powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Premiera "Turka we Włoszech" w TW-ON

17 marca na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej kolejna premiera. Tym razem opera Gioachino Rossiniego "Turek we Włoszech", w reżyserii Christophera Aldena. Orkiestrę poprowadzi Andriy Yurkevych. Dzień wcześniej - preludium premierowe: spotkanie z kameralistyką Rossiniego: Sonatami na kwartet smyczkowy oraz Duo na... wiolonczelę i kontrabas.

Turek, który przyjeżdża do Italii i wiąże się z Włoszką; Włoch przebierający się za Turka, a Turczynka za Włoszkę. Między nimi krążący Poeta notujący pomysły do nowej opery buffa - tak w skrócie można by opisać fabułę "Turka we Włoszech".

Reżyser przedstawienia, Christopher Alden, umieścił akcję we włoskiej scenerii lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku, gdzie jeszcze dobitniej uwidocznione zostały piętrzące się intrygi miłosne, nieporozumienia oraz wszechobecny komizm.

Spektakl, który miał swoją premierę na Festiwalu d"Aix-en-Provence z powodzeniem wystawiany był również w Teatro Regio di Torino i Opéra de Dijon. Amerykański reżyser, aktywny twórczo od ponad 30 lat, zdobył uznanie na najbardziej prestiżowych scenach operowych w Ameryce Północnej i Europie. Na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej po raz pierwszy będziemy mogli zobaczyć operę w jego reżyserii. To nie pierwszy jednak raz, kiedy na warsztat bierze "Turka we Włoszech" (już w 1995 roku wystawił spektakl w Long Beach Opera). Tym razem skupił się na relacjach dwóch światów: kobiecego i męskiego, ale także świata kultury muzułmańskiej i zachodniej. I jak mówi sam reżyser, spektakl zyskuje dzisiaj na aktualności: "(...) Donald Trump nie lubiłby tej opery: postaci z dwóch tak różnych kultur wspólnie pokonują bariery Temat ten jest wciąż aktualny. Gdybyśmy akcję opery umieścili w naszych czasach, pan Turek przyjechałby do Nowego Jorku, byłby zatrzymany na lotnisku i odesłany do domu".

Warszawskiej inscenizacji z polsko-włoską obsadą towarzyszyć będzie orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod batutą dyrektora muzycznego Andriya Yurkevycha.

Spektakl zrealizowany w koprodukcji z Festiwalem d'Aix-en-Provence, Teatro Regio di Torino i Opera de Dijon.

***

Rossini kameralny

Preludium Premierowe

16 marca 2017, godzina 20.00

Teatr Wielki - Opera Narodowa, Sale Redutowe

Gioachino Rossini. Arcymistrz muzycznego żartu. Twórca oper kochanych przez widzów na całym świecie. To operom właśnie - wirtuozerskim wcieleniom bel canta - zawdzięcza przede wszystkim swoją sławę, choć ostatnią z nich napisał w wieku 36 lat. Przez kolejnych 39 oddawał się przyjemnościom błogiego życia - w tym swoje pasji kulinarnej. Tworzył jedynie finezyjne miniatury na fortepian, które tytułował z właściwym sobie przewrotnym humorem "Grzechami starości" (pojawiły się w cyklu Preludiów przed premierą "Wilhelma Tella").

W wigilię "Turka we Włoszech" na scenie Opery Narodowej zapraszamy na spotkanie z wyjątkowej urody kameralistyką Rossiniego: Sonatami na kwartet smyczkowy oraz Duo na... wiolonczelę i kontrabas.

Sonaty, pochodzące ze zbioru "Sei sonate a quattro" stworzył Rossini w wieku lat... 12, bawiąc u przyjaciół na wakacjach. "Duetto per violoncello e contrabasso" powstał w roku 1824 - dokładnie pomiędzy "Semiramidą" a "Podróżą do Reims". Ten wieczór preludiowy wypełniają więc utwory genialnego dziecka i dojrzałego twórcy, znudzonego nieco własną oszałamiającą sławą, do której, podobnie jak do całej swej twórczości, podchodził z przymrużeniem oka. Mimo to stworzył kameralne arcydzieła, w których jak w soczewce skupia się kwintesencja jego stylu, przepełnionej nasyconym wykwintnym poczuciem humoru mającym źródło w czymś tak niezwykle rzadkim w sztuce - dystansem do siebie i otaczającego świata, świata napuszonych celebrytów, artystów wielkiego o sobie mniemania. W wykonaniu znakomitych polskich muzyków młodego pokolenia obcowanie z mistrzem Rossinim gwarantuje szczególne spędzenie wolnego czasu!

W programie:

Gioachino Rossini:

Sonata a quattro C-dur nr 3

Sonata a quattro A-dur nr 2

Duo D-dur na wiolonczelę i kontrabas

Sonata a quattro D-dur nr 6

Wykonawcy:

Łukasz Błaszczyk - skrzypce

Anna Maria Staśkiewicz - skrzypce

Marcin Zdunik - wiolonczela

Krzysztof Firlus - kontrabas