powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. ITI nagradza

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) przyznał Nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza - 2006 za wybitne osiągnięcia w propagowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie. Otrzymał ją Allen Kuharski (USA). Sekcja Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka ITI przyznała Mariuszowi Trelińskiemu Nagrodę za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą, natomiast praca Magdaleny Raszewskiej "Teatr Narodowy 1945-2004" (wydawca Teatr Narodowy) została uznane za Teatralną Książkę roku 2005.

Allen Kuharski [na zdjęciu] - dziekan Wydziału Teatru Swarthmore College w Filadelfii, tłumacz, reżyser, scenograf, animator współpracy teatralnej między Polską a USA. Uważany jest za jednego z czołowych znawców twórczości Gombrowicza. Inspirator wystawienia "Iwony, księżniczki Burgunda" w kilku amerykańskich teatrach. Od 2000r. konsultant literacki Teatru Provisorium i Kompanii "Teatr", współautor tłumaczenia adaptacji Ferdydurke Gombrowicza i Do piachu Różewicza na angielski. Organizator występów w/w zespołów w La MaMa ETC i Odyssey Theater oraz ich trzykrotnego tournée po USA (w sumie ok. 80 spektakli Ferdydurke w wersji angielskiej i ok. 20 spektakli po polsku). Podczas "Konfrontacji Teatralnych" w Lublinie w 2004r. dzięki niemu zaprezentowana została wystawa plakatów i zdjęć ze spektakli gombrowiczowskich z całego świata i odbyło się spotkanie amerykańskich reżyserów wystawiających Gombrowicza.

Od kilku lat współpracuje z choreografem Jackiem Łumińskim i jego Śląskim Teatrem Tańca. Zorganizował występy tego zespołu w USA, połączone z sympozjum "Dancing History: Poland and Contemporary Dance Theatre" (2001, Swarthmore).

Jest współredaktorem nowego 16-tomowego wydania "Pism zebranych" Gombrowicza (Wyd. Literackie, Kraków), autorem wielu artykułów o polskim teatrze i dramacie opublikowanych w USA, Wlk. Brytanii, Francji, Holandii i Polsce.

W 2002r. Ministerstwo Kultury RP nadało mu tytuł "Zasłużony dla kultury polskiej".