powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Uruchomienie platformy internetowej Refugee Atlas

16 listopada o godzinie 19.00 w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera odbędzie się prezentacja atlasu internetowego "Refugee Atlas", którą organizuje Fundacja Strefa WolnoSłowa. Wstęp wolny.

"Refugee Atlas" jest internetowym atlasem wizualnym, który za pomocą montażu fotografii, filmów, obrazów malarskich, tekstów i muzyki ukazuje kulturowe, społeczne i polityczne problemy związane z migracją i doświadczeniem uchodźców. Inspirowany słynnym "Atlasem Mnemosyne" niemieckiego historyka sztuki Aby'ego Warburga atlas ten ukazuje także migrację samych obrazów, gestów, wyobrażeń i motywów kulturowych w przestrzeni i czasie. Zgromadzone w atlasie materiały, podzielone na 20 tablic, mają za pomocą dramatycznych zestawień tworzyć "krótkie spięcia" prowokujące do refleksji, ale także do uznania "długiego trwania" zjawisk, które prezentowane są dziś często w całkowitej izolacji od kontekstu historycznego. Atlas przygotowany przez Pawła Mościckiego powstał w ramach międzynarodowego projektu Fundacji Strefa WolnoSłowa ATLAS.

PROJEKT ATLAS - to międzynarodowe spotkanie i pogłębianie refleksji związanej z pamięcią i dziejami Europy z punktu widzenia ludzi żyjących w czterech europejskich miastach: Warszawie, Paryżu, Antwerpii i Bolonii - migrantów, uchodźców oraz mieszkańców poszczególnych krajów. ATLAS to atlas bez skali, w którym indywidualne, często bliskie nam i codzienne zdarzenia, opisy przestrzeni dzieciństwa i wspomnienia istotnych momentów z życia przeplatają się z ważnymi wydarzeniami z historii najnowszej oraz opowieściami przybyłych niedawno do Europy uchodźców, którzy na scenie sami mówią o tym, co ich spotkało.

Organizator: Fundacja Strefa WolnoSłowa

Partnerzy: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Miasto Szczęśliwe, Stół Powszechny, Cantieri Meticci, CK Points, kunstZ, Instytut Badań Literackich/ Magazyn Widok, Universita di Bologna, ARCI, Muzuem Sztuki Nowoczesnej, Ludoteka Roszada

Projekt współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej - Programu Europa dla Obywateli oraz dzięki wsparciu Evens Foundation

Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.