Opole. Ministerialne pieniądze na kulturę

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało już część dotacji na rok 2017 w ramach konkursów m.in. z zakresu twórczości artystycznej i edukacji kulturalnej. Do instytucji z Opola trafi nieco ponad 900 tys. zł.

«Ministerstwo opublikowało pierwsze wyniki poszczególnych konkursów dla stowarzyszeń i instytucji kulturalnych na swojej stronie internetowej.

Teatr doceniony

Najwyższą kwotę dofinansowania otrzymał Opolski Teatr Lalki i Aktora. W konkursie na wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży ministerstwo przyznało tej instytucji 238 tys. zł. Pieniądze otrzymał wniosek na organizację XXVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek. Co ważne, sklasyfikowano go na bardzo wysokim, piątym miejscu.

- To dla nas powód do ogromnego zadowolenia i dumy. Tak wysoka pozycja w rankingu i przyznana punktacja świadczą o roli, jaką odgrywa nasz festiwal w polityce kulturalnej państwa. Nasz festiwal ma ogromne tradycje i jest jednym z najistotniejszych dla środowiska lalkarskiego w Polsce. Nagrody, które przyznajemy, są bardzo cenione wśród laureatów - komentuje Krystian Kobyłka, dyrektor OTLiA.

W innym konkursie ("Teatr i taniec") Teatr Lalki i Aktora złożył wniosek na spektakl "Ja aktorka", któremu co prawda nie przyznano dofinansowania, ale oceniono go na 62 pkt, co - jak zapowiada dyrektor - będzie podstawą odwołania.

Lamy liczą na wsparcie

Duże wsparcie z ministerstwa otrzyma też opolski Teatr im. Jana Kochanowskiego. Naszej instytucji kultury przyznano 190 tys. zł na zakup wyposażenia oświetleniowego dla teatru (konkurs "Infrastruktura kultury") oraz 22 tys. zł na projekt "Klasyka czytana" w ramach konkursu "Promocja czytelnictwa". Teatr otrzyma też ponad 57 tys. zł na "Konkurs na projekt teatralny" w ramach programu "Modelatornia". To nowa przestrzeń w teatrze, która zostanie przeznaczona na innowacyjne i eksperymentalne wydarzenia w duchu Jerzego Grotowskiego i jego Teatru 13 Rzędów.

- Dwa nasze pozostałe wnioski: "Kochanowski dla młodzieży" i "Bunkier - scena inicjatyw w Teatrze" również zostały dobrze ocenione, ale znalazły się pod kreską. Na pewno złożymy odwołania, licząc na dofinansowanie. To dla nas ważne projekty - mówi Norbert Rakowski, dyrektor Teatru Kochanowskiego.

Z wyników konkursu pod nazwą "Film" zadowolone jest z kolei Stowarzyszenie Filmowe "Opolskie Lamy", organizujące co roku festiwal pod tą samą nazwą. - Znaleźliśmy się w grupie stowarzyszeń i instytucji, którym zabrakło naprawdę niewiele, by otrzymać dofinansowanie. W podobnej sytuacji byliśmy rok temu. Wówczas od ostatniego premiowanego miejsca dzieliło nas kilkanaście punktów i po odwołaniu otrzymaliśmy dotację. W tym roku zabrakło nam trochę ponad punkt. Jesteśmy dobrej myśli i wierzymy, że ministerstwo również tym razem rozpatrzy nasze odwołanie pozytywnie - komentuje Rafał Mościcki, prezes Opolskich Lam.

Czytelnictwo i piosenka

W ramach konkursu "Edukacja artystyczna" 30 tys. zł ministerstwo przyznało także Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera na zadanie "Przyszłość: orkiestra!".

- Pod tą nazwą kryje się wspólne koncertowanie na jednej scenie naszych filharmoników i uczniów szkoły muzycznej - mówi Przemysław Neumann, dyrektor Filharmonii Opolskiej.

Pozostałe trzy wnioski filharmonii: "33 Dni Oratoryjne", "Meloman (pilnie) poszukiwany" i "Konkurs Dyrygencki Muzyki Polskiej im. Zygmunta Noskowskiego" wciąż mają szanse na dofinansowanie, jeśli odwołania zostaną rozpatrzone pozytywnie.

Wśród pozostałych opolskich instytucji, które również otrzymały dofinansowanie, znalazły się m.in.: Wojewódzka Biblioteka Publiczna - 75 tys. zł (modernizacja systemu bibliotecznego oraz zakup sprzętu i oprogramowania komputerowego), Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu - 160 tys. zł (modernizacja infrastruktury informatycznej i nagłośnieniowej), diecezja opolska - 120 tys. zł (przebudowa budynku ze zmianą sposobu użytkowania na działalność edukacyjno-kulturalną) i Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu - 33,4 tys. zł w ramach promocji czytelnictwa.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego