powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Szwalnia listy pisze

Teatr Szwalnia od 9 do 11 grudnia weźmie udział w Maratonie Pisania Listów 2016, który odbywa się co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia).

Wysyłamy apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego bohatera lub bohaterki. W Polsce piszemy w setkach miejsc w całym kraju - w szkołach, klubach, kawiarniach, instytucjach kultury. Każdy może zorganizować Maraton! Rezultaty Maratonu są widoczne od razu. Już w jego trakcie otrzymujemy wiele dobrych wiadomości - ludzie są uwalniani z więzień, władze reagują na nasze apele, złe prawo jest zmieniane. Listy są ogromnym wsparciem dla bohaterów i ich bliskich - dają im siłę i nadzieję w walce o swoje prawa.

W Teatrze Szwalnia pisać listy będziemy od 9 do 11 grudnia (teatr będzie otwarty dla uczestników od godz. 16.00). Czekają na Was kartki, długopisy, koperty oraz dobra energia.

W tym roku piszemy do: Zeynab Jalalian z Iranu, rdzennej społeczności Peace River w Kanadzie. Eren Keskin z Turcji i Edwarda Snowdena ze Stanów Zjednoczonych.

Spotkajmy się przy jednym stole w dobrym celu. Więcej o bohaterach maratonu możecie przeczytać tutaj: https://amnesty.org.pl/maraton/

***

Eren Keskin, Turcja

Prawniczka i była dziennikarka od dekad głośno krytykuje tureckie państwo. Przemówienie, które wygłosiła 11 lat temu rozgniewało władze. Oskarżyła w nim państwo o zabójstwo 12-letniego dziecka - Uura Kajmaza. Dla Eren zabójstwo chłopca w 2004 roku przez wojsko jest jedną z największych plam w historii Turcji, za co władze powinny wziąć odpowiedzialność.

Za artykuły opublikowane w kurdyjskiej gazecie, w której była redaktorką, wielokrotnie oskarżano ją o obrazę tureckiego państwa i prezydenta. Eren była w sądzie ponad 100 razy

z powodu głośno wyrażanego zdania na temat losu kurdyjskiej mniejszości w Turcji. W 1995 roku spędziła 6 miesięcy w więzieniu tylko za to, że w swoim artykule użyła nazwy "Kurdystan". Ogromna ilość spraw przeciwko niej jest niczym innym jak nękaniem.

Jedynym przestępstwem popełnionym przez Eren jest głośne mówienie o niesprawiedliwości. Jej czas się kończy. Kolejne procesy oznaczają, że może w każdej chwili trafić do więzienia na długie lata. Powiedz władzom Turcji, żeby nie zamykały Eren w więzieniu.

Społeczność Peace River, Kanada

Ponad 100 lat temu prapradziadek Helen Knott podpisał porozumienie z rządem Kanady, które miało chronić sposób życia jego społeczności. Zamiast uszanować złożoną obietnicę rząd dał zielone światło dla budowy ogromnej tamy hydroelektrowni, która zagraża kulturze i stylowi życia rdzennych mieszkańców i mieszkanek doliny rzeki Peace w Kolumbii Brytyjskiej.

Rdzenna społeczność regionu straciła już wiele ze swoich ziem na rzecz odwiertów gazu i ropy. Jeśli zaczną się prace nad multimiliardowym projektem tamy, stracą jeden z ostatnich obszarów, na którym ciągle mogą polować, łowić ryby i odprawiać ceremonie. Rząd zaakceptował projekt tamy, mimo że na stałe zaszkodzi rdzennej ludności na tym obszarze.

Teraz rdzenne społeczności z West Moberly i Prophet River zwróciły się do sądu domagając się, aby kanadyjski rząd wypełnił obietnicę złożoną ponad 100 lat temu. Sąd nie wydał jeszcze wyroku, ale firma i tak zaczęła oczyszczać dolinę. "To jest mój dom. Tutaj chcę wychować dzieci i wnuki" - powiedziała Helen Knott, aktywistka. "Co nam pozostanie?"

Wezwij władze Kanady, by zatrzymały budowę tamy.

Zeynab Jalalian, Iran

Zeynab Jalalian odbywa karę dożywotniego więzienia i traci wzrok, ponieważ władze nie zapewniają jej potrzebnego leczenia. Zeynab, 34-letnia kobieta, była aktywistką polityczną, działała na rzecz wzmocnienia kurdyjskiej mniejszości w Iranie, a szczególnie kobiet.

W 2008 roku została uwięziona w związku z jej rzekomymi związkami z wojskowym skrzydłem kurdyjskiej grupy opozycyjnej. Jej proces był rażąco niesprawiedliwy. Nie tylko skończył się w kilka minut, ale została skazana na podstawie "zeznań", które, jak twierdzi, złożyła po miesiącach tortur. Nie było dowodów łączących ją z działalnością zbrojną, nie mogła kontaktować się z prawnikiem.

Przed procesem przebywała sama w celi przez 8 miesięcy. Zeynab opowiadała, że w tym czasie była bita w podeszwy stóp, wielokrotnie uderzano jej głową o ścianę, łamiąc czaszkę i powodując krwawienie do mózgu.

Dzisiaj Zeynab cierpi na poważną wadę wzroku, która wymaga pilnej specjalistycznej operacji. Jednak władze nie wydają na nią zgody. Potrzebuje naszej pomocy. Władze Iranu zabrały jej wolność - nie możemy im pozwolić, by odebrały jej wzrok.

Wezwij władze Iranu do zapewnienia Zeynab pilnego leczenia.

Edward Snowden, Stany Zjednoczone

W czerwcu 2013 roku Edward Snowden ujawnił dziennikarzom dokumenty amerykańskich służb wywiadowczych, ukazując tym samym szokującą skalę masowej inwigilacji. Pokazał, jak rządy potajemnie gromadziły ogromne ilości naszych danych telekomunikacyjnych, w tym prywatną korespondencję elektroniczną, dane geolokalizacyjne pochodzące z telefonów komórkowych, historię przeglądanych treści w internecie i wiele innych danych. Wszystko to robiono bez naszej zgody.

Jego odwaga zmieniła świat. Działania Edwarda Snowdena wywołały na świecie szeroką dyskusję na temat szpiegowania obywateli, co w efekcie doprowadziło do zmiany przepisów oraz pomogło chronić naszą prywatność. Po raz pierwszy od 40 lat USA wprowadziły przepisy prawne ograniczające szpiegowanie obywateli przez rząd, a firmy technologiczne na całym świecie, z Apple i WhatsApp na czele, chronią teraz o wiele bardziej nasze dane osobowe. Wszystko to dzięki Edwardowi Snowdenowi.

Były amerykański minister sprawiedliwości przyznał, że ujawniając te informacje Snowden "przysłużył się społeczeństwu", zaś Prezydent Barack Obama powiedział, że dyskusja o inwigilacji obywateli "uczyni nas silniejszymi". Edward Snowden jest bohaterem walczącym o prawa człowieka, mimo to został oskarżony o sprzedanie wrogom USA tajnych informacji państwowych, za co grozi mu wiele lat więzienia. Nie mając żadnej gwarancji, że w ojczystym kraju doczeka się sprawiedliwego procesu, Snowden, niepewny swojej przyszłości, przebywa obecnie na terytorium Rosji.

Zaapeluj do Prezydenta Obamy, aby ułaskawił Edwarda Snowdena, sygnalistę, który działał wyłącznie w interesie ogółu.