Wrocław. "Kamyk Puzyny" dla protestującego zespołu i publiczności TPL

Tegoroczna Nagroda im. Konstantego Puzyny została przyznana aktorkom, aktorom oraz publiczności wrocławskiego Teatru Polskiego protestujących w obronie wartości artystycznych wypracowanych w ostatnich latach i niszczonych na skutek błędnych decyzji administracyjnych.

«Nagroda - przyznawana za łączenie twórczej działalności z zaangażowaniem w życie publiczne - w tym roku trafi do tych, którzy z zaangażowaniem, na scenie oraz poza nią, bronią teatru, którego niepodważalną jakość współtworzyli. Nagroda została przyznana po raz trzeci. W ubiegłych latach jej laureatami byli Komuna// Warszawa oraz Justyna Sobczyk.

Nagroda powstała z inicjatywy redakcji "Dialogu", a jej fundatorem jest Instytut Książki. Przyznaje ją Kapituła złożona z redaktorów "Dialogu" i kolejnych laureatów. Laureat otrzymuje 10 tys. złotych oraz statuetkę "Kamyk Puzyny" zaprojektowaną przez Krzysztofa M. Bednarskiego.

Konstanty Puzyna (1929-1989) był krytykiem teatralnym, eseistą, redaktorem i poetą. W 1956 roku należał do założycieli miesięcznika "Dialog", a w 1971 został jego redaktorem naczelnym. Zasługą Puzyny jest przełomowa edycja dramatów Witkacego, dzięki której trafiły potem na sceny. Jako krytyk miał dewizę: "Po jaką cholerę w ogóle pisać o teatrze, jeśli nie po to, by pisać o życiu?".

Wręczenie nagrody odbędzie się w dniu urodzin jej patrona - 13 kwietnia 2017 roku.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego