powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Monodram o Janie Karskim na Saskiej Kępie

26 stycznia o godz. 19.00 w PROMie Kultury Saska Kępa odbędzie się pokaz "Zupy rybnej w Odessie" - monodramu o Janie Karskim w wykonaniu Sebastiana Rysia.

Co gdyby jeden człowiek mógł zmienić bieg historii? Co gdyby jeden człowiek mógł ocalić życie wielu? Co gdyby istniał bohater, ale jego głos pozostał niemy? Co gdyby zmaganie z obojętnością znalazło swoją kontynuację 60 lat później? Oto głos młodego pokolenia, które wskrzesza niedokończoną opowieść zapomnianego bohatera.

Kim był Jan Karski? Kim byłby Jan Karski gdyby... No właśnie, gdyby mu się udało?

W tym świecie innego porządku, gdzie powszechnie mówi się po Polsku, w świecie, który nigdy nie powstał. Gdzie odwaga jednego człowieka, ocaliła wielu. Gdzie dzięki oddaniu i wytrwałości pojedynczej osoby, miliony niedoszłych ofiar, przeżyło Holocaust. Czy byłby wówczas gwiazdą! Ikoną! Prawdziwym meta bohaterem!

Pozwólcie, że zabiorę Was w podróż po sferze ludzkiej ciekawości, zobojętnienia, oszustwa i zła. Świat dramatu "Zupa rybna w Odessie" to świat, w którym blizny Karskiego naprawdę zasługują na miano blizn wolności. W którym fakt ten jest niepodważalny. Fabuła spektaklu jest na przemian prawdziwa lub zmyślona; wzruszająca lub cyniczna, ale zawsze głęboko intrygująca.

Scenariusz Szymona Bogacza jest oparty na faktach i w wyjątkowy sposób pozwala na przedstawianie fabuły.

Głęboko w to wierzę, że moja propozycja będzie spójna z głosem młodego pokolenia.

Mam nadzieję, że mój punkt widzenia będzie również głosem młodego pokolenia odnoszącego się do historii współczesnej Polski oraz wyrażającego swój stosunek do świata.

"Zupa rybna w Odessie" to mój osobisty hołd oddany Janowi Karskiemu, najsłynniejszemu Polskiemu Emisariuszowi, który swoimi sekretnymi raportami o sytuacji w okupowanej Polsce, dotarł do Franklina Delano Roosevelta, Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Historia Jana Karskiego jest bezpośrednio związana z historią mojej rodziny. Mój dziadek, Zbigniew Ryś, Oficer i Kurier Armii Krajowej, pseudonim "Fantom", w 1940 roku był dowódcą udanej Akcji "S", polegającej na wykradzeniu Jana Karskiego z Nowosądeckiego szpitala. W Akcję zaangażowana była również siostra mojego dziadka, Zofia. W stroju zakonnicy, weszła do szpitala i nawiązała kontakt z Karskim. Po wojnie, Zofia, a dokładnie Zofia Rysiówna, była jedną z największych aktorek XX wieku w Polsce. Pomoc Karskiemu, przypłaciła czteroletnim pobytem w Obozie w Ravensbrück. Poprzez te wydarzenia i moją więź emocjonalną, cały projekt stawia moje działania nie tylko w jak najwyższej koncentracji aktorskiej, ale jest również zobowiązaniem honorowym wobec członków mojej rodziny, spuścizny Ich i Jana Karskiego. Opowieść o losach Jana Karskiego to wspólna wędrówka bohatera spektaklu i obecnych świadków na sali. Śledząc jego losy poznajemy też kulisy decyzji światowych mocarstw, które nie uwierzyły w tragiczną relację. W monodramie właśnie uwierzyli, a Karskiemu się udało.

Profesor Jan Karski w 1982 roku został uhonorowany tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. W 1995 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Orderem Orła Białego, a 2012 roku Prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama, przyznał Mu pośmiertnie Medal Wolności. Najwyższe cywilne amerykańskie odznaczenie.

***

26 stycznia (czwartek)

19.00 Teatr Kępa: "Zupa rybna w Odessie" - monodram o Janie Karskim

obsada: Sebastian Ryś

autor: Szymon Bogacz

reżyseria: Julia Mark

Bilety: 20 zł

Informacje o wydarzeniach: 22/277 08 01, promocja@promkultury.pl

Rezerwacje biletów: 22/277 08 02; bilety@promkultury.pl

www.promkultury.pl