powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Astana Ballet z Kazachstanu w TW-ON

21 listopada o godz. 19.00. w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej wystąpi Astana Ballet - młody, ale coraz bardziej znany zespół tancerzy z Kazachstanu. Zaprezentuje niezwykle oryginalny program będący połączeniem klasyki światowej oraz motywów narodowych.

Program gali podzielono na trzy części. Pierwsza z nich wypełni "Love loss fear" - jednoaktowy balet opowiadający o życiu i muzyce Edith Piaf oraz Jacquesa Brela. Jego uzupełnieniem będzie, prezentowany po raz pierwszy w Polsce, zestaw narodowych choreografii kazachskich, stanowiący główną pozycję w repertuarze zespołu z Astany. Widzowie zobaczą m.in. "Enlightment" - wariację do wierszy poety Abaia, taniec "Asem Konyr" miniatury Fresk Scytyjski, Kuanamyn (Radość) i "Arular" ("Piękne dziewczyny") z muzyką zespołu ludowego Turan, a także fragmenty baletu Alem. Program nawiązuje do bogatej kultury krajów leżących na Jedwabnym Szlaku, w tym przede wszystkim tradycyjnej muzyki kazachskiej.

W kolejnej części gali znajdzie się balet "Gaia" - barwna, żywa historia o naszej planecie, do muzyki kompozytorów iberyjskich Albeniza i Tavaresa, opowiedziana językiem współczesnej choreografii autorstwa Belga Ricardo Amarante. Gaia to Ziemia, którą tworzą cztery żywioły: woda, ziemia, ogień i wiatr oraz jeden brakujący - las. Wszystkie tworzą całość dzięki której istnieje życie. Ostatnią część wypełni miniatura "Fuego lento" do muzyki m.in. Piazzoli i Shifrina. Również w niej będzie można podziwiać niesamowitą choreografię Amarante, który - według prestiżowego magazynu Dance Europe - "tworzy balet zmysłowy i zarazem zabawny, a jednocześnie bardzo rozwinięty i zaawansowany". Warto dodać, że wspomniana trzecia część gali powstała zaledwie sześć miesięcy

po choreografii do Gai. Dwie różne, ale piękne historie podbiły już serca tysięcy widzów na świecie. Teraz szansę ich zobaczenia mają widzowie w Polsce.

Astana Ballet powstał w 2012 roku, z inicjatywy prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa. Zespół stworzyli absolwenci Szkoły Baletowej w Ałmaty - drugiego co do wielkości miasta w kraju - którzy zadebiutowali rok później. Dziś balet doczekał się tysięcy wielbicieli na całym świecie. Współpracują z nim znani i cenieni choreografowie z różnych krajów: Aigul Tati, Mukaram Avakhri, Gulzhan Tutkibayeva (Kazachstan), Altynay Assylmuratova, Nikolay Markelow, Nikita Dmitrijewski (Rosja), wspomniany Ricardo Amarante, Paul Gordon Emerson (USA), Patrick De Lacroix i Nanet Glushak (Francja).