powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Festiwal Teatrów Wiejskich Zwyki 2016

ZWYKI 2016 - III Festiwal Teatrów Wiejskich, to kolejna edycja przeglądu, który jest organizowany w Warszawie; odbędzie się w dniach 26 i 27 listopada w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana.

Podczas festiwalu wystąpi 6 zespołów teatralnych z różnych regionów Polski; zobaczymy widowiska z Kurpiów, Lubelszczyzny, Podkarpacia, Śląska. Wszystkie wyrastają z rdzennej kultury polskiej wsi, z obrzędów, zwyczajów i prac gospodarskich, wszystkie porywają niespotykaną energią, zachwycają autentyzmem. Atrakcją będą warsztaty wprowadzające w różnorodne techniki - śpiewacze i taneczne, rękodzielnicze. Takie widowiska i praktyczne działania budują wspólnotę z widownią, a jej szczególnym akcentem jest sobotnia tradycyjna zabawa ludowa.

***

III Festiwal Wiejskich Teatrów ZWYKI

Program

26 listopada, godz. 17,00

Dzień obrzędowości weselnej

O wiejskim weselu: Jest to cały poczet obrazów rzewnych albo wesołych, symbolicznych, rycerskich, a zawsze wysnutych z ducha nawskroś swojskiego i okraszonych mnogością pięknych pieśni, dających razem wierny obraz zwyczaju, pojęć i życia rodzinnego w narodzie

Zygmunt Gloger, 1903

- Zespół PELAGIA z Leopoldowa (woj. lubelskie) - Truś, truś warkocku

Rozplatanie warkocza panny młodej przed ślubem: zdejmowanie wianka, czesanie, błogosławieństwo, symboliczne oddanie wianka Panu Młodemu. Śpiew komentarzem do zdarzeń, muzyka, taniec. Matka zabiera córkę do alkierza.

- Regionalny Zespół WESELE KRZMIENICKIE z Krzemienicy (woj. podkarpackie) - Wesele wiejskie - dzień ślubu... dzień ślubu - to wszystko wyjaśnia. Do domu Panny Młodej (piękne rekwizyty weselne) przybywają goście weselni. Oracja drużby, błogosławieństwo młodych. Orszak wychodzi do kościoła, w izbie oczekiwanie na powrót. Powitanie wracających chlebem Poczęstunek i żywiołowy taniec.

- Kurpiowski Zespół Folklorystyczny CARNIACY z Czarni (woj. mazowieckie) - Weselne obrazy

Do ślubu Marysiu. Ranek w chałupie; schodzą się familianci, raj, kawalerka, muzykanci. Rytualne ubieranie Panny Młodej przy rzewnej pieśni. Przyjazd Pana Młodego - musi zasłużyć na otwarcie wrót: prześpiewywanie, szarpanina, wykupiny.

Przenosiny Panna Młoda żegna się z pannami i rodzicami, drużbowie znoszą rzeczy do nowego gospodarstwa, kobiety układają do kufra wiano. Orszak odchodzi, zostają zasmuceni rodzice.

Godz. 20.00 - "Andrzejkowa" zabawa ludowa - publiczność, zespoły i ich kapele...

***

27 listopada, godz. 17.00

O narodzinach... o odchodzeniu - autorskie obrazy dramatyczne

- Zespół JAMNICZANKI z Jamnicy (woj. podkarpackie) - Luli, luli

Dzień wiejskiej rodziny, ale nie taki zwyczajny - córka gospodarzy czeka na poród. Krzątanina, oczekiwanie i niepokój, pomoc wiejskiej akuszerki, "leki" na odwagę mężczyzn, wspólne przeżywanie wydarzenia.

- TEATR NAUMIONY z Ornontowic (woj. śląskie) - Kopidoł

Z wielką odwagą i wrażliwością opowiedziana historia o odchodzeniu bliskiej osoby. Znakomity scenariusz (gwara!), mistrzowskie prowadzenie aktorów- amatorów. Realistyczny obraz z życia rodziny i parabola człowieczego losu.

***

27 listopada - godziny 10.30 - 13.00

WARSZTATY - prowadzone przez zespoły, otwarte dla publiczności ZWYKÓW

Warsztat I Regionalne techniki wykonawcze:

- A. godz. 10.30 Warsztat śpiewu pieśni kurpiowskich - prowadzi Witold Kuczyński

- B. godz. 12.00 Warsztat tańca krzemienickiego - prowadzi Zespół "Wesele Krzemienickie"

UWAGA - jest możliwy udział w obu warsztatach.

Warsztat II godz. 11.00 Kwiaty z bibułki, traw i liści kukurydzy - prowadzi Jadwiga Kuchnio (Zespół PELAGIA).

Zainteresowani zgłaszają udział, wskazując warsztat, podając imię i nazwisko na adres festiwal@tkt.art.pl lub wypełniając formularz tutaj - do dnia 23 listopada.

Organizatorzy: Towarzystwo Kultury Teatralnej, Instytut Muzyki i Tańca, Teatr Polski im. A. Szyfmana w Warszawie

III Festiwal Teatrów wiejskich ZWYKI'2016 jest współorganizowany i współfinansowany przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.