, pisze Katarzyna Waligóra, członek Komisji Artystycznej XXII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
10-12-2015
Sukcesy i porażki modernizacji
"Baśń o dzielnym Radomirze" Marty Guśniowskiej w reż. Marka Zákostelecký'ego w Teatrze im, Kochanowskiego w Radomiu. Pisze Zofia Smolarska, członkini Komisji Artystycznej XXII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
10-12-2015
Ta wieś nazywa się scena
"Gdy przyjdzie sen - tragedia miłosna" wg tekstu i w reż. Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak w Lubuskim Teatrze im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej XXII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
10-12-2015
Warszawa. Pierwsze recenzje Komisji Artystycznej
Komisja Artystyczna w składzie Jacek Sieradzki (przewodniczący), Ewa Hevelke, Andrzej Lis, Zofia Smolarska, Szymon Spichalski, Izabela Szymańska, Katarzyna Waligóra od początku listopada ogląda spektakle zgłoszone do 22 edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-12-2015
Warszawa. "Ony" Teatru Czytelnia Dramatu w Teatrze WARSawy
W sobotę 5 grudnia o godz. 19:00 w Teatrze WARSawy pokazany zostanie jeden ze zwycięskich spektakli 21. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej - "Ony" Marty Guśniowskiej z Teatru Czytelnia Dramatu.
25-11-2015
Próba świata
- Po kryzysie finansowym w 2009 r. w Islandii zapotrzebowanie na abonamenty teatralne wzrosło o 600 proc. Zamiast chleba ludzie kupowali bilety - z dyrektorką Instytutu Teatralnego Dorotą Buchwald rozmawia Paweł Płoski w Tygodniku Powszechnym - dodatku "Teatr Ogromny".
15-10-2015
Kraj. 22. Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
W środę w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłoszono 22. edycję Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
10-09-2015
Uszlachetnianie gatunku
- Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej jest jedną z najoryginalniejszych i najsensowniejszych instytucji polskiego teatru - mówi Jacek Sieradzki w rozmowie z Pawłem Płoskim w miesięczniku Teatr.
02-09-2015
Warszawa. Plany Instytutu Teatralnego na sezon 2015/2016
Program "Placówka", Konkurs im. Jana Dormana, projekt "Wyspiański niekanoniczny" i finał obchodów 250-lecia teatru publicznego - to tylko niektóre z bogatych i różnorodnych planów Instytutu Teatralnego na sezon 2015/2016, zaprezentowanych tuż przed jego rozpoczęciem - podczas Dnia Otwartego IT.
17-07-2015
Teatr dogonił współczesność
"Ony" Marty Guśniowskiej w reżyserii Daniela Adamczyka z Centrum Kultury w Lublinie zdobyło nagrodę główną 21. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Sukces jest tym większy, że spektakl wyprodukowany przez lubelskie Centrum Kultury otrzymał nagrodę główną ex aequo z "Nie-Boską komedią. Wszystko powiem Bogu!" Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego z Narodowego Starego Teatru - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
16-07-2015
Warszawa. Refundacje 21. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Komisja Artystyczna i Komisja Finansowa 21. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej rozdysponowały refundacje części kosztów przygotowania premier spektakli wybranym instytucjom.
06-07-2015
Warszawa. Finał 21. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Dziś o godz. 19 w Instytucie Teatralnym odbędzie się uroczyste ogłoszenie werdyktu 21. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
06-07-2015
Warszawa. Laureaci Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Spektakle "nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!" Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki oraz "Ony" Marty Guśniowskiej w reż. Daniela Adamczyka zdobyły główne nagrody 21. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Indywidualnie nagrodzeni przez Jury zostali m. in. Małgorzata Bogajewska za reżyserię oraz Kinga Preis i Daniel Dobosz za kreacje aktorskie.
08-05-2015
Warszawa. Finaliści Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Komisja Artystyczna 21. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Andrzej Lis, Piotr Morawski, Łukasz Rudziński, Joanna Targoń, Mike Urbaniak, Kalina Zalewska spośród 91 wystawień polskiego dramatu współczesnego dopuszczonych do I etapu Konkursu, zakwalifikowała do finału 12 spektakli
05-05-2015
Dożywocie za głupotę
"Stopklatka" Maliny Prześlugi w reż. Łukasza Chrzuszcza na Scenie Wspólnej - Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Pisze Łukasz Rudziński, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-05-2015
Koniec świata na dwie osoby
"Panakeia" Ewy Chmielewskiej w reż. Ewy Chmielewskiej Stowarzyszenia Sztuka Kultury w Gryfinie. Pisze Joanna Targoń, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-05-2015
Kunszt lalkarski straży przemysłowej
"Szczurołap" Bogumiły Rzymskiej w reż. Janusza Ryla-Krystianowskiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach. Pisze Jacek Sieradzki, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-05-2015
Performowanie Gorgonowej
"Sprawa Gorgonowej" Jolanty Janiczak w reż. Wiktora Rubina w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Pisze Piotr Morawski, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-05-2015
Podlasie, moja miłość
"Sońka" Ignacego Karpowicza w reż. Agnieszki Korytkowskiej-Mazur w Teatrze Dramatyczym w Białymstoku. Pisze Kalina Zalewska, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-05-2015
Santa Violetta
"Melancholia / Violetta Villas" Artura Pałygi w reż. Tomasza Wygody w Teatrze Nowym w Łodzi. Pisze Joanna Targoń, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-05-2015
Trzydziestolatki
"Rewolucja balonowa" Julii Holewińskiej w reż. Aliny Moś-Kerger w Teatrze im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-05-2015
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej - odsłona szósta
Przedstawiamy kolejną odsłonę recenzji Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
30-03-2015
Warszawa. Recenzje komisji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Wchodząc w nową dekadę Konkursu, organizatorzy wprowadzili zmiany w Regulaminie Nagród. Od tego roku swoje nagrody przyzna również Komisja Artystyczna. Dziś prezentujemy kolejne recenzje spektakli konkursowych.
