Teatr za kratami

20-12-2011
21-12-2019
Olsztyn. Teatr Lalek w areszcie dał przedstawienie dla osadzonych i ich dzieci
Olsztyński Teatr Lalek wystawił w sobotę w areszcie śledczym przy ul. Opolskiej w Olsztynie przedstawienie "Kukuryku na patyku, czyli o dwóch takich". Spektakl oglądali osadzeni i ich kilkuletnie dzieci. - To dla nas namiastka świątecznej normalności - mówili PAP osadzeni.
20-12-2019
Kto prowadzi w Twoim tańcu?
Surowe, więzienne mury. Aresztowa kaplica. W środku - teatr, który nie ma nazwy. Jest w nim scena, kurtyna i profesjonalne światła. Aktorzy? Najprawdziwsi. Scenariusz? Również nieprzypadkowy. Areszt Śledczy w Gliwicach, podczas grudniowej premiery spektaklu "Tango. Roz - proszone" zaprosił publikę do tańca. Nieoczywiste? Owszem - więzienny teatr to coś więcej niż sztuka - pisze st.szer. Natalia Szarapow.
10-12-2019
Lubuskie. Monodram o alkoholizmie w objeździe
"Normalka" to debiut dramaturgiczny Adama Andryszczyka, poety, kompozytora, piosenkarza i animatora kultury, który przełożył na scenę Jan Mierzyński. Monodram w jego wykonaniu będzie pokazywany także w Drezdenku, Starym Kurowie i Dobiegniewie.
26-11-2019
Wrocław. Znowu grają "Kaina"
Fundacja Jubilo zaprasza na kolejny pokaz spektaklu "Kain" , który odbędzie się 5 grudnia o godz. 13 w Zakładzie Karnym Nr przy ul. Kleczkowskiej 35.
14-11-2019
Poznań. Kolektyw Kobietostan gościnnie w Scenie Roboczej
30 listopada, w okolicach Międzynarodowego Dnia Walki z Przemocą Wobec Kobiet, w Scenie Roboczej - Centrum Rezydencji Teatralnej odbędzie się gościnny spektakl "Kobietostan. Chór na jedną aktorkę".
29-10-2019
Wrocław. "Kain" w zakladzie karnym
Fundacja Jubilo ma przyjemność zaprosić na spektakl KAIN, który odbędzie się 13 listopada o godz. 13 w Scenie na Kleczkowskiej, Zakładzie Karnym Nr 1 we Wrocławiu, przy ul. Kleczkowskiej 35.
24-10-2019
Wrocław. Zrzutka na salę teatralną w Zakładzie Karnym Nr 1
Stwórz z nami Scenę na Kleczkowskiej w Zakładzie Karnym Nr 1 we Wrocławiu i zostań patronem projektu "Odkluczanie".
29-06-2019
Gdańsk. Osadzone w Areszcie Śledcznym grają spektakl o "Ince"
Historia Danuty "Inki" Siedzikówny posłużyła kilkunastu osadzonym w gdańskim Areszcie Śledczym do przygotowania spektaklu poświęconego jej przesłuchaniom, torturom i egzekucji przez komunistyczne władze.
07-05-2019
Zbiersk. Mrożek w wykonaniu artystów zza krat
W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zbiersku została wystawiona sztuka Sławomira Mrożka "Zabawa". Spektakl zaprezentowała Grupa Teatralna EPIZOD
24-04-2019
Gorzów Wlkp. "Normalka" w zakładzie karnym
Projekt "Normalka" Adama Andraszczyka zainteresował funkcjonariusza ppor. Marcina Jankowskiego (psychologa Działu Terapeutycznego w Zakładzie Karnym), dzięki któremu monodram został wystawiony w gorzowskim więzieniu.
09-04-2019
Lublin. Osadzeni z Aresztu Śledczego wystąpią w CK
We wtorek, 9 kwietnia o godz. 16 w Centrum Kultury wystawiony zostanie spektakl "Jaskinia filozofów" z udziałem osadzonych z Aresztu Śledczego w Lublinie.
21-03-2019
Wrocław. Teatr więzienny w Instytucie Grotowskiego
Spektakl "Kain" w reżyserii Diega Pileggiego, współzałożyciela i lidera Fundacji Jubilo, artysty pracującego z grupami marginalizowanymi społecznie, prezentowany będzie w Instytucie Grotowskiego 24 i 25 kwietnia. W przedstawieniu występują mężczyźni osadzeni w Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu. Prezentacje stanowią kolejny etap działań Fundacji w ramach projektu "Odkluczanie".
25-02-2019
Wrocław. Premiera spektaklu Fundacji Jubilo
"KAIN" to kolejny etap działań realizowanych przez Fundację Jubilo od początku 2014 roku w ramach projektu Odkluczanie. W prowadzonym na terenie Zakładu Karnego Nr 1 we Wrocławiu we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego projekcie uczestniczą mężczyźni osadzeni na oddziałach typu zamkniętego i półotwartego.
07-02-2019
15 lat Teatru za Murem
Za murami Aresztu Śledczego w Jeleniej Górze 31 stycznia odbyła się kolejna premiera Teatru za Murem. Tym razem Tadeusz Wnuk ze swoimi podopiecznymi zrealizował dramat pt. "Diabły" Mariusza Murawskiego - pisze Urszula Liksztet w Nowinach Jeleniogórskich.
04-02-2019
Odkluczanie
Teatr więzienny pomaga poznawać siebie, wchodzić w relacje z drugim człowiekiem i rozwijać artystyczną wrażliwość. Dowodzi tego działalność teatralna Fundacji Jubilo w Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu - pisze Joanna Nyga w miesięczniku Teatr.
26-11-2018
Gdańsk. Warsztaty artystyczne w areszcie dla kobiet
Akcja "Kobiety uwierzcie! Warsztaty w Areszcie" rozpoczęła się w lipcu tego roku. Przez kilka miesięcy osadzone brały udział w różnego rodzaju warsztatach: teatru ruchu, psychospołecznych czy rzemiosła artystycznego. To te ostatnie wydały plon w postaci prac, które zostaną zaprezentowane 26 listopada w areszcie śledczym w Gdańsku.
05-11-2018
Warszawa. Spektakl kolektywu Kobietostan w IT
W poniedziałek 5 listopada o 19.00 zapraszamy do Instytutu Teatralnego na pokazy monodramu w wykonaniu Agnieszki Bresler, przygotowanego przez kolektyw Kobietostan w oparciu m.in. o rozmowy z kobietami z zakładów karnych i schronisk dla bezdomnych.
02-10-2018
Teatr między kratami
Ludzie wchodzący na spektakl do więzienia są spięci. Gdy mijają szeregi krat, słyszą szczęki zamków. Mówią nieraz, że spodziewają się spotkania z bandziorami. Gdy wychodzą, są wzruszeni. Podkreślają, że każdy może w życiu popełnić błąd - o spektaklu "Odzwierciedlenie" zrealizowanym w Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu pisze Magda Podsiadły w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
17-09-2018
Opole. Niewidomi o osadzone we wspólnym przedstawieniu
Stowarzyszenie im. R. Straussa z Wrocławia przeprowadziło 3-dniowy projekt "Kultura pomimo ciemności i ograniczeń" na terenie Oddziału Zewnętrznego w Turawie, gdzie osadzone są kobiety z różnymi wyrokami. Spotkali się z nimi niewidomi i niedowidzący aktorzy Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego z Krakowa.
27-06-2018
Międzyrzecz. Spektakl "5 minut" na deskach Aresztu Śledczego
Skazani z Aresztu Śledczego w Międzyrzeczu wspólnie z osobami niepełnosprawnymi ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Pszczewie wystawili sztukę teatralną "5 minut", która została przygotowana w ramach programu resocjalizacyjnego "Życie jest teatrem".
02-05-2018
Krzywaniec-Poznań. Spektakl Agnieszki Bresler najlepszy
"Maria K.", teatralna opowieść o życiu Marii Komornickiej w wykonaniu grupy teatralnej Impro z Zakładu Karnego w Krzywańcu, zwyciężyła w Ogólnopolskim Konkursie Więziennej Twórczości Teatralnej.
24-04-2018
Poznań. Teatr zza krat od dziś
Aż jedenaście grup teatralnych zaprezentuje się poznańskiej publiczności podczas piątej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej. Przedstawienia w ramach tego unikatowego projektu w skali systemów penitencjarnych państw UE będzie można obejrzeć w CK Zamek, Teatrze Polskim oraz Teatrze Ósmego Dnia. Finał konkursu odbędzie się 27 kwietnia.
27-03-2018
Wielkanocny Teatr Więzienny
Gliwicki areszt na jeden dzień zmienił się prawdziwą scenę teatralną. Wszystko za sprawą uroczystej premiery sztuki "Pasja. Fragmenty wybrane" zaprezentowanej przez grupę teatralną "Teatr Bez Nazwy". Tym samym rozpoczęto w Gliwicach obchody stulecia więziennictwa w niepodległej Polsce.
08-03-2018
Spektakl "Kobietostan". Mówimy JEDNYM głosem
Na ciekawskie spojrzenia pasażerów tramwaju, do którego wbiegam zdyszana z telefonem, tłumacząc "przepraszam, właśnie wyszłam z więzienia", nauczyłam się odpowiadać szczerym uśmiechem. Może dlatego, że z więzienia zdarza mi się ostatnio wychodzić zaskakująco często - pisze Agnieszka Bresler w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
09-02-2018
Osadzone w pieczeni Salci Hałas
W warunkach wzmożonej czujności strażników oraz w obecności bliskich i rodzin odbyła się w Teatrze Gdynia Główna premiera spektaklu w reżyserii Ewy Ignaczak i Małgorzaty Polakowskiej z udziałem aresztantek - pisze Katarzyna Wysocka w Gazecie Świętojańskiej.
08-02-2018
Jeszcze jedna szansa
Nie wiem, czy takiego spektaklu oczekiwała publiczność, która zgromadziła się w sali kina Grand, 31 stycznia, na kolejnej prezentacji Teatru za Murem - pisze Urszula Liksztet w Nowinach Jeleniogórskich.
01-02-2018
Międzyrzecz. "Skazani na Freuda" w areszcie
Pawilon mieszkalny Aresztu Śledczego w Międzyrzeczu po raz kolejny zmienił się w salę teatralną.
27-01-2018
Gdynia. Osadzone w Areszcie Śledczym zagrały w Teatrze Gdynia Główna
Z literaturą Salci Hałas zmierzyły się osadzone w Areszcie Śledczym w Gdańsku. Po raz drugi udało się doprowadzić do premiery spektaklu z udziałem osadzonych kobiet w Teatrze Gdynia Główna. To drugi tego typu projekt realizowany przez artystów Teatru Gdynia Główna zarówno w areszcie, jak i poza poza murami aresztu.
22-01-2018
Gdynia. "Podblokowe rozkminy" w TGG
W najbliższy piątek w Teatrze Gdynia Główna czeka nas premiera spektaklu "Podblokowe rozkminy", na podstawie powieści "Pieczęć dla Amfy" pióra Salci Hałas. To wynik kilkumiesięcznych warsztatów z udziałem kobiet osadzonych w Areszcie Śledczym w Gdańsku.
18-01-2018
Gdynia. Spektakl wg Salci Hałas w TGG
Teatr Gdynia Główna zaprasza 26 stycznia na premierę spektaklu "Podblokowe rozkminy" na podstawie "Pieczeni dla Amfy" Salci Hałas w reżyserii Ewy Ignaczak i Małgorzaty Polakowskiej.
27-12-2017
Świąteczne przedstawienie za kratami
Osadzeni z Aresztu Śledczego przy ul. Opolskiej w Olsztynie wystawili swoim bliskim "Diabelskie sztuczki". I udowodnili, że mogą wywołać uśmiech na twarzy maluchów. Współpraca Teatru z aresztem zaczęła się ponad rok temu. Teatr chciał wyjść ze spektaklem pt. "Raz, dwa król" do miejsc niekojarzących się ze sztuką. Tak się zaczęła głębsza współpraca. W końcu zrodził się pomysł przygotowania przedstawienia dla dzieci osadzonych, w którym zagrają właśnie ci ostatni - pisze Iwona Górke w Gazecie Olsztyńskiej.
22-12-2017
Międzyrzecz. "Skazani na Freuda" w teatrze więziennym
Za murami międzyrzeckiego aresztu skazani wystawili sztukę " Skazani na Freuda", przygotowaną w ramach programu resocjalizacyjnego "Życie jest teatrem". Premiera odbyła się 18 grudnia.
07-11-2017
Jelenia Góra. "Diabły" najlepszą sztuką w konkursie
W jeleniogórskim Areszcie Śledczym rozstrzygnięto konkurs na sztukę teatralną pisaną przez osadzonych w aresztach i więzieniach w Polsce. To już piąta edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Sztukę Teatralną "Zrozumieć siebie".
03-11-2017
Dolnośląskie. Kobietostan - czytanie performatywne
Fundacja Jubilo zaprasza na czytanie performatywne w oparciu o spotkania z kobietami w Zakładzie Karnym w Krzywańcu, Areszcie Śledczym Zakładu Karnego Nr 1 we Wrocławiu, Schronisku św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet oraz w Fundacji Opieka i Troska, połączone z wystawą zdjęć autorstwa Pauliny Anny Galanciak.
24-10-2017
Łódź. "Mur" dla węźniów
W nietypowej dla siebie scenerii, 23 i 24 października, Teatr Muzyczny zaprezentował spektakl baletowy "Mur" w choreografii Artura Żymełki. W ramach Programu Kultura Dostępna artyści wystąpili przed osadzonymi z Zakładu Karnego nr 1 w Łodzi i Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim.
18-10-2017
Jelenia Góra. Konkurs na sztukę teatralną "Zrozumieć siebie"
Rozstrzygnięta została piata edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Sztukę Teatralną "Zrozumieć Siebie", który organizowany jest przez Areszt Śledczy w Jeleniej Górze, a adresowany do osadzonych w polskich więzieniach. W tegorocznym konkursie wzięło udział 19 uczestników, którzy nadesłali 24 teksty, które komisja oceniła, biorąc pod uwagę oryginalność tematyki, kompozycję tekstu, liczbę postaci, złożoność relacji pomiędzy nimi, dialog i odniesienia do rzeczywistości.
03-10-2017
Czasem trzeba dać kopa
- Chciałbym pracować z ludźmi wykluczonymi w szerokim znaczeniu tego słowa. Nie tylko z więźniami, bezdomnymi, ale też z chorymi na AIDS, bo oni są szczególnie odrzuceni - z aktorem Dariuszem Jeżem rozmawia Kornelia Kurach w Lubelskiej Gazecie Teatralnej Proscenium.
03-08-2017
Wrocław. "Odzwierciedlenie" w Instytucie Grotowskiego
Fundacja Jubilo zaprasza w sierpniu na pokazy spektaklu "Odzwierciedlenie".
12-06-2017
Wrocław. "Odzwierciedlenie" w Instytucie Grotowskiego
Fundacja Jubilo na zaprasza na pokazy spektaklu "Odzwierciedlenie".
03-06-2017
Bajki księżniczek. Spektakl osadzonych w gdańskim Areszcie Śledczym
Jest ich wiele, mieszkają w wysokiej wieży strzeżonej przez smoka, który broni do nich dostępu, ale też nie pozwala im się wydostać. Rzeczywistość kobiet osadzonych w Areszcie Śledczym w Gdańsku przybliżył w formie bajki spektakl "Bajki księżniczek" z udziałem osadzonych, którym wyjątkowo pozwolono zagrać przedstawienie w Teatrze Gdynia Główna, a później spotkać się z rodzinami - pisze Łukasz Rudziński w portalu trojmiasto.pl
31-05-2017
Gdynia. Więzienne "Bajki księżniczek" w TGG
Spektakl realizowany z udziałem kobiet osadzonych w Areszcie Śledczym w Gdańsku będzie miał swoją premierę 2 czerwca w Teatrze Gdynia Główna i będzie prezentem dla dzieci uwięzionych kobiet.
27-05-2017
Portugalia. Więźniowie coraz częściej występują w sztukach teatralnych
Ludzie osadzeni w portugalskich zakładach karnych coraz częściej występują na deskach teatrów. Włączanie więźniów w duże projekty kulturalne popiera zarówno rząd w Lizbonie, jak i miejscowi teatrolodzy. W maju na sceny teatrów w Porto trafiła sztuka "Syn marnotrawny", w której u boku zawodowych aktorów występują też osadzeni z miejscowych zakładów karnych.
