powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. "Kryptonim 27" wraca na scenę Nowohuckiego Centrum Kultury

Muzyczny spektakl inspirowany twórczością Zdzisława Beksińskiego w wykonaniu Art Color Ballet będzie można ponownie oglądnąć w NCK w ostatni weekend stycznia.

Wyreżyserowane przez Agnieszkę Glińską przedstawienie to niezwykle spójne połączenie baletu, muzyki, śpiewu i koloru - tak by plastyczne wizje Zdzisława Beksińskiego przełożyć na język sceny.

Spektakl, który towarzyszył otwarciu Galerii poświęconej twórczości zmarłego w 2005 roku artyście to pieczołowicie skomponowane widowisko - kilkudziesięciu artystów, muzyka grana na żywo, hologramy i układy choreograficzne. Wszystko po to, by oddać atmosferę tego niezwykłego malarstwa, odczytać ukryte w nim znaczenia i poruszyć wyobraźnię.

Ten sześćdziesięciominutowy spektakl to swoista podróż przez świat artysty, którego twórczość inspiruje kolejne pokolenia twórców z bardzo różnych obszarów sztuki.

() Artyści zespołu Art Color Ballet kreują przestrzeń zawieszoną gdzieś między jawą a snem, oscylującą wokół fantastycznych wizji, wyobraźni i lęków. Świat przedstawiony to świat ponadczasowy, mieszający elementy przeszłości i przyszłości, które nie wpisują się w żadne klarowne ramy czasowe. Podobnie jak dzieła Beksińskiego, które wyprzedzały swoją epokę, jak niegdyś malarstwo symbolistów i surrealistów: najpierw niezrozumiane, wyśmiane i odrzucone, później docenione i uwielbiane.

Kryptonim 27 skoncentrowany jest na bliskiej Beksińskiemu tematyce ludzkiego ciała. Ciała za więziennymi kratami oraz ciała jako celi. Celi, w której egzystuje człowiek uwięziony w człowieku, skazaniec i więzień własnej cielesnej powłoki. Nie tyle zmysłowym, co biologicznym nazwać by można ruch tancerzy Art Color Balletu. Tak jak i biologiczna, a wręcz anatomiczna była sztuka Zdzisława Beksińskiego.

Anna Rouveure

Beksińskiego można lubić lub nie, doceniać lub negować ale przejść obok tego malarstwa obojętnie chyba się nie da. Warto sprawdzić czy ze scenicznym projektem Agnieszki Glińskiej dzieje się podobnie.

Art Color Ballet - Kryptonim 27

27, 28, 29 stycznia 2017, g. 19. 00, Scena NCK

reżyseria, choreografia, projekt plastyczny: Agnieszka Glińska

muzyka: Nikola Kołodziejczyk

animacja: Paweł Kamykowski, Szymon Kamykowski

produkcja: Nowohuckie Centrum Kultury