30-03-2015
Głos kobiet, których słyszeć nie chcemy
"Nikt nie byłby mną lepiej. Koncert" Kasińska/Ewa Sopel/Mariola/Kasiulek/Kaśka D./Kret/Żmija w reż. Łukasza Chotkowskiego w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze. Pisze Mike Urbaniak, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
30-03-2015
Gugułka
"Guguły" Wioletty Grzegorzewskiej w reż. Agnieszki Korytkowskiej-Mazur w Teatr Dramatycznym w Białymstoku. Pisze Jacek Sieradzki, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
30-03-2015
Kantor, Białoszewski, Herling: kilka rzeczy, które o nich wiem
"Lordy: Lord Kantor/ Lord Milord/ Lord Herling" Mateusza Pakuły w reż. autora i Evy Rysovej w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach. Pisze Piotr Morawski, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
10-03-2015
Antybajka
"Ony" Marty Guśniowskiej w reż. Daniela Adamczyka w Centrum Kultury w Lublinie - Czytelni Dramatu, pisze Piotr Morawski, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
10-03-2015
Historia na opak, czyli Karskiego historia (nie)prawdziwa
"Karskiego historia nieprawdziwa" Szymona Bogacza w reż. Julii Mark w Teatrze im. Norwida w Jeleniej Górze, pisze Łukasz Rudziński, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
10-03-2015
I pisze, i reżyseruje
"Rajcula warzy" Aliny Moś-Kerger w reż. Aliny Moś-Kerger Instytucji Kultury Katowice - Miasto Ogrodów. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
10-03-2015
Jego portret w kobietach
"Kobieta. Istnienia poszczególne" Macieja Pinkwartaw reż. Justyny Kowalskiej w Teatrze im. Witkiewicza w Zakopanem. Pisze Jacek Sieradzki, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
10-03-2015
Stalinowskie rozliczenia
"Matnia - sprawa elbląska" Mirosława Dymczaka w reż. Rafała Matusza w Teatrze im. Sewruka w Elblągu. Pisze Kalina Zalewska, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
10-03-2015
Stimmung
"Geniusz w golfie" Agnieszki Jakimiak w reż. Weroniki Szczawińskiej w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Pisze Joanna Targoń. członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
10-03-2015
Wysłuchaj nas Panie
"Nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!" Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Pisze Mike Urbaniak, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
10-03-2015
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej - odsłona czwarta
Do 21. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej Komisja Artystyczna przyjęła 94 inscenizacje. Do 10 maja Komisja ogłosi werdykt ze spektaklami i tekstami zakwalifikowanymi do finału Konkursu. Tymczasem zapraszamy do lektury recenzji kolejnych przedstawień.
12-02-2015
Warszawa. Kończy się termin nadsyłania zgłoszeń do 21. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
16 lutego 2015 roku mija termin nadsyłania zgłoszeń do 21. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Dziś przedstawiamy siedem kolejnych recenzji spektakli biorących udział w Konkursie.
12-02-2015
Apokalipsa
"Apokalipsa" wg Tomasza Śpiewaka w reż. Michała Borczucha w Nowym Teatrze w Warszawie. Pisze Mike Urbaniak, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
12-02-2015
Fotograficzna suita
"Zanim chłodem powieje dzień" Pawła Kamzy w reż. Pawła Kamzy w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
12-02-2015
Gęś w depresji i sosie własnym
"A niech to Gęś kopnie!" Marty Guśniowskiej w reż. Marty Guśniowskiej w Teatrze Animacji w Poznaniu. Pisze Joanna Targoń, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
12-02-2015
Górnicy i pigułka
"Koń, kobieta i kanarek" Tomasza Śpiewaka w reż. Remigiusza Brzyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Pisze Piotr Morawski, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
12-02-2015
Hipsterski musical
"Kochanie, zabiłam nasze koty" wg Doroty Masłowskiej w reż. Ceziego Studniaka w Teatrze Nowym w Poznaniu. Pisze Kalina Zalewska, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
12-02-2015
Nie odwracać wzroku
"Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci" Artura Pałygi w reż. Rafała Urbackiego w Teatrze im. Fredry w Gnieźnie. Pisze Jacek Sieradzki, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
12-02-2015
Ptaki-Dziwaki na tropie oszustwa
"Ptaki dziwaki" Patrycji Nowak w reż. Darii Woszek w Teatrze Nowym w Krakowie. Pisze Łukasz Rudziński, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
13-01-2015
Nieślubny syn Marksa i Engelsa
"Narodziny Fryderyka Demuth" Macieja Wojtyszki w reż. Macieja Wojtyszki w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Pisze Jacek Sieradzki, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
13-01-2015
Prawdziwych ojców już nie ma?
"Tato" Artura Pałygi w reż. Małgorzaty Bogajewskiej w Teatrze Bagatela w Krakowie. Pisze Łukasz Rudziński, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
13-01-2015
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej - odsłona druga
Mija drugi miesiąc teatralnych podróży Komisji Artystycznej. Minął również pierwszy termin nadsyłania zgłoszeń. Do 16 lutego będą przyjmowane zgłoszenia spektakli, których premiera odbyła / odbędzie się w terminie 17 grudnia 2014 - 31 marca 2015.
16-12-2014
"Tego pragłam"
"Kali Babki" Michała Siegoczyńskiego w reż. Michała Siegoczyńskiego w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. Pisze Jacek Sieradzki, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
16-12-2014
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej - odsłona pierwsza
5 stycznia 2015 roku upływa pierwszy termin przyjmowania zgłoszeń do Konkursu. Od początku listopada Komisja Artystyczna ogląda zgłoszone spektakle. Dziś prezentujemy recenzje siedmiu przedstawień.
16-12-2014
Czarna dziura
"Afryka" Agnieszki Jakimiak w reż. Bartosza Frąckowiaka w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Pisze Piotr Morawski, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
16-12-2014
Matki matkom
"Projekt: Matka" Mariusza Przyłęckiego w reżyserii autora w Teatrze Kana w Szczecinie. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
16-12-2014
Możesz mnie zjeść, ale co mi za to kupisz?
"Jak zostałam wiedźmą" Doroty Masłowskiej w reż. Agnieszki Glińskiej w Teatrze Studio w Warszawie. Pisze Kalina Zalewska, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
16-12-2014
Na granicy życia i śmierci
"Wasza wysokość" Anny Wakulik w reż Katarzyny Kalwat w Teatrze WARSawy w Warszawie. Pisze Łukasz Rudziński, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
16-12-2014
Okrakiem na historii
"Morfina" Szczepana Twardocha w reż. Eweliny Marciniak w Teatrze Śląskim w Katowicach. Pisze Mike Urbaniak, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
16-12-2014
Znacie? Tym bardziej posłuchajcie (i obejrzyjcie)
"Tajemniczy ogród" w reż. Katarzyny Szyngiery we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Pisze Joanna Targoń, członek Komisji Artystycznej XXI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
29-10-2014
Rusza XXI Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego.
25-09-2014
Bez zbędnych sentymentów
- Jeśli się działa lokalnie, to niestety zazwyczaj też myśli się lokalnie, i Polska w wyniku tego typu myślenia ugrzęzła w strasznej prowincjonalizacji. Myślę, że w PRL-u nie było takiego poczucia separacji, bycia na marginesie, jak obecnie - Maciej Nowak w rozmowie z Witoldem Mrozkiem w książce "20/20" o dwudziestoleciu Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
22-09-2014
Warszawa-Legnica. Jacek Głomb z nagrodą im. Kazimierza Dejmka
Jacek Głomb, dyrektor Teatru im. Modrzejewskiej, odebrał z rąk minister kultury prof. Małgorzaty Omilanowskiej nagrodę specjalną dla dyrektora teatru szczególnie przyjaznego polskiej dramaturgii współczesnej w ostatnich dwudziestu latach.
09-07-2014
Wałbrzych. Nagrodzony za "Władcę skarpetek"
Jacek Timingeriu - reżyser "Władcy Skarpetek", został nagrodzony w 20. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Spektakl jest w repertuarze Teatru Lalki i Aktora.
03-07-2014
Poznań. Nagroda dla aktora Teatru Polskiego
Łukasz Chrzuszcz zdobył nagrodę aktorską za rolę Piszczyka w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej Nagroda dla Łukasza Chrzuszcza nie jest dla nikogo zaskoczeniem, ponieważ już podczas premiery "Piszczyka" wiadomo było, że to wielka kreacja aktorska.
03-07-2014
Sosnowiec. Aktorka Teatru Zagłębia z kolejną nagrodą
Dobra passa Edyty Ostojak, aktorki Teatru Zagłębia w Sosnowcu, trwa. Odkąd zadebiutowała rolą Ester w spektaklu "Korzeniec" w reżyserii Remigiusza Brzyka, zbiera nagrody i wyróżnienia za swój talent aktorski.
01-07-2014
Warszawa. Laureaci 20. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Dziś o godz. 19 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego odbyło się uroczyste ogłoszenie werdyktu Jury 20. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
01-07-2014
Warszawa. Minister Omilanowska z artystami
Minister kultury Małgorzata Omilanowska, nawiązując do spektaklu "Golgota Picnic", powiedziała, że utworów o bluźnierczej treści powstało w kulturze już setki, a nawet tysiące - Bo jak inaczej zinterpretować słowa Mickiewicza: "z Bogiem albo mimo Boga"? - pytała.
27-05-2014
Dreamlinerem do Wałbrzycha
"Piszczyk" Jana Czaplińskiego i Piotra Rowickiego w reż. Piotra Ratajczaka w Teatrze Polskim w Poznaniu. Pisze Adrianna Prodeus, członek Komisji Artystycznej XX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-05-2014
Fajni ludzie patrzą na Orient
"Smutki tropików" Mariusza Pakuły, w reż. Pawła Świątka w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. Pisze Witold Mrozek, członek Komisji Artystycznej XX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-05-2014
Gorejąc nie wiesz - reaktywacja
"Bitwa Warszawska 1920" Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Pisze Joanna Ostrowska, członek Komisji Artystycznej XX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-05-2014
Nie jest różowo
"Całoczerwone" Małgorzaty Szczerbowskiej w reż. Adama Nalepy w Teatrze Boto w Sopocie. Pisze Marta Bryś, członek Komisji Artystycznej XX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-05-2014
O bogaceniu się biednych Rumunów
"Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" Doroty Masłowskiej w reż. Agnieszki Glińskiej w Teatrze Studio w Warszawie. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej XX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-05-2014
Warszawa. Recenzje członków Komisji Artystycznej - odsłona szósta
Jury w składzie: Sławomira Łozińska, Maciej Nowak, Tadeusz Nyczek, Bożena Sawicka, Jacek Wakar obejrzy 12 spektakli oraz przeczyta 4 teksty zakwalifikowane do finału Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Tymczasem przedstawiamy ostatnią już odsłonę recenzji członków Komisji Artystycznej.
30-04-2014
Kielce. Kolejny sukces "Carycy Katarzyny"
Spektakl Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach "Caryca Katarzyna", autorstwa Jolanty Janiczak w reż. Wiktora Rubina, jest w finale 20. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
30-04-2014
Sosnowiec. Spektakl Zagłębia w finale prestiżowego konkursu
"Najmniejszy bal świata", spektakl dla dzieci, którego premiera odbyła się na początku tego sezonu w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, znalazł się w finale 20. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
29-04-2014
Finaliści 20. Ogólnopolskiego Konkursu Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
11-04-2014
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej - odsłona piąta
Już na początku maja poznamy listę finałowych spektakli, które zostaną wyłonione ze wszystkich inscenizacji biorących udział w XX edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Dziś kolejne recenzje.
11-04-2014
Bezradni
"W środku słońca gromadzi się popiół" Artura Pałygi w reż. Wojciecha Farugi w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej XX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
11-04-2014
Na kolanach
"Licheń Story" Jarosława Jakubowskiego w reż. Tomasza Hynka w Teatrze im. Horzycy w Toruniu. Pisze Witold Mrozek, członek Komisji Artystycznej XX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
11-04-2014
Radość mieć za złe?
"Gorączka czerwcowej nocy" Tomasza Śpiewaka w reż. Tomasza Śpiewaka w Teatrze Nowym w Poznaniu. Pisze Jacek Sieradzki, członek Komisji Artystycznej XX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
11-04-2014
Różne Figury
"Kalina" Małgorzaty Głuchowskiej i Justyny Lipko-Koniecznej w reż. Małgorzaty Głuchowskiej w Teatrze Polonia w Warszawie. Pisze Adriana Prodeus, członek Komisji Artystycznej XX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
11-04-2014
Sie macie ludzie
"Skazany na bluesa" Przemysława Angermana i Jana Kidawy-Błońskiego w reż. Arkadiusza Jakubika w Teatrze Śląskim w Katowicach. Pisze Szymon Kazimierczak, członek Komisji Artystycznej XX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
18-03-2014
Artura P. tajemnicze miasta B.
