Toruń. Zaczarowany Świat zaproszony do Kuwejtu

Toruński Teatr Lalek "Zaczarowany Świat" został zaproszony na międzynarodowy festiwal do Kuwejtu! Pojedzie tam ze swoją lalkową operą "Tuba Dei i anioły". Jeśli uda się zebrać pieniądze na bilety...

«Na scenie widzimy lalki, ciekawe, niełatwe w animacji marionetki sycylijskie i pacynki mimiczne, którymi poruszają aktorzy lalkarze. Głosu użyczają postaciom śpiewacy operowi. A wszystko wzbogacone zostało filmowymi animacjami.

Tematyka przedstawienia jest toruńska: to baśniowa opowieść, oparta na legendach i historii miasta.

Wyjątkowa lalkowa opera "Tuba Dei i anioły", jedno z najnowszych przedsięwzięć Teatru Lelek "Zaczarowany Świat", spodobała się w dalekim Kuwejcie. Została zaproszona na Kuwait International Festival for Academic Theatre, czyli Międzynarodowy Festiwalu Teatru Akademickiego. Festiwal odbywać się będzie od 7 do 16 lutego w stolicy państwa nad Zatoką Perską (też noszącej nazwę Kuwejt).

- To festiwal akademicki, do udziału w nim zapraszani są studenci. A tak się składa, że w naszym przedstawieniu występują słuchacze białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Warszawie - mówi dyrektorka "Zaczarowanego Świata" Emilia Betlejewska, która przyznaje, że jej placówka już wcześniej aplikowała do udziału w tym festiwalu.

Udało się w tym roku. Wygląda na to, że komisji kwalifikacyjnej spodobała się niecodzienna forma widowiska, połączenie opery, lalek i multimediów. Niewykluczone przy tym, że toruński zespół będzie tam jedynym reprezentantem sztuki lalkarskiej - aplikują bowiem głównie zespoły dramatyczne.

Będzie, o ile... dojedzie. Zaproszenie na festiwal przyszło dość późno i w tej chwili "Zaczarowany Świat" usilnie szuka sponsorów, którzy zechcieliby pomóc kupić bilety na samolot dla pięcioosobowego zespołu wykonawców. Pobyt fundują organizatorzy festiwalu, na którym zresztą toruński teatr byłby tylko przez pięć dni z uwagi na obowiązki w Polsce. Na ubieganie się o dotację z rozmaitych specjalnych funduszy czasu jest za mało, bo to wymaga długotrwałych procedur. Teatr zwrócił się o pomoc między innymi do ambasady Polski Kuwejcie, proponując na przykład dodatkowe spektakle dla przebywających w tym kraju Polaków. Na razie nie ma odpowiedzi. Czy uda się zdobyć pieniądze? Czas ucieka...

Libretto do lalkowej opery "Tuba Dei i anioły" napisała młoda absolwentka polonistyki Katarzyna Pawlicka, muzykę - toruńska kompozytorka Magdalena Cynk-Mikołajewska. Scenografię zaprojektowała Urszula Łapot. Powstanie spektaklu dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków programu "Kolekcje - priorytet: zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Spektakl, który miał premierę we wrześniu ubiegłego roku, torunianie ponownie zobaczą najpewniej w czerwcu, gdy występujący w przedstawieniu studenci będą po egzaminach na uczelni.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego