powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wałbrzych. Trzeci Teatr obchodzi 15. urodziny

1 lutego w Teatrze Dramatycznym odbędzie się uroczysta Gala Jubileuszowa z okazji piętnastolecia istnienia Trzeciego Teatru - najstarszej z działających przy "Szaniawskim" grup teatralnych. O godzinie 18.00 na Dużej Scenie spotkają się aktualni uczestnicy zajęć i ci sprzed lat.

W specjalnie przygotowanym programie po raz pierwszy adepci spotkają się z grupą zaawansowaną. Będą wracać wspomnieniami do starych spektakli, prezentować fotografie i filmy, przywoływać fakty i mity - wspominać historię Trzeciego Teatru.

TRZECI TEATR to warsztaty teatralne dla młodzieży, które prowadzone są w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu od 2002 r. Powstające w tym czasie formacje uczestników występowały pod różnymi nazwami (Teatr Edukacyjny, Młodzieżowe Studio Teatralne "Czarna Sala", Magazyn Wyrobów Teatralnych), przyjmując ostatecznie w 2007 r. miano TRZECI TEATR. Nadrzędnym celem prowadzonych w ramach warsztatów zajęć jest wychowanie oraz kształcenie do teatru i "do życia" poprzez teatr. Zajęcia prowadzone są systematycznie dwa razy w tygodniu (w sumie 10 godzin zajęć tygodniowo), a przeciętny uczestnik bierze w nich udział średnio przez 3 - 4 lata. Ta strategia pozwala przekuwać teatralne pasje uczestników na konkretne umiejętności. Zgłębiając tajniki warsztatu teatralnego, konstrukcji scenariusza i metaforyki znaków teatralnych, młodzież uczy się analizy i rozumienia komunikatów z różnych systemów semiotycznych, ponadto pozbywa się nieśmiałości, uczy wystąpień publicznych, stymuluje własną kreatywność. Zespół pracuje w dwóch grupach: zaawansowanej i adeptów. Zajęcia grupy Trzeciego Teatru od początku niezmiennie prowadzone są przez reżysera i pedagoga Grzegorza Stawiaka.