"Historie bydgoskie" Artura Pałygi w reż. Pawła Łysaka w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej XX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
18-03-2014
Czołg dmuchany
"Pancerni" Pawła Demirskiego w reż. Konrada Dworakowskiego w Akademii Teatralnej, Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Pisze Jacek Sieradzki, członek Komisji Artystycznej XX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
18-03-2014
Czy można zrobić spektakl o katastrofie smoleńskiej?
"Spisek smoleński" Lecha Raczaka w reż. Lecha Raczaka Fundacji Orbis Tertius - Trzeciego Teatru w Poznaniu. Pisze Marta Bryś, członek Komisji Artystycznej XX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
18-03-2014
Ostatni Mohikanin
"Synek" Marcina Gawła, Zbigniewa Kadłubka i Zbigniewa Stryja w reż. Macieja Podstawnego w Kopalni GUIDO, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Pisze Witold Mrozek członek Komisji Artystycznej XX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
18-03-2014
Raj utracony czy tanie letnisko?
"Karnawał, czyli pierwsza żona Adama" Sławomira Mrożka w reż. Jarosława Gajewskiego w Teatrze Polskim w Warszawie oraz w reż. Bogdana Cioska w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Pisze Szymon Kazimierczak, członek Komisji Artystycznej XX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
18-03-2014
Saper myli się tylko raz
"Katechizm Białego Człowieka" Jarosława Murawskiego w reż. Mirosława Neinerta w Teatrze Korez w Katowicach. Pisze Joanna Ostrowska, członek Komisji Artystycznej XX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
18-03-2014
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Jeszcze przez miesiąc Komisja Artystyczna w składzie - Jacek Sieradzki (przewodniczący), Marta Bryś, Szymon Kazimierczak, Witold Mrozek, Andrzej Lis, Joanna Ostrowska, Adrianna Prodeus będzie oglądać spektakle przyjęte do Konkursu. W pierwszym etapie jubileuszowej edycji bierze udział 95 spektakli. Dziś kolejne recenzje spektakli konkursowych.
30-01-2014
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej - odsłona trzecia
18 lutego 2014 roku upływa ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń do 20. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Tymczasem zapraszamy do lektury recenzji kolejnych przedstawień.
27-12-2013
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej - odsłona druga
Mija drugi miesiąc teatralnych podróży Komisji Artystycznej Konkursu, pora na drugą odsłonę recenzji.
09-12-2013
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej - odsłona pierwsza
7 stycznia 2014 roku upływa pierwszy termin przyjmowania zgłoszeń do 20. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Od początku listopada 2013 roku Komisja Artystyczna Konkursu ogląda zgłoszone spektakle. Dziś prezentujemy recenzje siedmiu przedstawień.
28-11-2013
Wałbrzych. Lalkowy spektakl w prestiżowym konkursie
Spektakl "Królestwo Koralowej Rafy" Marty Guśniowskiej w reż. Marioli Ordak-Świątkiewicz został zakwalifikowany do pierwszego etapu 20. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
26-09-2013
Teatr Narodowy ma prawie 250 lat
Minister Bogdan Zdrojewski ogłosi jutro plany związane z jubileuszem teatru publicznego w Polsce - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
26-09-2013
Warszawa. Rusza 20. Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Do Konkursu realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego mogą zostać zgłoszone realizacje sceniczne polskich tekstów dramatycznych, a także adaptacji polskich utworów prozatorskich powstałych w ciągu ostatnich 20 lat.
21-09-2013
Warszawa. Startuje "Nówka sztuka"
Dziś rozpoczyna się przegląd "Nówka Sztuka", czyli prezentacja wybranych spektakli nagrodzonych w 19. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W programie trzydniowego przeglądu znalazły się trzy nagrodzone przedstawienia, nieprezentowane dotąd w Warszawie.
20-09-2013
Warszawa. Od jutra "Nówka Sztuka"
W Warszawie rusza nowy przegląd teatralny Nówka Sztuka realizowany przez Instytut Teatralny.
19-09-2013
Warszawa. "Nówka sztuka" od soboty
Co dziś inspiruje dramatopisarzy? Jakie problemy chcą przenieść na scenę? W sobotę rozpoczyna się "Nówka sztuka" - przegląd spektakli nagrodzonych w 19. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
19-09-2013
Warszawa. Wkrótce "Nówka sztuka"
"Piąta strona świata" z Teatru Śląskiego otworzy dziś przegląd NÓWKA SZTUKA. Podczas przeglądu pokazane zostaną spektakle nagrodzone w 19. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, które nie były dotychczas prezentowane w Warszawie.
16-09-2013
Warszawa. Przegląd "Nówka Sztuka" w Instytucie Teatralnym
Instytut Teatralny zaprasza w dniach 21-23 września na niepokazywane dotąd w Warszawie spektakle nagrodzone w ostatniej edycji 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
24-06-2013
Bunt jako oręż, bunt jako towar
"Courtney Love" Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Pisze Mateusz Węgrzyn w konkursie na recenzję 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
24-06-2013
Gdy sens śpi, budzi się niepokój
"Mój niepokój ma przy sobie broń" Mateusza Pakuły w reż. Julii Mark w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach. Pisze Dalia Gala w konkursie na recenzję 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
24-06-2013
Apokalipsa już była
"Mój niepokój ma przy sobie broń" Mateusza Pakuły w reż. Julii Mark w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach. Pisze Patrycja Ogłaza w konkursie na recenzję 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
24-06-2013
Warszawa. Konkurs na recenzję spektaklu finałowego rozstrzygnięty
Na początku maja ogłosiliśmy konkurs na recenzję spektaklu finałowego 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Znamy już wyniki.
23-05-2013
Warszawa. Recenzje członków Komisji Artystycznej Konkursu - odsłona siódma
Do 20 czerwca Jury 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w składzie: Agata Duda-Gracz, Joanna Krakowska, Tadeusz Nyczek, Lech Raczak, Dorota Sajewska obejrzy 12 spektakli oraz przeczyta 5 tekstów zakwalifikowanych do finału Konkursu. Dziś przedstawiamy ostatnią już odsłonę recenzji członków Komisji Artystycznej.
11-05-2013
Toruń. "Upadek..." Ferencego w prestiżowym konkursie
Dramat "Upadek pierwszych ludzi" Antoniego Ferencego, wystawiony w Teatrze im. Horzycy, znalazł się w finale 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
10-05-2013
Konkurs na recenzję spektaklu finałowego 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów do udziału w konkursie na najlepszą recenzję spektaklu finałowego 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
07-05-2013
Warszawa. Finał Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Komisja Artystyczna 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Andrzej Lis, Bartłomiej Miernik, Grzegorz Reske, Joanna Targoń, Joanna Wichowska, Kalina Zalewska, spośród 91 zgłoszonych inscenizacji zakwalifikowała do finałowego etapu 12 spektakli.
18-04-2013
Dwaj zakochani
"Love" Artura Pałygi w reż. Bogusława Słupczyńskiego w Teatrze CST w Cieszynie. Pisze Andrzej Lis, członek Komisji Artystycznej XIX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
18-04-2013
Smutny rechot z trzewi tłuszczy
"Wąsy" autorstwa i reż. Macieja Kowalewskiego Teatru Montownia w Warszawie. Pisze Grzegorz Reske, członek Komisji Artystycznej XIX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
18-04-2013
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej | odsłona szósta
Już 7 maja poznamy listę finałowych spektakli, które zostaną wyłonione z 91 inscenizacji biorących udział w 19. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
18-04-2013
Zdrada o Czechach
"Gottland" Mariusza Szczygła w reż. Joanny Zdrady w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Pisze Barłomiej Miernik, członek Komisji Artystycznej XIX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
13-03-2013
Opolskie stacje
"Dwanaście stacji" Tomasza Różyckiego w reż. Mikołaja Grabowskiego w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu. Pisze Barłomiej Miernik, członek Komisji Artystycznej XIX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
13-03-2013
The end
"Morrison/Śmiercisyn" Artura Pałygi w reż. Pawła Passiniego w Opolskim Teatrze Lalek. Pisze Bartłomiej Miernik, członek Komisji Artystycznej XIX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
13-03-2013
Zabłudowski cud
"Wszyscy święci. Zabłudowski cud" Piotra Tomaszuka w reż. Piotra Tomaszuka w Teatrze Wierszalin w Supraślu. Pisze Kalina Zalewska, członkini Komisji Artystycznej XIX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
13-03-2013
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej - odsłona piąta
Prezentujemy sześć kolejnych recenzji spektakli biorących udział w I etapie 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
14-02-2013
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej - odsłona czwarta
Tylko do 18 lutego teatry mogą zgłaszać spektakle do 19 edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Dziś prezentujemy 7 kolejnych recenzji spektakli biorących udział w konkursie.
18-01-2013
Wałbrzych. Sukces "Le Filo Fable"
Spektakl Teatr Lalki i Aktora w reż. Joanny Gerigk został doceniony przez krytyków teatralnych. Zakwalifikował się do 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
15-01-2013
Łódź. Trzy spektakle w prestiżowym konkursie
Trzy spektakle łódzkich teatrów zakwalifikowały się do XIX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
09-01-2013
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej | odsłona trzecia
Upłynął pierwszy termin nadsyłania zgłoszeń do Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Na zgłoszenia spektakli, których premiera odbyła się/odbędzie się w terminie 18.12.2012 - 31.03.2013 czekamy do 18 lutego 2013 r.
18-12-2012
Bramy piekła
"Gniew dzieci" Piotra Siekluckiego w reż. Piotra Siekluckiego w Teatrze Nowym w Krakowie. Pisze Grzegorz Reske, juror XIX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
18-12-2012
Cztery kumoszki, nie z Windsoru
"Kalino, malino, czerwona jagodo" Igora Gorzkowskiego w reż. Igora Gorzkowskiego w Studiu Teatralnym Koło w Warszawie. Pisze Jacek Sieradzki, juror XIX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
18-12-2012
Nasza Guśniowska
"Kraina śpiochów" Marty Guśniowskiej w reż. Bernarda Bielenia w Białostockim Teatrze Lalek. Pisze Andrzej Lis, juror XIX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
18-12-2012
Ostatnia taka szarlotka
"Danuta W." Danuty Wałęsy i Piotra Adamowicza w reż. Janusza Zaorskiego w Teatrze Polonia w Warszawie. Pisze Kalina Zalewska, jurorka XIX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
17-12-2012
Grzeczny kwiecień
"Wieczny kwiecień" Jarosława Jakubowskiego w reż. Agnieszki Korytkowskiej-Mazur w Teatrze Polskim w Poznaniu. Pisze Joanna Wichowska, jurorka XIX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
17-12-2012
I kręci się, kręci się koło za kołem
"Firma" Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki w Teatrze Nowym w Poznaniu. Pisze Bartłomiej Miernik, juror XIX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
17-12-2012
Kolorowanka
"Tak powiedział Michael J." Jolanty Janiczak w reż. Wiktora Rubina na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie. Pisze Joanna Targoń, jurorka XIX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
17-12-2012
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej XIX Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
4 stycznia 2013 roku upływa pierwszy termin przesyłania zgłoszeń do XIX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Tymczasem Komisja Artystyczna od początku października ogląda spektakle, które już zostały przyjęte.
10-12-2012
Wałbrzych. Teatr Lalki i Aktora w prestiżowym konkursie
"Bajka o Rozczarowanym Rumaku Romualdzie" Maliny Prześlugi w reż. Lecha Chojnackiego oraz "Le Filo Fable" Joanny Gerigk zostały zakwalifikowane do pierwszego etapu 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
23-11-2012
Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej XIX Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
4 stycznia 2013 roku upływa pierwszy termin przesyłania zgłoszeń do XIX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Tymczasem Komisja Artystyczna od początku października ogląda spektakle, które już zostały przyjęte.
22-11-2012
Wałbrzych. Spektakle Teatru im. Szaniawskiego w prestiżowym konkursie
Dwa wałbrzyskie spektakle: "O dobru" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki oraz "Królowa śniegu" w reżyserii Michała Borczucha, zrealizowane przez teatr dramatyczny, zostały zakwalifikowane do pierwszego etapu 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
15-10-2012
Jaki teatr dla dzieci?
