powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Legnica. Dziś koncert "Teatr przeciw rasizmowi"

Piosenki Kultu, Obywatela G.C., Siekiery, Bielizny i Czesława Niemena będą wśród kilkunastu utworów, które (4 marca) złożą się na teatralny koncert artystów sprzeciwiających się narastającej w Polsce fali agresji na tle rasistowskim.

Pobicie Banglijczyka, do którego doszło w Legnicy na początku stycznia, podobne rasistowskie ataki, jakie miały ostatnio miejsce w Lubinie, Wrocławiu i wielu innych polskich miastach, były inspiracją do artystycznej odpowiedzi na groźną falę nienawiści połączonej z fizyczną agresją.

- Demonstrowaliśmy na ulicach sprzeciw wobec tego haniebnego i narastającego zjawiska. Uznaliśmy, że także jako artyści nie możemy milczeć. Czas na solidarny głos protestu w formie, która jest nam dostępna z racji profesji, a może być atrakcyjna dla publiczności. Nie możemy dłużej czekać, gdy wokół nas robi się coraz duszniej. Nasz sprzeciw musi być solidarny i głośny - tak ideę koncertu "Teatr przeciw przemocy" objaśnia jego pomysłodawca i dyrektor legnickiej sceny Jacek Głomb.

- Wierzymy, że muzyka łagodzi obyczaje. W tym przypadku chodzi jednak o nutę rockową, a ta muzyka zawsze była protestem wobec tego, co jest złem. Zwróciliśmy się do grupy artystów o udział w antyrasistowskim koncercie. Ci, którzy mieli wolny termin i identyfikują się z przesłaniem wydarzenia, odpowiedzieli pozytywnie i zaakceptowali bardzo umiarkowane honoraria, które oferujemy - zauważył autor programu koncertu, były dziennikarz muzyczny i zastępca dyrektora Legnickiego Centrum Kultury, dziś samodzielny organizator wydarzeń artystycznych, Marcin Andrzejewski.

Wśród wykonawców, którzy 4 marca wystąpią na teatralnej Scenie Gadzickiego w Legnicy, będą m.in.: Renata Przemyk, Bajazzer, Jarosław Janiszewski oraz Senagalczycy Mamadou Diouf i Pako Sarr.

Cechą legnickiego koncertu będzie to, że wykonawcy sięgną po utwory innych artystów, do tego w nowych aranżacjach, które przygotowuje kompozytor i kierownik muzyczny koncertu Roman Ślazyk (współtworzony przez niego krakowski zespół Bajazzer będzie akompaniował wykonawcom). Dla przykładu Renata Przemyk śpiewać będzie "Hej, czy nie wiecie" Kultu i "Ludzie Wschodu" Siekiery. Usłyszymy także m.in.: "Terrorystyczne Bojówki", "Nie pytaj o Polskę", "Nazi Punks Fuck Off" i "Sen o Warszawie". Na Scenie Gadzickiego pojawią się także legniccy artyści. Aktorzy: Paweł Palcat i Podwójne Dno (Joanna Gonschorek, Katarzyna Kazimierczak, Zuza Motorniuk) oraz lokalni wokaliści Michalina Maruniak i Stanisław "Stasiasty" Delimata.

Organizatorzy koncertu nie kryją, że wpływu z biletów (50 zł) nie pokryją kosztów tego sporego przedsięwzięcia. Postanowili odwołać się do reguł finansowania społecznościowego (crowdfunding) i zbudować wydarzenie na portalu polakpomaga.pl, by wsparcia szukać w obozie sojuszników tej artystycznej inicjatywy i ideowego sprzeciwu wobec rasizmu. Tym bardziej, że swój projekt traktują jako rozwojowy.

- Chcielibyśmy promować to wydarzenie w Polsce - mówi Jacek Głomb. - Jest realna szansa, że dołączą do niego kolejni artyści, którzy wzbogacą potencjalnie możliwy program koncertowej trasy - dodaje Marcin Andrzejewski.