Finansowanie kultury w 2012 roku

26-10-2011
24-06-2013
Kielce. Dobry miniony rok u Żeromskiego
Poprzedni rok Teatr im. Żeromskiego zakończył zyskiem. - To był trzeci udany rok - przyznaje zastępca dyrektora teatru ds. administracyjnych, Elżbieta Pędzik. - Niestety, ten obecny zapowiada się gorzej.
28-05-2013
Gardzienice. OPT po remoncie
Skończył się remont zespołu pałacowego. Powstała tam m.in. nowoczesna sala teatralna, koncertowa. Jest też miejsce na wystawy. Otwarcie już jesienią.
03-01-2013
Festiwale w Łodzi: czy mamy się czym chwalić?
Nawet prawo własności do największej idei nie gwarantuje... dofinansowania z miejskiego budżetu. Przekonali się o tym w 2012 roku organizatorzy festiwali i innych wydarzeń kulturalnych - pisze Łukasz Kaczyński w Polsce Dzienniku Łódzkim.
29-12-2012
Minister Bogdan Zdrojewski: W mijającym roku wydaliśmy 800 mln zł
- Rada do spraw Instytucji Artystycznych ma odnosić się do konkretnych problemów i sugerować konkretne rozwiązania, za którymi będzie stał minister. Odbyło się już pierwsze spotkanie, poinformowałem o sytuacji w 2012 roku i o prognozach na rok 2013. Najwięcej jest oczekiwań ze strony środowiska teatralnego. Przyszły rok będzie bowiem w samorządach trochę gorszy niż obecny - z Bogdanem Zdrojewskim, Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozmawia Jacek Cieślak z Rzeczpospolitej.
29-12-2012
Mniej pieniędzy, więcej olśnień
- Kultura to bardzo specyficzna branża, w której trzeba wierzyć w to, co się robi. Jeśli praca w kulturze ma być po prostu etatem, to koniec, śmierć, umarł w butach. Takich osób w kulturze być nie powinno - mówi Bogna Świątkowska z Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana.
22-12-2012
Bytom. To już jest koniec Śląskiego Teatru Tańca?
To już przesądzone. Damian Bartyla, nowy prezydent Bytomia, ogłosił wczoraj, że nie ma mowy o współpracy z Jackiem Łumińskim, który 21 lat temu założył w Bytomiu teatr tańca. Jego szefem będzie jeszcze tylko przez tydzień. Miasto zawiadamia prokuraturę o przestępstwach wykrytych w Śląskim Teatrze Tańca.
22-12-2012
Kielce. Rekordowy rok w teatrze Żeromskiego
Teatr im. Stefana Żeromskiego bije rekordy. Po raz pierwszy w historii wpływy z biletów przekroczyły okrągły milion złotych i były aż o 25 proc. wyższe niż rok temu. - To efekt wyjazdów na festiwale i różnorodnego repertuaru - tłumaczy Piotr Szczerski, dyrektor kieleckiej sceny.
21-12-2012
Kraj. Miliardy na kulturę
Wartość wszystkich inwestycji dofinansowywanych ze środków unijnych, których operatorem jest Ministerstwo Kultury, przekroczy ponad 3,8 miliarda zł.
17-12-2012
Wojna z tym co publiczne i państwowe
Zakończony parę dni temu w Krakowie festiwal Boska Komedia był tryumfem artystycznego i zespołowego teatru publicznego. Jednocześnie w tych samych dniach samorządy przy wtórze, lub z poduszczenia doktrynerów na szczytach władzy, zrobiły kolejny krok w kierunku zamordowania tej najbardziej inspirującej dziedziny sztuki w Polsce - pisze Jacek Poniedziałek w natemat.pl
12-12-2012
Wrocław. Będzie menadżer w Teatrze Polskim
- Dziś wiem na pewno: miałem rację, kiedy zaproponowałem takie rozwiązanie - mówi odpowiedzialny za kulturę wicemarszałek Dolnego Śląska Radosław Mołoń. Swoją decyzję marszałek uzasadnia w żołnierskich słowach: - Za nagrody cześć i chwała, ale kasy ktoś musi pilnować.
11-12-2012
Białystok. Prawie 56 tys. zł zapłaci opera za badania akustyki
Eksperci i melomani narzekają, że na sali operowej kiepsko słychać. Po niemal trzech miesiącach od otwarcia obiektu, dyrekcja wreszcie przyznała, że jest problem. Zatrudniła firmę, która przeprowadzi testy akustyki. Wyniki mają być znane jeszcze przed świętami.
11-12-2012
Supraśl. Wierszalin wciąż bez remontu
Nie ma szans, by w tym roku powstał projekt prac, które dawno już trzeba było przeprowadzić w supraskiej siedzibie Teatru Wierszalin, choć były na to pieniądze. W toczących się od blisko roku negocjacjach między marszałkiem a burmistrzem miasteczka doszło do impasu.
11-12-2012
Wrocław. Urząd: dyr. Mieszkowski szasta pieniędzmi, ale dostanie drugą szansę
Niegospodarność, za wysokie wydatki na honoraria, pieniądze płacone mimo wątpliwości, czy zamówione dzieło zostało dostarczone, brak dbałości o interesy teatru w kontraktach z artystami... Tak Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zrecenzował finansową stronę ubiegłorocznej premiery Teatru Polskiego.
07-12-2012
Zakopane. Teatr Witkacego po gruntownej przebudowie
Przebudowany za 32,5 mln zł Teatr Witkacego w Zakopanem zostanie uroczyście otwarty w sobotę. Nowoczesna scena jest niezwykle funkcjonalna i zyskała więcej przestrzeni - chwali przedsięwzięcie dyrektor naczelny i artystyczny teatru Andrzej Dziuk.
28-11-2012
Bytom. Śląski Teatr Tańca ma ponad milion złotych długu
- Zawiodłem jako dyrektor - przyznał wczoraj Jacek Łumiński, szef Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu. Ale mimo międzynarodowego skandalu i ponadmilionowych długów, w których pogrążył placówkę, chce pozostać na stanowisku
07-11-2012
Kielce. Zakończył się remont Kieleckiego Centrum Kultury
Odnowiony, bardziej ekologiczny, wykorzystujący odnawialne źródła energii - gmach Kieleckiego Centrum Kultury zmienił swoje oblicze. Zakończył się kosztujący prawie 6,5 mln remont budynku.
05-11-2012
Łódź. Ile zarabiają dyrektorzy teatrów i muzeów
Na zarobki nie mogą narzekać dyrektorzy instytucji kultury, które... nie mają swojej siedziby.
30-10-2012
Katowice. Akcja pracowników samorządowych ws. podwyżek
Pracownicy katowickich jednostek samorządowych (m.in. Śląskiego Teatru Lalek i Aktora "Ateneum") przyszli w poniedziałek do pracy z przypiętymi do ubrań znaczkami przedstawiającymi smutną buzię. Jak poinformowała śląsko-dąbrowska "S", celem akcji jest zwrócenie uwagi władz miasta na problem niskich wynagrodzeń.
27-10-2012
Kasa z budżetu dla teatrów? Ale niby dlaczego?
Artyści na publicznych etatach protestują, że dostają za mało i niesmacznie atakują tych, którzy ośmielą się mieć inne zdanie. Tymczasem ci twórcy i animatorzy kultury, co nie żyją z dotacji i nie próbują wkupić się w łaski mocodawców, robią swoje, płacą ZUS-y, podatki, prowadzą często firmy i przy okazji robią sztukę na całkiem wysokim poziomie - pisze organizator koncertów Łukasz Minta*.
26-10-2012
Warszawa. 50 mln zł dla Instytutu Audiowizualnego
50 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego otrzyma Narodowy Instytut Audiowizualny na modernizację swojego budynku. List intencyjny w sprawie dofinansowania podpisali minister kultury Bogdan Zdrojewski i szef Instytutu Michał Merczyński.
20-10-2012
Kraków. Iwona Kempa dyrektorką Małopolskiego Ogrodu Sztuki
Małopolski Ogród Sztuki - placówkę będącą wielofunkcyjnym i interdyscyplinarnym centrum kultury - otwarto w piątek wieczorem w Krakowie. Działalność instytucji zainaugurował koncert Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod batutą prof. Krzysztofa Pendereckiego.
18-10-2012
Bydgoszcz. "Halka" w Operze dopiero na wiosnę
Finanse sprawiły, że bydgoska Opera Nova musiała zrezygnować z jesiennej premiery. Artyści pracują za to nad sylwestrowymi koncertami. "Halkę" na deskach Opery Nova zobaczymy, ale w przyszłym roku.
18-10-2012
Bydgoszcz. Więcej miejsca na operowe dekoracje i kostiumy
Opera Nova ma nowe zaplecze inscenizacyjne. Przejęła magazyny na Ludwikowie po dawnym szpitalu wojskowym. Ich remont kosztował blisko 7 mln zł.
10-10-2012
Płock. Premiera "Hamleta" na 200-lecie życia teatralnego
Dyrektor teatru z czołem wysoko przeciętym świeżą blizną, Hamlet rzucający się na króla Klaudiusza z namiętnym pocałunkiem, król ów wyznający z szerokim uśmiechem, że właśnie widział swego wnuka... To przygotowania do premierowej sztuki na 200 lat płockiego teatru.
09-10-2012
Gdańsk. Podwyżki dla dyrektorów instytucji kultury
W związku ze zmianami umów o pracę dyrektorzy instytucji kultury w Gdańsku dostają właśnie podwyżki. Sprawdzamy przy okazji, ile zarabiali do tej pory.
04-10-2012
Poznań. Dementi ws. długów za dyrekcji Znanieckiego
Zarzuty związane z sytuacją finansową, jaką rzekomo pozostawiła poprzednia dyrekcja Teatru, jak i przyczyny odwołania premiery "Król Roger" są nieprawdziwe - pisze Magdalena Sowińska, rzecznik prasowy Michała Znanieckiego, byłego dyrektora Teatru Wielkiego.
04-10-2012
TVP. Straty, kredyty, zmiany
Prezes TVP Juliusz Braun powiedział w środę, że strata finansowa spółki może być większa niż planowane na ten rok 60 mln zł. Telewizja publiczna stara się o kredyt obrotowy na 70 mln zł. Niedługo zarząd TVP wybierze formę sprzedaży siedziby redakcji informacyjnych.
03-10-2012
Białystok. Kolejka po 2,5 miliona złotych
Sześć kolejnych ofert na promowanie Białegostoku za kwotę 2,5 mln złotych przez wydarzenia kulturalne wpłynęło do biura rady miasta. W dokumentach, które dotarły do biura rady miasta,czytamy niemal dokładnie te same słowa. Zmieniają się tylko nazwy - imprez i organizatorów.
01-10-2012
Gdy przychodzi do oszczędzania, na pierwszy ogień idą instytucje kultury
Kultury jest w nas tak z grubsza za złotówkę dziennie 19,32 zł - zaledwie tyle przeznaczył w ubiegłym roku statystyczny Polak na bilety do muzeum czy teatru. To mniej niż 5 procent tego, co przez cały rok wydajemy na kulturę. Mimo wszystko nie jest jeszcze tak źle. I sale filharmonii, i sale teatrów często wypełniają się po brzegi - pisze Piotr Sobolewski w Gazecie Olsztyńskiej.
26-09-2012
Szczecin. Trwa przebudowa siedziby Opery na Zamku
Za kilka dni ogłoszony zostanie przetarg na projektanta i wykonawcę robót budowlanych kolejnych etapów trwającej przebudowy siedziby Opery na Zamku w Szczecinie - zapowiedziała w środę w Szczecinie dyrektor opery Angelika Rabizo.
22-09-2012
Kultura, głupcze! Na co daje pieniądze marszałek śląski?
Województwo śląskie nie liczy się na kulturalnej mapie Polski mimo niebagatelnego potencjału intelektualnego i instytucjonalnego. Mamy też pieniądze nie mniejsze niż w ościennych województwach i urodzaj urzędników, którzy ten potencjał potrafią skutecznie zabijać. Aż 40 proc. mieszkańców regionu nie uczestniczy w życiu kulturalnym Śląska - piszą Teresa Semik i Henryka Wach-Malicka w Polsce Dzienniku Zachodnim.
04-09-2012
Kulturalne obcinanie kasy
Miasto zmniejszyło dotacje na kulturę o ponad trzy miliony złotych. Jak poradzą sobie instytucje? Baj Pomorski rezygnuje z premier do końca roku, Toruńska Orkiestra Symfoniczna podwyższa ceny biletów, inni ograniczają liczbę imprez. Wszystko z powodu oszczędności - pisze Joanna Pociżnicka-Posadzy w Nowościach.
01-09-2012
Powtórka z teatru telewizji droższa niż powtórka filmu
Dlaczego spektakli Teatru Telewizji nie mogliśmy zobaczyć latem w TVP? Bo są droższe niż seriale. Precyzyjniej: powtórkowa emisja przedstawienia Teatru Telewizji kosztuje więcej niż powtórka filmu czy odcinka serialu. - pisze Wojciech Krzyżaniak w Gazecie Wyborczej.
30-08-2012
Wrocław. Rośnie Narodowe Forum Muzyki
Jeszcze w tym tygodniu Narodowe Forum Muzyki ma osiągnąć stan surowy otwarty. Oznacza to, że zakończą się już wszystkie prace konstrukcyjne. Do stanu surowego zamkniętego będzie brakowało już tylko okien. Budowlańcy chcą zamontować je jeszcze przed zimną.
17-08-2012
Piotr Sieklucki: Kultura jest zakładnikiem polityki
Z PIOTREM SIEKLUCKIM, dyrektorem Teatru Nowego, o sytuacji krakowskich organizacji pozarządowych i braku pieniędzy na kulturę rozmawia Łukasz Gazur w Dzienniku Polskim.
16-08-2012
Kraków. Ani złotówki na kulturę, bo politycy się pokłócili
Organizacje pozarządowe, które wygrały miejskie konkursy na granty kulturalne, od początku roku nie dostały ani złotówki. - A gdyby tak radni nie otrzymywali przez osiem miesięcy diet? - denerwuje się Piotr Sieklucki, dyrektor Teatru Nowego.
16-08-2012
Lublin Edynburgiem wschodniej Europy? Dlaczego nie
- Lubelskiej kulturze trzeba dać nowy impuls do działania po porażce w konkursie o tytuł ESK. Jesienią powstanie merytoryczny zespół, który zajmie się przygotowaniem obchodów 700-lecia. Nie chodzi o jedną wielką imprezę, ale o całoroczny cykl wydarzeń - uważa Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, od sierpnia zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury
16-08-2012
Białystok. Za bilety do opery zapłacą wszyscy, nawet władze
Koniec z bezpłatnymi zaproszeniami na uroczyste koncerty w Operze i Filharmonii Podlaskiej dla urzędników, samorządowców, przedstawicieli władz województwa. Za wstęp na wrześniową inaugurację zapłacą wszyscy - nawet marszałek i prezydent.
10-08-2012
Warszawa. 18 mln zł na digitalizację w ramach programu Kultura+
40 projektów związanych z digitalizacją, wybranych w drugim naborze do Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+, otrzyma dofinansowanie na łączną kwotę ponad 18 mln zł. Listę pozytywnie rozpatrzonych wniosków zaakceptował minister kultury Bogdan Zdrojewski.
09-08-2012
Toruń. Słowne przepychanki nad strategią kultury
Trwają konsultacje nad strategią rozwoju toruńskiej kultury do 2020 r. Na poniedziałkowym spotkaniu w Baju Pomorskim pojawiło się zaledwie ok. 50 osób.
06-08-2012
Szczecin. Trzech dyrektorów i 12 pracowników w Wydziale Kultury
Wydział kultury w Urzędzie Marszałkowskim od miesięcy funkcjonuje bez dyrektora. Za to wydziałem kultury w Urzędzie Miasta rządzą dyrektor i dwóch zastępców. A nad nimi jest jeszcze zastępca prezydenta.
01-08-2012
Szczecin. Drugi wykop Opery
W wykopie na dziedzińcu umieszczony zostanie zbiornik przeciwpożarowy - co zaś mieścić się będzie po drugiej stronie zamkowych murów, w głębokim wykopie przy tarasach?
31-07-2012
Warszawa. Unia dofinansuje modernizację Opery Narodowej
Minister kultury Bogdan Zdrojewski i Waldemar Dąbrowski - dyrektor Teatru Wielkiego-Opery Narodowej podpisali we wtorek umowę o dofinansowaniu modernizacji tej placówki ze środków unijnych na kwotę 16,5 mln zł.
27-07-2012
Lublin. 20 mln dla operetki i filharmonii od ministra kultury
Minister kultury przekaże 20 mln zł na budowę Centrum Spotkania Kultur. A dokładnie chodzi o modernizację budynku Teatru Muzycznego w Lublinie oraz Filharmonii w Lublinie.
26-07-2012
Warszawa. 176,5 mln zł z UE na polskie instytucje kultury
176,5 mln zł wyda resort kultury z pieniędzy UE na modernizację polskich instytucji kultury m.in. Teatru Muzycznego w Lublinie - ogłosił minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Wsparcie finansowe otrzyma również szkolnictwo artystyczne.
26-07-2012
Warszawa. Komisja finansów pozytywnie o zmianach w Funduszu Promocji Kultury
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała wniosek ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego ws. Funduszu Promocji Kultury. Ubiegłoroczne środki funduszu mają być przeznaczone na teatr telewizji oraz budowę Muzeum Jana Pawła II.
26-07-2012
Warszawa. MKiDN ws. unijnych środków na kulturę w Warszawie
MKiDN informuje: 8,5 mln zł otrzyma Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie na budowę Koncertowego Centrum Edukacji Muzycznej z infrastrukturą towarzyszącą. Wyniki nowego naboru wniosków do XI priorytetu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko "Kultura i dziedzictwo kulturowe" przedstawiono 26. lipca br. na konferencji prasowej z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz Podsekretarz Stanu w MKiDN Moniki Smoleń.
18-07-2012
Cyz: Kultura nie traci się sama
Kilka dni temu "Gazeta Wyborcza" rozpoczęła akcję "Mapa kulturalnej zapaści". To bardzo cenna inicjatywa. Proponowałbym poszerzyć ją o porównanie stron poświęconych kulturze w papierowym wydaniu "GW" na przykład w roku 1990, 1995, 2000, 2005, 2010 i dziś. Koniecznie trzeba by to rozciągnąć na inne dzienniki (których coraz mniej), a także tygodniki opinii - pisze Tomasz Cyz w dwutygodniku.com
17-07-2012
Kultura się liczy
Lektura sprawozdań finansowych instytucji kultury podlegających miastu nasuwa dwa wnioski. Pierwszy, że jedni nieco przeszarżowali, licząc na dodatkowe pieniądze, a drudzy dość skutecznie zaciskali pasa - pisze Katarzyna Bogucka w Expressie Bydgoskim.
12-07-2012
Mapa kulturalnej zapaści. Kultura w kryzysie
Wasze ulubione kino zamknięto? Odwołano oczekiwaną premierę? Ambitny klub z sąsiedztwa splajtował? Napiszcie do nas o tym! Razem stworzymy mapę kulturalnych strat - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
12-07-2012
Małe granty - rewolucja w kulturze!
Przychodzisz z dobrym pomysłem i w ciągu siedmiu dni dostajesz decyzję o dotacji - do 10 tysięcy złotych. Czy stworzenie funduszu "małych grantów" będzie szczepionką przeciw rutynie kulturalnego Poznania, o którą walczył Poznański Kongres Kultury? - pyta Marcin Kostaszuk w Polsce Głosie Wielkopolskim.
07-07-2012
Lublin. Teatr Andersena zaciska pasa
Nie będzie planowanej na wrzesień premiery "Człowieka z La Manchy". Dyrektor Teatru Andersena tłumaczy, że jest zmuszony do szukania oszczędności.
06-07-2012
Wrocław. Wydawnictwo Ossolineum w stanie likwidacji
Wydawnictwo Ossolineum, najstarsza polska oficyna działająca nieprzerwanie od 1817 roku, zostało postawione w stan likwidacji. Minister kultury Bogdan Zdrojewski przeznacza 600 tys. zł na wykupienie praw do znaku towarowego oficyny.
06-07-2012
Urzędnicza paranoja
Państwo demokratyczne przestało chronić podstawowe wartości kultury. Systematycznie uchyla się od odpowiedzialności za instytucje artystyczne (teatry, opery, filharmonie, muzea), osaczając je niezgodnymi z ich specyfiką przepisami i uregulowaniami, a także odbierając im prawo do autonomii twórczej - pisze Krzysztof Mieszkowski w dwutygodniku.com
04-07-2012
Białystok. BTL remontuje dużą scenę
Najważniejszy element teatru nareszcie doczekał się renowacji. Funkcjonująca od ponad 30 lat scena w głównej sali przejdzie prawdziwą techniczną metamorfozę. Ekipa remontowa rozpoczęła już prace, które powinny zakończyć się pod koniec października.
04-07-2012
Gdynia. Odwołana premiera i zwolnienia w Muzycznym
Pomimo zamknięcia Dużej Sceny Teatr Muzyczny miał działać na pełnych obrotach. Przez cały nadchodzący sezon Dużą Scenę zastępować miała gigantyczna konstrukcja namiotowa, która pod szyldem Sceny Obok umożliwiłaby grę dużych produkcji oraz pokazanie premiery. Okazało się jednak, że Sceny Obok nie będzie, co wymusza spore zmiany w planach Muzycznego na najbliższy rok - zarówno repertuarowe, jak i etatowe.
04-07-2012
Gdynia. Sceny Obok Muzycznego nie będzie
Nie powiódł się plan, by na czas rozbudowy Teatru Muzycznego wystawiać musicale w ustawionym obok wielkim namiocie. - To zbyt kosztowne przedsięwzięcie. Niestety, nie uda się - mówi Maciej Korwin, dyrektor Muzycznego.
02-07-2012
Wrocław. Miliony na kulturę
Skończyła się ofensywa infrastrukturalna związana z Euro 2012 - pora na inwazję kulturalnych inwestycji. Mamy cztery lata, bo Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku. Ten tytuł oznacza nie tylko prestiż, ale i solidny zastrzyk pieniędzy unijnych i od sponsorów.
28-06-2012
Gliwice. Urzędnicy wolą disco polo niż festiwal teatralny
W Gliwicach zaczyna się w piątek (29 czerwca) Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy "Ulicznicy". Ta edycja będzie skromniejsza i krótsza niż poprzednie, ale nie straci wysokiego poziomu. Samorząd zmniejszył dotację o blisko 50%.
22-06-2012
Supraśl. Przekazanie siedziby Wierszalina po wakacjach
Radni z komisji infrastruktury w Supraślu pozytywnie zaopiniowali wniosek marszałka związany z przekazaniem budynku Wierszalina. Uchwała dotycząca darowizny ma trafić na sesję rady we wrześniu
19-06-2012
Katowice. Zbudują Teatr Wielki za 300 mln zł?
Katowiccy urzędnicy jeszcze oficjalnie nie pochwalili się tym, że rozpoczęli przygotowania do kolejnej dużej inwestycji. Teatr Wielki Opery i Baletu ma powstać na terenie dawnej kopalni Katowice.
15-06-2012
Lublin. Bedzie 20 mln na Teatr w Budowie?
20 mln zł ekstra na Teatr w Budowie chce zdobyć w Ministerstwie Kultury Urząd Marszałkowski na unowocześnienie Teatru Muzycznego i filharmonii w Lublinie.
15-06-2012
Pożegnanie z Mozartem?
Warszawska Opera Kameralna to jedyne miejsce na świecie, gdzie gra się co roku wszystkie sceniczne utwory Mozarta. Od 15 czerwca do 26 lipca w Warszawie odbywa się 22. Festiwal Mozartowski. Być może ostatni - pisze Dorota Szwarcman w Polityce.
12-06-2012
Łódź. 27 mln zł na modernizację Arlekina
Prawie 27 mln zł kosztować będzie przebudowa i rewitalizacja budynku Teatru Lalek Arlekin. Większość środków pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa łódzkiego. Zakończenie inwestycji planowane jest na sierpień 2013 roku.
08-06-2012
Łódź. 500 tysięcy złotych dla Teatru Muzycznego
500 tysięcy złotych - o tyle zwiększony będzie budżet Teatr Muzycznego w Łodzi w 2012 r. Tak zdecydowali łódzcy radni, którzy w środę przegłosowali tę poprawkę budżetu Łodzi.
04-06-2012
Białystok. Resort kultury dofinansuje działalność OiFP
5 mln zł rocznie będzie otrzymywała na swoją działalność Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku z resortu kultury. W poniedziałek minister kultury i marszałek województwa podlaskiego podpisali umowę w tej sprawie.
30-05-2012
Warszawa. Wyniki kontroli w Warszawskiej Operze Kameralnej
Ponaddwukrotnie większa liczba pracowników niż miejsc na widowni, nieobecność artystów na próbach i koncertach, rozdawanie biletów za darmo - takie m.in. nieprawidłowości wykryto w Warszawskiej Operze Kameralnej podczas kontroli finansów tej placówki.
22-05-2012
Kraj. Dzień bez sztuki, czyli artystyczny strajk
Polscy artyści organizują jednodniowy strajk - na 24 maja zapowiadają zamknięcie niektórych galerii i muzeów. Akcja ma zwrócić uwagi rządu i opinii publicznej na problemy artystów; popierają ją m.in. Muzeum Narodowe w Krakowie i warszawska Zachęta.
22-05-2012
Warszawa. MKiDN o noweli ustawy o PIT
Przygotowywana przez resort finansów nowelizacja ustawy o PIT nie zakłada likwidacji możliwości odliczania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów; nie dotknie ona najbiedniejszych artystów - poinformowało we wtorek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
22-05-2012
Kraj. Strajk artystów
W dniu 24 maja artyści ogłosili swój strajk - dzień bez sztuki. W geście solidarności z artystami tego dnia większość galerii i muzeów w całej Polsce pozostanie zamknięta dla publiczności.
20-05-2012
"Hamlety, balety", urzędnicy i artyści
Na czele przytłaczającej większości najważniejszych teatrów Europy stoją przedstawiciele środowiska artystycznego. Opinia, że model najlepszych instytucji teatralnych Unii Europejskiej został ukształtowany dzięki decyzjom "zręcznych i wydolnych ekonomistów", jest po prostu wyrazem niewiedzy - pisze Piotr Olkusz w Dialogu.
18-05-2012
Warszawa. 1 proc. budżetu państwa na kulturę prawdopodobnie w 2014
Postulowany w podpisanym rok temu Pakcie dla Kultury 1 proc. budżetu państwa na kulturę zostanie osiągnięty prawdopodobnie już w 2014 roku - prognozują w wydanym w piątek wspólnym komunikacie Obywatele Kultury i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
17-05-2012
Łódź. 15 mln zł na rewitalizację Akademii Muzycznej
15 mln zł przeznaczył samorząd województwa łódzkiego na rewitalizację głównego budynku Akademii Muzycznej w Łodzi. Główna siedziba uczelni mieści się w dawnym pałacu Karola Poznańskiego - syna łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego. Budowla powstała w latach 1904-08.
14-05-2012
Katowice. O inwestowaniu w kulturę na Kongresie Gospodarczym
Czy warto inwestować w kulturę - to jeden z tematów popołudniowej sesji pt. "Kultura i biznes", zorganizowanej w poniedziałek w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Gościem spotkania był m.in. senator Kazimierz Kutz.
10-05-2012
70 mln euro na polską kulturę z Mechanizmu Finansowego EOG
Polskie instytucje kulturalne mogą już starać się o dofinansowanie inwestycji i wydarzeń z nowych programów Mechanizmu Finansowego EOG. Do rozdania jest 70 mln euro. "Dzięki tej pomocy możemy realizować naprawdę spektakularne projekty" - mówi Bogdan Zdrojewski.
10-05-2012
Katowice. Budują teatr w Pałacu Młodzieży
Ma mieć obrotową scenę, nowoczesne oświetlenie i wyposażenie techniczne. Teatr w Pałacu Młodzieży, choć jeszcze remontowany, ma już swojego pierwszego lokatora. To Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum".
09-05-2012
Kalisz. "Tragedie antyczne" na dobry początek festiwalu
52. Kaliskie Spotkania Teatralne, które odbywały się będą od 11 do 19 maja, rozpoczną się prezentacją "Tragedii antycznych" w reż. Pawła Passiniego, firmowanych przez Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu.
08-05-2012
Słupsk. Festiwal w cieniu oszczędności
Dziesięć teatrów od wczoraj bierze udział w III Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek Krajów Unii Europejskiej Eurofest 2012. Byłoby więcej, gdyby pomogło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
02-05-2012
Bydgoszcz. Będą domagać się większej dotacji dla Opery?
Spektakl "Rusałka" na scenie Opery Nova zrobił furorą. Czy podobny sukces mogłaby odnieść "Halka"? Z pewnością tak, ale potrzeba na to 600 tysięcy złotych, bo na tyle szacuje się koszty wystawienia tej sztuki.
26-04-2012
Legnica. Marszałek wsparł Teatr Modrzejewskiej
265 tysięcy złotych dodatkowo otrzyma od dolnośląskiego samorządu Teatr Modrzejewskiej. Zarząd Województwa wsparł wnioski teatru, by dofinansować artystyczną produkcję legnickiej sceny.
25-04-2012
Białystok. Więcej pieniędzy dla BTL-u
Radni zgodzili się, by dokonać drobnej korekty budżetu. Dzięki temu wsparcie otrzyma Białostocki Teatr Lalek.
25-04-2012
Łódzkie. 1,3 mln zł samorządowych dotacji dla imprez kulturalnych
IX Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych - Tansman 2012 oraz XVII Forum Kina Europejskiego "Cinergia" - otrzymały najwyższe dotacje przyznane przez samorząd województwa łódzkiego na realizację projektów kulturalnych w tym roku.
19-04-2012
Najlepsze polskie teatry skazane na emigrację
Światowej sławy reżyserzy Krzysztof Warlikowski i Grzegorz Jarzyna nie mają za co pokazywać swoich spektakli w Polsce. Czy wyemigrują z zespołami? - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
18-04-2012
Bydgoszcz. Nie ma pieniędzy na "Halkę"
Opera Nova w Bydgoszczy odwołuje zapowiadaną na listopad br. premierę opery Stanisława Moniuszki "Halka" w reżyserii Natalii Babińskiej.
17-04-2012
Bez "Halki" będzie trochę goło...
W zeszłym sezonie Opera Nova zaproponowała aż trzy nowe spektakle. Apetyty melomanów nadmiernie wówczas wzrosły. W tym roku widzowie się zawiodą, jedną z głównych ról zagra bowiem... kryzys. Trzeciej największej sceny operowej w Polsce nie stać na wystawienie drugiej premiery w roku - pisze Katarzyna Bogucka w Expressie Bydgoskim.
13-04-2012
Na plantacji fajno jest
Oto, powoli, Łódź stać się może kulturalną kolonią innych miast, głównie stolicy. Plantacją, gdzie lud czeka na przyjezdną trupę. Teraz spójrzmy na ceny gościnnych produkcji. Na spektakl z sympatycznym aktorem, który wielu znany jest ze skeczu z "wężykiem" najtańszy bilet kosztuje 80 zł, najdroższy 120 zł! To są trzy, czasem cztery bilety na podobny spektakl przygotowany na łódzkiej scenie - pisze Łukasz Kaczyński w Polsce Dzienniku Łódzkim.
10-04-2012
Kraków. Rajski ogród sztuki
31 maja w Krakowie, przy ul. Rajskiej, zostanie oddany przez generalnego wykonawcę - Firmę "Skobud" - Małopolski Ogród Sztuki, już zwracający uwagę swą architekturą. Oficjalne otwarcie i rozpoczęcie działalności artystycznej za niecałe pół roku - w pierwszych dniach października.
05-04-2012
Białystok. Miasto wsparło finansowo Operę Podlaską
2 mln zł przekazało miasto Białystok Operze i Filharmonii Podlaskiej na realizację pierwszych przedstawień, które we wrześniu zainaugurują sezon w nowym gmachu placówki - poinformował w czwartek prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.
05-04-2012
Gasić pożary, ale nie benzyną
Nawet jeśli nie dojdzie w najbliższym czasie do uchwalenia ustawy teatralnej, sama debata o niej może doprowadzić do rozwiązań, które rozładują napiętą sytuację w teatrach - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
05-04-2012
W czym niby teatr jest lepszy od Euro?
- Jeżeli wycofamy dofinansowanie urzędu bilety powinny kosztować 200-300zł. Nigdy nie byłam na żadnym meczu piłki nożnej, a również z moim podatków powstały stadiony legii (w posiadaniu ITI, 500mln) czy Stadnion Narodowy. Wybraliśmy demokrację. Szanujmy się na wzajem. A dopłacanie naszych pieniędzy do promocji UEFA jest działaniem na stratę społeczeństwa - pisze Katarzyna Szustow z Teatru Dramatycznego w Warszawie.
04-04-2012
Gdynia. Tuwim i Hitchcock na otwarcie Nowej Sceny
- Trójmiasto nie ma zbyt wielu miejsc przeznaczonych na działalność kulturalną. Dlatego chciałbym, aby w Muzycznym był obecny zarówno teatr, taniec, jak i muzyka - mówi Maciej Korwin, dyrektor Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, który 14 kwietnia otworzy Nową Scenę. W ten sposób zakończy się pierwszy etap przebudowy teatru.
04-04-2012
Koszalin. Wsparcie finansowe dla BTD
Bałtycki Teatr Dramatyczny dostanie 500 tys. zł, a Filharmonia Koszalińska - 300 tys. złotych. Taka decyzja zapadła na wczorajszym posiedzeniu sejmiku zachodniopomorskiego.
03-04-2012
Rzeszów. Nie wyszli na scenę, bo widzów było za mało
Widzowie oburzeni tym, jak zostali potraktowani przez obsługę Teatru "Maska". Musieliśmy zrobić zrzutkę, żeby zobaczyć spektakl.
30-03-2012
Krynica. Rok 2012 bez Festiwalu Kiepury
Największy letni festiwal operowy w Polsce organizowany przez Bogusława Kaczyńskiego został odwołany. Europejski Festiwal im. Jana Kiepury corocznie odbywał się w Krynicy-Zdrój od 1967 roku. Niestety po 44 latach zabrakło funduszy na kolejną edycję.
30-03-2012
Opole. Prezydent chce przebudować Teatr Lalek
Nowy dziedziniec i wejście oraz multimedialną elewację przewiduje projekt przebudowy Opolskiego Teatru Lalki i Aktora Okazuje się, że już za rok inwestycja może ruszyć!
30-03-2012
Warszawa. Gronkiewicz-Waltz: sytuacja teatrów nie jest dramatyczna
Warszawa przeznacza na teatry 77 mln zł - to więcej niż Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław i Gdańsk łącznie - podkreśla prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Skrajne niedofinansowanie stołecznych teatrów zarzucają władzom miasta przedstawiciele warszawskich scen.
29-03-2012
Pomorskie. Milion złotych na kulturę
Sporo muzyki i teatru, dużo działalności wydawniczej, większe, znane imprezy, ale i niszowe, kameralne przedsięwzięcia - tak wygląda w największym skrócie lista projektów kulturalnych dofinansowanych przez władze województwa pomorskiego.
29-03-2012
Wałbrzych. Zinformatyzują Teatr Dramatyczny
Kolejne dwa miliony złotych mają spłynąć z Wrocławia do Wałbrzycha. Teatr Dramatyczny będzie się informatyzował. Oznacza to, że bilet będziemy mogli zamawiać przez internet. A teatr jest również dowodem na to, że we Wrocławiu zmieniła się optyka patrzenia na południe województwa dolnośląskiego.
27-03-2012
Poznań. Ruszyła budowa Ośrodka Edukacji Teatralnej Łejery
Wczoraj w południe uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej i gimnazjum "Łejery" wkopali pierwsze symboliczne łopaty pod budowę Ośrodka Edukacji Teatralnej.
26-03-2012
Toruń. Żydowicz przeciw sali za 200 mln zł
Marek Żydowicz, twórca festiwalu Camerimage, miażdży projekt sali koncertowej na Jordankach. - Zrezygnujmy z budowy tego ciężkiej zwalistej bryły, postawmy w zamian coś unikatowego - mówi.
23-03-2012
Gorzów Wlkp. Stypendia artystyczne dla młodych artystów
Od 23 marca młodzi artyści z Gorzowa Wielkopolskiego mogą składać wnioski o stypendia artystyczne prezydenta miasta. Kwota zaplanowana w tegorocznym budżecie na wsparcie finansowe to 18 tys. zł.
