powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Sosnowiec. "Cesarz" na scenie Teatru Zagłębia

"Cesarz" - jedna z najbardziej znanych książek Ryszarda Kapuścińskiego, uniwersalna opowieść o władzy - wraca na deski teatralne. Przedstawienie reżyseruje w Teatrze Zagłębia Aneta Głuch-Klucznik. Premiera 5 listopada.

"Mówiło się: ważniejszy jest ten, kto ma częściej ucho cesarskie". W to ucho spływały wszystkie donosy, pochlebstwa, intrygi, pałacowe szmery i zgrzyty. Konkurowali o nie wszyscy ludzie pałacu: służba, urzędnicy, ministrowie. To dzięki rozmowom z nimi Kapuściński zagłębia się w sekrety życia na dworze etiopskiego władcy Hajle Sellasje. Dowiaduje się o służalczości, strachu, konkurowaniu o względy, intrygach, uległości i lizusostwie, które przez lata budowały absolutną władzę cesarza.

- Dla mnie jest to książka nie o cesarzu, a o ludziach dworu, a dokładniej: o tym, jak wygląda, czym się charakteryzuje i co robi z ludźmi fakt, kiedy sięgają po władzę. Siła książki Kapuścińskiego leży właśnie w umiejętność pokazania mechanizmów i zależności między "tymi wyżej" a "tymi niżej" w hierarchii - podkreśla Aneta Głuch-Klucznik, reżyserująca "Cesarza" w Teatrze Zagłębia.

Metaforyczną opowieścią o Hajle Sellasje Ryszard Kapuściński - wybitny reportażysta, nazywany też cesarzem reportażu - zdobył międzynarodową sławę. "Cesarza" uznano za najlepszą książkę roku wg "Sunday Times", stał się światowym bestsellerem i wielokrotnie był wystawiany na teatralnych scenach, ostatnio przed 15 laty.

W Teatrze Zagłębia adaptację przygotował Tomasz Man, scenografię - Marianna Lisiecka, choreografię - Maćko Prusak, muzykę - Marek Otwinowski. Światła reżyseruje Robert Baliński.

Na scenie zobaczymy: Agnieszkę Bałagę-Okońską, Agnieszkę Bieńkowską, Marię Bieńkowską, Ryszarda Celińską, Beatę Deutschman, Michała Bałagę, Przemysława Kanię, Krzysztofa Korzeniowskiego, Tomasza Muszyńskiego, Sebastiana Węgrzyna.

Kolejne wieczorne pokazy spektaklu: 6 listopada, 9 i 10 grudnia.