powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Objęcie" Atsushiego Takenouchiego w IT

W niedzielę 19 lutego o 19.00 w Instytucie Teatralnym pokazany zostanie premierowy spektakl butoh Atsushiego Takenouchiego "Objęcie".

W "Objęciu" artysta odwołuje się do uniwersalnych zagadnień związanych z miejscem człowieka w naturze i jego współodpowiedzialnością za życie na ziemi. Tańczy nieunikniony cykl życia i śmierci, który jest doświadczeniem wszelkich istnień jednoczących się we wspólnej modlitwie. Atsushi Takenouchi przyjeżdża do Polski w ramach projektu "Japońscy mistrzowie butoh - prezentacje" organizowanego przez fundację Pompka. Jego wizyta wiąże się z premierą i międzynarodowymi warsztatami. Towarzyszy mu Hiroko Komiya, tworząca muzykę do spektaklu.

"Objęcie"

Obejmuję się mocno

Jak mały embrion

Odrzucam myśli, biorę głęboki oddech

Wtedy, ze śmierci wyłania się nowe życie

Jak otwierający się kwiat

Życie jest jak kwiat otwierający się na Wszechświat

Kwiat obejmuje Wszechświat

Obejmuje wszystko

Atsushi Takenouchi

BILETY:

50 zł (normalny)

20 zł (ulgowy)

REZERWACJA:

bilety@instytut-teatralny.pl

791 877 377

Atsushi Takenouchi dołączył do grupy "Hoppo-Butoh-ha" na Hokkaido w 1980. Jego ostatnie wspólne przedstawienie z grupą - "Takazashiki"(1984) było opracowane przez twórcę butoh Tatsumi Hijikata. Atsushi rozpoczął swą własną drogę "Jinen Butoh" w 1986; stworzył m.in. spektakle solo "Itteki", "Ginkan" łączące uniwersalny obraz natury, ziemi, czasów odległych i impresji chwili, spotkania z ludźmi i otoczeniem. Z projektem JINEN odbył w Japonii 3. letnią podróż wykonując w tym czasie 600 improwizacji (1996-1999). Wówczas też uczył się u twórcy butoh Kazuo Ohno i jego syna - Yoshito. Od 2002 przebywał głównie w Europie współpracując z tancerzami i aktorami z Francji, Polski, USA i innych krajów. Występował na festiwalu w Avignon, na Paris Butoh Festival i New York Butoh Festival, na których prezentował swe spektakle solo. W tym samym czasie pracował też w filmie. Ostatnia praca na Alasce i Hawajach "Wypełniony naturą" (Ridden by Nature) - film artystyczny o środowisku naturalnym zdobył m.in nagrodę "Best of the Fest" na Martinique International Film Festival.

Hiroko Komiya - obrazy pochodzące z powietrza, otaczającej nas przestrzeni czy tworzone przez ciało przekształca w dźwięki - bez stałej linii melodycznej czy rytmu. Są one całkiem proste, pojedyncze, towarzyszą nam podobnie jak pogoda czy najbliższe otoczenie. Używa zarówno wody i materiałów naturalnych takich jak kamień, bambus, piach, liście, muszle jak dzwonki, bębenki czy perkusję. Od 1996, pod okiem grającego na Tabla - Masahiro Besso, uczyła się grania na "instrumentach perkusyjnych" używanych w tradycyjnej muzyce hinduskiej. W 1999 rozpoczęła współpracę z tancerzem butoh Atsushi Takenouchi. W czasie warsztatów JINEN Butoh podejmuje interakcję z oddechem i ruchem uczestników. Komponuje muzykę dla tancerzy, aktorów a także na potrzeby zajęć z dziećmi i dorosłymi osobami upośledzonymi w Japonii, Francji, USA czy Polsce. Używa też głosu w jego podstawowej, naturalnej formie. Od 2002 roku pracowała nad głosem z pieśniarzem plemiennym, poetą i perkusistą Jean C. Dussin (pieśni inuickie, afrykańskie, celtyckie, z kręgu).