powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Lublin. Plakaty Bohdana Butenki w CSK

W najbliższy piątek wernisaż przekrojowej wystawy prac słynnego rysownika Bohdana Butenki, a w sobotę oprowadzanie kuratorskie i spotkanie z Mistrzem w Centrum Spotkania Kultur.

Wernisaż odbędzie się 17 lutego o godzinie 18:00 w Foyer Sali Operowej na poziomie 1 Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (wejście od Placu Teatralnego). Jej kuratorem jest dr Krystyna Rybicka, a patronat nad wydarzeniem objęło Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Plakaty zgromadzone na wystawie w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie prezentują wysoki poziom artystyczny. Wiele z nich można interpretować nie tylko jako nośnik informacji ale także jako oddzielne dzieła sztuki. Dzięki tej wystawie można zaobserwować w jaki sposób ewoluowały sztuki wizualne w Polsce. Widzowie będą mieli unikatową okazję do zapoznania się z kilkudziesięcioletnim dorobkiem grafika i ilustratora, dotychczas nigdy nie prezentowanym publicznie. Powrót do przeszłości ostatniego półwiecza uświetnią także filmy animowane Bohdana Butenki, zachwycające surrealistyczną grą obrazu, przeznaczone dla widzów w każdym wieku.

W sobotę 18 lutego, o godzinie 12:00 (Galeria wystaw czasowych na poziomie 1) odbędzie się oprowadzanie kuratorskie wystawy z Panią dr Krystyną Rybicką. Tego samego dnia, o godzinie 16:00 Bohdan Butenko zobaczy się z publicznością na spotkaniu autorskim (Mediateka, poziom 0, wejście od Placu Teatralnego) prowadzonym przez kurator wystawy. Wernisaż, oprowadzanie kuratorskie, spotkanie autorskie oraz zwiedzanie wsytawy są wydarzeniami o charakterze otwartym i udział w nich jest bezpłatny.

Bohdan Butenko: absolwent warszawskiej ASP, uczeń Wojciecha Fangora, Konstantego Sopoćki, Henryka Tomaszewskiego, dyplom obronił w 1955 roku w pracowni Jana Marcina Szancera.

Spotkanie towarzyszy wystawie "Bohdan Butenko: Plakaty". Wystawa organizowana przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie ma na celu pokazanie mniej znanej części twórczości Bohdana Butenki, legendarnego grafika, ilustratora współtworzącego takie zjawiska kulturalne powojennej Polski, jak Polską Szkołę Plakatu oraz Polską Szkołę Ilustracji. Światło dzienne ujrzą autorskie plakaty artysty z jego prywatnej kolekcji: filmowe, teatralne, dotyczące wydarzeń kulturalnych, ale również reklamujące towary w czasach PRL. Pokażemy zarówno oryginalne wydruki z epoki, bardzo rzadkie litografie jak również oryginalne projekty. Najstarsze prace pochodzą z 1962 roku.

Książki autora będzie można nabyć w sklepiku Centrum Spotkania Kultur, na poziomie 0 (od strony ulicy Skłodowskiej).