Rok 2011 - podsumowania

15-12-2011
17-02-2012
Ranking krakowskich aktorów. Kto w górę, kto w dół?
Nasz recenzent Łukasz Maciejewski przez cały rok śledzi ich poczynania na scenach teatralnych, ekranach kin i telewizorów. Nie umykają spektakularne wpadki, nieporozumienia i kompromitacje. Ale potrafi też docenić gwiazdy, które błyszczą mocnym światłem na artystycznym firmamencie. O tym kto znajduje się na szczycie, a kto obniżył loty, pisze w drugim już rankingu aktorów Gazety Krakowskiej.
15-02-2012
III ranking aktorów Trójmiasta
Zapraszamy do zapoznania się z III rankingiem trójmiejskich aktorów. Oprócz nieuniknionego i oczywistego w odbiorze sztuki subiektywizmu, ranking ma za zadanie odnotowanie aktywności twórczej aktorów naszych scen zawodowych i offowych - piszą Katarzyna Wysocka i Piotr Wyszomirski na portalu Port Kultury.pl.
30-01-2012
Teatr w kryzysie. Podsumowanie roku teatralnego 2011 na Pomorzu
Choć nie był to najlepszy rok dla teatru, to nie był to rok stracony. Artystycznie wygrała Opera Bałtycka, ale trzy ostatnie przedstawienia w roku bardzo podniosły Teatr Wybrzeże. Teatr Muzyczny w przebudowie, ale walczy i osiąga rekordowe wyniki frekwencyjne - piszą Katarzyna Wysocka i Piotr Wyszomirski na portalu Portkultury.pl.
14-01-2012
Wydarzenia teatralne 2011 roku
Jednym z najbardziej widocznych zjawisk w teatrze roku 2011 był powrót do romantyzmu, z jego "Sturm und Drang" oraz polskimi narodowymi mitami i mesjanizmem. Powód? Wykorzystanie tekstów romantycznych jako materiału do polemiki i próby zdefiniowania, czym dziś jest polski patriotyzm i jaka jest rola symboliki romantycznej. Rok 2011 na scenie to także sporo klasyki powszechnej, często czytanej na nowo. Przykładem spektakle Warlikowskiego, Brala, Klaty - pisze Lidia Raś w Polska The Times Warszawa.
12-01-2012
2011: Fakty i mity
Pisanie rocznych podsumowań to zmora dla każdego krytyka. Jeden sezon się już skończył, drugi - dopiero zaczął. Wszędzie te same tytuły i nazwiska, które zebrane razem tworzą banalną pop-listę. Podsumowanie portalu e-splot.pl
07-01-2012
2011 na scenie: Malkovich, "Słowo" Grzegorzka i balet
Operetka w stylu art déco i gwiazda filmu na łódzkiej scenie, czyli John Malkovich w "The Infernal Comedy". Mrożące krew w żyłach spektakle lalkowe i podszyte polityczno-społecznym gniewem przedstawienia Teatru Nowego to największe niespodzianki 2011 - pisze Alexandra Kozowicz w Gazecie Wyborczej - Łódź.
07-01-2012
Rok 2011. Krakowski teatr stateczny
W roku 2011 krakowski teatr trwał na ustalonych i wypracowanych pozycjach. Niespodzianek nie było; można w tym widzieć konsekwencję, można też zastój - pisze Joanna Targoń w Gazecie Wyborczej - Kraków.
05-01-2012
Kulturalnie minął rok
Jeśli Koszalin promować ma się przez kulturę, to brak jest w mieście polityki i strategii kulturalnej. Wśród imprez jest chaos, instytucje miejskie, które mogą się wzajemnie wspierać przy promowaniu festiwali, nie robią tego, planowanie programów niektórych imprez zdaje się być robione "na ostatnią chwilę" - pisze Joanna Krężelewska w Głosie Koszalińskim.
05-01-2012
Opowieści tęczowe według Sienkiewicza i innych
Rok 2011 w polskim teatrze był dla mnie przede wszystkim okresem stabilizowania się wypracowanych w poprzednich latach nowych języków teatralnych i form angażowania widza. Kontrowersyjne zabiegi sceniczne przestały wzbudzać niechęć. Co więcej - stały się pretekstem do dyskusji. pisze Magda Szpecht w portalu G-punkt
03-01-2012
2011 w muzyce poważnej. Gra w lidze światowej
Słuchaliśmy baroku, Mykietyna i Reicha. Nawet nie pokłóciliśmy się o Konkurs Wieniawskiego. Za to ponownie wybuchła awantura o Chopina. Ale to i tak był dobry rok dla polskiej muzyki i polskich artystów - pisze Jacek Hawryluk w Gazecie Wyborczej.
02-01-2012
Łódź. Powszechny podsumował 2011 rok
W teatrach dwa razy do roku odbywają się podsumowania. Jedno, przed wakacjami, na koniec sezonu, drugie z końcem roku. 2011 rok podsumował właśnie Teatr Powszechny w Łodzi. Na 242 przedstawieniach było 63.300 widzów. To rekord w stosunku do lat poprzednich.
02-01-2012
Nie zabłysła u nas żadna nowa gwiazda
Miniony rok w toruńskiej kulturze nie obfitował w zbyt wiele widowiskowych działań artystycznych. To był czas mozolnego podnoszenia się po porażce naszych starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury - pisze Grzegorz Giedrys w Gazecie Wyborczej - Toruń.
02-01-2012
Rok Teatru Polskiego
Na najróżniejszych festiwalach w tym roku dolnośląskie teatry nadal nadawały ton, a najwięcej nagród zgarniał wrocławski Teatr Polski - podsumowanie teatralnego roku 2011 w Polsce Gazecie Wrocławskiej.
02-01-2012
Rok wrocławskiej kultury
Zwycięstwo Wrocławia w konkursie ESK 2016, Europejski Kongres Kultury, "Tęczowa Trybuna 2012" w Polskim, Rok Tadeusza Różewicza i Antykabaret Marka Kocota znalazły się wśród 10 wydarzeń roku 2011 punktowanych w portalu wroclove2012.com.
02-01-2012
Rzeszów budzi sie kulturalnie
Wiosna i lato kipiały wydarzeniami kulturalnymi, jesienią powstała nowa galeria, w której jest co oglądać. Tekst podsumowujący rzeszowską kulturę 2011 mógłby być entuzjastyczny, bo działo się sporo. Mógłby... - pisze Magdalena Mach w Gazecie Wyborczej - Rzeszów.
02-01-2012
Trójmiasto: Muzyka klasyczna - podsumowanie 2011 roku
Na pewno jednym z ważniejszych i bardziej udanych wydarzeń muzycznych 2011 roku był niedawno zakończony nowy festiwal Actus Humanus. Światowa czołówka wykonawców muzyki dawnej w Gdańsku? Jak widać, jest to możliwe. Nie był to jednak jedyny festiwal, który pozwolił w tym roku gdańskim melomanom zakosztować wykonań na najwyższym poziomie - pisze Maja Korbut w Polsce Dzienniku Bałtyckim.
02-01-2012
Przeciąg
Jeśli wierzyć festiwalowym werdyktom i recenzjom, miniony rok należał do Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego. To jednak trochę bardziej skomplikowane - Jacek Wakar podsumowuje miniony rok teatralny w Przekroju.
31-12-2011
12 przedstawień z dwunastu miesięcy
Nie lubię prasowych podsumowań roku czy sezonu. Pisanie ich - to najgłupsze zadanie krytyka. Czekam na ranking największych komunałów i przekłamań zawartych w teatralnych podsumowaniach. Zanim taki powstanie - dwanaście przedstawień z mijających dwunastu miesięcy, na które z różnych przyczyn warto zwrócić uwagę - pisze Witold Mrozek w Krytyce Politycznej.
31-12-2011
Rok 2011 w teatrach: ciekawy i pełen zmian
Bardzo ciekawy Rok Kobiet w operze, odejście Janusza Wiśniewskiego oraz nieco bezbarwne i nijakie 12 miesięcy w Teatrze Polskim. Oto bilans 2011 roku na poznańskich scenach. Nadzieje na przyszłość? Wszyscy czekamy na to, co zaoferuje widzom Piotr Kruszczyński w roli dyrektora Teatru Nowego - pisze Marta Kaźmierska w Gazecie Wyborczej - Poznań
30-12-2011
2011 pod lupą Kulturaonline.pl
Przygotowaliśmy dla Was bardzo subiektywne podsumowanie roku 2011 w kulturze. Co naszym zadaniem było ważne i godne podkreślenia, a co okazało się wielkim rozczarowaniem? - pytają dziennikarze portalu Kulturaonline.pl.
30-12-2011
2011: uROK kultury
Czytaliśmy literaturę faktu, dyskutowaliśmy o teatrze z Wałbrzycha i płycie Red Hotów. Co z kulturalnych wydarzeń roku powinno zostać nam w pamięci? - pytają Edyta Błaszczak, Maja Staniszewska i Konrad Wojciechowski w Metrze.
30-12-2011
"Judyta" zwycięska
Jaki był ten rok dla zachodniopomorskich teatrów? Mimo wszystko - dobry. A dlaczego: mimo wszystko? Dlatego, że nie przyniósł on żadnego przedstawienia wybitnego, takiego, które zaintrygowało teatralną Polskę. Mieliśmy jednak - na scenach Szczecina i Koszalina - kilka spektakli bardzo dobrych i dobrych po prostu - pisze Artur D. Liskowacki w Kurierze Szczecińskim.
30-12-2011
Kurtyna nam się nie zacina
Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim widzom dogodził. Jedni chcą w teatrze skandalu i szargania świętości. Drudzy płaczą, że zamiast klasyki, oglądać muszą tylko sceniczne eksperymenty. A jak w mijającym roku zniosły konfrontację z oczekiwaniami widzów sceny naszego regionu? - swój subiektywny ranking przedstawia Henryka Wach-Malicka w Polsce Dzienniku Zachodnim.
30-12-2011
Najlepsze wydarzenia w szczecińskiej kulturze. Top 10
To był niezły rok dla szczecińskiej kultury. Byliśmy świadkami artystycznych wydarzeń, budzących emocje, refleksje i... poczucie sukcesu. Ranking najlepszych wydarzeń mijającego roku w Szczecinie przedstawia Ewa Podgajna.
30-12-2011
Żar lubelskiej kultury
Jaki był 2011 rok w lubelskiej kulturze? Tradycyjnie mocno trzyma się teatr, ale nie brakowało też ciekawych wystaw. Okazało się jednak nieoczekiwanie, że w mieście stawiającym na rozwój sztuki zagrożony jest klub kultury alternatywnej - pisze Małgorzata Szlachetka w Gazecie Wyborczej - Lublin.
29-12-2011
Kulturalne wydarzenie roku 2011 na Śląsku
Mijający rok obfitował w ważne wydarzenia kulturalne. Koncerty gwiazd, festiwale, wystawy, konkursy, nagrody, debiuty, nowe zjawiska i trendy. Nasi dziennikarze wybrali te z nich, które szczególnie zapadły im w pamięć. A co według was było najważniejsze? - piszą Łukasz Kalębasiak i Aleksandra Czapla-Oslislo w Gazecie Wyborczej - Katowice.
29-12-2011
Teatr 2011 - jakże burzliwy to był sezon
Mijający rok 2011 był w trójmiejskich teatrach burzliwy. Ze stanowiska dyrektora teatru Miniatura nieoczekiwanie odszedł na emeryturę Konrad Szachnowski. Dziwne donosy sprawiły, że prokurator badał nieprawidłowości w placówce. Ostatecznie śledztwo wobec dyrektora zostało umorzone - pisze Grażyna Antoniewicz w Polsce Dzienniku Bałtyckim.
29-12-2011
Trójmiejska kultura w 2011 roku. Podsumowanie
"Nie-Boska Komedia" Teatru Wybrzeże, to teatralne wydarzenie 2011 roku. Portal Trójmiasto.pl przedstawił odkrycia, wydarzenia, organizatorów, rozczarowania i nadzieje roku w trójmiejskiej kulturze anno Domini 2011 w opinii dziennikarzy Serwisu Kultura.
29-12-2011
"Utwór o matce i ojczyźnie" - najmocniejszy spektakl roku
"Utwór o matce i ojczyźnie" w reż. Jana Klaty z Teatru Polskiego we Wrocławiu to najmocniejszy spektakl roku - uważa Aneta Kyzioł z Polityki.
29-12-2011
W oparach mgły
W kończącym się roku na naszych scenach, grasowały demony romantyzmu. Po katastrofie smoleńskiej powróciły idee, symbole i resentymenty, których korzenie tkwią w Polsce rozbiorowej - pisze Aneta Kyzioł w Polityce.
29-12-2011
Czy nikt was nie poinformował, że XIX wiek już się skończył?
Za nami 12 miesięcy narzekań, czarnowidztwa i poszukiwania źródeł społecznych konfliktów, które w XIX wieku się zaczęły i językiem XIX wieku nadal są wyrażane - 2011 rok w teatrze podsumowuje Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
28-12-2011
Chwała i chała 2011 - postawmy na teatr
Przegrana Gdańska w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i początek budowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego to wydarzenia, które mogą wpłynąć na kształt trójmiejskiej kultury na długie lata - pisze Mirosław Baran w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
27-12-2011
Kto triumfował, kto tumanił, kto przestraszał?
Jeżeli teatr, to na Dolnym Śląsku - ta reguła obowiązuje już od kilku dobrych lat. Różnice tkwią w rozłożeniu akcentów. Tym razem to nie Wałbrzych, ale Wrocław i Legnica nadawały ton - 2011 rok w dolnośląskim teatrze podsumowuje Magda Piekarska Gazecie Wyborczej - Wrocław.
23-12-2011
Skandal nie zawsze sprzyja
Skandal towarzyszący odejściu dyrektora Teatru Nowego w Poznaniu i listy protestacyjne kandydatów, którzy przegrali rywalizację o schedę po nim, przyćmiły prawdziwe życie teatralne - pisze Stefan Drajewski w Polsce Głosie Wielkopolskim, w podsumowaniu roku w teatrach.
23-12-2011
Traumy i obsesje
Reżyserzy portretowali martyrologię, udrękę płci pięknej, społeczną katastrofę - teatr w 2011 roku ocenia Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
21-12-2011
Nasza codzienność konfliktowa
Największy sukces artystyczny i komercyjny - płyta "Gioia!" Aleksandry Kurzak, największe rozczarowanie - bunty polskich orkiestr. 2011 rok w muzyce poważnej ocenia Jacek Marczyński na łamach Rzeczpospolitej.
15-12-2011
Polskie Radio. Teatralne podsumowanie roku w Trójce
Tematem nadawanej na żywo w piątek 16 grudnia 2011 od godziny 0:05 Trójki Pod Księżycem będzie teatralne podsumowanie roku.