Kraków. "Artyści na cokoły", a ten najwyższy dla Andrzeja Wajdy

Głosujący w plebiscycie, poprzedzającym czwartą edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy Materia Prima, wskazali 141 polskich artystów.

«W sobotę rozpocznie się czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy Materia Prima. Poprzedzała go w tym roku akcja "Artyści na cokoły - Rotacyjna Galeria Pomników", połączona z plebiscytem na najważniejszych dla Polaków ludzi kultury. Głosować można było na twórców sprzed wieków i artystów współczesnych.

Plebiscyt wygrał Andrzej Wajda. Za nim znaleźli się: Stanisław Wyspiański, Wisława Szymborska, Juliusz Słowacki i Jerzy Stuhr. Ogółem wskazano 141 osób godnych cokołu, na które oddano 552 głosy.

- Wybrani zostali twórcy bezdyskusyjni, jeśli idzie o ich klasę. Trudno wyobrazić sobie współczesną kulturę bez Wajdy czy Szymborskiej, z kolei Słowacki i Wyspiański to kulturowy i cywilizacyjny fundament Polaków. Jerzy Stuhr dowiódł raz jeszcze, że jest bardzo cenionym reprezentantem środowiska aktorskiego - mówi pomysłodawca akcji Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska. - Bez wątpienia plebiscyt, któremu towarzyszyła wędrówka repliki krakowskiego pomnika Adama Mickiewicza po Polsce rozsławił sam festiwal, czego potwierdzeniem jest 10 tysięcy sprzedanych biletów na spektakle, a przy okazji wniósł pewien ferment myślowy i to, jak sadzę, nie tylko wśród wypełniających ankiety.

Mieszkańcy Krakowa oddali łącznie 173 głosy, wskazując 64 osoby. To: Andrzej Wajda, Stanisław Wyspiański, Wisława Szymborska, Jerzy Stuhr i Tadeusz Kantor, a także: Jan Matejko, Juliusz Słowacki, Anna Dymna, Piotr Skrzynecki, Jerzy Trela, Andrzej Grabowski i Anna Polony.

Warszawiacy wskazali 49 artystów; najwięcej głosów oddano na Andrzeja Wajdę, Stanisława Wyspiańskiego, Cypriana Kamila Norwida, Jerzego Stuhra i Krystynę Jandę. Inni najczęściej pojawiający się to: Karol Szymanowski, Bolesław Prus, Zbigniew Herbert, Irena Kwiatkowska i Marek Kondrat.

Jak powiedział nam dyrektor Weltschek, czołowa piątka twórców powinna teraz doczekać się pomników. - Będziemy aplikować o środki na realizację tych posągów, zwracając się w tym celu zarówno do instytucji, jak i osób prywatnych - zapewnił.

Pomniki, zaprojektowane zostaną przez współpracujących z Groteska scenografów, a powstaną, podobnie jak kopia "Adasia" w pracowniach tego teatru. Dodajmy, że kopia pomnika Mickiewicza, prezentowana wcześniej we Wrocławiu, Warszawie, Katowicach i Krakowie, znów stanie w piątek na Rynku Głównym (od strony Szewskiej), by przez trzy dni towarzyszyć inauguracji Festiwalu Materia Prima. W przyszłości także ma być eksponowana przy okazji rozmaitych przedsięwzięć Teatru Groteska, ale nie tylko. Została już zaproszona na Dni Nowego Sącza, jak i przez środowisko artystyczne Śląska.

Tegoroczny festiwal Materia Prima zapowiada się wspaniale. Warto postarać się o ostatnie bilety na spektakle teatrów z Niemiec, Francji, Szwajcarii, USA, Kanady, Wietnamu, Litwy, Holandii i Włoch. Festiwal potrwa do 25 lutego»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego