powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Kaspar - impreza performatywna kolektywu KAFE

Impreza performatywna "kaspar" to eksperymentalne przedsięwzięcie na czterech performerów, dwóch vj'ów, dj'a i kamerzystę, która odbędzie się 17 grudnia o godz. 21:00 w Krakowie w Klubie Pauza przy ul. Stolarskiej 5/3.

Przedsięwzięcie nie ma skonkretyzowanych ram czasowych. To widz decyduje jak długo chce być jego częścią - godzinę, pięć godzin, czy do samego zamknięcia klubu.

KAFE przeprowadza eksperyment, jakiego nikt jeszcze nie przeprowadził. Odbiorca performansu zostaje wrzucony w imprezę-spektakl-grę i tylko od niego zależy, na ile się w nią zaangażuje. Klub muzyczny zostaje przemieniony w krainę, której zasady funkcjonowania są inne niż w zwyczajnym świecie. Zasady te domagają się, by zostać odkryte, a może i stworzone przez uczestnika. Z różnych miejsc dobiegają należące do różnych porządków bodźce, konteksty płynnie mieszają się w rytm pulsującej muzyki, akcja dzieje się symultanicznie na wielu płaszczyznach. Odbiorca zostaje zaskoczony mnogością niespodzianek, elementów stworzonego mikrokosmosu i nigdy nie ma pewności, czy odkrył je wszystkie.

Artyści z kolektywu KAFE postanowili przeprowadzić rytuał imprezy - aktu magicznego, następcy mszy świętej w XXI wieku. Multiplikowanie działań performerów dźwiękiem i obrazem, łamanie logiki zdarzeń, ciągłe podważanie zastanej sytuacji, mieszanie kontekstów i porządków ma, przy akompaniamencie pulsującej elektroniki, prowadzić do całkowitego i dobrowolnego zanurzenia się w mikrokosmosie Kaspara Hausera.

Kaspar Hauser - chłopiec-tajemnica, sierota Europy, istota bez pojęć, czysta karta, uosobiona afirmacja otaczającej rzeczywistości. Fenomen wykraczający poza ramy swego czasu, który na podstawie podań, faktów, mitów, książek, poezji i filmów postanowiliśmy zbadać i urzeczywistnić.

Na Facebooku znajdujemy manifest kolektywu KAFE:

" (...) biały kwadrat

jak to jest nie myśleć

przyjdź się zabawić

zagraj w grę

stwarzaj własne zasady

sama muzyka to za mało

można będzie przyjść i zobaczyć siebie

ważne, żeby zmierzyć się z tym, co ci nie służy

zanim zaczniesz się tworzyć

nowe zasady

taki rytuał niby świecki niby religijny

z czterema performerami

i dużą ilością nowoczesnej multimedialnej elektroniki

muzykę będzie grał nam tamil

w ogóle to chodzi o życie

kaspar hauser (...)

karta czysta

stworzenie bezbronne

afirmacja rzeczywistości niewartościująca

bez pytań życie

życie

życie

bycie

sprowadzamy je do Wrocławia

będzie w klubie muzycznym

przyjdź je zobaczyć

zażyj go trochę"

Realizatorzy:

bolewska | bolewski | konik | kowalczyk | mutke | pawińska | tamil | wolny | vorobiova | zduńczyk

konsultacje: green | lukomski | ostróżka | sado

Wejście: 20 zł

Główną inspiracją performansu stał się film Davida Manulego pt. "Legenda Kaspara Hausera".

***

Kolektyw Artystycznych Form Eksperymentalnych KAFE jest grupą wywodzącą się z Krakowa eksperymentującą na styku mediów. Od 2012 roku tworzy performanse, instalacje, wydarzenia. Do "Kaspara" zaangażowani zostali artyści z całej Polski. Wydarzenie wspierane jest przez Miasto Kraków, Wydział Intermediów ASP w Krakowie, Wydział Grafiki ASP w Katowicach, School Of Form w Poznaniu, Mastersound.

**

kaspar

17.12. g. 21:00

Klub Pauza, ul. Stolarska 5/3

Kraków