powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. "Choreografie strachu" w Centrum Amarant

Trzecia część programu "Residents//Mieszkańcy" pod hasłem: "Poznań, czego się boisz?" podejmuje temat lęku i strachu w wymiarze społecznym. Berlińskie choreografki i tancerki, w ramach swojej rezydencji, zrealizują projekt "Choreografie strachu - poetycka odpowiedź na niewidzialne strategie". Pokazy: 21 i 22 grudnia w Centrum Amarant.

Jak lęk organizuje życie społeczne? Jak strach organizuje poruszanie się po mieście? Jakie lęki kolektywne kierują naszymi decyzjami politycznymi? Czy możemy się zjednoczyć w strachu? Czy lęki koniecznie wywołują reakcje wrogie - czy też możemy sobie wyobrazić pokojową koegzystencję z tym, co wywołuje strach, a może nawet ze strachem samym w sobie?

Trzecia część programu Residents//Mieszkańcy pod hasłem: "Poznań, czego się boisz?" podejmuje temat lęku i strachu w wymiarze społecznym. Lina Gómez i Julek Kreutzer - berlińskie choreografki i tancerki - w ramach swojej rezydencji zrealizują projekt "Choreografie Strachu - poetycka odpowiedź na niewidzialne strategie". Projekt zgłębia temat manifestacji strachu w ciele - sposobu w jaki porusza jednostką, grupą czy społecznością oraz sposobu, w jaki można można mieć na niego wpływ.

- Badamy cielesność strachu i jego rozmaite oblicza. Chcemy porozmawiać o strachu, zakwestionować strach i dać się przez niego poruszyć. Przeciwstawiamy strachowi ciekawość. Ciekawość kieruje nas ku światu - mówi Gómez. Artystki zbierają doświadczenia mieszkańców. W ramach realizowanych przez siebie otwartych warsztatów ruchowych czy chodząc po mieście, obserwując ludzi i rozmawiając z nimi poszukują osobistych relacji na temat tej emocji i jej różnorodnych wymiarów.

W oparciu o zebrane wypowiedzi, postawy, ruchy i obrazy powstanie pokaz, który zwieńczy rezydencję. Zostanie przygotowany w dniach 12-20 grudnia. Do jego tworzenia artystki zapraszają wszystkie osoby, które chcą podzielić się swoim czasem i doświadczeniem i są otwarte na pracę w procesie. Umiejętności taneczne/performatywne/teatralne mogą być pomocne, lecz nie są wymagane. Liczy się doświadczenie życiowe. Zgłoszenia i zapytania można wysyłać na adres teatr.amarant@gmail.com

--

Pokaz odbędzie się 21 i 22 grudnia o godzinie 19:00 w Centrum Amarant przy ul. Słowackiego 19. Po pokazie artystki zapraszają na otwartą dyskusję.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.

O ARTYSTKACH:

Lina Gomez urodziła się w Kolumbii. Mieszka i pracuje jako choreografka i tancerka w Berlinie. Ukończyła studia magisterskie w dziedzinie Choreografii przy HZT (Hochschulubergreifendes Zentrum Tanz ) w Berlinie, studia licencjackie w dziedzinie "komunikacja sztuk cielesnych" (taniec i teatr) na uniwersytecie PUC-SP w Sao Paulo (Brasilia). 2008 była współzałożycielką grupy Aberta de Danca w Sao Paulo w której pracowała jako choreografka i performerka.

Ostatnia jej praca - "STAUB [Poeira Surda] 2016" i "Devaneios sobre o desaparecimento" (Marzenie o Zniknięciu) zostały pokazane w Uferstudios-Berlin w ramach MA-Choreografia.

W maju 2015 roku jej choreografia "Estudosparaocorpocomotradutorpoeticodaimagem" została pokazana przy festiwalu Circuito Vozes do Corpo w brazylii przy wsparciu Instytutu Goethego. Jako tancerka i performerka współpracowała m.i. z Tino Sehgal, Edson Fernandes i Jorge Garcia.

www.linapgomez.com

--

Julek Kreutzer jest tancerką i choreografką, pracuje i mieszka w Berlinie. Jest członkinią stowarzyszenia "Tanzer ohne Grenzen e.V." (Tancerze bez Granicy), z którym zrealizowała wiele projektów z młodzieżą i dziećmi w Berlinie i w Eisenhüttenstadt.

Współpracowała jako tancerka m.i. z Fred Gehrig, Kareth Schaffer, Lina Gomez, Anna Till, Bella Hager i Ania Nowak. Od 2012r. Pracuje nad własnymi choreografiami, też we współpracy z Fred Gehrig, Diethild Meier i Jofe D'mahl. W swoich pracach próbuje łączyć język, tekst i ruch. Jest współinicjatorką "Artist's Pledge".

***

O projekcie RESIDENTS//MIESZKAŃCY:

RESIDENTS//MIESZKAŃCY Fundacji Centrum Amarant realizowany we współpracy z Goethe-Institut Warszawa i Theater im G-Werk z Marburgu to polsko-niemiecka platforma rezydencji artystycznych w Poznaniu. Na projekt składają trzy wizyty niemieckich kolektywów artystycznych. To grupy związane z teatrem, ale też ze sztukami wizualnymi, filmem czy muzyką. Każdy z nich pracuje z mieszkańcami nad zagadnieniami istotnymi dla nich i dla Poznania. Za każdym razem efektem wspólnych działań jest publiczny pokaz w formie multimedialnej rzeźby, spektaklu, performancu lub flash-mobu.

Residents//Mieszkańcy skupia się na sprawach, które dotyczą nas wszystkich, lecz u każdego przejawiają się w indywidualny i fascynujący sposób. To przełamywanie barier międzyludzkich, wspólne badanie przestrzeni pomiędzy "tym co znane" i "tym co obce". Działając w ciągłym kontakcie z mieszkańcami w obszarach istotnych dla codziennego życia, projekt staje się performatywną diagnozą społeczną miasta. Podejmując codzienne, uniwersalne tematy, eksploruje rozmaite pojęcia wspólnotowości. Zadaje pytanie o to, gdzie szukać wspólnoty we współczesnym świecie, co wydaje się szczególnie ważne w dobie rosnących podziałów w społeczeństwie.

W czerwcu i lipcu odbyła się rezydencja kolektywu Archiwum Rzeczy Ulotnych z Berlina pod tytułem: "POZNAŃ, czego potrzebujesz?". Ostatnim etapem projektu będzie grudniowa rezydencja pod hasłem "POZNAŃ, czego się boisz?" - artyści biorący udział w tej części zostaną ogłoszeni w październiku.

--

Organizatorzy

Organizatorem projektu jest Fundacja Centrum Amarant. Powstaje on we współpracy z Goethe-Institut Warszawa, Theater im G-Werk z Marburgu i Katedrą Dramatu, Teatru i Widowisk UAM a finansowany jest przez Fundację Wspołpracy Polsko-Niemieckiej.

Projekt odbywa się w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy (goethe.de/swietujemy)

***

Program Residents//Mieszkańcy

Część #3: POZNAŃ, CZEGO SIĘ BOISZ?

Projekt "Choreografie strachu - poetycka odpowiedź na niewidzialne strategie" - Lina Gómez i Julek Kreutzer (Berlin)

1-22 grudnia / Centrum Amarant