Wybór spektaklu dla dzieci może być dziś niełatwy dla nauczycieli i pedagogów. Zdecydować się na inscenizację tradycyjnej i znanej bajki lub baśni, czy propozycję nowego tekstu dramatycznego, o którym niewiele wiedzą? - zastanawia się Piotr Grzymisławski w Teatrze.
15-10-2012
Żniwa
Czy to, że dzieł jest aż tyle i jednocześnie są one aż tak zróżnicowane formalnie, może uprawniać do zaryzykowania wniosku, że znowu mamy dobry czas dla pisania dla sceny? - pyta Jacek Sieradzki w Dialogu.
24-09-2012
Warszawa. Rusza 19. Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Do Konkursu realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego mogą zostać zgłoszone realizacje sceniczne polskich tekstów dramatycznych, a także adaptacji polskich utworów prozatorskich powstałych w ciągu ostatnich 20 lat.
19-09-2012
Warszawa. Nagrody Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Wręczenie nagród w 18. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej odbyło się wczoraj. Dwie równorzędne nagrody zespołowe za najlepsze przedstawienia przyznano spektaklom "Nieskończona historia" i "Zbrodnia".
18-09-2012
Warszawa. "Nieskonczona historia..." na finał XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
W dniach 18-20 września o godz. 19.00 w ramach finału XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej będzie wystawiany spektakl "Nieskończona historia..." w reż. Piotra Cieplaka.
14-09-2012
Warszawa. Finał 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
W lipcu tego roku poznaliśmy laureatów 18 edycji Konkursu. Jury przyznało nagrody twórcom i realizatorom siedmiu spektakli. Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego we współpracy z Teatrem Powszechnym im. Z. Hübnera, Teatrem IMKA, Teatrem Studio i Nowym Teatrem zaprasza na prezentacje nagrodzonych realizacji.
13-09-2012
Warszawa. Nowy dramat na scenie
Jakie tematy podejmują nowe, rodzime teksty? Co inspiruje w nich reżyserów? Rozpoczyna się przegląd spektakli nagrodzonych na 18. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
12-09-2012
Warszawa. Recenzje członków Komisji Artystycznej w "Dialogu"
Wybór 50 recenzji członków Komisji Artystycznej 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej doczekał się publikacji.
05-09-2012
Warszawa. Przegląd Polskich Sztuk Współczesnych
Spektakle nagrodzone podczas 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej będzie można zobaczyć w Warszawie. Przegląd rozpoczyna się 14 września.
16-07-2012
Kielce. Teatr Żeromskiego i Kubuś z nagrodami
Na 18 Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprezentowały się dwa kieleckie teatry. Dramatyczny zgłosił "Joannę Szaloną; Królową", a lalkowy "Robale" i "Być jak Pipi".
16-07-2012
Słupsk. Spektakle Nowego Teatru docenione
Nowy Teatr w Słupsku dostał dwie nagrody finansowe w 18. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
30-06-2012
Bielsko-Biała. "Zbrodnia" nagrodzona
Przedstawienie "Zbrodnia" w reżyserii Eweliny Marciniak doceniła komisja Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
30-06-2012
Opole. Kolejna nagroda dla opolskich lalek
Spektakl " Wnyk" z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora został doceniony na ogólnopolskim konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej. To już kolejny sukces lalek w tym konkursie.
29-06-2012
Warszawa. "Nieskończona historia" nagrodzona w konkursie ministerialnym
Spektakl "Nieskończona historia" w reż. Piotra Cieplaka otrzymał główną nagrodę za najlepsze przedstawienie 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
28-06-2012
Warszawa. Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
"Nieskończona historia" Artura Pałygi w reż. Piotra Cieplaka i "Zbrodnia" wg scenariusza Michała Buszewicza w reż. Eweliny Marciniak to najlepsze przedstawienia konkursu. Przyznano także kilkanaście nagród i wyróżnień dla twórców i wykonawców spektakli.
28-05-2012
Kto zabił Alonę Iwanowną?
"Kto zabił Alonę Iwanowną?" W reż Michała Kmiecika w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Piszą członkowie Komisji Artystycznej 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej Joanna Jopek i Piotr Grzymisławski.
24-05-2012
Warszawa. Komisja Artystyczna raz jeszcze
Przedstawiamy ostatni w tegorocznej edycji Konkursu tekst członków Komisji Artystycznej, autorstwa Joanny Jopek i Piotra Grzymisławskiego.
22-05-2012
Apetyt na obywatelskie nieposłuszeństwo
"Sprawa operacyjnego rozpoznania" w reż. Zbigniewa Brzozy w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Pisze Piotr Grzymisławski, członek Komisji Artystycznej XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
22-05-2012
Co z tym Śląskiem?
"Miłość w Königshütte" Ingmara Villqista w reż. autora w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Pisze Kalina Zalewska, członek Komisji Artystycznej XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
22-05-2012
Gdzie jest Generał?
"Generał" w reż. Aleksandry Popławskiej i Marka Kality w Teatrze IMKA w Warszawie. Pisze Andrzej Lis, juror XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
22-05-2012
Szara strefa teatru
"Życie seksualne dzikich" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego z Nowego Teatru w Warszawie. Pisze Joanna Jopek, juror XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
22-05-2012
Teatr. Nasz. Duży. Miękki. Przyjazny
"Bajka-Ziajka" Macieja Dużyńskiego w reż. autora w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie. Pisze Marcin Zawada, członek Komisji Artystycznej XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
22-05-2012
Warszawa. Recenzje członków Komisji Artystycznej Konkursu - odsłona siódma
To już ostatnie recenzje XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Od 1 listopada 2011 do 10 maja 2012 Komisja Artystyczna obejrzała 104 spektakle z 64 teatrów. Powstało 48 recenzji.
