powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Białystok. "Pospolite żywoty martwych Polaków" w AT

Akademia Teatralna zaprasza na kolejne pokazy dyplomowego spektaklu studentów V już roku kierunku aktorskiego. Po festiwalowym tournee, w lutym 2017 r. na deski Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego wracają "Pospolite żywoty martwych Polaków".

Spektakl, którego premiera odbyła się 10 kwietnia 2016 r., w ostatnich miesiącach był pokazywany m.in. w Krakowie na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Boska Komedia" oraz w Łodzi na Festiwalu "Szwalnia.DOK". Teraz białostocka publiczność ma okazję zmierzyć się z trudnymi, często bolesnymi pytaniami o rzeczywistość, w której żyjemy.

Heinrich Schliemann, odkrywca Troi i grobu Agamemnona, powiedział, że można by w życiu nie robić nic przyjemniejszego, jak wygrzebywać relikty przeszłości. Są wśród bohaterów "POSPOLITYCH ŻYWOTÓW tacy, którzy pod tym stwierdzeniem podpisaliby się obiema rękami; są tacy, którzy nie grzebią, ale którym przeszłość towarzyszy na co dzień; są wreszcie i ci, których przeszłość i sięganie w jej otchłań przeraża i paraliżuje.

A zatem jak to jest: Czy myślenie o przeszłości wzmacnia mnie czy osłabia? Jak przeszłość wpływa na moją teraźniejszość? Czy kształtuje moją przyszłość? Czy jest święta? Ile wiem o swoich przodkach? Czyje błędy powielam? Co wiem o Holokauście? Czy nie żyję w beztroskim przekonaniu, że to tylko historia? Czy potrafię sobie wyobrazić, że z kościołów robione są stajnie? Że połowa ludności zostaje zabita? Że w salach gimnastycznych składuje się trupy?

Co czuję, wiedząc, że spaceruję po bruku, który pił krew? Czy czuję się patriotą? Czy gotów jestem zginąć za mój kraj? Czy gdybym był Żydem, byłbym zadowolony z tego, co Polacy zrobili z pozostałościami po mojej kulturze? Co chciałbym im powiedzieć, co zrobić? Czy potrafię rozmawiać z ludźmi o innych przekonaniach? Czy potrafimy być jeszcze wspólnotą, plemieniem, społeczeństwem, narodem? Czy potrafię prosić o wybaczenie w imieniu katów? Czy potrafię przebaczyć?

Spełnia się chińskie przekleństwo: żyjemy w ciekawych czasach.... I choć ten spektakl narodził się z lęku przed tym, że dla kogoś mogłoby w Polsce zabraknąć miejsca - dla lewaków, prawicowców, katolików, żydów, homo albo hetero - oraz że ciemne karty historii mogłyby się powtórzyć, to powstał on po to, byśmy spróbowali zacząć rozmawiać o życiu dla Polski, a nie o śmierci dla niej. Jedna z trzech części spektaklu jest odpowiedzią na książkę Marcina Kąckiego "BIAŁYSTOK Biała siła, czarna pamięć".

GRAMY:

19 lutego, godz. 17.00

20 lutego, godz. 18.00

spektakl dla widzów od lat 16

ceny biletów: 10 zł - ulgowy, 15 zł - normalny

rezerwacje: 85 743 54 53

sprzedaż biletów: od 6.02.2017