powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Finał projektu Szwalnia Kultury 2016

VI Szwalnia Kultury to cykl wydarzeń artystyczno-edukacyjnych (14-19 grudnia) będących kontynuacją oraz podsumowujących tworzone od 2009 roku zadanie publiczne, pełniące niezmiennie wiodącą i najważniejszą rolę w realizacji zadań programowych Teatru Szwalnia.

VI Szwalnia Kultury zrealizowana została przez zespół współpracujących ze sobą od wielu lat ekspertów - wybitnych artystów profesjonalnych i animatorów kultury. Program VI Szwalni Kultury stworzony został w oparciu o wieloletnie doświadczenie zespołu Teatru Szwalnia w budowaniu nowatorskich akcji artystyczno-edukacyjnych o charakterze interdyscyplinarnym. Program zadania publicznego stanowił ofertę wielopokoleniową i adresowany był do osób wywodzących się z różnych środowisk i grup społecznych. Najważniejszą grupę adresatów zadania stanowili seniorzy oraz osoby młode (młodzież), dla których udział w akcji jest ciekawą formą zdobywania wiedzy, umiejętności twórczych oraz tzw. kompetencji zawodowych. Ważnym założeniem programowym było skierowanie oferty zarówno artystycznej, jak i edukacyjnej do tzw. środowisk defaworyzowanych.

Teatr Szwalnia był miejscem cotygodniowych spotkań warsztatowych oraz przestrzenią dającą możliwość prezentacji efektów pracy młodzieży licealnej. Wszystkie wymierne efekty działań (próba nieteatralnej obecności na scenie, etiudy ruchowe, autorskie teksty, warsztaty wokalne, muzyka na żywo) zaprezentowane zostały podczas wydarzenia finalizującego realizację zadania - pokazu pracy warsztatowej "5x5".

W dniach 14-19 grudnia zaprezentowaliśmy 5 wydarzeń, w tym pokaz pracy warsztatowej młodzieży licealnej. Na dwóch scenach Teatru Szwalnia pokazaliśmy zeszłoroczną premierę "Filozofia po góralsku" w reż. Marcina Brzozowskiego oraz "Wolny Kurdystan" w realizacji Marcina Brzozowskiego i Kacpra Majewskiego, który premierę miał 11 grudnia w ramach przeglądu szwalnia.DOK. Ponadto jednego wieczoru widzowie mieli szansę obejrzeć dwa legendarne spektakle oparte na twórczości Philipa Dimitri Galasa - "Technikę punktu świetlnego" )na zdjęciu) w wykonaniu Chórów Gertrudy Stein oraz monodram Janusza Stolarskiego "Zemsta czerwonych bucików".

15 grudnia na Dużej Scenie pokazaliśmy efekty wielotygodniowych, interdyscyplinarnych warsztatów, które prowadzili m.in. Weronika Fibich, Marcin Brzozowski i Wacław Mikłaszewski. Pokaz prawie czterdziestominutowego spektaklu "5x5" w wykonaniu Gabrieli Furmankiewicz, Aleksandry Janczak, Joanny Jędrzejczak i Konrada Szymczaka oscyluje wokół tematu domu i rodziny. Realizatorkami działania są Ewa Łukasiewicz, Katarzyna Skręt oraz Patrycja Terciak. Za przygotowanie wokalne i muzykę na żywo odpowiedzialna jest Joanna Gogulska, twórczyni m.in. Akademii Wokalno-Scenicznej Joanny Gogulskiej.

VI Szwalnia Kultury powstała w ramach zadania publicznego nr 3: edukacja kulturalna na rzecz dzieci i młodzieży, w tym promocja dokonań artystycznych, działania włączające dzieci i młodzież zagrożone wykluczeniem społecznym i została dofinansowana z budżetu Miasta Łodzi.