powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gorzów Wlkp. "Wesele" na scenie

W Teatrze im. Juliusza Osterwy trwają próby do "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Agaty Biziuk, którego premiera odbędzie się 25 lutego o godz. 19.00.

Arcydramat narodowy Stanisława Wyspiańskiego powraca na gorzowską scenę po 30 latach. Po raz pierwszy reżyseruje w Gorzowie Agata Biziuk, która zwykle realizuje przedstawienia oparte na własnych tekstach lub dokonuje autorskich, oryginalnych adaptacji tekstów klasycznych. Jej spektakle były dotąd wielokrotnie nagradzane m.in. Świadectwem Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego przyznawanym przez Polski Ośrodek ASSITEJ. Agata Biziuk zaprosiła do współpracy cały zespół artystyczny Teatru im. Juliusza Osterwy, co czyni z "Wesela" niecodzienne wydarzenie i jedną z najbardziej wyczekiwanych premier tego sezonu.

Spektakl w reżyserii Agaty Biziuk pokazuje, że dramat Wyspiańskiego po ponad stu latach, które dzielą nas od jego powstania, nie traci na swej aktualności. To, co boleśnie dotykało naszych przodków ze smutkiem odkrywamy u siebie dzisiaj. Idea wspólnotowości naszego społeczeństwa leży w gruzach z powodu braku komunikacji i niemożliwości podjęcia wspólnego czynu. Bohaterowie uwięzieni we własnych przywarach, kliszach, nie mają możliwości przełamania wzajemnych uprzedzeń. "Chocholi taniec", w rytm którego kręcą się sprawy ważne i błahe, wielcy i mali bohaterowie - trwa nadal.

Autorzy inscenizacji, by uaktualnić podejmowane przez Wyspiańskiego wątki, przenoszą akcję dramatu w czasy współczesne. Plastyka podejmuje wątek Polski w budowie, gdzie na radykalnej granicy, tradycja spotyka się z nowoczesnością, pieczołowitość z niedoróbką, a kicz z elegancją. Radykalizm ludzkich postaw i zaściankowość myślenia podkreśla stworzona przez Piotra Klimka mocna repetytywna warstwa muzyczna.