23-03-2012
Katowice. Malarnia Teatru Śląskiego jak nowa
Inauguracja zmodernizowanej sceny w Malarni Teatru Śląskiego - 24 marca, o g. 19 - zapowiada się imponująco. Nie dość, że budynek poddany został kapitalnemu remontowi, to swoją obecność na pierwszej premierze przyrzekł sam Sławomir Mrożek.
22-03-2012
Katowice. Scena w Malarni już po remoncie
Malarnia wygląda jak nowa, choć zachowaliśmy historyczny układ wewnątrz gmachu. Mimo modernizacji nie zmieniło się też tzw. pole gry, czyli podział na małą scenę i stuosobową widownię. Zaplecze techniczne wymienione jest natomiast niemal w całości - mówi Edward Wrzesień, główny inżynier Teatru Śląskiego.
20-03-2012
Białystok. Miejskie granty rozdane
W Urzędzie Miejskim rozstrzygnięto właśnie otwarty konkurs ofert na realizację zadań kulturalnych do końca grudnia br.
17-03-2012
Lublin. Do wzięcia 220 mln za CSK
Giganci rynku budowlanego z Polski, współpracujący z firmami z całej Europy chcą postawić Centrum Spotkania Kultur i przebudować teatr muzyczny z filharmonią. Do wzięcia kontrakt na prawie 220 milionów złotych.
17-03-2012
"Prawdopodobieństwo i wiara". Obietnice min. kultury
Kiedy Bogdan Zdrojewski pojawił się w zeszłym roku z obietnicami zwiększenia finansowania kultury Lubelszczyzny, nie mogłem pozbyć się - być może nieuprawnionego - przeświadczenia, że przyjechał zatrzeć niemiłe wrażenia, jakie w niektórych środowiskach w Polsce, w tym i u nas, wywołało zwycięstwo Wrocławia w konkursie ESK 2016 - pisze Paweł Laufer w Gazecie Wyborczej - Lublin
17-03-2012
Kraków. Ile zarabia się małopolskiej w kulturze
W kolejnym odcinku naszego raportu płacowego sprawdzamy, jakie pensje w Małopolsce mają osoby związane z kulturą. Okazuje się, że historie o zarabiających fortunę artystach można między bajki włożyć. W tej branży trzeba się nieźle starać, aby dostać solidną wypłatę.
15-03-2012
Gdańsk. Stypendia marszałka dla twórców kultury
W środę w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku oficjalnie wręczono doroczne stypendia marszałka województwa pomorskiego dla twórców kultury. Stypendia za 2012 r. z rąk marszałka pomorskiego Mieczysława Struka, odebrało 80 osób.
15-03-2012
Łódź. Radni pytali o EC-1 oraz Teatr Powszechny
W środę radny Jarosław Berger pytał się o możliwość zaproszenia na kwietniową sesję Marka Żydowicza. Żydowicz i Fundacja Sztuki Świata nie godzi się na tworzenia narodowej instytucji kultury na obszarze EC-1 Wschód. Miało tam wcześniej powstać studio imienia Davida Lyncha.
13-03-2012
Legnica. 35 procent teatralnego budżetu spoza dotacji
W 2011 roku legnicki Teatr Modrzejewskiej pozyskał dodatkowo do swojego budżetu ponad 2,2 mln zł. Najwięcej pieniędzy zarobił na sprzedaży biletów i spektakli.
12-03-2012
Elbląg. Instytucje na miarę XXI wieku
Takich instytucji kultury będą mogli pozazdrościć Elblągowi niemal w całej Polsce. Wszystko oczywiście pod warunkiem, że planowana inwestycja pod nazwą "Rozbudowa, przebudowa i remont Teatru im. Aleksandra Sewruka oraz Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu" zostanie zrealizowana.
10-03-2012
Warszawa. Mazowsze zaśpiewa hymn na otwarcie Euro 2012?
Mazowsze, hymnem śpiewanym na żywo, mogłoby otworzyć Euro 2012 - taką propozycję złożyli artyści zespołu podczas spotkania z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim. Szef resortu kultury wraz z artystami zastanawiał się, jak poprawić sytuację finansową zespołu.
08-03-2012
Polskie Radio. Prezes TVP: konieczne ściąganie abonamentu
- W Polsce system abonamentu radiowo-telewizyjnego załamywał się od wielu lat, a obecnie działa bardzo źle - ocenił prezes Telewizji Polskiej Juliusz Braun. Przyznał, że niezbyt wierzy, że przełom w tej sprawie może przynieść nowa ustawa o mediach publicznych.
08-03-2012
Warszawa. Debata nt. przyszłości i finansowania kultury
15 marca 2012 r. Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich w Polsce zaprasza na debatę "Kto zapłaci za kulturę?".
07-03-2012
Łódź. Mały konkurs o 400. tys zł rozstrzygnięty
Blisko 400 tys. zł przekazał Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi na dofinansowanie organizatorów wydarzeń i festiwali w ramach tzw. "małego konkursu".
07-03-2012
Warszawa. Nowy Teatr w starej hali
Nowy Teatr Warlikowskiego w nowej siedzibie za rok? Miasto przyznało dotację na modernizację zabytkowej hali przy Madalińskiego. Z planów stworzenia centrum kulturalnego na razie zostaje jednak tylko scena.
07-03-2012
Warszawa. Resort kultury: środki na wsparcie Nowego Teatru są zabezpieczone
Ministerstwo kultury od początku gotowe było wesprzeć projekt budowy Centrum Kulturalnego Nowy Teatr. Środki są zabezpieczone, a wnioski o dofinansowanie z UE można składać do 23 kwietnia - poinformował PAP w środę rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński.
06-03-2012
Kraj. 500 tys. euro w Programie Kultura
Nawet 500 tys. euro dotacji mogą uzyskać polskie organizacje i instytucje na realizację projektów kulturalnych w Programie Kultura (2007-2013). Jak to zrobić? Wystarczy pomysł, zaangażowani partnerzy i przekonująca aplikacja.
06-03-2012
Płock. Mniej pieniędzy dla Teatru Dramatycznego
Aż o jedną piątą schudną wydatki województwa. Ucierpią m.in. płockie Teatr Dramatyczny i Muzeum Mazowieckie.
06-03-2012
Minister Zdrojewski: Mamy 67 milionów w euro na kulturę
- Polskie przepisy prawa są dla dyrektorów niezbyt korzystne. Nie mają gwarancji na określony poziom finansowania, podlegają nadzorowi samorządów często niezwykle upolitycznionym a ponadto trafiają na zespół, w którym zmiany kadrowe są zazwyczaj niemile widziane - minister Bogdan Zdojewski w rozmowie z Małgorzatą Matuszewską z Polski Gazety Wrocławskiej.
06-03-2012
Warszawa. Miasto zaczyna realizację siedziby Nowego Teatru bez pieniędzy z MKiDN
Miasto Warszawa zdecydowało o rozpoczęciu realizacji siedziby Centrum Kulturalnego Nowy Teatr, bez czekania na środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwszy etap inwestycji będzie realizowany wyłącznie z budżetu samorządu.
06-03-2012
Warszawa. Miasto zaczyna realizację siedziby Nowego Teatru bez pieniędzy z MKiDN
Miasto Warszawa zdecydowało o rozpoczęciu realizacji siedziby Centrum Kulturalnego Nowy Teatr, bez czekania na środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwszy etap inwestycji będzie realizowany wyłącznie z budżetu samorządu.
06-03-2012
Warszawa. Są pieniądze na siedzibę teatru Krzysztofa Warlikowskiego
Jak dowiaduje się e-teatr od Marka Kraszewskiego, dyrektora Biura Kultury Urzędu Miasta st. Warszawy, władze stolicy podjęły dziś decyzję o rozpoczęciu realizacji projektu siedziby dla Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego.
05-03-2012
Bydgoszcz. Marszałek zapomniał o Operze Nova?
Miasto przeznaczyło na Bydgoski Festiwal Operowy 500 tysięcy złotych, a marszałek jeszcze nie określił wysokości dotacji.
02-03-2012
Warszawa. Twórcy bronią abonamentu i piszą do premiera
Uważamy za niemoralne, że abonament rtv płacą nieliczni, a państwo polskie nie czyni żadnych starań, by egzekwować prawo albo je zmienić - napisali twórcy w udostępnionym liście otwartym do premiera, liderów partii i KRRiT.
29-02-2012
Czekając na 2013 rok
- Utrzymujemy się na poziomie ok. 3 proc. wydatków na kulturę i to jest średnia dla miast naszej wielkości w Polsce - mówi Agata Stankiewicz, dyrektor wydziału kultury i ochrony zabytków Urzędu Miasta w Szczecinie.
28-02-2012
Jerzy Fedorowicz odpowiada Jackowi Poniedziałkowi
Odpowiadając na prośbę redakcji natemat.pl spróbuję się odnieść do tekstu Jacka Poniedziałka "Polityka kulturalna na dnie". Zgadzam się z autorem, że nasz teatr jest wizytówką i dumą Polski. I to od ponad 50 lat. Grotowskiego i Kantora podziwiał cały świat.
28-02-2012
Sopot. Minister nie dofinansuje widowiska w Operze?
Sopoccy urzędnicy walczą o dofinansowanie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uroczystości otwarcia Opery Leśnej. Ministerstwo odrzuciło wniosek o dotację na ten cel, ale magistrat odwołał się od decyzji.
28-02-2012
Supraśl. Ludzie kultury piszą list ws. Wierszalina
Marszałek województwa chce odkupić od gminy Supraśl budynek Teatru Wierszalin, by rozpocząć w nim remont. Jak informowaliśmy, wczoraj burmistrz Supraśla podwoił cenę. To może skutkować przeniesieniem cenionej placówki w inne miejsce.
27-02-2012
Supraśl. Spór o budynek Wierszalina
Urząd marszałkowski od lat chce odkupić siedzibę teatru Wierszalin. Planuje wydać na remont blisko 1,5 mln zł. Ale gmina Supraśl podwoiła cenę nieruchomości! Marszałek i dyrektor teatru rozważają jego przeniesienie.
25-02-2012
Łódź. Będzie więcej pieniędzy dla Nowego
Dwie godziny trwały rozmowy Olgierda Łukaszewicz, prezes Związku Artystów Scen Polskich, z prezydent Hanną Zdanowską i wiceprezydent Agnieszką Nowak. Dotyczyły one radykalnego zmniejszenia tegorocznej dotacji dla Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi.
24-02-2012
Łódź. Olgierd Łukaszewicz będzie paktował z Hanną Zdanowską
Jednak dojdzie do odkładanego spotkania Olgierda Łukaszewicza, prezesa Związku Artystów Scen Polskich, z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską.
23-02-2012
Lublin. Ratusz podzielił pieniądze na kulturę
Już wiadomo, kto dostanie od Urzędu Miasta pieniądze na projekty kulturalne. Znamy wyniki konkursu, w którym ratusz miał do rozdysponowania 1,77 mln zł.
23-02-2012
Łódź. Więcej dla kultury
Łódzcy radni zgodzili się w środę dokonać przesunięć w budżecie miasta, dzięki czemu zwiększy się dofinansowanie dla trzech miejskich instytucji na konkretne zadania.
23-02-2012
Poznań. Kulturalna bieda
W zeszłym roku 7 mln zł, w tym niecałe 3 mln - tak spadła pula miejskich dotacji w konkursie na działania kulturalne organizacji pozarządowych. Właśnie ogłoszono listę zwycięskich i przegranych imprez i projektów.
23-02-2012
Poniedziałek u Lisa: PO-lityka kulturalna na dnie
Teatr polski dostaje największe i najbardziej prestiżowe nagrody na świecie. Czym więc poza kulturą powinniśmy się szczycić i na co powinniśmy postawić? To kosztuje. Tak, ale ile właściwie? To są, proszę państwa, pojedyncze procenty. I ich ułamki. Wszystkie wydatki Warszawy w roku 2011 to suma niemal 14 mld złotych, z czego teatry pochłonęły "astronomiczną sumę" 90 mln zł, czyli nieco ponad 0,6 procenta - pisze Jacek Poniedziałek w portalu Tomasza Lisa natemat.pl.