24-04-2017
Poznań. Zaczytani i osadzeni w Teatrze Polskim
Dziś w Teatrze Polskim w Poznaniu rozpoczynają się dwa ważne wydarzenia: IV Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej oraz III edycja Wielkiej Zbiórki Książek.
20-04-2017
Poznań. IV Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej
W dniach 24-25 kwietnia w Teatrze Polskim w Poznaniu, 26-27 kwietnia w Teatrze Ósmego Dnia i 28 kwietnia w Centrum Kultury Zamek odbędzie się IV Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej.
24-03-2017
Lubelskie San Quentin
Artyści z Teatru Provisorium spotkali go na festiwalu teatralnym w Edynburgu. Był cały wydziarany i siedział w ich wspólnej garderobie, do której wchodząc, myśleli, że pomylili miejsca. Nadawał się ze swoim wyglądem bardziej do oddziału zamkniętego na tzw. "enkach" (cele dla niebezpiecznych więźniów) - pisze Łukasz Witt-Michałowski w Lubelskiej Gazecie Teatralnej Proscenium.
03-01-2017
Modlitwa za wstawiennictwem mordercy
Nie chciał zabić, ale zabił. Przystojny, rozkapryszony, z rodziny bogatej, lecz żyjącej bez Boga. Niedojrzały młodzieniec wytresowany w dobrych manierach, lecz nie wychowany. Jacques Fesch dostawał od rodziców pieniądze, ale nie prawdziwą miłość. W dniu 27. urodzin usłyszał w sądzie wyrok: śmierć na gilotynie. Dziś trwa proces beatyfikacyjny tego mordercy. W celi pisał dziennik - testament dla córeczki. Na jego podstawie więźniowie w Krakowie wystawili sztukę "Za pięć godzin zobaczę Jezusa". Przejmująca. Byłam na ostatnim przedstawieniu - pisze Monika Rogozińska w Tygodniku Niedziela.
18-11-2016
Kielce. Finał II edycji warsztatów dla aresztantów i ich dzieci
Wystawę artystycznych fotografii, przedstawiających wspólną zabawę w teatr cieni dzieci osób osadzonych w Areszcie Śledczym w Kielcach i aresztantów - zorganizowanych podczas zajęć w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" - zaprezentowano w piątek w kieleckim Biurze Wystaw Artystycznych.
31-10-2016
Kraków. Osadzeni w areszcie inscenizują dzienniki więzienne Fescha
Osadzeni w areszcie śledczym w Krakowie Podgórzu przygotowali sceniczną adaptację dzienników więziennych Jacquesa Fescha - Francuza skazanego w latach 50. na karę śmierci za zabójstwo policjanta. Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę w Teatrze Bez Rzędów.
20-10-2016
Białystok. Skazani pokazali "Pana Cogito"
24 skazanych z białostockiego zakładu karnego wzięło udział w spektaklu pt. "Pan Cogito - In cognito". Był też wernisaż stworzonych przez nich prac artystycznych, a część z nich można było wylicytować podczas specjalnej aukcji charytatywnej. Cały dochód zostanie przeznaczony na rzecz Fundacji "Pomóż Im", prowadzącej jedyne w regionie domowe hospicjum dla dzieci.
20-10-2016
Kraków. Teatr Bez Rzędów, Groteska i osadzeni w jednym projekcie
"Za pięć godzin zobaczę Jezusa" o tytuł spektaklu przygotowanego i realizowanego w Areszcie Śledczym Kraków-Podgórze we współpracy z Teatrem Groteska oraz Teatrem Bez Rzędów w ramach projektu "Bajki z pudła". Efekty będzie można zobaczyć 5 listopada.
19-10-2016
Białystok. Skazani na deskach BTL. Pokażą Pana Cogito
24 skazanych z białostockiego zakładu karnego weźmie udział w środę w spektaklu pt. "Pan Cogito - Incognito". Będzie też wernisaż stworzonych przez nich prac artystycznych, a część z nich będzie można wylicytować podczas specjalnej aukcji charytatywnej.
14-10-2016
Wrocław. Twórczość więzienna na murach
Dziś w Zakładzie Karnym nr 1 zaprezentowane zostaną efekty inicjatywy artystycznej Mury 2016-Gęby Witkacego - otwarte, nocne, multimedialne prezentacje na murach więziennych dzieł plastycznych, parateatralnych i fotograficznych autorstwa osadzonych.
22-06-2016
Wrocław. Witkacy na murach więziennych
W najbliższy piątek na terenie Zakładu Karnego nr 1 u można będzie obejrzeć efekty inicjatywy artystycznej "Mury 2016 - Gęby Witkacego" Elżbiety Golińskiej i Marka Tybura.
20-06-2016
Sztum. Sztuka zza więziennych murów
Pod honorowym patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości w Sztumie zorganizowano XIII Międzynarodowy Przegląd Sztuki Więziennej. Organizatorem od początku istnienia przeglądu jest Zakład Karny w Sztumie i Sztumskie Centrum Kultury.
11-04-2016
Poznań. III Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej
Dwanaście grup teatralnych tworzonych przez osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych w całej Polsce wystawi swoje sztuki w ramach rozpoczynającego się w poniedziałek w Poznaniu 3. Ogólnopolskiego Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej.
08-04-2016
Poznań. Twórcza resocjalizacja
- Teatr pozwala na odnalezienie kontaktu z własnymi emocjami, wyrażanie i rozumienie uczuć. Podnosi poczucie wartości, pozwala na poznanie swoich możliwości i przekraczanie ich - wyjaśnia kpt. Małgorzata Tyrakowska z Aresztu Śledczego w Poznaniu. Trzecia edycja jedynego w Polsce Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej rozpocznie się 11 kwietnia w Teatrze Polskim w Poznaniu.
07-04-2016
Poznań. III Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej
W dniach od 11 do 15 kwietnia w Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze Ósmego Dnia i Centrum Kultury Zamek odbędzie się III Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej.
09-02-2016
Siódmy anioł z aresztu i 20 minut emocji
W hip-hopowym klimacie, z powagą i humorem też. Trochę prawdy o człowieku, co człowiekowi wilkiem, wykluczeniu, byciu wytrwałym, więziennym smutku. I o Czerwonym Kapturku w alternatywnej, ironicznej wersji. Wszystko to w zaledwie 20 minut. Ale ileż w nich emocji! - o przedstawieniu więziennej Grupy Teatralnej Warto pisze Monika żmijewska w Gazecie Wyborczej - Białystok.
08-02-2016
Białystok. Grupa teatralna Warto daje przedstawienie
8 lutego o godzinie 14:00 w Akademii Teatralnej w Białymstoku odbędzie się premierowy pokaz przedstawienia "Cele poezji" w wykonaniu Grupy Teatralnej WARTO, działającej na oddziale dla kobiet w Areszcie Śledczym w Białymstoku.
10-12-2015
Wrocław. Premiery teatru więziennego
Kolejne spektakle realizowane przez aktorkę Elżbietę Golińską i Marka Tybura w ramach projektu realizowanego od blisko siedmiu lat w Zakładzie Karnym nr 1. Tym razem artyści zaprezentują dwa premierowe spektakle.
01-12-2015
Poznań. Ewa Wójciak odznaczona
Ewa Wójciak odebrała w poniedziałek przyznaną przez Ministra Sprawiedliwości brązową odznakę "Za zasługi w pracy penitencjarnej".
23-11-2015
Bytom. 72. wieczór HartOFFania Teatrem z Teatrem Ósmego Dnia
W środę, 25 listopada w ramach cyklu HartOFFanie w Bytomskim Centrum Kultury zobaczymy projekt "Osadzeni. Młyńska 1" Teatru Ósmego Dnia.
19-11-2015
Bytom. "Osadzeni. Młyńska 1" Ósemek w Beceku
Na deskach Bytomskiego Centrum Kultury "Osadzeni. Młyńska 1", teatralny projekt dokumentalny, będący rezultatem współpracy Teatru Ósmego Dnia z Aresztem Śledczym w Poznaniu.
14-11-2015
Portugalia. Więźniowie wystawiają operę Mozarta
Więźniowie z zakładu karnego w portugalskiej Leirii wystawiają "Don Giovanniego", operę Wolfganga Amadeusza Mozarta. Spektakle odbywają się zarówno w zakładzie karnym, jak i poza jego murami.
09-11-2015
Krzywaniec. Premiera spektaklu w zakładzie karnym
Spektakl "Odzwierciedlenie" to kolejny etap w projekcie "Odkluczanie", w którym Agnieszka Bresler, Diego Pileggi i Joshua Doerksen prowadzą warsztaty i przygotowują pokazy z grupą osadzonych mężczyzn. Premiera 24 listopada.
23-10-2015
Wrocław. "Ukryte miasta" w pieśniach
Zespół Jubilo Ensemble zaśpiewa pieśni tradycyjne w ramach cyklu "Otwarte miasta" - międzynarodowego projektu, w którym językiem sztuki artyści protestują przeciw nierównościom społecznym i kulturowym. Koncert 29 października.
19-10-2015
Wrocław. Mury 2015
Multimedialna prezentacja na murach twórczości artystycznej osadzonych w Zakładzie Karnym nr 1 (plastyka i teatr z lat 2009-2015) powstała na zajęciach artystyczno-terapeutycznych prowadzonych przez Elżbietę Golińską, aktorkę Teatru Współczesnego i Marka Tybura, historyka sztuki. Zdarzenie zrealizowano dzięki pomocy Biura Festiwalowego Impart 2016. Prezentacja 20 października.
07-10-2015
Łomża. Spektakl "Jesteśmy Polski warci" jutro
Teatr Lalki i Aktora w Łomży oraz Zakład Karny w Czerwonym Borze zapraszają 8 października o godz. 12 na premierę spektaklu "Jesteśmy Polski warci" autorstwa Jacka Raginisa w reż. Dariusza Szady-Borzyszkowskiego.
30-09-2015
Białystok. Więźniowie bronili Wizny. W teatrze
Nietypowi aktorzy i nietypowa publiczność. W Białostockim Teatrze Lalek na scenie wystąpili więźniowie z Zakładu Karnego w Białymstoku, na widowni zasiedli ich koledzy. Tym razem można było obejrzeć sztukę, pt. "Jesteśmy Polski warci" w reżyserii Dariusza Szady-Bożyszkowskiego.
29-09-2015
Białystok. Skazani na deskach BTL
Dziś prawie 1/10 populacji białostockiego zakładu karnego weźmie udział w spektaklu pt. "Jesteśmy Polski warci" na deskach Białostockiego Teatru Lalek.
30-06-2015
Gdańsk. "ON/OFFelia" wg "Hamleta" w synagodze
Projekt ON/OFFelia to organizowane już po raz piąty warsztaty teatralne z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Gdańsku-Przeróbce. Przedsięwzięcie zwieńczy spektakl finałowy, którego premiera odbędzie się 2 lipca o godz. 19 w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu.
22-05-2015
Wrocław. Pokaz pracy warsztatowej w Zakładzie Karnym
Fundacja Jubilo zaprasza 9 i 10 czerwca o godz. 13 na pokazy pracy warsztatowej w ramach projektu teatralnego "Odkluczanie", który prowadzony jest na terenie Zakładu Karnego Nr 1 we Wrocławiu.
07-05-2015
Wrocław. Więzienny spektakl poetycki w Imparcie
18 maja na Scenie Kameralnej Impartu zobaczymy niezwykły spektakl "Otwórz Drzwi Snom" w reż. Elżbiety Golińskiej oparty na utworach Anny Świrszczyńskiej, a zrealizowany w Zakładzie Karnym nr 1.
13-04-2015
Poznań. Więźniowie z całej Polski znowu na scenach
W Poznaniu rusza II Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej. Bierze w nim udział 10 grup z zakładów karnych z całej Polski. Spektakle oglądać można w CK Zamek oraz teatrach Polskim, Nowym i Ósmego Dnia.
11-04-2015
Poznań. Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej
Grupy teatralne tworzone przez osoby z zakładów karnych i aresztów śledczych z całej Polski wystawią sztuki na II Ogólnopolskim Konkursie Więziennej Twórczości Teatralnej w Poznaniu. Przygotowali je m.in. recydywiści, kobiety z zakładu karnego i skazani na 25 lat.
10-04-2015
Poznań. Więzienna twórczość teatralna po raz drugi
W poniedziałek rozpoczyna się II Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej i potrwa do 17 kwietnia w Teatrze Ósmego Dnia, Teatrze Polskim, Teatrze Nowym oraz Centrum Kultury Zamek. - To jedyny taki konkurs w Polsce - podkreślają organizatorzy.
08-04-2015
Poznań. Więzienna twórczość teatralna w Ósemkach
Teatr Ósmego Dnia zaprasza na spektakle powstałe we współpracy z więźniami i Służbą Więzienną.
01-04-2015
Poznań. II Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej
- Myślę, że teatr jest świetnym sposobem na resocjalizację osadzonych. Bo kultura jest idealnym narzędziem do tego, żeby coś o sobie powiedzieć - mówi dyrektor Teatru Polskiego Paweł Szkotak. Druga edycja jedynego w Polsce Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej rozpocznie się 13 kwietnia.
19-03-2015
Poznań. II Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej
Już po raz drugi Poznań będzie gospodarzem Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej, który odbędzie się w dniach 13-17 kwietnia. Konkursowe spektakle będzie można obejrzeć w Teatrze Ósmego Dnia, Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze Nowym, Centrum Kultury Zamek.
13-11-2014
Wrocław. Więzienna sztuka w Galerii ImpArt
Biuro Impart zaprasza 14 listopada o godz. 18.30 do Galerii ImpArt na wernisaż niezwykłej wystawy prac plastycznych oraz pokazy filmowe wybranych scen ze spektakli więziennych, które są zwieńczeniem kolejnego etapu programu terapeutyczno-artystycznego "Protezownia" realizowanego w Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu.
08-10-2014
Bo nie mogę tego znieść
Jeden dzień piszesz, trzy dni się z tego leczysz - mówi Ewa o sztuce, którą napisała razem z koleżankami z więzienia. Spektakl został wystawiony w Zielonej Górze. A teraz powstał o tym dokument "Autorki". Premiera w tym tygodniu na Warszawskim Festiwalu Filmowym - pisze Dawid Karpiuk w Newsweeku.
14-07-2014
Po małym festiwalu szekspirowskim: Hamlety dwa
"Hamlet" w reż. André Hübnera-Ochodlo w Teatrze Atelier w Sopocie oraz "Hamlet. Leitmotiv" w reż. Magdaleny Zelent w Zakładzie Karnym w Gdańsku. Pisze Piotr Wyszomirski w Gazecie Świętojańskiej.
04-07-2014
Więźniowie wystawili "Hamleta"
"Być albo nie być, oto jest pytanie" - padało już z rozmaitych scen niezliczoną ilość razy. Jednak jeśli wypowiada je więzień, który gra w przedstawieniu teatralnym pokazywanym publicznie, nabiera ono szczególnego znaczenia. Tak jest w spektaklu "Hamlet. Leitmotiv", który 3 lipca pokazany został na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Kolejną okazją, by zobaczyć przedstawienie będzie pokaz 10 lipca o godz. 19.30 w Teatrze Znak (CH Manhattan) - pisze Łukasz Rudziński w portalu Trójmiasto.pl.
15-05-2014
Zielona Góra. Teatr oddaje głos więźniarkom
Za rozboje, przestępstwa gospodarcze, pozbawienie życia siedzą w twierdzy Krzywaniec bohaterki nowego spektaklu Teatru Lubuskiego. Premiera "Nikt nie byłby mną lepiej. Koncert" w reż. Łukasza Chotkowskiego w sobotę 17 maja.
13-05-2014
Sztuka napisana pod celą
Sześć skazanych, w tym dwie za pozbawienie życia, jedna prostytutka, napisały szczere do bólu monologi pod opieką Magdy Fertacz i Łukasza Chotkowskiego. Premiera niezwykłego przedstawienia, które stworzyły więźniarki w sobotę w teatrze w Zielonej Górze.
