Sopot. "Ćwiczenia stylistyczne" w Teatrze Boto

Małgorzata Brajner, Piotr Jankowski i Marcin Nenko zainspirowani książką Raymonda Queneau podjęli pracę nad adaptacją jego dzieła na scenę teatralną. Efekty ich pracy możemy oglądać od 9 grudnia, w sopockiej siedzibie Teatru Boto.

«- Inspiracją do "Ćwiczeń" okazał się koncert, podczas którego wykonano fugę Bacha. Queneau pomyślał, że interesujące byłoby stworzenie w literaturze czegoś podobnego, co powstaje dzięki zwielokrotnieniu wariacji, niemal ad infinitum. Tekst przez długie lata uchodził za nieprzekładalny. Ćwiczenia napisane są bowiem zgodnie z zasadami kombinatoryki, dzięki którym błahy, wręcz niegodny uwagi incydent w autobusie, opowiadany jest na dziewięćdziesiąt dziewięć sposobów z wykorzystaniem wszelkich możliwych figur retorycznych i stylów literackich - mówią o opowieści Queneau twórcy spektaklu.

Tym sposobem to niezwykłe dzieło było niedostępne dla polskich czytelników przed niemal sześćdziesiąt lat. Dopiero w 2005 roku trudnego zadania podjął się Jan Gondowicz - i odniósł sukces.

Wszystko to, co sprawiało problem tłumaczom, stało się inspiracją dla twórców teatralnych, którzy dziś podnoszą rękawice rzucone w 1947 roku przez pisarza. Uruchamiają wodze twórczej wyobraźni i z książki pełnej matematycznej muzyczności tworzą spektakl. Za koncept sztuki odpowiada Małgorzata Brajner, reżyserii i wykonania podjęła się grupa artystów w składzie: Brajner, Jankowski, Nenko..

***

Piątek, 9 grudnia, godz. 19, "Ćwiczenia stylistyczne"

Teatr Boto, Sopot, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B, bilety: 20-35zł»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego