powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Powstaje nowy teatr Układ Formalny

Układ Formalny to inicjatywa studentów i absolwentów PWST we Wrocławiu, wsparta przez studentów Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej.

Zespół scementowała nie tylko wspólna praca przy szkolnych egzaminach, ale przede wszystkim przekonanie, że teatr może być realnym narzędziem zmiany. Jak w projekcie "#enterorestes", który powstał w ramach Konkursu im. Jana Dormana, zorganizowanego przez Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie, pod opieką Stowarzyszenia Artystów Bliski Wschód. W efekcie powstał spektakl dla widowni licealnej połączony z warsztatami dla młodzieży, który w sezonie 2015/2016 został zagrany ponad 30-krotnie w liceach w całej Polsce. Właśnie po tej realizacji twórcy "Układu..." postawili powołać kolektyw, którego pierwsza premiera - "Matka Courage krzyczy" została nagrodzona Tukanem OFF 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W oryginalnej przestrzeni jednego z wrocławskich squatów powstał spektakl balansujący na granicy reportażu i teatralności budowanej m.in. poprzez użycie Polskiego Języka Migowego i dostosowanie inscenizacji do odbioru przez osoby głuche. Kolejna premiera "Kosmetyka Wroga" została nagrodzona Grand Prix na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Niezależnych PRO CONTRA w Szczecinie.

Obecnie zespół szykuje premierę "Wszystkich=bogów we krwi" w reżyserii Grzegorza Grecasa według tekstu Agnieszki Nasierowskiej. Spektakl jest inspirowany "Władcą much" Williama Goldinga i stanowi wypowiedź na temat demokracji, mechanizmów tworzenia się wspólnoty oraz dalszego jej funkcjonowania.

Twórcy chcą spotkać się z widownią licealną na ich terenie - w szkole. Bohaterowie spotykają się w przestrzeni zerowej, zawieszeni między koniecznością podejmowania decyzji, które okażą się nieodwołalne. Miejscem akcji może być szkolna szatnia, przestrzeń internetu albo sypialnia na "Zielonej Szkole". Każde miejsce, gdzie młodzi ludzie pozostawieni sami sobie mogą ustalać reguły gry, tam jest wyspa - niezbadany ląd popędów i pragnień, ziemia niczyja, bo niezawłaszczona przez dorosłych. Pytanie tylko kto wygra: wyspa i świat instynktów czy prawo moralne i wpajane od dzieciństwa zasady demokracji?

Premiera spektaklu odbędzie się 27 listopada 2016 r. o godz. 17:00 w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego. Drugi, otwarty pokaz premierowy 30 listopada o 19:00 w budynku PWST. Rezerwacja miejsc na uf.rezerwacje@gmail.com.

Spektakl powstał w ramach projektu "Program podyplomowej samoformacji aktorskiej" realizowanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Filią we Wrocławiu.