22-05-2012
Widły w plecach
"W imię Jakuba S." w reż. Moniki Strzępki Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy im. Holoubka i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie. Pisze Jacek Sieradzki, juror XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
22-05-2012
Zróbmy sobie piekło
"Łzy Ronaldo" w reż. Pawła Kamzy w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze. Pisze Agnieszka Michalak, członek Komisji Artystycznej XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
21-05-2012
Zielona Góra. Spektakl Lubuskiego doceniony
Tekst sztuki Pawła Kamzy - "Łzy Ronaldo", który powstał na prośbę dyrektora Lubuskiego Teatru Roberta Czechowskiego, znalazł się w finale 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
16-05-2012
Gdańsk. Dwie sztuki Teatru Wybrzeże w finale konkursu
Do finału XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej zakwalifikowano aż dwa przedstawienia Teatru Wybrzeże: "Ciała obce" Julii Holewińskiej w reżyserii Kuby Kowalskiego oraz "Sprawę operacyjnego rozpoznania" Zbigniewa Brzozy w jego reżyserii.
16-05-2012
Warszawa. "Komornicka. Biografia pozorna" w finale konkursu
Spektakl w reż. Bartka Frąckowiaka zakwalifikowany został do XVII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Przedstawienie jest koprodukcją HOBO Art Foundation, Sceny Prapremier InVitro w Lublinie i Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
15-05-2012
Bielsko. "Zbrodnia" w konkursowym finale
Kolejny spektakl z repertuaru Teatru Polskiego - "Zbrodnia"- Michała Buszewicza w reż. Eweliny Marciniak znalazł się w finale XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
14-05-2012
Zawody dramatopisarzy
Wystarczy przejrzeć kilka numerów "Teatru" z zeszłego roku i prześledzić parę felietonów na e-teatrze, by dostrzec rosnące niezadowolenie tych, którzy wybrali wykonywanie "zawodu dramatopisarza" - pisze Kamila Paprocka w Teatrze.
09-05-2012
Gdańsk. Wybrzeże w finale prestiżowego konkursu
Dwa spektakle Teatru Wybrzeże - "Ciała obce" Julii Holewińskiej w reżyserii Kuby Kowalskiego oraz "Sprawa operacyjnego rozpoznania" Zbigniewa Brzozy, znalazły się w finale 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
08-05-2012
Finał 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
W dniach 4-6.05.2012 r. odbyły się obrady Komisji Artystycznej 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Joanna Jopek, Agnieszka Michalak, Kalina Zalewska, Piotr Grzymisławski, Andrzej Lis, Marcin Zawada.
27-04-2012
Warszawa. Recenzje członków Komisji Artystycznej Konkursu - odsłona szósta
Dziś kolejne recenzje ze spektakli obejrzanych przez jurorów konkursu XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-04-2012
Audycja "Aleksandra"
"Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim" Sylwii Chutnik w reż. Marcina Libera w Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Pisze Joanna Jopek, jurorka XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-04-2012
Definitywnie zaginiona Czechosłowacja?
"Zaginiona Czechosłowacja" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reż. Marii Spiss w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie. Pisze Jacek Sieradzki, juror 18. edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-04-2012
Marcin Jarnuszkiewicz
"Daleka podróż Andersena" w reż. Marcina Jarnuszkiewicza w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach. Pisze Andrzej Lis, juror XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-04-2012
Och, Antek!
"świadectwa wzlotu i upadku wzlotu wzlotu wzlotu upadku i tak dalej Antka Kochanka" piligrima/majewskiego w reż. Sebastiana Majewskiego Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu i w PWST we Wrocławiu. Pisze Agnieszka Michalak, jurorka XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-04-2012
Perwersyjna zbrodnia
"Zbrodnia" w reż. Eweliny Marciniak w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Pisze Piotr Grzymisławski, juror XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-04-2012
Woody Allen mceńskiego powiatu
"Zapis automatyczny" w reż. Macieja Adamczyka i Katarzyny Pawłowskiej w Teatrze Porywacze Ciał w Poznaniu. Pisze Kalina Zalewska, jurorka XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
26-04-2012
W imię prawdy?
"Luna" Artura Urbańskiego, w reż. Artura Urbańskiego, Towarzystwo Edukacji Kulturalnej w Lublinie. Pisze Marcin Zawada, juror XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
03-04-2012
Furia trzęsie
"Furie" w reż. Tomasza Dutkiewicza w Teatrze Komedia w Warszawie. Pisze Jacek Sieradzki, juror 18. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
03-04-2012
Nieszczęśliwy dzień
"Szczęśliwy dzień" w reż. Andrzeja Chichłowskiego w Nowym Teatrze w Słupsku. Pisze Andrzej Lis, juror 18. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
03-04-2012
Gdzie wolność czeka nas, nie wygnanie
"Bleee..." Maliny Prześlugi w reż. Laury Słabińskiej w Teatrze Maska w Rzeszowie. Pisze Marcin Zawada, juror 18. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
03-04-2012
Gorączka sobotniej nocy
"Faza delta" w reż. Adama Orzechowskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Pisze Kalina Zalewska, jurorka 18. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
03-04-2012
której/którego nie ma
"Komornicka. Biografia pozorna" w reż. Bartka Frąckowiaka, koprodukcja: HOBO Art Foundation, Scena Prapremier InVitro w Lublinie i Teatr Polski w Bydgoszczy. Pisze Joanna Jopek, jurorka 18. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
03-04-2012
Naprawdę nie dzieje się nic
"Nieskończona historia. Oratorium na 30 postaci, chór, orkiestrę i sukę Azę" w reż. Piotra Cieplaka w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Pisze Agnieszka Michalak, jurorka 18. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
03-04-2012
Śmigiełka, owadzie skrzydełka
"Mikrokosmos. Kompozycje" Roberta Drobniucha w reż. Roberta Drobniucha w Białostockim Teatrze Lalek. Pisze Piotr Grzymisławski, juror 18. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
03-04-2012
Warszawa. Recenzje członków Komisji Artystycznej Konkursu - odsłona piąta
Dziś recenzje z sześciu spektakli obejrzanych przez jurorów konkursu XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
28-02-2012
Aktorka
"Singielka" Jacka Bończyka w reż. Jacka Bończyka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Pisze Jacek Sieradzki, juror 18. edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-02-2012
Historia brzydoty
"Apokalipsa. Skrócona wersja maszerowania" Agaty Dudy-Gracz w reż. Agaty Dudy-Gracz w Teatrze im. Jaracza w Łodzi. Pisze Piotr Grzymisławski, juror 18. edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-02-2012
Jak u wszystkich innych
"Ala z elementarza" Aliny Margolis-Edelman w reż. Agnieszki Glińskiej Tearu Na Woli w Warszawie. Pisze Marcin Zawada, juror 18. edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-02-2012
Bo fantazja jest od tego
"Psiakość. Musical o zwierzęcej miłości" Marty Guśniowskiej w reż. Marioli Ordak-Świątkiewicz w Opolskim Teatrze Lalek. Pisze Agnieszka Michalak, jurorka 18. edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-02-2012
Crash test
"Wnyk" Roberta Jarosza w reż. Bogusława Kierca w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Pisze Joanna Jopek, jurorka 18. edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-02-2012
Pytania, jakich nie znała "Solidarność"
"Ciała obce" Julii Holewińskiej w reż. Kuby Kowalskiego na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie. Pisze Kalina Zalewska, jurorka 18. edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
27-02-2012
Recenzje członków Komisji Artystycznej Konkursu - odsłona czwarta
16 lutego 2012 minął termin przyjmowania zgłoszeń do 18. edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
18-01-2012
Pani Lodzia i ścieżki zdrowia
"Uliczna ballada" Ewy Opoki w reż. Andrzeja Sadowskiego w Teatrze Powszechnym w Radomiu. Pisze Jacek Sieradzki, juror Komisji Artystycznej 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
18-01-2012
Położnicza rewia czy awangardowy musical?
"Położnice szpitala św. Zofii" Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Pisze Marcin Zawada, juror Komisji Artystycznej 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
18-01-2012
Teatr moralnego niepokoju?
"Facet mojej żony" Natalii Fijewskiej-Zdanowskiej w reż. Natalii Fijewskiej-Zdanowskiej Teatru Młyn w Warszawie. Pisze Kalina Zalewska, jurorka Komisji Artystycznej 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
18-01-2012
To moje życie było dobre?
"Orkiestra" Krzysztofa Kopki w reż. Jacka Głomba w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy. Pisze Piotr Grzymisławski, juror Komisji Artystycznej 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
18-01-2012
Varsaviana w Kamienicy
"Czarne serca" Domana Nowakowskiego w reż. Roberta Walkowskiego w Teatrze Kamienica w Warszawie. Pisze Andrzej Lis, juror Komisji Artystycznej 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
18-01-2012
Wersja mini?
"Zrozumieć H." Pawła Palcata w reż. Pawła Palcata w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy. Pisze Agnieszka Michalak, jurorka Komisji Artystycznej 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
18-01-2012
Recenzje członków Komisji Artystycznej - odsłona trzecia
18. Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Komisja Artystyczna jeździ, ogląda, pisze.
05-01-2012
Dama z obojem
"Allegro moderato" Szymona Bogacza w reż. Krzysztofa Rekowskiego na Scenie Przodownik w Warszawie. Pisze Andrzej Lis, juror Komisji Artystycznej 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-01-2012
Gdzie jesteśmy w geografii?
"W pustyni i w puszczy. Z Sienkiewicza i z innych" Bartosza Frąckowiaka i Weronikiej Szczawińskiej w reż. Bartka Frąckowiaka w Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Pisze Piotr Grzymisławski, juror 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-01-2012
Kampowe dziady
"Lubiewo" Michała Witkowskiego w reż. Piotra Siekluckiego w Teatrze Nowym w Krakowie. Pisze Joanna Jopek, jurorka Komisji Artystycznej 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
05-01-2012
Kremówki jako koło ratunkowe
"Życie" Jarosława Jakubowskiego w reż. Pawła Aignera w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Pisze Kalina Zalewska, jurorka 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-01-2012
Masochistyczna drwina
"Farinelli" w reż. Łukasza Twarkowskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Pisze Agnieszka Michalak, jurorka 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-01-2012
Teatralny protest song
"Śmierć pracownika" w reż. Iwo Vedrala w Teatrze Polskim w Poznaniu. Pisze Marcin Zawada, juror 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-01-2012
Wiosna w Sosnowcu
"Między nami dobrze jest" Doroty Masłowskiej w reż. Piotra Ratajczaka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Pisze Jacek Sieradzki, juror 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
05-01-2012
Recenzje członków Komisji Artystycznej - odsłona druga
Komisja Artystyczna 18. edycji Konkursu w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Asia Jopek, Agnieszka Michalak, Kalina Zalewska, Piotr Grzymisławski, Andrzej Lis, Marcin Zawada postanowiła zostawiać ślady po licznych wyprawach na spketakle konkursowe w postaci recenzji.
13-12-2011
Niby nic wielkiego
"Rewolucja balonowa" Julii Holewińskiej w reż. Sławomira Batyry w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Recenzja Agnieszka Michalak, członka Komisji Artystycznej XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
13-12-2011
Sympatyczny powrót do dzieciństwa
"Bajka o deszczowej kropelce i tęczy" Marty Guśniowskiej w reż. Jacka Malinowskiego w Teatrze Lalek Guliwer w Warszawie. Recenzja Marcina Zawady, członka Komisji Artystycznej XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
08-12-2011
Bajka dla wielu pokoleń
"Nieznośka i Kmieć" Marty Guśniowskiej w reż. Petra Nosálka w Teatrze Powszechnym w Radomiu. Recenzja Andrzeja Lisa, członka Komisji Artystycznej XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
08-12-2011
Między słowami
"Książę Niezłom" Mariusza Pakuły w reż. Julii Pawłowskiej w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie. Recenzja Piotra Grzymisławskiego, członka Komisji Artystycznej XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
08-12-2011
Traumy reżysera
"Poczekalnia.0" Krystiana Lupy w reż. Krystiana Lupy w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Recenzja Kaliny Zalewskiej, jurorki Komisji Artystycznej XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
08-12-2011
Warszawa. Komisja Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej recenzuje
Siedmioosobowy zespół krytyków tworzący Komisję Artystyczną 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma do obejrzenia w trakcie półrocznej pracy niemal setkę przedstawień w całym kraju. Są już pierwsze recenzje.
08-12-2011
Z atomów pamięci
"Jak być kochaną" Agnieszki Jakimiak w reż. Weroniki Szczawińskiej w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. Recenzja Jacka Sieradzkiego, członka Komisji Artystycznej XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
08-12-2011
Z intelektualnym zapleczem
"Joanna Szalona; Królowa" Jolanty Janiczak w reż. Wiktora Rubina w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach. Recenzja Joanny Jopek, członka Komisji Artystycznej XVIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.