powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Opole. "Ty, Hitler" - faszyzujące fantazje na scenie Kochanowskiego

Reżyser Tomasz Kaczorowski wziął na warszat współczesny niemiecki dramat "Ty, Hitler" napisany w 2011 roku. Polska prapremiera tego utworu odbędzie się 18 lutego w Teatrze im. Kochanowskiego.

Sceniczna fantazja w zamierzeniu twórców ma się wpisywać we współczesną debatę społeczno-polityczną, która toczy się na tle radykalnych przemian w Europie.

Utwór Kristo Šagora, jednego z najpopularniejszych niemieckich twórców teatru dla młodzieży, to opowieść o dojrzewaniu, konfrontacji ideałów z niedoskonałą rzeczywistością, o pragnieniu władzy, źródłach zła i naprawie świata. Przedstawienie będzie miało charakter teatralnej fantazji skupionej wokół tematów takich jak odpowiedzialność, skrajności, fascynacja złem.

Kaczorowski stawia wiele fundamentalnych pytań bez podawania oczywistych tez. Jak reagują młodzi ludzie, rozdarci pomiędzy sprzecznymi uczuciami i celami, których nie da się pogodzić? Jak radzą sobie z ambiwalencjami, z bezsilnością, z frustracją, którą odczuwają każdego dnia? Skąd pochodzi pragnienie posiadania i wywierania władzy? Ta dynamiczna i niepozbawiona humoru opowieść obnaża niebezpieczne ekstremizmy i skrajności, które mogą obudzić się w każdym z nas.

PREMIERA: 18 luty 2017 - SCENA BUNKIER, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu