powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. "Triumf woli" Strzępki/Demirskiego na koniec roku w Starym

Duet Strzępka/Demirski powraca do Starego Teatru! Po brawurowej "nie-boskiej komedii WSZYTSKO POWIEM BOGU!" i kontrowersyjnej "Bitwie warszawskiej 1920", autorzy serialu "Artyści", w Sylwestowy wieczór zaprezentują na deskach Starego Teatru swój nowy projekt "Triumf woli".

Spektakl z optymistycznym przesłaniem. Spektakl będący galą optymizmu i wiary w człowieka? - tak duet Strzępka/Demirski zapowiada swoje przedsięwzięcie. Zainspirowała ich jedna ze scen filmu "Człowiek z księżyca" o amerykańskim komiku Andym Kaufmanie: gdy bohater dowiaduje się, że jest chory na raka, postanawia zrealizować w Nowym Jorku spektakl-show, który wypełnią dobre, napawające optymizmem, wzruszające historie. Liczy na to, że energia płynąca od widowni pomoże mu w walce z chorobą.

"Nie wiemy, czy scena z filmu została oparta na faktach, ale ta idea bardzo nam się podobała. Chcemy przygotować wieczór dający pozytywną energię, pokazujący, jak wspaniały może być/bywać człowiek. Zadać też pytanie, dlaczego różne pozytywne, budujące przejawy wielkości poszczególnych ludzi nie skutkują w efekcie powstaniem lepszego świata?"

Twórcy pragną między innymi przywołać słynną, modelową ich zdaniem, historię Katherine Switzer - pierwszej kobiety, która w 1967 roku przebiegła oficjalnie maraton w Bostonie, dopuszczona niego tylko dlatego, że ukryła płeć pod inicjałami K.V. Wcześniej, aby zniechęcić kobiety do podejmowania tego wyzwania, straszono je, że zamienią się w mężczyzn, urosną im wąsy, włosy na klatce i że istnieje całkiem spore ryzyko wypadnięcia macicy Pięć lat po biegu Switzer kobiety zostały dopuszczone do startu w maratonie bostońskim, a w 1984 roku bieg maratoński kobiet stał się dyscypliną olimpijską.

**

Paweł Demirski

Reżyseria: Monika Strzępka

Premiera: 31 grudnia 2016, Duża Scena, ul. Jagiellońska 1

**

Najbliższe spektakle:

31 grudnia 2016 o godz. 19.15 / premiera

Duża Scena ul. Jagiellońska 1

5 stycznia 2017 o godz. 19.15

Duża Scena ul. Jagiellońska 1

6 stycznia 2017 o godz. 19.15

Duża Scena ul. Jagiellońska 1

7 stycznia 2017 o godz. 19.15

Duża Scena ul. Jagiellońska 1