powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Premierowe pokazy w ramach TR DOC

18, 19 i 20 listopada TR Warszawa zaprasza na pokazy spektakli młodych artystek i artystów teatru w ramach przeglądu dokumentalnych spektakli TR DOC.

Przegląd realizowany jest wspólnie z festiwalem Sopot Non-Fiction i Bemowskim Centrum Kultury. W programie przeglądu znajdują się dwa premierowe przedstawienia, zrealizowane w koprodukcji TR Warszawa z Fundacją Teatru BOTO z Sopotu, przy wsparciu festiwalu Sopot Non-Fiction, Bemowskiego Centrum Kultury i Warszawa.doc. Pokaz pierwszego premierowego przedstawienia odbędzie się dziś o godzinie 20.00. "Piłkarze" Krzysztofa Szekalskiego w reżyserii Małgorzaty Wdowik (na zdjęciu) to połączenie teatru dokumentalnego, treningu sportowego i performansu. Tekst powstał na bazie wywiadów z młodymi piłkarzami z polskich klubów o ich doświadczeniach i pracy z ciałem. Choreografia wykorzystuje elementy gry piłkarskiej oraz gesty, jakie wykonują piłkarze na boisku. W projekcie obok aktora Dobromira Dymeckiego biorą udział młodzi piłkarze: Kacper Wdowik i Wiktor Bagiński. W piątek o godzinie 17.00 odbedzie się także pokaz warsztatowy spektaklu "KIM" według tekstu Michała Szymaniaka w reżyserii Elżbiety Depty to pierwszy w Polsce drag-up, czyli połączenie występu drag queen ze stand-upem. W ramach TR. DOC pokazany zostanie także spektakl Tomasza Szczepanka "Warsaw Calling".

Szczegołowe informacje znajdują się na stronie:www.trwarszawa.pl.

***

"Piłkarze"

Artyści o projekcie: Przeprowadzaliśmy wywiady z młodymi piłkarzami, rozmawialiśmy o ich doświadczeniach i o pracy z ciałem. W piłkarskim środowisku język/sposób mówienia o ciele jest wspólny, myśli się o nim jak o maszynie, narzędziu pracy. Natomiast brakuje piłkarzom słów, kiedy padają pytania o seksualność, znaczenie koloru skóry, emocje, doświadczenie ciała poza boiskiem. Piłkarz dla większości pozostaje niemy, a jego ewentualnym narzędziem buntu staje się jego ciało. Szukając źródła motywacji i determinacji piłkarzy, wiążącej się z przekraczaniem granic swojej fizyczności, seksualności i agresji wymierzonej we własne ciało, zadaliśmy sobie pytanie: dlaczego tak istotne w naszej kulturze jest powielanie wizerunku piłkarza i nie dopuszczanie żadnych odstępstw od normy?

18.11, godzina 20.00

19.11, godzina 19.00

***

"Kim"

"KIM" to sztuka luźno oparta o życiową historię i postać Kim Lee - drag queen pochodzącej z Wietnamu. Kim Lee to wcielenie Andy'ego - mężczyzny, który przyjechał do Warszawy, by studiować fizykę plazmową. Postać Kim Lee staje się punktem wyjścia do szerszej wypowiedzi o kondycji współczesnego człowieka. KIM to pytanie o to, co konstytuuje nasze postrzeganie siebie. Czy wciąż możemy swobodnie lawirować pomiędzy tożsamościami, czy raczej narracja jest nam z góry narzucona? Jakie jest znaczenie słów obcy, inny i czy wszyscy jesteśmy dziś imigrantami?

pokaz warsztatowy: 18.11, godzina 17.00

kolejne pokazy: 11.12, godzina 17.00, 20.00

***

"Warsaw Calling"

Spektakl o warszawskim życiu klubowym. Bohaterami przedstawienia jest czwórka młodych ludzi, których zupełnie przypadkowe spotkanie w trakcie weekendowego wyjścia na miasto, staje się początkiem opowieści o współczesnych młodych mieszkańcach stolicy, ich codzienności i o odpowiedzialnosci za swiat, w którym wszyscy zyjemy.

Tomasz Szczepanek: Interesuje mnie ten moment, w którym znalezlismy sie dzis: kiedy swiatowej klasy didzeje przyjezdzaja do nas, a postindustrialne przestrzenie podzieliły los swoich kolezanek z zachodu. Ciekawi mnie ten moment realizacji planów o lepszym swiecie na własnym podwórku. Kolorowe swiatełka, kolorowe drinki, kolorowa karta kredytowa. A historia o weekendowych szalenstwach jest tylko pretekstem do opowiedzenia czegos wiecej, na temat swiata, w którym uczestniczymy na co dzien, czyli zawsze. (...) Oczywiscie poza kwestiami najbardziej spodziewanymi, czyli muzyka, alkoholem, narkotykami, seksem, balansowaniem na granicy prawa i jego brakiem... spektakl zbładzi w rejony nieco bardziej uniwersalne, tzn. bedziemy mówic takze o Bogu, o dobru, o złu, o smierci, o losie, o podatkach, o metrze, o wyborach, a w koncu o odpowiedzialnosci za swiat, w którym wszyscy zyjemy. A wszystko po to, by powrócic do punktu wyjscia, czyli do Warszawy.

20.11, godzina 20.00