Poznański Kongres Kultury

19-10-2011
02-12-2016
Nie chodzi o to, żeby wszyscy kochali Szekspira
W grudniu mija pięć lat od Poznańskiego Kongresu Kultury. Czy jest nam w Poznaniu potrzebny nowy kongres, czy można zaszczepić na nasz grunt kilka pomysłów z innych województw i o czym właściwie rozmawiano na październikowym Kongresie Kultury w Warszawie? O tym wszystkim mówi poznański socjolog i badacz kultury Marek Krajewski w rozmowie z Natalią Grudzień i Sylwią Klimek z portalu kulturapoznan.pl.
06-02-2013
"Królowa Śniegu" rządzi w Gdyni. Wielki powrót kultury dla najmłodszych?
Na deskach Teatru Miejskiego w Gdyni po raz pierwszy od lat zagościło przedstawienie dla dzieci. "Królowa Śniegu" w reżyserii Krzysztofa Babickiego została przyjęta ciepło przez młodych widzów i całkiem dorosłych recenzentów. To jaskółka zapowiadająca dobre czasy dla dziecięcej kultury? - zastanawia się Anna Wittenberg w portalu Na Temat.pl.
06-02-2013
Rok wiceprezydenta Poznania Dariusza Jaworskiego
- Moim zdaniem prezydent Jaworski przynajmniej kilkukrotnie rozpoczynając proces konsultacji, a później go porzucając, naruszył podstawowe zasady partnerstwa i przez to doprowadził do ograniczenia konstruktywnego społecznego zaangażowania - o roku działań wiceprezydenta Dariusza Jaworskiego w poznańskiej kulturze z animatorem kultury Marcinem Maćkiewiczem rozmawia Marcin Kostaszuk z Polski Głosu Wielkopolskiego.
04-12-2012
Poznań. Porozmawiają o efektach Kongresu Kultury
Obywatelska Rada Kultury zaprasza 10 grudnia o godz. 19 do CK Zamek na Otwarte Forum Kultury - "Rok po Kongresie". Gośćmi spotkania będą m.in. prezydenci Poznania oraz Przewodniczący Komisji Kultury Rady Miasta Prof. Antoni Szczuciński.
08-11-2012
Sztuka o czterech literach Maryni, czyli co dalej z poznańską kulturą
Instytucja kultury na prowincji - a Poznań jest kulturalną prowincją - ma sens tylko wówczas, kiedy przede wszystkim realizuje misję, służy lokalnej społeczności. Patrząc z tego punktu widzenia, większość naszych instytucji można zlikwidować choćby dziś. Prawie nikt nie zauważyłby ich zniknięcia - pisze Michał Danielewski w Gazecie Wyborczej - Poznań.
03-10-2012
Niepotrzebne konkursy. Nie będzie kadencyjności w gdańskiej kulturze
W Gdańsku nie będzie konkursów na dyrektorów instytucji kultury, choć taką możliwość daje władzom nowelizacja ustawy, o którą zabiegało samo środowisko. Czy chodzi o to, aby dyrektorami byli nadal "swoi ludzie"? - zastanawia się Maciej Sandecki z "Gazety Wyborczej Trójmiasto".
30-05-2012
Poznań. Otwarte Forum Kultury broni Ósemek
Otwarte Forum Kultury przyjęło w poniedziałek oświadczenie w sprawie nie przyjęcia statutu Teatru Ósmego Dnia podczas sesji Rady Miasta Poznania w dniu 22 maja. Obywatelska Rada Kultury poinformowała, że zdecydowała rekomendować swoich reprezentantów do komisji konkursowych na stanowiska dyrektorów poznańskich teatrów.
29-05-2012
Poznań. Oświadczenie Otwartego Forum Kultury
28 maja w Teatrze Nowym w Poznaniu zebrało się Otwarte Forum Kultury zwołane przez Obywatelską Radę Kultury. Podczas obrad zostało sformułowane oświadczenie w sprawie nieprzyjęcia statutu Teatru Ósmego Dnia podczas sesji Rady Miasta Poznania w dniu 22 maja.
28-05-2012
Poznań. Dziś spotkanie Otwartego Forum Kultury
Już w poniedziałek wszyscy chętni mogą przyjść na kolejne zebranie Otwartego Forum Kultury. Początek o godz. 19 w Teatrze Nowym. Spotkanie jest otwarte.
26-05-2012
List Krzysztofa Hoffmanna, członka Obywatelskiej Rady Kultury
Stara historia mówi o zebraniu rady gminy, biednej gminy, na którym planowano wykopać publiczną studnię oraz podjąć dyskusję nad planami radykalnej poprawy życia we wsi. Ponieważ były tylko dwie łopaty, do których na dodatek nikt się nie zgłosił, szybko przystąpiono do drugiego punktu obrad - pisze Krzysztof Hoffmann. Orka na polu kultury
24-05-2012
Poznań. Zaproszenie na Otwarte Forum Kultury
W poniedziałek 28 maja o godz. 19 w Teatrze Nowym odbędzie się spotkanie Otwartego Forum Kultury. Zgodnie z przyjętymi wspólnie zasadami będzie to pierwsze z trzech zebrań w roku, podczas którego Obywatelska Rada Kultury przedstawi sprawozdanie ze swojej działalności.
28-03-2012
Poznań. Obywatelska Rada Kultury chce lepszych konsultacji
Obywatelska Rada Kultury odmówiła udziału w konsultacjach społecznych dotyczących "Programu rozwoju kultury w Wielkopolsce". Powód? Zbyt mało czasu na dyskusję i zła metoda rozmowy z obywatelami.
20-03-2012
Poznań. Otwarte Forum Kultury w CK Zamek
W czwartek 22 marca o godz. 19 w Holu Balkonowym CK Zamek odbędzie się kolejne spotkanie Otwartego Forum Kultur.
02-02-2012
Bo kultura tu naprawdę jest!
Władze miasta nie mogą dłużej twierdzić, że po stronie społecznej nie ma partnera do rozmów. Ale to nie znaczy, że poznańscy obywatele kultury mogą osiąść na laurach - pisze Michał Danielewski w Gazecie Wyborczej - Poznań.
31-01-2012
Poznań. Powołano Obywatelską Radę Kultury
W Poznaniu powołano w poniedziałek Obywatelską Radę Kultury. Ma ona m.in. opiniować projekty lokalnego prawa dotyczącego sfery kultury.
27-01-2012
Poznań. Otwarte Forum Kultury w Teatrze Nowym
23 stycznia 2012 r. Otwarte Forum Kultury przegłosowało uchwałę o powołaniu Obywatelskiej Rady Kultury. Ogłoszono też, że kolejne - wyborcze - OFK odbędzie się 30 stycznia o godzinie 18 w Pawilonie Nowej Gazowni.
27-12-2011
Kryzys kultury w Poznaniu? Nie, ale...
- Słyszę, że od urzędnika nie oczekuje się żadnej kreatywności, a jedynie tego, by rozliczał i sprawdzał. Tymczasem ja chcę wykazywać inicjatywę, bo tu umrę w tym fotelu po prostu - mówi po Poznańskim Kongresie Kultury Agata Grenda, dyrektorka Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego.
23-12-2011
Na początku musi być przejrzystość
- W Poznaniu środowisko jest bardzo zatomizowane. Zasada dziel i rządź powoduje potworną rywalizację w wyścigu o dostęp do środków publicznych. Dlatego organizując kongres, staraliśmy się przekraczać środowiskowe podziały. Chodzi o to, aby nie tworzyć kolejnej elity, która znajdzie się blisko władzy i będzie załatwiała swoje sprawy - mówi Andrzej Maszewski z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, jeden z inicjatorów Poznańskiego Kongresu Kultury, w rozmowie z Romanem Pawłowskim z Gazety Wyborczej.
23-12-2011
Po co są kongresy kultury?
Reformatorski ruch zapoczątkowany dwa lata temu na Kongresie Kultury w Krakowie rozszerza się. Tylko w ostatnich trzech miesiącach odbyły się lokalne kongresy w Bydgoszczy, Łodzi i Poznaniu (ten ostatni przed tygodniem). Na początku roku swój kongres chce zwołać Warszawa - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
20-12-2011
Poznań. Gorąco na Otwartym Forum Kultury
Ponad sto osób pojawiło się w sobotę w Galerii Miejskiej Arsenał na Otwartym Forum Kultury. Jego utworzenie to jeden z postulatów Poznańskiego Kongresu Kultury.
19-12-2011
Poznań. Burza wokół konkursu na dyrektora CK Zamek
Okoliczności konkursu na dyrektora CK Zamek zdominowały pierwsze spotkanie Otwartego Forum Kultury.
07-12-2011
Co nam dał Poznański Kongres Kultury?
Największe osiągnięcie zakończonego w sobotę Poznańskiego Kongresu Kultury to propozycje realnych, systemowych zmian w życiu kulturalnym stolicy Wielkopolski. To one były clou tego wydarzenia. Przyjrzyjmy więc się im bliżej - pisze Michał Danielewski w "Gazecie Wyborczej - Poznań".
07-12-2011
Poznań. Otwarte Forum Kultury zaprasza
8 grudnia Sztab antykryzysowy przestanie istnieć. Powstał równo rok temu jako oddolny ruch obywatelski skupiający przedstawicieli instytucji kultury, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych, artystów i mieszkańców. Dalszą debatę oraz pracę nad wdrożeniem rekomendacji przenosimy do Otwartego Forum Kultury. Pierwsze spotkanie 17 grudnia o godz. 17 w Galerii Miejskiej Arsenał.
06-12-2011
Poznański Kongres Kultury okiem warszawianki
Miałam wrażenie, że bardzo duże są oczekiwania pod adresem Urzędu Miasta. Może źle to odczytałam, ale moim zdaniem nie można oczekiwać, że wszystko za obywateli zrobi miasto i jego instytucje. Trzeba czasem zrobić coś samemu - Poznański Kongres Kultury podsumowuje w Polsce Głosie Wielkopolskim gość imprezy, Alina Gałązka z Inicjatywy Warszawa 2020.
05-12-2011
Poznański Kongres Kultury był próbą sił
Pisząc przed kongresem o kosmetycznym charakterze zmian, jakie zostaną na nim zaproponowane, miałem nadzieję, że aktywność większego grona nie tylko poznańskich badaczy i uczestników kultury nada im szersze uzasadnienie. I tak się stało, choć nie każdy zdołał, albo zechciał to zauważyć - po Poznańskim Kongresie Kultury pisze Marcin Kostaszuk w Polsce Głosie Wielkopolskim.
03-12-2011
Poznań. Zakończył się Poznański Kongres Kultury
Powołanie Otwartego Forum Kultury oraz wprowadzenie zasady przejrzystości w wydawaniu pieniędzy publicznych na kulturę zarekomendowali uczestnicy zakończonego w sobotę Poznańskiego Kongresu Kultury.
02-12-2011
Poznań. Kongres Kultury otwarty mocnymi akcentami
Zaczęło się dowcipnym wprowadzeniem Adama Ziajskiego o wyboistej drodze do "cholernego kongresu". Znacznie poważniej zabrzmiały jednak inauguracyjne przemówienia prezydenta Grobelnego i marszałka województwa. Pierwszy sukces kongresu? Słuchało ich 350 osób, co oznacza nadkomplet uczestników.
02-12-2011
Poznański Kongres Kultury: Jakim językiem mówimy o kulturze?
Mówimy różnymi językami, a najlepszym tego dowodem wypowiedzi uczestników panelu na ten temat: Izabeli Cywińskiej, Ewy Rewers, Jerzego Hausnera, Przemysława Czaplińskiego, Marka "Sanczo" Piekarskiego i Rafała Jakubowicza - pisze Stefan Drajewski w Polsce Głosie Wielkopolskim.
01-12-2011
Poznański Kongres Kultury i złowroga... autostrada
Trudno o bardziej symboliczny moment na refleksję o twórczym potencjale naszego miasta: Poznański Kongres Kultury rozpoczyna się w chwili otwarcia autostrady, łączącej Poznań z całą europejską siecią szybkich dróg. Zgadnijcie Państwo: czy A2 to dla ludzi kultury szansa, czy dopust Boży? - pyta Marcin Kostaszuk w Polsce Głosie Wielkopolskim.
01-12-2011
Poznań. Rozpoczął się Poznański Kongres Kultury
Współuczestniczenia w zarządzaniu miejską kulturą domagają się od lokalnych władz organizatorzy Poznańskiego Kongresu Kultury, który w czwartek rozpoczął się w Poznaniu. Podczas kongresu ma zostać wypracowany nowy model rozwoju kultury w mieście.
30-11-2011
Poznań. Od jutra Poznański Kongres Kultury
Kultura w Poznaniu to duży statek, który ma ambicje odkrycia nowych lądów, ale z wielu powodów zaczął dryfować w nieokreślonym kierunku - z takiego przekonania prawie rok temu zrodziła się idea Poznańskiego Kongresu Kultury, który w dniach 1-3 grudnia odbędzie się w siedzibie Polskiej Akademii Nauk.
26-11-2011
Poznań. Kongres Kultury tuż-tuż
Już w najbliższy czwartek rusza długo oczekiwany Kongres Kultury, wydarzenie, które ma szansę stać się przełomem w zarządzeniu tą sferą życia w stolicy Wielkopolski. Drzwi kongresu będą otwarte dla wszystkich chętnych.
14-11-2011
Poznań. Startują wydarzenia przedkongresowe
Poznański Kongres Kultury coraz bliżej. 1-3 grudnia 2011, Polska Akademia Nauk, ul. Wieniawskiego 17/19.
14-11-2011
Poznański Kongres Kultury czeka na twoją opinię
Inicjatorzy Poznańskiego Kongresu Kultury spróbowali wejść w skórę urzędników, by dokonać zmiany wiążących ich procedur. Pytanie, czy warunkiem rzeczywistej zmiany nie będzie coś odwrotnego: by artystów (w swoim fachu) odkryli w sobie rządzący kulturą urzędnicy? Być może pomogą rozpoczynające się dziś konsultacje przedkongresowe - pisze Marcin Kostaszuk w Polsce Głosie Wielkopolskim.
19-10-2011
Ludzie kultury pytają prezydenta o cięcia
Cięcia w budżecie miasta będą dla kultury trzykrotnie wyższe, niż średni poziom cięć, które proponuje prezydent w skali całego budżetu wydatków bieżących - wyliczyli członkowie Sztabu Antykryzysowego na Rzecz Poznańskiej Kultury. I proszą prezydenta Grobelnego o wyjaśnienia w liście otwartym.
19-10-2011
Poznań. Jak zreformować politykę kulturalną miasta?
Znamy szczegóły grudniowego Poznańskiego Kongresu Kultury. Najważniejszym punktem programu będzie przedstawienie planu reformy polityki kulturalnej miasta.
18-10-2011
Poznań. W grudniu Poznański Kongres Kultury
Zestaw rekomendacji dotyczący sposobu finansowania, zarządzania i promowania kultury przyjmie Poznański Kongres Kultury. Kongres rozpocznie się 1 grudnia i potrwa trzy dni.
03-10-2011
Poznań. Dyskusja "Nowoczesna instytucja kultury" w Polskim
Sztab antykryzysowy na rzecz poznańskiej kultury nie ustaje w pracach nad przygotowaniem Poznańskiego Kongresu Kultury. Już dziś zapraszamy na dyskusję przedkongresową.