powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wroclaw. O offie w nowym "nietak!cie"

Ukazał się 24 numer kwartalnika teatralnego "nietak!t". To pierwszy z cyklu trzech numerów, które redakcja poświęci ruchowi teatrów niezależnych w Polsce. Seria ma stanowić rodzaj przewodnika przez polski teatr offowy, ale także spełniać funkcję poradnika i bazy kontaktów.

Pierwszy numer serii opatrzony został hasłem "Po co off?". Przyświeca mu pytanie: czy teatralny off rzeczywiście dysponuje potencjałem, który może pozwolić mu stać się silnym i znaczącycym ruchem? Redakcja oddaje głos twórcom teatralnym, konfrontuje punkt widzenia młodych artystów z legendami alternatywy, poszukuje źródeł inspiracji i motywacji offowców, zastanawia się nad problemami offu i sposobami ich rozwiązywania.

W numerze znalazły się m.in. wywiady z Lechem Raczakiem, Leszkiem Bzdylem, Markiem Kościółkiem, Januszem Adamem Biedrzyckim; teksty problemowe Łukasza Drewniaka, Jakuba Kasprzaka, Małgorzaty Jabłońskiej, wielogłosy: Off to? Off czy instytucja?, Czy off jest sexy?, Krytycy a off.

Znaczną część numeru stanowi pierwsza odsłona Mapy Teatru Offowego. Jest to wykaz najważniejszych grupach niezależnych w Polsce, zawierający podstawowe informacje o zespołach oraz opis ich działalności. W tym numerze przedstawione zostały teatry z pięciu województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Cykl numerów "nietak!tu" o teatrze offowym powstaje we współpracy z powołaną w tym roku Ogólnopolską Offensywą Teatralną - nieformalnym zrzeszeniem zespołów nieinstytucjonalnych, które stawia sobie za cel sieciowanie, rozwój i wzrost znaczenia ruchu offowego w Polsce (www.off-teatr.pl)

Partnerami wydawniczym czasopisma są Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.