powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Walentynki w PROMie Kultury

14 lutego o 19.00 w PROMie Kultury Saska Kępa odbędzie się wydarzenie "W poszukiwaniu miłości" - wieczór poetycko-muzyczny, podczas którego wystąpią Katarzyna Żak oraz Maria Ludwika Gabryś.

Zapraszamy na koncert oparty o twórczość polskich kompozytorek i równolegle im żyjących polskich poetek.

Po raz pierwszy zaprezentujemy kompozycje Pań po które niezwykle rzadko sięgają pianiści. W historii polskiej muzyki pierwsza bardziej rozpoznawalna to Tekla Bądarzewska żyjąca w XIX wieku, której "Modlitwę dziewicy" grały obowiązkowo panny z dobrych domów uczące się gry na pianinie.

Na program koncertu złożą się kompozycje polskich kompozytorek. Niektóre utwory należą do repertuaru praktycznie nie istniejącego w polskim życiu muzycznym.

Tekla Bądarzewska - La priere d'une Vierge (Modlitwa Dziewicy)

Maria Szymanowska - Nokturn B-dur, Walc Es-dur

Józefina Wejnert - Walc As-dur

J. Andrychowicz - Polonez B-dur

Emilia Potocka - Mazurek

Władysława Markiewiczówna - Sonatina

Grażyna Bacewicz - Rondino, Etiuda

Marta Ptaszyńska - Podróże w kosmos

Równolegle z twórczością pań zaprezentujemy poezję ówcześnie żyjących poetek polskich zaczynając od Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej, Wisławy Szymborskiej

Rezerwacje biletów: 22/277 08 02; bilety@promkultury.pl

Wstęp wolny.

***

Będzie pięknie w słowie i muzyce i bardzo kobieco.

Twórczość polskich poetek i kompozytorek zaprezentują:

MARIA LUDWIKA GABRYŚ - pianistka wyróżniająca się szerokimi zainteresowaniami muzycznymi oraz umiejętnością gry na fortepianie współczesnym, mozartowskim Hammerklavier oraz romantycznym pianoforte. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w

Warszawie. Mistrzowskie szlify zdobywała w Szwajcarii kształcąc się przez 5 lat u prof. Ivana Klansky'ego w Luzernie (dyplom solisty z wyróżnieniem), a następnie u prof. Jespera Christensena w słynnej Schola Cantorum Basiliensis.

Bogactwo doświadczeń muzycznych pozwala pianistce na swobodne poruszanie się w różnych stylach i konwencjach wykonawczych. Podczas koncertów solowych i kameralnych w Japonii, Korei Płd., Chinach, USA oraz Europie pianistka zaprezentowała repertuar od XVIII w. do prawykonań muzyki współczesnej. Sukcesy na konkursach międzynarodowych - I nagroda na konkursie L. v. Beethovena w Hradec (Czechy), I nagroda na konkursie Edwin Fischer Wettbewerb w Luzern (Szwajcaria), I nagroda na konkursie na instrumentach historycznych Chopin Golden Ring w Słowenii - umożliwiły pianistce udział w festiwalach w Wiedniu, Mariańskich Łaźniach, Murten i Kyoto.

Maria Ludwika Gabryś jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

W przeszłości wielokrotna stypendystka Ministra Kultury, Towarzystwa im. F. Chopina oraz prestiżowej Fundacji Crescendum est Polonia. Występowała z recitalami przed wybitnymi osobistościami i głowami państw, w tym przed Cesarzem Japonii Akihito. Przez wiele lat otaczona opieką artystyczną prof. Anny Żurawlew - żony twórcy konkursów chopinowskich, która podarowała nastoletniej wówczas uczennicy fortepian prof. Jerzego Żurawlewa.

KATARZYNA ŻAK - aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka wrocławskiej szkoły teatralnej, przez 9 lat aktorka Teatru Współczesnego we Wrocławiu gdzie zagrała m.in. w spektaklach, "Opera za trzy grosze" ,"Sztukmistrz z Lublina" "Wariat i zakonnica" "Piaf" "Lot nad kukułczym gniazdem".

Aktualnie występuje w warszawskich teatrach: Roma, Och-Teatr, Capitol, Syrena i Komedia oraz podróżuje po Polsce z własnym recitalem autorskim i koncertami.

Jest laureatką Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1990 roku - wyróżnienie za interpretację piosenki oraz nagrody Towarzystwa Przyjaciół Teatru dla młodego aktora.

Nagrała trzy płyty. W roku 1994 - "Młynarski - Jazz" - standardy jazzowe z polskimi tekstami, specjalnie na płytę napisanymi przez Wojciecha Młynarskiego oraz w roku 1995 - "Kolędy na cały rok" z tekstami Bogdana Loebla i muzyką Włodzimierza Nahornego.

22 stycznia 2016 roku ukazała się ostatnia płyta "Bardzo przyjemnie jest żyć' z tekstami Wojciecha Młynarskiego, Magdy Czapińskiej, Jana Wołka, Piotra Bukartyka, Stanisława Wielanka, Michała Zabłockiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Artura Andrusa.

Zagrała m innymi w filmach: "Seszele"," Obcy musi fruwać", "Komornik", "Obywatel N", "Wielkie rzeczy", "Ranczo Wilkowyje", "Tygrysy Europy", "13 Posterunek", " M jak Miłość", "Czas honoru"

Popularność przyniosła aktorce rola Aliny Krawczyk w serialu "Miodowe lata", oraz rola Danusi w serialu Klan.

Widzowie polubili Ją również jako Halinę Dębkową w serialu "Na Wspólnej" i siostrę Bazylię w "Sile wyższej".

Swój kunszt aktorski potwierdziła znakomitą rolą charakterystyczną Kazimiery Solejukowej w kultowym już dziś serialu "Ranczo".

Nominowana w kategorii Aktorka do 18. edycji konkursu Telekamery Tele Tygodnia 2015!

Jest ambasadorką dwóch akcji czytelniczych w Polsce: "Cała Polska czyta dzieciom" i "Czytam sobie". Współpracuje z Kongresem Kobiet działając na rzecz aktywizacji polskich kobiet 40+.