powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Wystawa "Paweł Dobrzycki - sceny teatralne 1979-2016"

Ponad 300 projektów scenograficznych i kostiumowych, kostiumy, rekwizyty i fragmenty dekoracji to najnowsza wystawa OiFP. Ekspozycja "Sceny teatralne 1979-2016" przedstawia prace jednego z najwybitniejszych polskich scenografów teatralnych - prof. Pawła Dobrzyckiego.

Wystawa scenografii to zawsze przedsięwzięcie na dużą skalę - jeżeli ma być nie tylko namiastką czyli prezentacją samych projektów i zdjęć. "Sceny teatralne" nie tylko odsłaniają przed widzami kulisy wyobraźni artysty, malarza i scenografa, prezentując wyjątkowo bogaty dorobek plastyczny - projekty scenograficzne, szkice i rysunki, ale także pozwalają namacalnie dotknąć kostiumów i rekwizytów, fragmentów dekoracji. Objaśniają je projekcje nagrań fragmentów przedstawień. W tym swoistym archiwum artysty z lat 1979-2016, znajdują się prace zrealizowane dla najważniejszych scen operowych w Polsce i za granicą.

"Rysowanie jest dla Dobrzyckiego, subtelnego kolorysty w projektach scenograficznych, dopełnieniem jakiejś wewnętrznej prawdy o życiu i sztuce, ujawnieniem drugiego dna świata, wypuszczeniem demonów, które kryją się przecież nie tylko w garderobach aktorskich, w gabinetach dyrektorów, za słowami sztuk i pomysłów reżyserów. Albo odwrotnie, wypuszczeniem w tamten świat prywatnych demonów scenografa; tych, które nie pomieściły się w wypowiedzi stricte scenicznej. Wszystkim, którzy pracują z Dobrzyckim jako scenografem, radzę przyjrzeć się dobrze tym rysunkom. Mogą zmienić ton rozmowy, skupić uwagę na tych fragmentach duszy projektanta, które mówią o jego możliwościach więcej niż rutynowe zajęcia przy desce kreślarskiej" - komentuje Tadeusz Nyczek

To znamienne, że wystawa odbywa się właśnie w Operze Podlaskiej, bo to tutaj Dobrzycki zrealizował swoje projekty do "Strasznego dworu", "Traviaty" i "Skrzypka na dachu".

Wystawę można oglądać do 5 lutego 2017 roku.

***

PAWEŁ DOBRZYCKI

Scenograf teatralny i pedagog. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej im. T. Kościuszki (1980) i Studium Scenografii Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie (1981). Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dziekan Wydziału Scenografii. Twórca około 300 scenografii zrealizowanych w teatrach w kraju i za granicą. Zajmuje się też reżyserią świateł, rysunkiem, malarstwem, projektowaniem architektonicznym dla teatrów, projektowaniem wystaw scenograficznych, sporadycznie reżyserią. Współpracował z wieloma polskimi teatrami dramatycznymi i operowymi, Teatrem Telewizji. Projektant wielu wystaw scenograficznych oraz autor szeregu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Juror polskich festiwali i konkursów teatralnych. Najnowsze prace to "Traviata" dla Opery Wrocławskiej (gdzie jest autorem inscenizacji), "Dowód na istnienie drugiego" M. Wojtyszki w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz musical M. Wojtyszki i K. Dębskiego "Rękopis znaleziony w Saragossie" wg J. Potockiego - oba spektakle w reżyserii autora. Jesienią 2016 roku w Alma Theatre (Ateny) przygotował z Yorgosem Kimoulisem premierę adaptacji "Niebezpiecznych związków" de Laclosa.

W 2012 roku otrzymał Teatralną Nagrodę Muzyczną im. J. Kiepury za najciekawszą scenografię w teatrze muzycznym i operowym za musical "Shrek" w Teatrze Muzycznym w Gdyni.