Kraj. "Jezioro łabędzie" Czajkowskiego wprost z Bolszoj w kinach

5 lutego zobaczmy wersję Jurija Grigorowicza w wykonaniu najwybitniejszych solistów zespołu baletowego moskiewskiego Teatru Bolszoj. W podwójnej roli Odetty i Odylii wystąpiła primabalerina Swietłana Zacharowa. Spektakl zarejestrowano w 2015 roku.

W Teatrze Bolszoj "Jezioro łabędzie" było wystawiane wielokrotnie. W XX wieku nie można sobie wręcz wyobrazić repertuaru tego teatru i teatrów całego świata bez tego baletu.

Paradoksalnie Jurij Grigorowicz wziął się za redakcję "Jeziora łabędziego" z musu. W 1969 roku balet Teatru Bolszoj wybierał się na gościnne występy do Anglii. Do programu występów podczas tego tournée koniecznie trzeba było włączyć słynne "Jezioro łabędzie", ale nieodświeżana inscenizacja z 1956 roku całkiem straciła już reprezentacyjny wygląd. Ostatecznie, zamiast kosmetycznych poprawek, rozpoczął się pełen proces twórczy. Grigorowicz, jak zawsze we współpracy ze scenografem Simonem Wirsaładze, przedstawił nową koncepcję dzieła. Praktycznie cała choreografia została stworzona na nowo, choć najwartościowsze elementy z wersji Gorskiego i Petipy Grigorowicz zostawił, a arcydzieło Iwanowa - drugi, "łabędzi" obraz - oczyścił z późniejszych naleciałości. I stanowczo zrezygnował z rekwizytów sprawiających pozory realności (kartonowe łabędzie na zawsze opuściły taflę jeziora).

Z libretta znikło imię Rotbarta - czarownika więżącego piękną Odettę. Rotbart transformował w Geniusza zła, odzyskał taneczny język (do tego momentu wyrażał się niemal wyłącznie w języku pantomimy) i nieformalnie stał się jednym z głównych bohaterów baletu, otrzymując dużą przestrzeń dla pokazania swojej ciemnej osobowości. Można to odczytać różnie: to sam los kusi księcia, który nie zdążył jeszcze poznać, jak trudno zachowywać wierność swoim ideałom, lub to sam książę kierowany jest przez ciemną stronę swojej duszy.

Kością niezgody z radziecką władzą stał się ostatni obraz. Wspaniała burza nad jeziorze łamała łabędzią figurę. Zły duch święcił zwycięstwo, Odetta ginęła. Dopadająca księcia całkowita utrata ideałów nie wzbudziła entuzjazmu w ówczesnej minister kultury - Jekatierinie Furcewej. Do Anglii pojechało stare "Jezioro łabędzie", a nowe rozkazano choreografowi poprawić. W wyniku tego burza ucichła i bohaterowie szczęśliwie łączyli się w finale, który sam Grigorowicz sarkastycznie nazwał: "apoteozą w F-dur". Odrodzić swoją początkową koncepcję udało mu się dopiero w 2001 roku. Teraz Teatr Bolszoj proponuje swoim widzom jeden z najważniejszych baletów repertuaru klasycznego w tym właśnie ujęciu.

Rozpowszechnianiem spektakli teatralnych z cyklu "Bolshoi Ballet Live" na terenie Polski zajmuje się dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka www.nazywowkinach.pl została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 14 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów. Rocznie firma w samej tylko Polsce sprzedaje ponad 100.000 biletów.

Więcej na www.nazywowkinach.pl

***

GDZIE OGLĄDAĆ:

5 lutego:

Bydgoszcz Multikino

Dąbrowa Tarnowska Kino Sokół

Elbląg Multikino

Gdańsk Multikino

Gdynia Multikino

Gliwice kino Amok

Katowice (1) Kino Rialto

Katowice (2) Multikino

Kielce Multikino

Konin Kino Oskard

Koszalin Multikino

Kraków Multikino

Limanowa Limanowski Dom Kultury kino Klaps

Lublin Multikino

Łódź Silver Screen

Olsztyn Multikino

Ostrów Wielkopolski kino Komeda

Poznań Multikino Malta

Poznań Stary Browar

Przemyśl Centrum Kulturalne w Przemyślu-Kino Centrum

Rzeszów (1) kino Zorza

Rzeszów (2) Multikino

Szczecin Multikino

Warszawa (1) Kino Praha

Warszawa (2) Multikino Złote Tarasy

Warszawa (3) Multikino Ursynów

Warszawa (4) Multikino Targówek

Wrocław (1) Kino Nowe Horyzonty

Wrocław (2) Multikino Arkady

Zabrze Multikino

9 lutego Dębica kino Kosmos

12 lutego:

Łódź Łódzki Dom Kultury kino Szpulka

Łuków kino Łuków

19 lutego Oświęcim Oświęcimskie Centrum Kultury - Nasze Kino

Wadowice kino Centrum

26 lutego Międzyzdroje kino Eva

Poznań, kino Rialto

8 marca Włoszczowa kino Muza

Aktualna lista kin na: http://new.nazywowkinach.pl/bolsoj/jezioro-labedzie

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego