powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Charków. Prapremiera "Kartoteki" Różewicza

W marcu na deskach Teatru Dramatycznego im. Tarasa Szewczenki odbędzie się ukraińska prapremiera "Kartoteki" Tadeusza Różewicza w reżyserii Andrzeja Szczytko. Będzie to już trzecia realizacja reżysera w Teatrze Szewczenki, w ramach jego autorskiego programu popularyzacji polskiej dramaturgii na Ukrainie. Ponadto premiera będzie głównym wydarzeniem 95-tej rocznicy założenia teatru przez Łesia Kurbasa.

Teatr Szewczenki jest jedną z najbardziej cenionych europejskich scen. Jako jeden z niewielu teatrów otrzymał Nagrodę UNESCO (2004), a jego zespół jest zaliczany przez krytykę do dziesiątki najlepszych w Europie. Aktorzy "Berezila" są bezpośrednimi kontynuatorami metod swego założyciela Łesia Kurbasa, uczniów Stanisławskiego, którzy tworzyli tkankę artystyczną tej sceny w latach 60. i 70. oraz od lat 90. wychowanków Anatolija Wasyljewa, w tym przede wszystkim Andrija Żołdaka.

W rozmowach przed premierą reżyser przywołuje słowa historyka literatury, Zbigniewa Majchrowskiego, który używając znanej metafory Jana Kotta, stwierdził, że "Kartoteka" jest "jak gąbka, ciągle wchłania rozmaite nowe realia i nowe mitologie". Szczytko zaznacza, że poprzez reminiscencje Bohatera z całego jego życia, chce w swojej inscenizacji po raz kolejny nawiązywać do ukraińskiej rzeczywistości. Tym razem tematem rozmowy z ukraińską publicznością ma być doświadczenie wojny oraz rewolucja godności.

Charkowskie spektakle Andrzeja Szczytko ("Żegnaj, Judaszu" Iredyńskiego i "Antygona w Nowym Jorku" Głowackiego) otrzymywały zaproszenia na liczne zagraniczne festiwale, a w Polsce były prezentowane na deskach Teatru Polskiego i Nowego w Poznaniu (w ramach Festiwalu Kultury "Ukraińska Wiosna") oraz Teatru IMKA w Warszawie (w ramach Niecodziennego Festiwalu Polska w IMCE). W marcu 2016 roku Sekcja Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego wyróżniła reżysera Nagrodą Witkacego za popularyzację polskiego teatru na świecie.

***

Producentem spektaklu jest Stowarzyszenie Antropologów Kultury Etnosfera.

Patronat nad wydarzeniem objęły: TVP Kultura, Polskie Radio dla Zagranicy, JE Ambasador Ukrainy w RP, Konsulat Generalny RP w Charkowie oraz Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Polska-Ukraina".

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

"Kartoteka" Tadeusza Różewicza

Teatr Dramatyczny im. Tarasa Szewczenki w Charkowie

reżyseria, opracowanie muzyczne: Andrzej Szczytko

scenografia: Tatiana Savina

reżyseria świateł: Wołodymir Minakov

przekład: Wasilij Sagan

premiera: 17 marca 2017