Gdynia. Opowieść o wolności w Teatrze Miejskim

"Lot nad kukułczym gniazdem" - opowieść znana wcześniej z kart książki i z kinowego ekranu powróci w postaci przedstawienia teatralnego. Adaptację przygotował Krzysztof Babicki.

«Tendencja do przenoszenia na scenę tekstów amerykańskich pisarzy: prozaików i dramaturgów, sprzed kilku dekad, zamienionych wcześniej na udane filmy, trwa na trójmiejskich scenach w najlepsze. Po "Kto się boi Virginii Woolf?" i "Czyż nie dobija się koni?" w gdańskim Teatrze Wybrzeże, teraz przyszedł czas na "Lot nad kukułczym gniazdem" w Teatrze Miejskim w Gdyni.

Dyrektor tej sceny, Krzysztof Babicki, postanowił przygotować spektakl na podstawie słynnej powieści Kena Keseya z 1962 roku, która z całą pewnością sporą część dzisiejszej sławy zawdzięcza ekranizacji - wybitny film na jej podstawie, z rolą Jacka Nicholsona, która na zawsze wpisała się w annały historii kina, przygotował w Hollywood w 1975 roku emigrant z Czech, Milos Forman.

Cena za wolność

To opowieść o zniewoleniu, poczuciu wolności i cenie za jej zachowanie. Rzecz dzieje się w zamkniętym zakładzie leczniczym dla psychicznie chorych. Trafia tam przestępca, który w ten sposób - symulując chorobę - próbuje uchronić się przed więzieniem. Bardzo szybko popada w konflikt z medyczną obsługą zakładu, która narzuciła pacjentom ostry reżym. W swoją walkę z władzą wciąga także wielu pacjentów. Sytuacja eskaluje i dochodzi do tragedii, która każe zadać sobie pytanie, jak daleko można się posunąć w obronie wolności własnej i innych ludzi.

Kesey, oprócz symbolu ogólnie rozumianej walki o wolność, zawarł w powieści ostrą krytykę ówczesnego amerykańskiego systemu ochrony zdrowia psychicznego, w którym bez żadnych zahamowań stosowano tak drastyczne metody jak choćby elektrowstrząsy czy lobotomia. Forman natomiast w swoim filmie dość jasno odwoływał się do doświadczenia życia w państwie komunistycznym. O tym jak Babicki odczytał ten tekst można się przekonać w Teatrze Miejskim w Gdyni.

***

premiera: sobota, 26 listopada, godz. 19, bilety: 50 zł, kolejne spektakle: niedziela, 27 listopada, godz. 19, środa, 30 listopada, godz. 18, czwartek, 1 grudnia, godz. 19, bilety: ulgowe - 40 zł, normalne - 45 zł.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego