powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bydgoszcz. Ruszają Małe Formy - Wielkie Kreacje/2017

W Operze Nova i Miejskim Centrum Kultury startuje w poniedziałek, 6 marca, nowy przegląd teatralny w Bydgoszczy. "Małe Formy - Wielkie Kreacje" to współprodukcja impresariatu Itd. z Miejskim Centrum Kultury. Na scenie zobaczymy Krystynę Jandę, Wojciecha Pszoniaka, Mariana Opanię i Teatr Witkacego.

Przegląd zainauguruje 6 marca Krystyna Janda, która wystąpi w Operze Nova w monodramie "Shirley Valentine" (na zdjęciu).

"Shirley Valentine" to klasa sama w sobie. Monodram Krystyny Jandy nieustająco wzbudza emocje i przyciąga tłumy widzów. Spektakl grany od 1990 w Teatrze Powszechnym, a od 2005 w Teatrze Polonia zachwyca, rozśmiesza i zmusza do refleksji. Obok boskiej "Boskiej", poruszającej "Danuty W." i urzekającej "Białej bluzki" Shirley dopełnia i podkreśla wyrazistą kreską kreacje aktorskie Krystyny Jandy.

11 marca

Wojciech Pszoniak - monodram "Belfer"

"Belfer" to jeden z tych obrazów, które chłonie się całym ciałem. To takie dzieło, które zostawia ogromny ślad i pulsuje w głowie podrzucając myśli i refleksje. Ten spektakl prowokuje do zastanowienia, wywołuje ogrom emocji i przeraża dosłownością.

12 marca

Marian Opania - recital "Moje fascynacje"

Fascynacja twórczością takich artystów jak Jacques Brell, Marian Hemar, Włodzimierz Wysocki, Wojciech Młynarski, Bułat Okudżawa zowocowała recitalem niezwykłych piosenek jak m.in "Cukierki dla panienki", "Piosenka starszych kochanków" J. Brella, "Modlitwa" B. Okudżawy, "Tyle jest miast" M. Hemara, "Nieśmiały monolog" M. Wolskiego, "Bridż" A. Słonimskiego.

Artyście towarzyszyć będzie przy fortepianie Aldona Krasucka.

13 marca

Teatr Witkacego - spektakl "Demonizm Zakopiański"

Przedstawienie, oparte na artykule Witkacego opublikowanym w 1919 roku w "Echu Tatrzańskim", wydaje się pozycją obowiązkową teatru położonego w sercu Tatr. W rozrywkowej formie dotyka bowiem istoty Zakopanego, miasta, które przyciąga, inspiruje, ale i czasem odstrasza. Zaraża i uzależnia. Stąd witkacowskie przekonanie o pewnym jego demonizmie, o "zakopianinie" - narkotyku, który zniewala przyjezdnych omotanych bliskością Tatr.

***

Bilety: Fanaberia ul. Gdańska 13, Opera Nova, MCK ul. Marcinkowskiego 12-14 oraz online

UWAGA! na wydarzenia w dniach 11-13 marca karnety: dwudniowy 140 zł, trzydniowy 200 zł