powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Katowice. Musical na św. Walentego w Pałacu

Zabawny, pełen humoru i zaskakujących zwrotów akcji, musical "Tobiasz" w wykonaniu amatorskiego Teatru Franciszka, prowadzonego przez reżysera Mariusza Kozubka, ponownie zagości na scenie Pałacu Młodzieży 9 i 10 lutego - tuż przed walentynkami.

Musical "Tobiasz" to sceniczna, w pełni autorska (scenariusz i reżyseria - Mariusz Kozubek, muzyka - Marcin Dzwonowski) adaptacja starotestamentalnej "Księgi Tobiasza".

Prapremiera (przygotowana w zespole "Teatru A") miała miejsce w ruinach teatru "Victoria" w Gliwicach w 1997r. Po kilku latach spektakl doczekał się adaptacji w formie kameralnego przedstawienia muzycznego.

Biblijna opowieść w musicalowej interpretacji pełna jest odniesień do współczesności. Jest po trochu komedią biblijną, po części kryminałem, komedią romantyczną, musicalem, wreszcie... horrorem. Barwna, a jednocześnie czuła opowieść o miłości Tobiasza i Sary ukazuje prawdę o tym, że prawdziwa miłość zakotwiczona w Bogu jest silniejsza niż śmierć.

A trwałość więzi małżeńskiej pobłogosławionej przez Stwórcę może pokonać wszelkie przeciwności losu i trudy życia.

W czerwcu 2016 r. musical "Tobiasz" został zaprezentowany na scenie Pałacu Młodzieży w Katowicach w nowej odsłonie przez "Teatr Franciszka" z towarzyszeniem muzyki na żywo w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Katowicach.

Zespół Teatru tworzy młodzież biorąca udział w megawidowiskach zrealizowanych w reżyserii Mariusza Kozubka w katowickim Spodku, które gromadziły każdorazowo wielotysięczną publiczność: "Franciszek - wezwanie z Asyżu" (2013r.), "Exodus" (2014r.) i "Jonasz" (2015r.). "Teatr Franciszka" przygotowuje także dramy biblijne i mini spektakle prezentowane na rekolekcjach i misjach świętych odbywających w archidiecezji katowickiej.

***

Treść Spektaklu

Pobożny Żyd - Tobiasz, traci wzrok. Modląc się do Boga o rychłą śmierć wysyła swego syna, Tobiasza Młodszego, aby ten odebrał dług od Gabaela w Raga. W podróży towarzyszy młodzieńcowi zagadkowy nieznajomy, który przedstawia się jako daleki krewny rodziny - Azariasz. W czasie wędrówki, obfitującej w rozliczne przygody, Tobiasz zakochuje się w córce Raguela - Sarze. Ale dziewczyna jest dręczona przez demona - w noc poślubną giną jej kolejni mężowie. Tobiasz postanawia zawrzeć ryzykowny związek małżeński powierzając siebie i Sarę Bogu. Po zaślubinach Azariasz staje do walki z Asmodeuszem i zwycięża go. W finale historii ślepy Tobiasz odzyskuje wzrok, zaś Azariasz objawia, kim jest naprawdę

Spektakl niezmiennie bawi i wzrusza, przekazując dyskretnie pocieszającą prawdę o Aniołach, miłości, Opatrzności oraz o tym, że nigdy tak naprawdę nie jesteśmy sami.

--

Scenariusz i reżyseria: Mariusz Kozubek

Muzyka: Marcin Dzwonowski

Przygotowanie wokalne: Piotr Solorz

Prowadzenie zespołu muzycznego: Karol Makowski

Choreografia: Natalia Wysypoł

Scenografia: Mariusz Kozubek, Wojtek Wójcik, Agnieszka Jasińska

Czas trwania: 120 min.

--

Organizatorzy

Katolicka Fundacja Młodzi dla Młodych Teatr Franciszka

Partnerzy

Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach

Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Katowicach

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia"

Pałac Młodzieży w Katowicach

--

Sprzedaż biletów

Ticketportal.pl

Bilety w cenie 10, 30, 50 zł

--

Zespół muzyczny

Spektaklowi towarzyszy muzyka w wykonaniu Studentów Akademii Muzycznej w Katowicach (gitara elektryczna, gitara basowa, instrumenty klawiszowe, perkusja, skrzypce, flet, wiolonczela). Przygotowanie i prowadzenie Zespołu Muzycznego: Karol Makowski (student Akademii Muzycznej w Katowicach, Wydział Jazzu i muzyki estradowej, specjalizacja puzon jazzowy).

--

Teatr Franciszka

Teatr amatorski, działający aktualnie przy Katolickiej Fundacji Młodzi dla Młodych. Członkowie teatru to młodzież z terenu całego Śląska uczestnicząca w prowadzonych przez Mariusza Kozubka, Macieja Omylaka, Piotra Solorza i Natalię Wysypoł warsztatach teatralno-muzycznych. Opiekę duchową nad zespołem teatru sprawuje ks. dr Robert Kaczmarek, pedagog, wizytator katechetyczny, koordynator Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w archidiecezji katowickiej, organizator obchodów Dnia Papieskiego na Śląsku, pomysłodawca i współtwórca megawidowisk o charakterze religijnym w katowickim Spodku.

--

Scenariusz i reżyseria: Mariusz Kozubek

Reżyser, założyciel i wieloletni dyrektor artystyczny Teatru A, obecnie dyrektor artystyczny Teatru Franciszka, twórca ponad 20 autorskich premier: spektakli dramatycznych, muzycznych, przedstawień ulicznych i widowisk. Reżyser i scenarzysta: musicalu "Ewangelia według Kobiet" (2016), musicalu "Jonasz" (2015), megawidowiska "Exodus" (2014) i "Franciszek - wezwanie z Asyżu"(2013), pop-rock opery "David" (2010), "Pasji" - widowiska o Śmierci i Zmartwychwstaniu Pańskim (2005), widowiska ulicznego "Genesis" (2004), "Pelikana" (2004-2005), twórca adaptacji scenicznej starotestamentalnej "Księgi Tobiasza"(1997) i wielu innych. Autor scenariuszy teatralnych, filmów, słuchowisk radiowych, programów telewizyjnych i piosenek. Aktor, wokalista, pedagog.

--

Przygotowanie muzyczne: Piotr Solorz

Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, kierunek Edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Stypendysta Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Muzykoterapeuta, aktor, kompozytor, aranżer, wokalista, multiinstrumentalista, pedagog, instruktor muzyczny. Autor piosenek, kompozycji muzycznych, muzyki teatralnej. Współzałożyciel zespołu muzyczno-wokalnego "SoulCube", członek zespołów: "Tylko Ty" (instrumentalista-skrzypce); "Chóru Kameralnego" Akademii Muzycznej w Katowicach (baryton). Współtwórca spektaklu kameralnego: "Dawid i Goliat", kompozytor muzyki do musicalu: "Ewangelia według Kobiet", odtwórca głównej roli dramatyczno-wokalnej w musicalu "Jonasz" w katowickim Spodku (luty 2015). Odtwórca roli św. Jana w "Misterium Męki Pańskiej" w Czerwińsku nad Wisłą (2015-2016). Kurator wystawy "Egzystencjalizm w sztuce młodego pokolenia" (Zabrze 2015).

--

Prowadzenie zespołu muzycznego: Karol Makowski

Student Akademii Muzycznej w Katowicach (Wydział Jazzu i Muzyki Estradowej), puzonista. Odpowiedzialny za powstały w 2015 r. Kwartet Dęty. Członek bendu akademickiego (występy min. w katowickim NOSPR). Współtwórca zespołu PJ Live, występującego na Przystanku Jezus. Członek diakonii muzycznej na Festiwalu Strefa Chwały.

--

Fundacja Młodzi dla Młodych

Fundacja katolicka działająca w Archidiecezji Katowickiej na rzecz młodzieży. Fundacja tworzy programy stypendialne, szkolenia i warsztaty dla młodzieży, wspierając jej rozwój, kreatywność i własne inicjatywy. Uwrażliwia młodzież na potrzeby innych i wspiera działalność prospołeczną poprzez wolontariat jako najlepszą formę wychowania i rozwoju potencjału młodych ludzi. Fundacja prowadzi Centrum Młodzieży i Ewangelizacji Archidiecezji Katowickiej. Była również organizatorem Światowych Dni Młodzieży w roku 2016 w archidiecezji katowickiej. Organizuje: bezpłatne kursy językowe (włoski, czeski, angielski, rosyjski, hiszpański), koncerty: "Mariacka Bless Night", "Wspólny Mianownik", "Archidiecezjalne Święto Młodych", miesięczne spotkania wolontariuszy do ŚDM, prowadzi zajęcia warsztatowe, kulturalne, profilaktyczne, rekolekcyjne, organizuje wyjazdy dla młodzieży. Wydaje materiały dotyczące realizacji celów Fundacji, tj. książki, broszury, ulotki, utwory muzyczne i filmowe, czy programy komputerowe. Prowadzi portal internetowy: www.mlodzidlamlodych.pl.