powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Waldemar Dąbrowski z Nagrodą Gustawa

Po raz kolejny ZASP przyznało Gustawa, swoją najważniejszą nagrodę, której nazwa upamiętnia wybitną postać świata sztuki - Gustawa Holoubka, aktora, reżysera, pedagoga, społecznika i komentatora polskiej sceny publicznej. Laureatem Nagrody Gustaw za rok 2016 został Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.

Działalność Waldemara Dąbrowskiego na rzecz polskiej kultury - w najróżniejszych jej przejawach - trwa nieprzerwanie od 1979, a jego zasługi dla środowiska teatralnego są niekwestionowane. Jeszcze w czasach studenckich był jednym z założycieli Klubu Riviera-Remont - a także pierwszym jego dyrektorem. Następnie przez dziewięć sezonów był dyrektorem naczelnym Teatru Studio i przez cały ten okres współpracował z jedną z najoryginalniejszych postaci polskiej sceny - Jerzym Grzegorzewskim, który z kolei w tym samym czasie pełnił funkcję szefa artystycznego tego teatru.

Miedzy 1982 a 1991 Waldemar Dąbrowski i Jerzy Grzegorzewski stworzyli legendarny dziś tandem, dzięki któremu Teatr Studio wrócił do grona najbardziej interesujących scen w kraju, a powstałe wówczas realizacje Grzegorzewskiego można uznać za kultowe.

Nasz laureat miał również wpływ na polską sztukę pełniąc funkcje: wiceministra (1990-1994) i ministra (2002-2005) kultury, a także przewodniczącego Komitetu Kinematografii - należał do grona osób, które m.in. przyczyniły się do powstania w Polsce systemu finansowania kina, którego to systemu, jak często powtarzają dziennikarze "od kultury", dziś zazdrości nam pół Europy.

Od 1998 do 2002 oraz od 2008 do chwili obecnej Waldemar Dąbrowski sprawuje funkcję dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego-Opery Narodowej - tworząc kolejny niezwykły, inspirujący i wielce skuteczny tandem z Mariuszem Trelińskim, będącym dyrektorem artystycznym tej sceny. Nasz największy teatr operowy stał się obecnie miejscem wielkiej syntezy sztuk, umiejętnie wykorzystującym najnowsze technologie, m.in. platformę streamingową TWON Platform - pierwszą w Polsce platformę do transmisji spektakli operowych i baletowych w Internecie. Nie ulega kwestii, że dzięki zaangażowaniu i determinacji Waldemara Dabrowskiego - oraz dzięki jego talentowi do tworzenia przestrzeni, w której ludzie bez oporów uwalniają swoje talenty - Teatr Wielki pokonał dystans cywilizacyjny, stając się atrakcyjnym i pożądanym partnerem dla czołowych scen operowych świata.

Od blisko czterech dekad Waldemar Dąbrowski jest niestrudzonym organizatorem, animatorem i promotorem polskiej kultury - i w swojej kategorii nie ma sobie równych. Nagroda Gustaw przyznana mu w tym roku przez nasze Stowarzyszenie jest wyrazem wielkiej wdzięczności i najstosowniejszą - jak nam się zdaje - formą uznania zasług.

***

Nagroda Gustaw - najważniejsza nagroda ZASP, przyznawana za szczególne zasługi dla środowiska teatralnego, służy wyróżnieniu tych osób, których dokonania wnoszą znaczący wkład w kultywowanie tradycji i tworzenie nowych wartości kultury narodowej lub przyczyniają się do promocji kultury polskiej w świecie.

Symboliczną datą powstania Związku Artystów Scen Polskich jest 21 grudnia 1918 roku - w związku z tym właśnie 21 grudnia podajemy nazwisko laureata wybranego podczas obrad Kapituły Nagrody.

Dotychczasowi laureaci w porządku chronologicznym:

2009 - Adam Kilian

2010 - Ignacy Gogolewski

2011 - Kazimierz Kutz

2012 - Danuta Szaflarska i Janusz Głowacki

2013 - Stanisław Radwan

2014 - Jan Englert

2015 - Anna Polony