22-02-2012
Wałbrzych. Ministerstwo rozpatruje odwołania
Ministerstwo Kultury zapowiedziało, że około 20 lutego rozpatrzy odwołania w sprawie odrzuconych wniosków o dotacje. Niemal wszystkie wałbrzyskie instytucje kultury odwołania złożyły, bo ich wnioskom zabrakło 2-3 punkty.
16-02-2012
Chorzów. Cyfrowa era w Teatrze Rozrywki
Latem do jednego z najlepszych teatrów muzycznych w kraju trafi nowoczesna elektroakustyka, na którą Śląski Urząd Marszałkowski przeznaczył 3,2 miliona złotych.
16-02-2012
Łódź. Łukaszewicz nadal walczy o Teatr Nowy
Czy dojdzie wreszcie do spotkania Olgierda Łukaszewicza z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską? Niewykluczone. Prezes Związku Artystów Scen Polskich zamierza w przyszłym tygodniu ponowić pertraktacje z władzami Łodzi w sprawie kształtu rocznego budżetu dla Teatru Nowego.
16-02-2012
Poznań. Kontrolują miejskie teatry
Komisja rewizyjna Rady Miasta wzięła na warsztat teatry miejskie. Wczorajsze, drugie już posiedzenie, poświęcone było Teatrowi Polskiemu oraz Teatrowi Ósmego Dnia. Na poprzednim omawiano sytuację teatrów: Muzycznego i Animacji.
15-02-2012
Kraków. Czarny scenariusz dla Chóru Polskiego Radia
Chór Polskiego Radia w Krakowie przestanie istnieć w strukturach tej instytucji. Wszystko wskazuje na to, że zarząd Polskiego Radia lada dzień przedstawi scenariusz likwidacji chóru. Być może zespół przejmie stowarzyszenie chórzystów. Tylko czy to uratuje śpiewaków?
15-02-2012
Łódź. Dwa miliony zł na kulturę do czwartku
Urząd Marszałkowski w Łodzi przeznaczył dwa miliony zł na kulturę. O tym, kto je dostanie, zdecydują otwarte konkursy. Termin składania wniosków mija w czwartek, 16 lutego.
14-02-2012
Dotacje na kulturę w Wielkopolsce. Sprawdź kto ile dostanie
Filmowo-muzyczny festiwal Transatlantyk, wystawy Mediations Biennale oraz koncerty folkowego Ethno Portu - tak wygląda podium najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Wielkopolsce, jeśli przyjąć za główne kryterium wysokość dotacji w ramach corocznego konkursu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Komu, ile i na co dołożył minister? - pisze Marcin Kostaszuk w Polsce Głosie Wielkopolskim.
13-02-2012
Podroby teatralne
"Nie jest prawdą, że można zbierać pieniądze u bogaczy i nie iść za ich gustami" - tłumaczył na początku lat 90 Jerzy Grotowski. Największy sukces kasowy zagwarantuje półtoragodzinna komedia lub farsa, najlepiej z przerwą na kawę - pisze Paweł Sztarbowski w Tygodniku Powszechnym.
11-02-2012
Białystok. Miklasz stypendystką "Młodej Polski"
Ona może zrobić "Sprawę Dantona", on kupi klarnet koncertowy. Stypendyści programu "Młoda Polska" realizowanego przez ministra kultury. W tym roku, wśród 82 młodych stypendystów z całej Polski, znalazło się dwoje twórców związanych z Białymstokiem
09-02-2012
Kraków. Kultura ma 5,5 mln zł więcej
Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz organizacje pozarządowe mogą odetchnąć z ulgą. Radni podczas wczorajszej sesji Rady Miasta zagłosowali za poprawką do budżetu wniesioną przez prezydenta Jacka Majchrowskiego.
09-02-2012
Senacka komisja kultury poparła ustawę budżetową na 2012 r.
Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu pozytywnie zaopiniowała ustawę budżetową na 2012 r. dotyczącą m.in. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Ustawa ta, uchwalona pod koniec stycznia przez Sejm, przewiduje na ten cel ponad 2 mld 885 mln zł.
09-02-2012
Toruń. Urząd Marszałkowski kontra Teatr Wilama Horzycy
Urząd Marszałkowski redukuje budżety w podległych mu instytucjach kultury, m.in. w Teatrze Horzycy. W naszym artykule "Cięcia u artystów" z 30 stycznia br. dyrektor Jadwiga Olerdzaka obawia się upadku prestiżu festiwalu Kontakt i zwolnień w zespole. Odpowiada jej szef Jerzy Janczarski*. Polemizuje z nim "Gazeta".
08-02-2012
Podlasie. Miliony na kulturę
Wcześniej blisko 3,5 miliona złotych, teraz - kolejne 2,7 miliona złotych. W sumie więc ponad 6 milionów na działania kulturalne spłynie na Podlasie z ministerstwa kultury. To dobra wiadomość, bo pieniędzy jest aż dwa razy więcej niż w ub.r.
07-02-2012
Minister rozdał pieniądze. Programy MKiDN rozstrzygnięte
Dla jednych to ważny dodatek, dla innych gwarancja bogatego programu, ale dla wielu prawdziwe być albo nie być. Rozstrzygnięcie dotacji ministerialnych co roku elektryzuje środowisko artystyczne. Tym razem ruch na stronie ministerstwa kultury po opublikowaniu wyników był tak wielki, że strona przez kilka godzin była zablokowana. Ile pieniędzy dostały trójmiejskie instytucje kulturalne? - pisze Łukasz Rudziński na portalu Trójmiasto.pl.
06-02-2012
Warszawa. Artyści Mazowsza pikietowali ws. podwyżki płac
Artyści zespołu "Mazowsze" w poniedziałek pikietowali stołeczny ratusz podczas sesji sejmiku mazowieckiego. Radnym sejmiku przedstawili postulaty dotyczące podwyżki płac i zwiększenia nakładów na zespół.
06-02-2012
Warszawa. Maciej Englert szuka inwestora dla teatru
Maciej Englert kieruje Teatrem Współczesnym od początku lat 80. Po trzech dekadach ma szansę zmienić wygląd i funkcjonalność placówki. Pomoże partnerstwo publiczno-prywatne.
06-02-2012
Warszawa. Nietypowy strajk. Mazowsze zatańczy przed Urzędem Wojewódzkim
To wyraz naszej absolutnej desperacji - mówią członkowie Mazowsza. W mateczniku zespołu w Karolinie trwa strajk. W poniedziałek o godzinie 10.30 artyści zaprotestują na pl. Bankowym.
04-02-2012
Lublin. Jednak ogłoszą przetarg na budowę CSK
W piątek przez moment urzędnicy marszałka wstrzymali oddech. Okazało się, że jedna z decyzji wydanych przez ratusz w sprawie Centrum Spotkania Kultur jest nieważna. Po gorączkowych konsultacjach urząd marszałkowski podjął decyzję, że to nie jest przeszkoda w ogłoszeniu przetargu na budowę CSK.
04-02-2012
Łódź. Pieniądze od ministra i od miasta
W ciągu trzech dni nad organizatorami łódzkich imprez kulturalnych otworzyły się dwa worki z pieniędzmi: jeden z ministerstwa kultury, drugi z urzędu miasta. Niektórym udało się zdobyć dofinansowanie z obydwu źródeł, innym - z żadnego.
04-02-2012
Podlasie. Miliony na kulturę
Wcześniej blisko 3,5 miliona złotych, teraz - kolejne 2,7 miliona złotych. W sumie więc ponad 6 milionów na działania kulturalne spłynie na Podlasie z ministerstwa kultury. To dobra wiadomość, bo pieniędzy jest aż dwa razy więcej niż w ubiegłym roku.
03-02-2012
Łódź. Dotacje ministra dla kultury
233 mln zł - to tegoroczny, rekordowy budżet "Programów Ministra", którymi dofinansowuje się przedsięwzięcia i inwestycje w kraju. Część tych środków trafi do Łodzi.
03-02-2012
Podlaskie. Minister dał 3 miliony na kulturę
Na zakupy dzieł sztuki współczesnej, festiwal taneczny i teatralny, remonty i wyposażenia, a także na wydarzenia muzyczne w tym dwa festiwale cerkiewne. To kilka z 20 projektów z naszego regionu, które otrzymały finansowe wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
03-02-2012
Warszawa. 15 mln zł z UE dla Opery Narodowej
Umowę o dofinansowanie kolejnego etapu prac konserwatorskich elewacji Teatru Wielkiego - Opery Narodowej z unijnych środków podpisali dziś minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski oraz dyrektor placówki Waldemar Dąbrowski.
03-02-2012
Warszawa. Zespół "Mazowsze" rozpoczął strajk
W czwartek artyści zespołu "Mazowsze" rozpoczęli strajk. Domagają się zwiększenia dotacji dla zespołu i podwyżki płac. Według urzędu marszałkowskiego, któremu zespół podlega, w obecnej sytuacji "realizacja postulatów płacowych nie jest możliwa".
02-02-2012
Kraj. W 2012 r. rekordowe kwoty na kulturę
Wydarzenia artystyczne, czytelnictwo, dziedzictwo i edukacja mogą liczyć na 233 mln zł wsparcia. Minister kultury Bogdan Zdrojewski potwierdził wczoraj, że państwo wyda na kulturę w 2012 r. 2 mld 887 mln zł.
02-02-2012
Kraków. Finansowe wsparcie od ministra na festiwale
Organizowane przez KBF, a także wiele krakowskich organizacji pozarządowych festiwale otrzymały najwyższe wsparcie finansowe z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Czy pieniądze te Kraków będzie mógł wykorzystać, zależy od decyzji radnych.
02-02-2012
Lublin. Minister kultury rozdzielił dotacje
W środę Ministerstwo Kultury podało, którym przedsięwzięciom artystycznym przyznało dotacje - do podziału były 233 miliony złotych.
02-02-2012
Poznań. Teatry miejskie pod lupą
Tym razem komisja rewizyjna Rady Miasta wzięła na warsztat teatry miejskie. Decyzja o kontroli tych placówek zapadła jeszcze w ubiegłym roku. Teraz radni postanowili bliżej przyjrzeć się ich działalności.
01-02-2012
Co dalej z Nowym Teatrem Warlikowskiego?
Nie ma wciąż decyzji w sprawie finansowania budowy teatru wybitnego reżysera. Czy budowa zostanie odłożona o kilka lat, tak jak już dzieje się z Muzeum Sztuki Nowoczesnej? - pyta Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
01-02-2012
Lublin. Europejska Fundacja Kultury Miejskiej zbada kulturę
Europejska Fundacja Kultury Miejskiej chce przez cały 2012 rok badać stan lubelskiej kultury, zaangażowanie w nią mieszkańców i korzyści, jakie płyną dla Lublina z rozwoju sektora kulturalnego.
01-02-2012
Lublin. Na ESK 2016 da się zarobić
Sporo zarobili ludzie kultury pracujący przy przygotowaniu aplikacji Lublina w konkursie do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Za program ESK, napisanie aplikacji i zaprezentowanie jej przed jury konkursu kilka osób zainkasowało łącznie grubo ponad sto tysięcy złotych.
01-02-2012
Łódź. Konkurs na 400 tys. zł dotacji
Organizacje pozarządowe mogą wystartować w konkursie na dofinansowanie imprez kulturalnych, organizowanych od marca do sierpnia. UMŁ przeznaczył na ten cel 400 tys. zł.
31-01-2012
Kraków. Drożeją bilety do teatrów
Ostre cięcia w budżecie Krakowa na 2012 r. odczuwają już miejskie instytucje kultury. Prezydent Jacek Majchrowski zamierza wydać na nie ok. 170 mln zł, to o ponad 30 mln mniej niż w 2011 r.
31-01-2012
Szczecin. Podpisanie umowy na remont Opery na Zamku
Umowę na dofinansowanie kompleksowego remontu Opery na Zamku w Szczecinie podpisał we wtorek Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego. W 2013 r. planowane jest otwarcie wyremontowanej opery. Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 67 mln zł.
30-01-2012
Toruń. Będą wielkie cięcia w kulturze
Urząd Marszałkowski tnie budżet swoich instytucji kultury. Teatr Horzycy straci aż 710 tys. zł. Zapowiada zwolnienia, nawet wśród aktorów. Festiwal Kontakt jest zagrożony.
30-01-2012
Gdynia. "Bal w Operze" na otwarcie Nowej Sceny Muzycznego
Kończy się budowa Nowej Sceny na 300 miejsc w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Pierwszy spektakl zostanie pokazany 14 kwietnia - będzie to premiera "Balu w Operze" Juliana Tuwima.
26-01-2012
Bitwy o kulturalne budżety
Od kilku dni w Krakowie i Łodzi trwa walka o pieniądze na kulturę. Po jednej stronie - urzędnicy, którzy tną budżety. Po drugiej - działacze, aktorzy, kompozytorzy i zwykli mieszkańcy, którzy martwią się o los rozrywki w swoich miastach - czytamy w Metrze
26-01-2012
Kraków. Gdzie Polskie Radio podziało 8 mln złotych?
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przekazała Polskiemu Radiu 8 mln zł, m.in. na Chór PR. Pieniądze nie dotarły do krakowskiego zespołu.
26-01-2012
Warszawa. Debata "Skąd pieniądze na kulturę?"
Finansowanie kultury przez sponsorów jest miarą dojrzałości demokracji, a Polska jest na dobrej drodze, żeby taki sponsoring sprawnie się rozwijał - mówili uczestnicy czwartkowej debaty, m.in. Henryka Bochniarz, Agnieszka Rudzińska i Waldemar Dąbrowski.
25-01-2012
Lublin. Kto dostanie dotacje z MKiDN?
Noc Kultury, Jarmark Jagielloński, Konfrontacje Teatralne - to m.in. imprezy, które mają szanse na wsparcie z kasy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ratusz negocjuje z ministrem Bogdanem Zdrojewskim "Pakt dla Kultury".
25-01-2012
Łódź. Czy Teatr Nowy przetrwa cięcia budżetowe?
- Nie pozwólmy, aby po szeregu strat takich jak np. Camerimage, Łodzi odebrano jeszcze więcej na polu kultury - apelowali zgodnie uczestnicy wczorajszej konferencji w Teatrze Nowym.
25-01-2012
Mieć wizję na miarę marzeń
- Chcę wierzyć, że nie chodzi wyłącznie o kwestie polityczne czy irracjonalną niechęć radnych do Krakowskiego Biura Festiwalowego. Ale ostatnie wydarzenia sprowadzają się do konkluzji, że ukarana została instytucja - mówi Magdalena Sroka, wiceprezydent Krakowa ds. kultury i promocji miasta, menedżerka kultury, producentka i koordynatorka wielu międzynarodowych projektów.
24-01-2012
Łódź. Łukaszewicz w obronie budżetu Teatru Nowego
Ciąg dalszy sporu o budżet Teatru Nowego. Scena, kierowana przez Zdzisława Jaskułę, otrzyma w 2012 roku 800 tys. zł mniej niż ubiegłym. Do Łodzi w tej sprawie przyjedzie Olgierd Łukaszewicz, prezes Związku Artystów Scen Polskich.
24-01-2012
Łódź. ZASP walczy o zwiększenie dotacji dla Teatru Nowego
Związek Artystów Scen Polskich włączył się w walkę o zwiększenie okrojonego o blisko 800 tys. zł budżetu Teatru Nowego w Łodzi. Prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz zaapelował we wtorek do władz Łodzi o wprowadzenie poprawek do budżetu i zwiększenie dotacji.
24-01-2012
Przemyśl. Trwa modernizacja Zamku Kazimierzowskiego
Dobiegają końca prace modernizacyjne na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu. W obiekcie remontowane są m.in. sala teatralna i kominkowa. Koszt wszystkich prac wyniesie prawie 22,5 mln zł, z tej kwoty ponad 13 mln zł stanowi unijne dofinansowanie.
23-01-2012
Lubelskie. Ośrodki kultury w odremontowanych siedzibach
Budowa Centrum Spotkania Kultur w nieukończonym od lat 70. gmachu tzw. Teatru w budowie, remonty zabytkowych budynków Teatru Starego oraz siedzib Centrum Kultury i Teatru Gardzienice to największe inwestycje w infrastrukturę kultury na Lubelszczyźnie.
23-01-2012
Łódzkie. Inwestycje kulturalne w 2012
Modernizacja łódzkiej opery, rewitalizacja EC-1 na cele kulturalne, budowa nowej sali koncertowej Akademii Muzycznej czy nowych obiektów Akademii Sztuk Pięknych - to tylko niektóre inwestycje kulturalne realizowane w tym roku w Łodzi.
23-01-2012
Małopolskie. Nowe instytucje kultury dzięki funduszom unijnym
Powstające w Krakowie Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej, nowa siedziba Cricoteki Tadeusza Kantora oraz Małopolski Ogród Sztuki a także Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach to najważniejsze trwające inwestycje w dziedzinie kultury w Małopolsce.
23-01-2012
Podlaskie. Unijne wsparcie dla nowej Opery i Galerii Arsenał
Na 28 września zaplanowano otwarcie nowego gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. To największa obecnie inwestycja w kulturze w województwie podlaskim. Nową siedzibę buduje także Galeria Arsenał, a powstające w Białymstoku Muzeum Sybiru kompletuje dokumentację.
23-01-2012
Śląskie. Inwestycje kulturalne na setki milionów złotych
Budowane w Katowicach nowe siedziby Muzeum Śląskiego i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia to największe realizowane w woj. śląskim inwestycje w infrastrukturę kultury. Szacunkowa wycena tych dwóch projektów to ponad pół miliarda złotych.
23-01-2012
Kraków. Osiem koncertów Festiwalu Misteria Paschalia
Organizowany w Krakowie Festiwal Misteria Paschalia, mimo obcięcia budżetu Krakowskiemu Biuru Festiwalowemu, odbędzie się w zaplanowanym wcześniej kształcie. Na ośmiu koncertach wystąpią znakomici soliści m.in. Vivica Genaux, Julia Lezhneva i Magnus Staveland.
20-01-2012
Katowice. Prezydent Bronisław Komorowski docenia kulturę Śląska
W 90. rocznicę zjednoczenia Górnego Śląska z Polską warto pokazać dorobek tego regionu w Polsce, szczególnie w obszarze kultury - mówił w piątek w Katowicach prezydent Bronisław Komorowski.
20-01-2012
Prezydent Bronisław Komorowski: trudny okres dla polskiej kultury mamy za sobą
Trudny okres głębokiej zmiany w sposobie funkcjonowania i finansowania kultury w Polsce mamy za sobą - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który w piątek złożył wizytę w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w Koszęcinie (Śląskie).
20-01-2012
Kraków. Kultura ofiarą konfliktu między radą a prezydentem
Radni PO oraz wiceprezydent Magdalena Sroka spotkali się, by rozmawiać o pieniądzach z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Było gorąco!
18-01-2012
Białystok. Ministerstwo kultury obiecuje 6 mln na operę
To maksymalna dotacja, jaką ministerstwo może wypłacać instytucji kultury. Takie pieniądze będą wpływały na konto opery przez trzy kolejne lata. To efekt wtorkowego spotkania marszałka naszego województwa i dyrektora opery z ministrem Bogdanem Zdrojewskim.
17-01-2012
Białystok. Po pieniądze na Operę do ministra
Jarosław Dworzański, marszałek województwa podlaskiego, ma dzisiaj w Warszawie spotkać się z Bogdanem Zdrojewskim, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, w sprawie większego dofinansowania Europejskiego Centrum Kultury - Opery i Filharmonii Podlaskiej.
17-01-2012
Kielce. Nowa siedziba Filharmonii Świętokrzyskiej
Filharmonia Świętokrzyska doczekała się własnej siedziby. Międzynarodowe Centrum Kultur to nowoczesny, wielofunkcyjny budynek w centrum Kielc, który powstał dzięki unijnemu dofinansowaniu. Inwestycja kosztowała 68 mln zł.
13-01-2012
Apel Tomasza Bazana
Kryzys finansowy, który dotyka naszą gospodarkę stał się obecnie tylko pretekstem do marginalizacji kultury i okrutnego traktowania środowiska artystów. Słowo-wytrych dało pełniącym obecnie władzę nieograniczonej wręcz ingerencji w działalność artystów na polu sztuki - odcinając w sposób agresywny dotacje, które i tak są niemal głodowe - list otwarty Tomasza Bazana, choreografa i reżysera, ws. Teatru Nowego w Łodzi.
13-01-2012
Łódź. Budżet kultury bulwesuje
Sprawa obcięcia dotacji dla Teatru Nowego zatacza coraz szersze kręgi. Ujawnia trupy ukryte w szafie. Ostatnie działania urzędników od kultury pozwalają wreszcie dopełnić hasło promujące nasze miasto, dolepione do nowego, udatnego logo: "Łódź kreuje... pozory".
12-01-2012
Kraków. Minister deklaruje wsparcie dla Chóru Polskiego Radia
Minister kultury Bogdan Zdrojewski zadeklarował, że wesprze zagrożony likwidacją Chór Polskiego Radia w Krakowie kwotą do 800 tys. zł. Decyzję jednak uzależnia od współfinansowania zespołu przez Polskie Radio i władze Krakowa.
12-01-2012
Łódź. Budżet biedy dla kultury
Zmianę sposobu finansowania miejskiej kultury władze Łodzi zaczynają od cięć w rocznych dotacjach dla miejskich instytucji kultury. Na środowej sesji Rada Miejska przyjęła uchwałę ustalającą wysokość dotacji podmiotowej.
12-01-2012
Teatr to nie rozhisteryzowana panna
O tym, że teatrowi Kochanowskiego kryzys zagląda w oczy, wiedzą chyba wszyscy. Z Kochanowskiego musiało odejść trzech aktorów, teatr zastanawia się też, jak zbudować bardziej popularny repertuar. Lekiem na trudną sytuację maja być sponsorzy. Z Rafałem Mościckim, człowiekiem odpowiedzialnym za ich szukanie rozmawia Anita Dmitruczuk w Gazecie Wyborczej - Opole.
11-01-2012
Białystok.Wciąż brakuje milionów na działalność Opery
Wielki gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej jest już prawie gotowy. Gorzej jeśli chodzi o działalność artystyczną samej OiFP. Na dopięcie budżetu ciągle brakuje około dwóch milionów złotych.
11-01-2012
Łódź. Burze wokół finansowania kultury
Dyrektor Teatru Nowego, Zdzisław Jaskuła, zjawił się we wtorek na Komisji Kultury Rady Miasta Łodzi, by wyjaśnić kwestie radykalnego zmniejszenia dotacji dla sceny.
11-01-2012
Niezrozumiała decyzja
Zastanawia, czemu oszczędności teatralne dotknęły tylko jednej sceny i dlaczego budżet zmniejszono o taką właśnie kwotę: wierzę, że UMŁ, jako dysponent środków publicznych, posiada dokładną, wielostronicową analizę finansową tej decyzji. Dlaczego tych dokumentów nie poznaliśmy? - komentarz Piotra Olkusz ws. sytuacji budżetowej łódzkiego Teatru Nowego w Gazecie Wyborczej - Łódź.
11-01-2012
Zmiany są konieczne
Czy ktoś z twórców, którzy podpisali się pod listem w obronie Teatru Nowego zadał sobie trud sprawdzenia skali zatrudnionych pracowników administracyjnych i technicznych oraz faktycznych potrzeb instytucji? - wiceprezydent Łodzi Agnieszka Nowak odpowiada na list artystów.
11-01-2012
Łódź. Cięcie Nowego
O 800 tys. zł mniej dostanie w tym roku Teatr Nowy. Dyrektor Zdzisław Jaskuła zapowiada, że będzie musiał zwolnić ponad 20 osób. Komisja kultury zgodziła się na obcięcie dotacji dla Teatru Nowego.
10-01-2012
Kraków. Nie ma pieniędzy również na mecenat
Kulturalne cięcia dotknęły nie tylko największe festiwale organizowane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Ponieważ radni PO przesunęli także 2,5 mln zł z budżetu wydziału kultury, zostanie ogłoszony tylko jeden z pięciu planowanych konkursów grantowych
10-01-2012
Łódź. Radni zdecydują o dotacjach na kulturę
Dziś o ostatecznej wysokości cięcia zdecydują radni na posiedzeniu Komisji Kultury. W Teatrze Nowym w Łodzi na skutek obcięcia rocznej dotacji Urzędu Miasta Łodzi wymówienia pracy otrzymało dziesięć osób.
10-01-2012
Budżet, festiwale i polityka. Dlaczego Kraków tnie swoje zmysły
Krakowskie festiwale padają ofiarą własnego sukcesu, kryzysu i... politycznych kalkulacji. A budowana od kilku lat strategia promocyjna miasta legła właśnie w gruzach - pisze Ryszard Kozik w Gazecie Wyborczej.
09-01-2012
Teatr oszczędza, gdy nie gra
Pomimo wzrostu frekwencji wiele teatrów ma mniejszy budżet - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
09-01-2012
Odchudzanie kultury
Cięcia w budżetach samorządów nie ominęły wydatków na instytucje kulturalne i granty dla organizacji pozarządowych. Najgłośniej jest o Krakowie, gdzie na organizację imprez będzie o około 20 mln zł mniej - pisze Patrycja Wanat z Radia Tok FM.
09-01-2012
Łódź. List otwarty ws. Teatru Nowego
Ludzie teatru z całej Polski piszą list protestacyjmy do prezydent Łodzi przeciw drastycznemu ograniczeniu dotacji dla Teatru Nowego.
05-01-2012
Ani igrzysk, ani chleba! Na co zabraknie Krakowowi
Radni PO systematycznie próbują zepsuć nieźle działającą maszynę kulturalną. Ścinając do 19 mln zł budżet KBF, pokazują też, że obce jest im pojęcie mecenatu. Trudno im zrozumieć, że warto wydać pieniądze na wysoką kulturę, tak samo jak i na łatanie chodników. Tyle tylko, że przy tej konstrukcji budżetu nie będzie ani głośnych festiwali, ani załatanych wszystkich dziur - piszą Magdalena Kursa i Bartosz Piłat w Gazecie Wyborczej - Kraków.
05-01-2012
Kraków. Nadzieja dla Chóru Polskiego Radia
Minister kultury przedstawił plan uratowania Chóru Polskiego Radia w Krakowie. Prof. Stanisław Krawczyński, rektor AM, opiekun artystyczny chóru, uważa, że jest nadzieja, lecz wszystko teraz zależy od rozmów z marszałkiem Markiem Sową.
05-01-2012
Kraków. Obcięty budżet KFB, zagrożone festiwale
Przegłosowane w środę poprawki do budżetu Krakowa oznaczają, że odwołane mogą zostać festiwale Selector, Boska Komedia czy Off Plus Camera.
05-01-2012
Łódź. Jest budżet i cięcia
Ostatnią grudniową sesję Rady Miejskiej, na której ostatecznie zatwierdzono kształt budżetu dla Łodzi w 2012 roku, poprzedziło posiedzenie Komisji Kultury. Rozważano na nim kwestie wysokości dofinansowania dla teatrów miejskich, a także porównywano proporcje zatrudnienia pracowników zespołów artystycznych i administracyjnych w Teatrze Nowym im. K. Dejmka i Teatrze Powszechnym.
04-01-2012
Białystok. Budowa opery zakończona
Ruszają ostatnie przetargi. Budowa nowej opery praktycznie już się zakończyła. W tej chwili trwają prace przy mechanizacji sceny i wyposażaniu wnętrz. W najbliższym czasie ogłoszone będą ostatnie przetargi związane z gmachem przy ul. Odeskiej.
04-01-2012
Kraków. Dzisiaj decyzje w sprawie krakowskich festiwali
W środę w czasie sesji radni zdecydują, czy Krakowskie Biuro Festiwalowe będzie miało radykalnie zmniejszony budżet. - To może być katastrofa - uważa prezydent Jacek Majchrowski.
03-01-2012
Włocławek. Centrum Kultury Browar B za rok
Władze Włocławka podpisały kontrakt ze spółką Molewski z Chodcza na przebudowę obiektów po browarze Bojańczyka, gdzie powstanie największe centrum kultury w mieście za niemal 31 mln zł.
31-12-2011
Łódź. Skopać "Dejmka"
To chyba sytuacja niespotykana w Polsce i chluby Łodzi nie przyniesie. Budżet na 2012 r. zapowiada cięcie dotacji dla pięciu miejskich teatrów o pół miliona złotych (!), ale kwota ta zostanie zabrana tylko jednemu: Teatrowi Nowemu im. Kazimierza Dejmka.
31-12-2011
Kraj. Artyści udzielą rządowi kredytu... przymusowo
Nawet przez półtora roku twórcy będą kredytować budżet. To efekt zmiany przepisów dotyczących kosztów od umów autorskich - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
30-12-2011
Białystok. Miejska kultura będzie kosztowała 26 milionów
Wydatki na kulturę wyniosą prawie 26,5 mln zł. To ok. 600 tys. więcej niż w kończącym się roku. Najwięcej, bo 6 mln 300 tys., otrzyma Białostocki Teatr Lalek.
30-12-2011
Cięcia imprez? Festiwalowy Płock zniknie, ale tylko z nazwy
Według słów prezydenta Festiwalowy Płock ma zniknąć z miejskiej mapy kulturalnej. Ale, jak się okazuje, jedynie z nazwy. Bo większość imprez i tak zostanie - pisze Rafał Kowalski w Gazecie Wyborczej - Płock.
30-12-2011
Kraków. Duże festiwale zagrożone?
Trwa zamieszanie wokół Krakowskiego Biura Festiwalowego, którego budżet ma zostać zmniejszony
30-12-2011
Lublin. Minister kultury deklaruje wsparcie dla kultury
Większe niż w 2011 r. dofinansowanie różnych przedsięwzięć artystycznych na Lubelszczyźnie, w tym również tych, opracowanych w Lublinie w czasie konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, zadeklarował minister kultury Bogdan Zdrojewski.
30-12-2011
Minister obiecuje, a w lubelskiej kulturze buzuje
- Sytuacja w Lublinie przypomina żdanowowski model kultury. Zastanawiam się, czy nie powinienem zadzwonić do prezydenta Marcina Zamoyskiego z pytaniem, czy Zamość nie przyjąłby mnie pod swe skrzydła - mówi Janusz Opryński, dyrektor Teatru Provisorium. O podziałach w lubelskiej kulturze pisze Marcin Bielesz w Gazecie Wyborczej - Lublin.
30-12-2011
Wrocław. Hala Ludowa pod zastaw?
Hala Ludowa potrzebuje pieniędzy, by zapłacić za zakończony niedawno remont wnętrza. Dlatego spółka zarządzająca halą zamierza wyemitować obligacje. Nordea Bank, który będzie je finansował, dostanie pod zastaw kamienicę w Rynku 13 (przegłosowali to radni miejscy), ale nieoficjalnie wiadomo, że zarząd spółki Przedsiębiorstwo Hala Ludowa zgodził się na zastawienie gruntu pod Halą.
29-12-2011
Gdynia. Forum Kultury droższe o 100 mln zł?
Po raz drugi wojewoda pomorski nie zgodził się z argumentami przemawiającymi za tym, by nie oddać cennych terenów w Gdyni rodzinom poprzednich właścicieli. Leżący nad morzem Park Rady Europy miał być miejscem budowy Forum Kultury. I może będzie, ale wszystko wskazuje na to, że Gdynia może wydać na tę inwestycję 100 mln zł więcej.
29-12-2011
Kraków. Budżet do poprawki
- Mniej pieniędzy na urzędników, a więcej na edukację - tak streszczają filozofię, jaką się kierowali przygotowując poprawki do budżetu Krakowa na 2012 rok, radni PO. Chcą dołożyć na biblioteki i teatry, termomodernizacje szkół i niektórych inwestycji, a zabrać m.in. Krakowskiemu Biuru Festiwalowemu.
29-12-2011
Kraków. Likwidacja Chóru PR odroczona
Podczas wczorajszego posiedzenia zarząd Polskiego Radia SA nie podjął planowanej na ten dzień uchwały o likwidacji Chóru Polskiego Radia w Krakowie. Nie znaczy to, iż zarząd się wycofuje, lecz jedynie, że odracza sprawę.
29-12-2011
Kraków. Zagrożone Biuro Festiwalowe?
Czarne chmury zbierają się nad Krakowskim Biurem Festiwalowym. Radni Platformy Obywatelskiej ogłosili wczoraj projekt, który ucina budżet instytucji o 6,7 mln zł. Z tego powodu Kraków może stracić kilka dużych festiwali.
29-12-2011
Lublin. Urząd czeka na wnioski o dotacje na 2012
Ratusz wcześniej niż zwykle dzieli pieniądze na kulturę. Konkurs na podział dotacji na 2012 r. został ogłoszony tuż przed świętami. Pieniądze na konta wybranych artystów i animatorów mają wpłynąć już w lutym.
29-12-2011
Łódź. Cięcia w dotacjach dla teatrów miejskich
W środę Rada Miejska zaakceptowała przedstawiony przez prezydent Hannę Zdanowską budżet Łodzi na 2012 rok. Pomimo zapewnień podczas Regionalnego Kongresu Kultury, jak ważną rolę pełni kultura dla Łodzi, uchwalony budżet wróży raczej rok dramatyczych cięć i zwolnień.
28-12-2011
Łódź. Ponad 2 mln zł na tworzenie marki
W rozstrzygniętym przez Urząd Marszałkowski w Łodzi konkursie na promocję "marek", produktów lokalnych i regionalnych znalazły się też projekty dotyczące wydarzeń kulturalnych. Ich łączna kwota to ponad dwa miliony złotych. Łączna kwota dofinansowanych 22 wniosków to ponad 10 mln zł.
27-12-2011
Gorzów Wlkp. Konkurs o 400 tys. zł dla kultury
Prezydent Gorzowa Wlkp. ogłosił otwarte konkursy dla organizacji pozarządowych na realizację zadań w dziedzinie kultury. Na ten cel w budżecie miasta na 2012 r. przewidziano 408 tys. zł - poinformowała Emilia Cepa z wydziału kultury Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp.
27-12-2011
Lublin. Czekanie na ministra i kasę
Sypnie groszem, czy obdarzy tylko dobrym słowem? W czwartek do Lublina przyjedzie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Odwiedzi realizowane właśnie inwestycje kulturalne i będzie rozmawiać o naszym programie ESK.
27-12-2011
Opole. Budżet Kochanowskiego mniejszy o 700 tys. zł
Opolski teatr im. Kochanowskiego musi oszczędzać. Przy budżecie mniejszym o ok. 700 tys. zwolniono 5 osób i ograniczono liczbę spektakli. Plany premierowe nie powinny ulec zmianie - powiedział PAP dyrektor teatru, Tomasz Konina.
26-12-2011
Artysta pyta, jak żyć
Bez ubezpieczeń, widoków na emeryturę i na zwykłe planowanie życia. Tak żyją w Polsce artyści, wyłączając szczęśliwą mniejszość, która żyje z uprawiania sztuki - pisze Dorota Jarecka w Gazecie Wyborczej.
24-12-2011
Lublin. 1,8 mln zł na kulturę w konkursie
Lubelski ratusz ogłosił dzisiaj 23 bm. otwarty konkurs "ofert na realizację zadań publicznych z zakresu kultury i sztuki". Magistrat chce przeznaczyć na kulturę w 2012 r. 1,8 mln zł.
23-12-2011
Kraków. Podpisy pod petycją o ratowanie chóru Polskiego Radia
Po szoku, zdziwieniu i gniewie muzycy innych instytucji zaczęli protestować przeciw likwidacji Chóru Polskiego Radia w Krakowie. W Operze Krakowskiej rozpoczęto już zbieranie podpisów pod petycją o ratowanie radiowego zespołu.
22-12-2011
Kraków. Chór się nie poddaje
Śpiewacy mają nadzieję, że istnieje szansa na uratowanie Chóru Polskiego Radia w Krakowie. Marszałek Marek Sowa rozkłada jednak ręce.
22-12-2011
Zakopane. 250 tys. złotych mniej na kulturę
Sztandarowe wielkie imprezy kulturalne, promujące Zakopane na całą Polskę i świat - są zagrożone. Spotkania z Filmem Górskim mogą w ogóle się nie odbyć w następnym roku. Muzyka na Szczytach, a także Zakopiańska Wiosna Jazzowa muszą liczyć się z poważnymi ograniczeniami. Powód? Kryzys i oszczędności w gminie.
21-12-2011
Kraków. Radio likwiduje krakowski chór
Chór Polskiego Radia w Krakowie, który inaugurował w Brukseli polską prezydencję w Unii Europejskiej, na jej koniec jest... likwidowany. - To piekielny pomysł - mówi Krzysztof Penderecki.
21-12-2011
Warszawa. Ponad 2,8 mld złotych z budżetu państwa na kulturę i dziedzictwo
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu pozytywnie zaopiniowała plan przyszłorocznego budżetu przeznaczonego na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego. W projekcie ustawy budżetowej na 2012 r. przewidziano na ten cel ponad 2 mld 875 mln zł.
20-12-2011
Podlaskie. Radni sejmiku przyjęli budżet województwa na 2012 r.
Jak wcześniej informowano, 211,9 mln zł będzie przeznaczone na inwestycje. Za 18,6 mln zł zostanie dokończona i oddana do użytku największa inwestycja prowadzona przez samorząd województwa podlaskiego - budowa Europejskiego Centrum Sztuki Opera Podlaska. Łączne nakłady na kulturę zaplanowano na poziomie blisko 55 mln zł.
19-12-2011
Łódź. Eksperci za pieniądze zdecydują o festiwalach
Wydział Kultury UMŁ zakończył pierwszy nabór do bazy eksperckiej. Z niej losowani będą przedstawiciele do komisji oceniającej wnioski w otwartych konkursach na realizację zadań publicznych z zakresu kultury (festiwali). Eksperci pracować będą odpłatnie.
17-12-2011
Łódź. Jest lista ekspertów od finansów kultury
Wydział kultury łódzkiego magistratu ogłosił listę ekspertów, którzy będą współdecydować o dofinansowaniu imprez kulturalnych. W grupie kilkudziesięciu osób znaleźli się rektor ASP, malarka, basista zespołu Cool Kids of Death, poetka i operator filmowy.
13-12-2011
Białystok. Budżet przesunięć i cięć
Pierwszy postulat: zwiększenie kwoty na promocję przez sport oraz na dotacje dla organizacji pozarządowych - kosztem Pozytywnych Wibracji. Drugi postulat: zwiększenie finansowania opery - kosztem promocji miasta.
12-12-2011
Bytom. Budynki kopalni Rozbark dla tańca
W Bytomiu o stworzeniu miejsca dla tańca w pokopalnianych budynkach mówiło się od dawna. Do tej pory były pomysły, wreszcie są pieniądze. To już pewne - w Bytomiu powstanie centrum choreografii.
12-12-2011
Bruksela. Nowa edycja Programu Kultura
Europejczycy bardzo rzadko sięgają po zagraniczne wytwory kultury, tylko 19% z nich ogląda obcojęzyczne filmy, czy telewizję, a 7% czyta obcojęzyczne książki. Zmienić tę sytuację pomaga Program Kultura, w którym przewidziano 400 milionów euro na dofinansowanie międzynarodowych projektów kulturalnych i artystycznych.
08-12-2011
Warszawa. Konieczna zmiana finansowania mediów publicznych
TVP i Polskie Radio to jedyne w Europie media publiczne, których finansowanie ze środków publicznych maleje. Zmiana sposobu zbierania środków na ich funkcjonowanie jest niezbędna - przekonywali uczestnicy czwartkowej debaty w Collegium Civitas.
07-12-2011
Kultura pomorska w obliczu ogólnego kryzysu
Mimo że budżety województwa pomorskiego i kultury pomorskiej w roku 2012 zmniejszą się znacznie, to debata poświęcona pomorskiej kulturze przebiegała w atmosferze niezwykle kulturalnej - pisze Piotr Wyszomirski w Gazecie Świętojańskiej.
07-12-2011
Lublin. CSK za drogie
Władze województwa właśnie uznały, że koncepcja funkcjonowania Centrum Spotkania Kultur jest dobra, ale za droga. Nakazały ją zmienić tak, żeby utrzymanie CSK kosztowało osiem milionów złotych rocznie.
06-12-2011
Łodź. ŁDK dostał 6 mln zł na przebudowę
Klimatyzacja, lepsza akustyka i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych - ruszają prace, które odmienią oblicze Łódzkiego Domu Kultury. Unia Europejska i samorząd województwa łódzkiego dały na ten cel ponad 6 mln zł.
06-12-2011
Łódź. Eksperci zdecydują o pieniądzach na kulturę
- Mam nadzieję, że praca w gronie: eksperci, przedstawiciele organizacji pozarządowych, urzędnicy pozwoli na obiektywny wybór imprez, które zasługują na finansowe wsparcie ze strony miasta - mówi Jakub Wiewiórski, dyrektor Wydziału Kultury UMŁ. Zakończył się pierwszy nabór na ekspertów
05-12-2011
Kraków. Cięcia w instytucjach kultury
Już nie tylko odwołany sylwester na Rynku, ale też poważne cięcia w budżetach krakowskich instytucji kultury. Kryzys miejskich finansów zahamuje też rozwój większości festiwali. I może potrwać co najmniej trzy lata
05-12-2011
Podlaskie. Kultura dostanie więcej pieniędzy
Z projektu budżetu województwa na przyszły rok wynika, że wszystkie dotacje na kulturę i dziedzictwo narodowe zwiększą się o 9 milionów złotych. Najwięcej pieniędzy, bo nieco ponad 13 milionów zł, dostanie Opera i Filharmonia Podlaska, czyli dwa razy tyle co w tym roku.
05-12-2011
Warszawa. Kodeks Sponsoringu Kultury podpisany
Sponsoring powinien być prowadzony w sposób, który nie będzie zagrażać przedmiotom artystycznym lub budowlom historycznym - to jeden z punktów Kodeksu Sponsoringu Kultury, który dziś podpisał m.in. szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski.
30-11-2011
Białystok. Budżet kulturalny pozytywnie zaopiniowany
Najwięcej uwagi poświęcono dofinansowaniu Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz festiwalu Pozytywne Wibracje. Ale radni z komisji kultury i promocji miasta zaopiniowali projekt budżetu bez żadnych zmian
30-11-2011
Łódź. 110 zł dla łodzianina na kulturę
Komisja kultury chce, by budżet wydziału kultury w przyszłym roku wyniósł 79,8 mln zł. Przy 726 tys. mieszkańców na jednego łodzianina przypadnie niecałe HO zł. Jakub Wiewiórski, dyrektor wydziału kultury, przedstawił na posiedzeniu komisji kultury projekt budżetu wydziału kultury na 2012 r.
30-11-2011
Warszawa. Najwięcej stracą teatry
Na kulturę miasto planuje wydanie w przyszłym roku o blisko 24 miliony złotych mniej. Kto na tym straci? Najwięcej w stosunku do ubiegłorocznego budżetu, bo prawie 12 milionów, stracą teatry - piszą Agnieszka Kowalska i Dorota Wyżyńska w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
30-11-2011
Warszawa. Wybrano wiceprzewodniczących senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu
Senatorowie PO Andrzej Grzyb i Aleksander Świeykowski oraz senator PSL Andżelika Możdżanowska zostali w środę wybrani na wiceprzewodniczących senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Komisja w pierwszej kolejności zajmie się projektem ustawy budżetowej w części dotyczącej wydatków na kulturę.
28-11-2011
Opole. Kryzysowe instrukcje u Kochanowskiego
Z powodu oszczędności w Teatrze im. Kochanowskiego zwolniono trzech aktorów. W teatrze wprowadzono też m.in. żelazną dyscyplinę, jeśli idzie o zużycie mediów.
28-11-2011
Sztuka oszczędnego gotowania wody
Dla opolskiej kultury nadchodzi chudy rok. Teatr Kochanowskiego zwolnił już troje aktorów, a filharmonia zmniejszyła orkiestrę o 20 osób. Instytucje finansowane przez samorząd województwa dostaną nieco ponad 29 mln zł, czyli 5,7 mln zł mniej niż w tym roku. Planuje się zmniejszyć wydatki o ok. 17 procent - pisze Iwona Kłopocka w Nowej Trybunie Opolskiej.
25-11-2011
Olsztyn. Teatr Lalek dostaje po kieszeni
Olsztyńska kultura dostanie w przyszłym roku mniej pieniędzy. W najgorszej sytuacji znajdzie się Olsztyński Teatr Lalek, który już zapowiada rezygnację z niektórych premier, sprzedaż autobusu i likwidację Trzydniówki Teatralnej.
25-11-2011
Opole. Teatr Kochanowskiego zaciska pasa
Z Teatru Kochanowskiego będzie musiała odejść trójka aktorów: Grażyna Kopeć, Jarosław Dziedzic i Przemysław Czernik. Pracę straci też czterech pracowników technicznych. Teatr nie tylko oszczędza na czym się da, ale i zapowiada zmiany w swoim repertuarze
24-11-2011
Białystok. Przebudowa sceny u lalkarzy
Istniejący prawie od 60 lat Białostocki Teatr Lalek nareszcie doczeka się remontu najważniejszego elementu. Scena na głównej sali przejdzie prawdziwą technologiczną metamorfozę.
24-11-2011
Dresik, paluszki, chichoty - radni mało kulturalni
- Jak jest kryzys, to nie oszukujmy się, pierwsze z czego rezygnujemy, to sport i kultura - mówiła na środowej komisji dyrektor biura planowania budżetowego. Sport w przyszłym roku - wiadomo - jako jedyny nie straci. W ogonie priorytetów miasta wlecze się więc już tylko kultura. Pewnie dlatego i tę komisję radni traktują per noga - pisze Agnieszka Kowalska w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
19-11-2011
Gorzów Wlkp. Marszałek da na remont Teatru Osterwy
Zarząd województwa ma już projekt budżetu na przyszły rok. Wielkich inwestycji w kulturze nie będzie. Jedyna nowa to remont teatru w Gorzowie.
17-11-2011
Radom. Największe cięcia w kulturze
To ma być budżet, który wszystkich zmobilizuje do oszczędzania - przekonuje skarbnik miasta Sławomir Szlachetka. Na pewno pasa zaciskać będą musiały placówki kultury, a także sam magistrat, bo na ich utrzymanie pieniędzy jest mniej
16-11-2011
Łódź. Festiwale z wieloletnimi umowami?
Zamieszania wokół festiwali ciąg dalszy czy kolejny etap wypracowywania zasad, według których przyznawane jest miejskie dofinansowanie organizatorom imprez? W środę na sesji Rady Miasta Łodzi głosowany ma być projekt uchwały prezydent Hanny Zdanowskiej.
16-11-2011
Opolskie. Zaciskanie budżetowego pasa
Oszczędności w wysokości 56 mln zł uderzą w urzędników, ale w jeszcze większym stopniu w instytucje podległe marszałkowi: teatr, filharmonię, muzea, sport.
16-11-2011
Włocławek. Zbudują Centrum Kultury Browar B
Włocławski ratusz ogłosił przetarg na budowę Browaru B - największego centrum kultury w mieście. W ośrodku będą się odbywały koncerty, wystawy, zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży oraz targi i szkolenia. Inwestycja może pochłonąć 37,5 mln zł, niemal połowę dostaniemy z Unii Europejskiej.
10-11-2011
Wrocław. Wytwórnia Filmów Fabularnych państwową instytucją kultury
Wrocławska Wytwórnia Filmów Fabularnych decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego została w środę przekształcona w państwową instytucję kultury - Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA).
07-11-2011
Marszałek o kulturze
- To kultura jest i będzie marką miasta i regionu - zapewnia Krzysztof Hetman, marszałek województwa i zapowiada, że podległe mu instytucje muszą przygotować się na zmiany. Rozmowa w Gazecie Wyborczej - Lublin.
03-11-2011
Opole. Miasto szuka kasy na teatr
Jest szansa, że w przyszłym roku ruszy przebudowa Opolskiego Teatru Lalki i Aktora Inwestycja wypadła z planów inwestycyjnych miasta we wrześniu ze względu na trudną sytuację finansową budżetu.
28-10-2011
Poznań. Biuro Festiwalowe: rewolucja w poznańskiej kulturze?
Nie czekając na grudniowy Kongres Kultury władze Poznania pracują nad reformą systemu przyznawania dotacji na wydarzenia kulturalne.
26-10-2011
Podlasie. Stypendyści marszałka
Spektakl teatralny z udziałem niewidomych, płyta, stworzenie zespołu, koncerty - będą możliwe m.in. dzięki stypendiom artystycznym przyznanym przez Zarząd Województwa Podlaskiego.