13-05-2014
Zielona Góra. "Nikt nie byłby mną lepiej. Koncert" w Lubuskim
W Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze ruszyły próby do spektaklu na podstawie tekstu, który powstawał przez rok warsztatów, jakie prowadzili z więźniarkami z Zakładu Karnego w Krzywańcu, Magda Fertacz i Łukasz Chotkowski. Premiera 17 maja.
09-04-2014
Poznań. Rusza I Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej
Od 9 do 12 kwietnia - pierwszy w Polsce Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej. Prezentacje konkursowe odbędą się w Teatrze Ósmego Dnia oraz Teatrze Polskim w Poznaniu.
05-04-2014
Poznań. Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej
I Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej rozpocznie się w środę i potrwa do soboty 12 kwietnia w Teatrze Ósmego Dnia i w Teatrze Polskim. Organizatorem festiwalu jest Areszt Śledczy w Poznaniu, a celem - upowszechnianie kultury teatralnej i literackiej wśród osób osadzonych i rozwijanie ich aktywności twórczej.
08-03-2014
Termometr w tyłku świata
Norén przyjeżdża do Tidaholmu razem ze swoją producentką Isą Stenberg i niemal natychmiast młodzi przestępcy zaczynają ich interesować, wręcz fascynować. Bardzo szybko podjęta zostaje decyzja o pracy w oparciu o ich poglądy i biografie. Powstaje więzienny teatr współtworzony. Eksperyment społeczny w nurcie devising theatre. O tej współpracy opowiada szwedzka reporterka i dziennikarka Elisabeth Asbrink w wydanej właśnie po polsku książce "Czuły punkt. Teatr, naziści i zbrodnia" - pisze Anka Herbut w dwutygodniku.com.
17-02-2014
Więźniowie pokazali klasę
Nieco podstarzały, ale pełen werwy Wacław, zjawiskowy Papkin oraz bardzo prawdziwi Cześnik i Rejent. A do tego dostojna Podstolina i zalotna Klara. W te postaci, znane z "Zemsty" Aleksandra Fredry, wcielili się osadzeni z białostockiego zakładu karnego i młode aktorki z Akademii Teatralnej. Spektakl wyreżyserował Dariusz Szada-Borzyszkowski - pisze Urszula Krutul w Gazecie Współczesnej.
13-02-2014
Wyjątkowy spektakl "Zemsty". Przygotowali go więźniowie
Były mur i zaloty Cześnika do Podstoliny, miłość Wacława do Klary i blagier Papkin z angielską gitarą na plecach. Była też szczelnie wypełniona widownia Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Chętnych do obejrzenia spektaklu Aleksandra Fredry, przygotowanego przez osadzonych z zakładu na Hetmańskiej, bowiem nie zabrakło - pisze Jakub Medek w Gazecie Wyborczej - Białystok.
12-02-2014
Białystok. "Zemsta" osadzonych na scenie Węgierki
Pokaz niezwykłego spektaklu już dziś w Teatrze Dramatycznym. Początkowo myślałem o innych tekstach, ale padło na "Zemstę" Aleksandra Fredry - mówi Dariusz Szada Borzyszkowski, reżyser spektaklu przygotowywanego przez osadzonych z Zakładu Karnego w Białymstoku.
24-01-2014
"Kodeks karny, art. 148. § 1."
"Kto zabija człowieka, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności."Na początku padają różne daty: rok 1966, ale jest i 2016. Zostaje przytoczony stosowny artykuł i suchy paragraf, przeczytany "na biało". Słuchamy czterech opowieści kobiet skazanych na wysokie kary więzienia za zabójstwo - pisze Bartłomiej Miernik dla e-teatru.
17-12-2013
Katowice-Gliwice. Premiery w więzieniach
Wczoraj w aresztach śledczych w Katowicach i Gliwicach odbyły się premiery dwóch spektakli, do których scenariusze napisali wychowawcy. Oni także zajęli się reżyserią i scenografią.
10-12-2013
Nigdy nie jest za późno
- Dopiero w więzieniu zobaczyłam jak cienka jest granica, która oddziela świat od tego co jest tutaj - mówi jedna z bohaterek spektaklu "Listy na wolność", opartego na prawdziwych historiach kobiet z aresztu w Lesznie. W piątek w Teatrze Nowym odbyły się jego premierowe czytania. Spektakl "Listy na wolność" to część projektu "Wielkopolska: Rewolucje" - pisze Marta Kaźmierska w Gazecie Wyborczej - Poznań.
24-09-2013
Lublin. Spektakl kobiet z aresztu
Na co dzień nie miały kontaktów ze sztuką, w areszcie zostały aktorkami. Osiem kobiet osadzonych w Areszcie Śledczym w Lublinie wystąpi w spektaklu tanecznym "By było gdyby".
27-06-2013
Być albo nie być na Przeróbce
Magda Zelent, młoda teatrolożka, związana z Uniwersytetem Gdańskim przeprowadziła właśnie nietypowe warsztaty teatralne, w ramach których z klasycznymi tekstami Szekspira zmierzyli się osadzeni w gdańskim zakładzie karnym. Premiera spektaklu "W imię ojca Hamleta" dziś na Scenie Teatralnej "Alternatora".
19-06-2013
Gdańsk. Szekspir osadzonych
Spektakl "W imię Ojca Hamleta" jest wynikiem trzymiesięcznych warsztatów z udziałem osadzonych z Zakładu Karnego w Gdańsku-Przeróbce. W spektaklu zobaczymy przeróżnych Hamletów: młodszych i starszych, kloszardów i filozofów, mówiących po polsku, angielsku i francusku. Premiera 27 czerwca.
22-04-2013
Zielona Góra. Więzienny projekt Fertacz i Chotkowskiego
W Teatrze Lubuskim ruszył projekt oparty na współpracy twórców teatralnych i więźniarek z zakładu karnego w Krzywańcu. Podczas rocznych warsztatów prowadzonych przez Magdę Fertacz i Łukasza Chotkowskiego osadzone kobiety napiszą tekst, który zostanie wystawiony w teatrze w Zielonej Górze.
04-04-2013
Sny Zapalonych
Finał XVII Konfrontacji Teatralnych w Lublinie. Na tyłach centrum kultury "Chatka Żaka" stoi zaparkowany autokar z zaciemnionymi szybami. Za kilka godzin wsiądą do niego aktorzy. Wrócą do Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim - pisze Szymon Kazimierczak w Teatrze.
15-02-2013
Lublin. Więźniowie zagrają Szekspira
"Sen nocy letniej" w reżyserii Joanny Lewickiej wraca na afisz. Grają aktorzy-więźniowie z lubelskiego zakładu karnego.
06-02-2013
Sieradz. "Narkodroga" więźniów dla młodzieży
Młodzież obejrzy sztukę teatralną wystawioną w zakładzie karnym. Aktorami będą osadzeni. Sceną więzienna świetlica.
02-02-2013
"Czekając na Godota" w Zakładzie Karnym
Sztuka w Zakładzie Karnym w Gdańsku-Przeróbce pojawia się (gościnnie) od pewnego czasu - raz jest to koncert, innym razem spektakl. Pierwszy raz jednak to więźniowie przygotowali przedstawienie dla swoich współwięźniów. "Czekając na Godota" pokazane w piątek 1 lutego więźniom i zaproszonym gościom to projekt niezwykły - pisze Łukasz Rudziński w portalu Trójmiasto.pl.
17-01-2013
Kraj. Jutro premiera filmu "Cezar musi umrzeć"
18 stycznia na ekrany kin wchodzi skromny film nestorów włoskiej kinematografii - Paola i Vittoria Tavianich "Cezar musi umrzeć". Jego autentyzm i precyzja zachwyciły jury tegorocznego Berlinale, skąd "Cezar musi umrzeć" wyjechał ze Złotym Niedźwiedziem.
17-01-2013
Szekspir w celi
"Cezar musi umrzeć" to poruszający paradokument braci Tavianich o więźniach przygotowujących szekspirowskiego "Juliusza Cezara". W kinach od piątku - pisze Barbara Hollender w Rzeczpospolitej.
17-01-2013
Więzienny "Juliusz Cezar"
- Nasz wybór wynikał z konieczności: mężczyźni, z którymi chcieliśmy pracować, mieli przeszłość, z którą musieliśmy się liczyć, przeszłość pełną występków, win, przestępstw, zbrodni i zerwanych relacji. Dlatego musieliśmy skonfrontować ją z równie potężną historią zmierzającą w przeciwnym kierunku - mówią Paolo i Vittorio Taviani o swoim filmie "Cezar musi umrzeć".
24-12-2012
Małopolskie. Więźniowie budują szopki i grają w przedstawieniach
Budowa szopek bożonarodzeniowych dla dzieci ze świetlic środowiskowych, tworzenie gipsowych odlewów o tematyce świątecznej dla szkół i gazetek o genezie świąt - to niektóre formy przedświątecznej działalności osadzonych w małopolskich aresztach i zakładach karnych.
17-12-2012
Magda Piekarska poszła do więzienia na Kleczkowską
Od trzech lat co roku jeden grudniowy poranek rezerwuję sobie na wizytę w więzieniu. Wsiadam do taksówki. "Na Kleczkowską" - rzucam. Kierowca lustruje mnie badawczo. Po dziesięciu minutach jazdy nie wytrzymuje i pyta: "Mąż czy narzeczony?". "Teatr" - odpowiadam. Chyba mi nie wierzy. Ale nie dziwię się - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
11-12-2012
Wrocław. Więźniowie z Kleczkowskiej przygotowali dwie sztuki teatralne
Elżbieta Golińska (na zdjęciu), aktorka Wrocławskiego Teatru Współczesnego od 4 lat razem z Markiem Tyburem prowadzi zajęcia terapeutyczno-teatralne w Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu. Do końca tygodnia trwać będą pokazy spektakli "Poławiacze Deszczu 2" oraz "Ślepcy", zamykających kolejny etap pracy.
23-11-2012
Lublin. Zapaleni.org zagrają "Sen nocy letniej"
Zapaleni.org to grupa szaleńców związana z lubelskim środowiskiem artystycznym, która od lutego 2012 roku rozpoczęła wspólny projekt. Jego koordynatorem jest aktor Sceny Prapremier InVitro i neTTheatre Dariusz Jeż. Spektakl 24 listopada.
12-11-2012
Kraj. "Cezar musi umrzeć" Tavianich od stycznia na ekranach kin
18 stycznia na ekrany wejdzie film "Cezar musi umrzeć" (Cesare deve morire"). Reżyseria: Paolo Taviani, Vittorio Taviani.
23-10-2012
Bydgoszcz. "Cela wolności" ZK w Fordonie w Polskim
Czy teatr może kogokolwiek uratować? Osadzeni w Zakładzie Karnym w Fordonie uwierzyli, że tak. Stworzyli spektakl o narkotykach, Bogu i nadziei z myślą o pokazaniu go młodzieży. 25 października o godz. 19 spektakl "Cela wolności" pokazany zostanie w Teatrze Polskim.
11-09-2012
Opole Lubelskie. Więzienny Szekspir
Spektakl na podstawie "Snu nocy letniej" Williama Szekspira przygotowują - pod kierunkiem artystów - więźniowie osadzeni w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim. Przedstawienie będzie pokazane podczas festiwalu Konfrontacje Teatralne w październiku w Lublinie.
10-09-2012
Lublin. Więźniowe zagrają Szekspira
Więźniowie z Opola Lubelskiego razem z aktorami zagrają Szekspira. I to będzie dopiero początek, bo artyści chcą przyciągnąć bezdomnych, niepełnosprawnych, starych, chorych.
20-08-2012
Morderca w monologu o miłości, czyli jak nie wrócić za kraty
Z tym, że teatr może rzeczywiście wpływać na skazanych zgadza się prof. Konopczyński. - Mam doświadczenia kontaktu z osobami, które nie podejmując wcześniej żadnej pozytywnej aktywności życiowej, w trakcie prób znajdowały w sobie motywację, by nauczyć się 20 stron tekstu na pamięć. To wydaje się niewyobrażalne, ale nawet zatwardziali przestępcy uczyli się monologów o miłości czy przyjaźni. I robili to z własnej woli - opowiada.
10-08-2012
Bydgoszcz. "Cela wolności" na scenie
Odsiadują wyroki za handel narkotykami i kradzieże. Na udział w spektaklu zdecydowali się właściwie tylko dlatego, że kierownictwo więzienia obiecało im w zamian dodatkowe przepustki 12 skazanych z fordońskiego Zakładu Karnego przygotowało przedstawienie pt. "Cela wolności". Pokażą je na scenie Teatru Polskiego.
26-07-2012
Tworzenie to... znakomite uczucie
- Ekscytuje mnie gra aktora, kiedy widzę, że gramy nie słowa lecz emocje i w tym co gramy, jesteśmy naprawdę. No i zabawa. Śmieję się czasem z tego, co widzę, z tego, co udało się znaleźć, pokazać miną, gestem, myślą. To jest duża radość. Coś jak spotkanie na najfajniejszej imprezie. Tego nie da się nie lubić. Tworzenie to znakomite uczucie - mówi Violina Janiszewska, założycielka i reżyser teatru Baraban w Zakładzie Karnym w Nowogardzie.
27-06-2012
Monologi Hamletów z zakładu karnego
- Hamlet czuł się uwięziony w beznadziejności emocjonalnej. Myślę, że więźniowie czują się tak samo - opowiada teatrolog Magdalena Zelent, która w zakładzie karnym na gdańskiej Przeróbce prowadzi warsztaty teatralne.
08-06-2012
Zielona Góra. "Sen podszewki" z aresztu w Lubuskim
Osadzeni z zielonogórskiego aresztu napisali i w zamkniętym gronie zagrali spektakl na podstawie Szekspirowskiego "Snu nocy letniej". Zielonogórzanie mogą zobaczyć przedstawienie już po raz drugi w środę, 13 czerwca.
06-06-2012
Wrocław . Młodzi gniewni na scenie w Browarze Mieszczańskim
14 czerwca na scenie Ad Spectatores w Browarze Mieszczańskim (ul. Hubska 44) pojawią się wychowankowie Zakładu Poprawczego w Sadowicach.
23-05-2012
Zielona Góra. Spektakl z więzienia w Lubuskim
Osadzeni z zielonogórskiego aresztu napisali i w zamkniętym gronie zagrali spektakl na podstawie szekspirowskiego "Snu nocy letniej". Teraz przedstawienie mogą zobaczyć zielonogórzanie. Premiera w środę, 23 maja.
04-05-2012
Polskie Radio. Reportaż "Murem za teatrem"
Program 1 Polskiego Radia zaprasza do wysłuchania reportażu Wojciecha Markiewicza "Murem za teatrem", opowiadający o zakończonym niedawno ogólnopolskim konkursie dramaturgicznym pod tym samym tytułem.
30-04-2012
Więzienna "Nasza Klasa" na deskach Dramatycznego
Na scenie więźniom towarzyszyły studentki białostockiej Akademii Teatralnej. Razem stworzyli spektakl, który na długo pozostaje w pamięci widza.
27-04-2012
Jedwabne zza krat. Więźniowie wystawili "Naszą Klasę"
Z trudnym tematem wzajemnych relacji polsko-żydowskich, z mordem w Jedwabnym w tle, zmierzył się zespół złożony z osadzonych w białostockim więzieniu przy Hetmańskiej. Z zadania, chociaż to niby amatorzy, wywiązali się przekonująco - pisze Jakub Medek w Gazecie Wyborczej - Białystok.
26-04-2012
Białystok. Premiera "Naszej klasy" w więzieniu
Jak to się stało, że latem 1941 roku część mieszkańców miasteczka Jedwabne współuczestniczy w mordowaniu żydowskich kolegów, z którymi chodzili do tej samej klasy? Temat zgłębiają więźniowie z Zakładu Karnego w Białymstoku. W czwartek (26.04) w Teatrze Dramatycznym pokażą spektakl "Nasza Klasa - epizody". Godz. 13, wstęp wolny
25-04-2012
Białystok. Z więzienia na deski sceniczne
Ten projekt to rzecz niezwykła. Już w czwartek na profesjonalnej, teatralnej scenie staną więźniowie. I na parę chwil staną się aktorami.
28-03-2012
Rzeszów. Skazane kobiety nagrają bajki dla dzieci
Dziewięć kobiet odbywających kary w Areszcie Śledczym w Nisku nagra czytane przez siebie wiersze i bajki dla dzieci, w tym także dla swoich pociech. Utwory zostaną nagrane przez Polskie Radio Rzeszów i zwielokrotnione na płytach CD.
23-03-2012
Więźniowie grają jak profesjonaliści
To którzy to ci aresztanci? - dopytywali widzowie po spektaklu przygotowanym przez osadzonych w zielonogórskim Areszcie Śledczym. Więźniowie świetnie spisali się jako aktorzy. A zawodowcy z Teatru Lubuskiego mówią bez kurtuazji: chcemy z nimi współpracować - pisze Paulina Nodzyńska w Gazecie Wyborczej - Zielona Góra.
20-02-2012
Berlin. Włoski film braci Taviani zwycięzcą Berlinale
Włoski film "Cesare Deve Morire" (ang. "Caesar Must Die") w reżyserii braci Taviani otrzymał w sobotę nagrodę Złotego Niedźwiedzia na 62. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale.
04-01-2012
Tarnów. Teatr więzienny dla WOŚP
Spektakl "Być albo mieć" w wykonaniu grupy teatralnej "Skazani na sukces" zostanie zaprezentowany w niedzielę podczas finału WOŚP w zakładzie karnym w Tarnowie.
20-12-2011
Nowogard. Premiera w zakładzie karnym
Jedyny teatr w szczecińskim okręgu penitencjarnym działa w Zakładzie Karnym w Nowogardzie. W miniony czwartek przedstawił swoją drugą premierę pt. "Wykop", którą jako reżyser przygotowała Violina Janiszewska. Ona też, wspólnie z Januszem Janiszewskim, napisała scenariusz spektaklu.
09-12-2011
Siedziałem w więzieniu
Tę naszą "odsiadkę" sprowokowała Ela Golińska do spółki z Markiem Tyburem. Ela jest wspaniałą aktorką Wrocławskiego Teatru Współczesnego, co też sprawiło, że za kratami czas jakiś spędziła z nami dyrektorka tej sceny Krystyna Meissner. Marek jest historykiem sztuki, który swoje właściwe drogi znalazł w teatrze jako scenarzysta, scenograf i też reżyser - pisze Krzysztof Kucharski w Polsce Gazecie Wrocławskiej.
08-12-2011
Wrocław. Golińska i Tybur pracują z więźniami
Elżbieta Golińska, aktorka Wrocławskiego Teatru Współczesnego, wspólnie z reżyserem i instruktorem teatralnym Markiem Tyburem, już trzeci rok prowadzi w zakładzie karnym nr 1 we Wrocławiu projekt artystyczno-terapeutyczny "Protezownia".
25-11-2011
Warszawa. "Osadzeni. Młyńska 1" w IT
25 i 26 listopada o g. 18 i 20 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, Teatr Ósmego Dnia z Poznania przedstawi spektakl "Osadzeni. Młyńska 1".
21-11-2011
Zielona Góra. Dyrektor Czechowski próbuje w więzieniu
Osadzeni z zielonogórskiego aresztu tworzą spektakl na podstawie własnych doświadczeń. Premiera w marcu. Mecenasem ich działań został Robert Czechowski, dyrektor Lubuskiego Teatru.
20-11-2011
"Bo nie urodziłem się dziesioniarzem"
Według danych Służby Więziennej w 2010 roku w polskich jednostkach penitencjarnych - zakładach karnych i aresztach - działało dwadzieścia sześć teatrów więziennych. Na pytanie po co więźniom teatr odpowiada Łukasz Orłowski w Teatrze
04-11-2011
Łódź. Spotkanie z teatrem w areszcie
Aktorzy z Krakowa odwiedzili w środę łódzki areszt śledczy. Ponad 40 osadzonych miało możliwość spotkania ze sztuką w więziennych murach. Wystawiane w więzieniach spektakle rozśmieszają i bawią, ale zmuszają również do myślenia.
04-10-2011
Kraków. "Bajki z pudła" - Groteska w Areszcie Śledczym
Projekt przygotowany i realizowany przez Teatr Groteska w Areszcie Śledczym Kraków-Podgórze dobiega końca. Efekty będzie można zobaczyć już 6 października!
29-08-2011
Kraków. Groteska w więzieniu
Aktorzy Teatru Groteska przygotowują spektakl, który będzie realizowany i wystawiony w Areszcie Śledczym Kraków-Podgórze. W spektaklu wezmą udział osadzeni. Przedsięwzięciem kieruje aktor Teatru Groteska Lech Walicki. Robocza nazwa przedstawienia to "Bajki dla dorosłych".
19-08-2011
Kraków. Teatr w więzieniu
- Projekt skierowany jest do wszystkich odbywających karę. Został podzielony na kilka części, tak aby dać wiele możliwości zaangażowania się w poszczególne etapy; od przygotowania projektu przez wykonywanie lalek, aż po grę aktorską - mówi ks. Andrzej Bawer o uczestnictwie osadzonych w Areszcie Śledczym Kraków-Podgórze w adaptacji bajek Bruna Ferro.
11-08-2011
Kraków. Groteska pracuje w Areszcie Śledczym
Nowy projekt Teatru Groteska ma na celu przygotowanie spektaklu, w którym wezmą udział osadzeni. Projektem kieruje aktor Lech Walicki. Robocza nazwa: "Bajki dla dorosłych"
07-07-2011
Poznań. Dziś premiera Teatru Ósmego Dnia
Przez kilka miesięcy aktorzy Teatru Ósmego Dnia pracowali z ośmioma osadzonymi w Areszcie Śledczym przy ul. Młyńskiej. Spotykali się w więzieniu i poza jego murami. Dużo rozmawiali. Efekt tej niezwykłej znajomości - spektakl "Osadzeni. Młyńska 1" - zobaczymy w czwartek w siedzibie teatru. Początek - o godz. 21
01-07-2011
Gdańsk. Więźniowie zagrali "Hamleta"
Akademickie Centrum Kultury UG Alternator gościło niezwykłych aktorów. 30 czerwca grupa teatralna z Zakładu Karnego w Gdańsku-Przeróbce zaprezentowała spektakl "Szekspir: produkt czasowo niedostępny".
20-06-2011
Poznań. Nowy spektakl Teatru Ósmego Dnia
7 lipca o godz. 21 odbędzie się premiera projektu społeczno-artystycznego "Osadzeni. Młyńska 1", zrealizowanego we współpracy Teatru Ósmego Dnia z Aresztem Śledczym w Poznaniu.
26-03-2011
Rapować każdy może
Rzucić dyskiem jak Konopacka, być agentką jak Skarbek i rapować - tego chcą dziewczyny z poprawczaka w Falenicy. Przygotowują więc grę i muzyczny spektakl - pisze Anna Maziuk w Życiu Warszawy.
25-01-2011
Padaj, ja cię złapię - rozmowa z Leną Rogowską
- PKP użyczyło nam opuszczonego budynku dworca w Falenicy. Jak tam weszliśmy pierwszy raz, to śmierdziało, na podłogach leżały potworne rzeczy, ohyda. Było to dzień przed premierą, bo próby mamy w zakładzie - mówi Lena Rogowska, animatorka kultury, trenerka genderowa i antydyskryminacyjna.
27-11-2010
Areszt zamknął się na teatr. Tylko co z resocjalizacją
Dyrekcja aresztu śledczego w Lublinie zlikwidowała Teatr Pod Celą, dobrze sprawdzającą się formę resocjalizacji osadzonych. - Dzięki teatrowi mieli większą szansę powrotu do normalności, nie rozumiem tej decyzji i jestem nią rozczarowany - mówi "Gazecie" reżyser teatralny Łukasz Witt-Michałowski.
27-10-2010
Warszawa. Nagrody za projekty dotyczące edukacji kulturalnej
Przełamujący bariery film o niesłyszących dziewczynach i spektakl z piosenkami Ordonki, śpiewanymi przez wychowanki zakładu poprawczego w Falenicy, są wśród przedsięwzięć uhonorowanych Nagrodami m.st. Warszawy za projekty z zakresu edukacji kulturalnej.
08-09-2009
Białystok. Grupa więźniów zagrała w spektaklu
Grupa więźniów z miejscowego zakładu karnego wystąpiła we wtorek na deskach Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Wraz z zawodową aktorką zagrali w spektaklu "Jasełka - moderne" Ireneusza Iredyńskiego.
08-09-2009
Białystok. Więzienny Iredyński dziś u Wegierki
Kilku mężczyzn z białostockiego zakładu karnego wyjdzie we wtorek ze swoich cel, by zagrać w spektaklu w Teatrze Dramatycznym. Tam spróbują przygotować bożonarodzeniową szopkę. Na scenie nadzorować ich będzie Strażnik - bo tego właśnie chce tekst sztuki.
07-09-2009
"Jasełka modern" Iredyńskiego prosto z Zakładu karnego
Wyroki po 5, 10 lat. Mają grać? Bawić się w jakieś przedstawienie? Obciach. Wzruszali ramionami. Ale się zgodzili. I teraz duma ich rozpiera. Skazani grają w przedstawieniu. Wystąpią nawet w Tatrze Dramatycznym - pisze Alicja Zielińska w Kurierze Porannym.
08-06-2009
Warszawa. Ordonka i młode raperki na stacji kolejowej
Duchy, damy w eleganckich etolach i raperki pojawiły się w sobotni wieczór na starej stacji kolejowej w Falenicy. W spektaklu "Błękitny Express", opartym na piosenkach Hanki Ordonówny, wystąpiły podopieczne z miejscowego poprawczaka i schroniska dla nieletnich.
03-06-2009
Warszawa. "Błękitny Express" w zakładzie poprawczym
"Błękitny Express" to projekt artystyczny prowadzony przez Stowarzyszenie Praktyków Kultury w Zakładzie Poprawczym. Finałem projektu jest stworzenie multimedialnego musicalu opartego na tangach z Międzywojnia we współczesnych aranżacjach. Premiera musicalu odbędzie się 6 czerwca 2009 w hali stacji kolejowej w Falenicy.
28-04-2009
Lublin. Witt-Michałowski z odznaką penitencjarną
Reżyser zasłużony dla więziennictwa? Tak, złotą odznakę za "zasługi w pracy penitencjarnej" przyznaną przez ministra sprawiedliwości odebrał wczoraj reżyser Łukasz Witt-Michałowski, założyciel Sceny InVitro w Lublinie i Teatru Pod Celą w Areszcie Śledczym w Lublinie.
27-04-2009
Dziewczyny z poprawczaka robią musical
Wiolka ćpała, a Kaśka kradła. Teraz robią musical. Wiolka: - Z Ordonki po zmiksowaniu wychodzi ciekawie brzmienie. Dodamy beatbox i będziemy wymiatać. Wszystko wypieścimy. Będzie git - pisze Grzegorz Miecznikowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
17-01-2009
Lublin. Z aresztu na scenę
W najnowszym spektaklu Sceny Premier InVitro zagra aktor, który siedział w więzieniu. Reżyser napisał podanie do dyrektora Aresztu Śledczego w Lublinie, który skrócił wyrok człowiekowi wskazanemu przez Michałowskiego. Ten tak wczuł się w nową rolę, że dopisał tekst do sztuki.
30-12-2008
Krótka rozprawa między pisarzem a plebanem
- Sztuka o schronisku dla nieletnich dziewcząt "zrobiła" mnie na całym świecie. Parę lat temu w tym samym schronisku w Falenicy dziewczęta zagrały "Kopciucha". Na widowni siedziały ich koleżanki, też zamknięte. Niesamowicie reagowały. Chwilami się wydaje, że pisanie ma sens - mówi pisarz i dramaturg JANUSZ GŁOWACKI w rozmowie z ks. Andrzejem Lutrem.
17-04-2008
Teatr Pod Kluczem
Makbet ma prawdziwe dożywocie, inni też dostali niezłe wyroki. Grają w więziennych teatrach w Kłodzku, Warszawie, Lublinie. Co im z tego? A co nam? - zastanawia się Łukasz Drewniak w Przekroju.
11-02-2008
Stanisław Tym za kratami
Premiera sztuki aktora i satyryka odbyła się w areszcie śledczym na Mokotowie. Skazani wyszli z cel. U siebie, w zakładzie karnym przy ul. Rakowieckiej, zagrali spektakl. To doświadczenie może im pomóc w resocjalizacji. Siedzą, bo zabijali, kradli, gwałcili, oszukiwali - pisze Natalia Bet w Życiu Warszawy.
07-02-2008
Wrszawa. Premiera "Skarbu" w areszcie śledczym
8 lutego o godz. 11.00 w Areszcie Śledczym Warszawa Mokotów przy ulicy Rakowieckiej odbędzie się premiera sztuki Stanisława Tyma "Skarb".
22-01-2008
Dostałeś w głowę, ale stoisz
Po próbie pytają, czy wszystko było słychać i czy nie gubi się sens. Proszą, by podpisać ich tak, jak nazywają się grane przez nich postacie. Rozgłos nie jest im potrzebny, dlatego, przynajmniej na razie, nie będą pokazywać sztuki ludziom "z miasta". Chcieliby za to wystąpić na przeglądzie teatrów więziennych, który w czerwcu ma odbyć się w Warszawie - o próbach do spektaklu "Skarb", który w Areszcie przy Rakowieckiej przygotowuje z osadzonymi Adam Krawczuk pisze Krzysztof Feusette w Rzeczpospolitej - Warszawa.
12-01-2008
Warszawa. "Skarb" w Areszcie Śledczym
Teatr Montownia planuje na koniec stycznia premierę sztuki "Skarb" Stanisława Tyma w reżyserii Adama Krawczuka. Niezwykłe jest miejsce premiery, gdyż odbędzie się ona w... Areszcie Śledczym Warszawa Mokotów przy ulicy Rakowieckiej (na zdjęciu). Reżyserem spektaklu jest Adam Krawczuk (Teatr Montownia).
01-12-2007
Lublin. Więźniarką na spektakl
Chcesz zobaczyć spektakl w wykonaniu osadzonych w lubelskim Areszcie Śledczym, przekaż dary w ramach akcji "Pomóż dzieciom przetrwać zimę". Wystarczy, że przyniesiesz tabliczkę czekolady. - To jedyna okazja, by pojechać na spektakl więźniarką - zachęcają wolontariusze z biura organizacyjnego akcji.
24-10-2007
Zalety sceny więziennej
"Lizystrata" w reż. Łukasza Witt-Michałowskiego w Teatrze pod Celą w Lublinie. Pisze Irina Lappo na w blogu marcelirozwadowski.blox.pl.
28-09-2007
Lublin. Dyskusja o teatrze więziennym
Teatr pod Celą to eksperyment, którego rezultaty zobaczymy podczas Konfrontacji Teatralnych. Ale niektórzy uważają, że powołaniem osadzonych jest nie teatr, a łopata
25-09-2007
Lublin. Teatr Pod Celą na Konfrontacjach Teatralnych
W lubelskim Areszcie Śledczym powstał teatr "Pod celą", który zamierza wystąpić na zbliżającym się XII Międzynarodowym Festiwalu "Konfrontacje Teatralne". Dziś o godz. 15 w Sali Klubowej Centrum Kultury przy ul. Peowiaków 12 odbędzie się debata "Teatr Pod celą - za czy przeciw?".
18-07-2007
Lublin. Więźniowie zagrają w "Lizystracie"
Więźniowie aresztu śledczego w Lublinie [na zdjęciu] wystąpią na Konfrontacjach Teatralnych.
23-02-2006
Czarne. Koszaliński monodram za kratami
Kultura przez duże "K" zagościła w czarneńskim więzieniu. Co więcej okazję do strawy duchowej z prawdziwego zdarzenia tutejsi skazani będą mieli cztery razy w roku.
07-03-2005
Kopciuchy z Falenicy
- Nie znam aktorów, którzy potrafiliby tak zagrać. Bardzo się wzruszyłem, a ja się już w ogóle nie wzruszam od wielu lat. Nie przepadam za patosem, ale była to dla mnie chyba najważniejsza inscenizacja "Kopciucha". Była to też jedna z tych rzadkich chwil, gdy autor czuje, że to, co pisze, ma sens - powiedział Janusz Głowacki po spektaklu w Schronisku dla Nieletnich i Zakładzie Poprawczym w Falenicy.