powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Białystok. Ruszyły próby do "Trans-Atlantyku"

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki ruszyły próby do spektaklu "Trans-Atlantyk" Witolda Gombrowicza. Przedstawienie reżyseruje Jacek Jabrzyk.

"Trans-Atlantyk" jest, jak Gombrowicz sam go nazywa, swoistym 'pamiętnikiem' autora z początku jego pobytu na emigracji w Argentynie, "w obliczu ówczesnej polskiej katastrofy". Gombrowicz wielokrotnie wypowiadając się na temat tego utworu, podkreślał osobistą perspektywę patrzenia na sprawy w nim opisane. "Trans-Atlantyk" w pierwszym rzędzie traktuje o indywidualności artysty, szerzej - jednostki, uwikłanej w rozmaite społeczne relacje. Jest próbą wyzwolenia się od 'presji życia zbiorowego', od wszelkich powinności, jakie zbiorowość jednostce narzuca. Czy to w ogóle możliwe? To główne pytanie "Trans-Atlantyku".

Za scenariusz oraz reżyserię spektaklu odpowiada Jacek Jabrzyk [na zdjęciu]. To już jego kolejna realizacja w białostockim Teatrze Dramatycznym. W 2014 roku odbyła się premiera wyreżyserowanego przez niego "Rewizora" Nikolaja Gogola. Scenografię i kostiumy

do "Trans-Atlantyku" przygotowuje Bartholomäus Martin Kleppek. Choreografią zajmuje się Mikołaj Mikołajczyk, a muzykę stworzył Jakub Orłowski.

W spektaklu zagrają Justyna Godlewska-Kruczkowska, Ewa Palińska, Katarzyna Siergiej, Monika Zaborska-Wróblewska, Bernard Bania, Krzysztof Ławniczak, Rafał Olszewski, Patryk Ołdziejewski, Sławomir Popławski, Piotr Półtorak, Piotr Szekowski, Marek Tyszkiewicz, Franciszek Utko oraz gościnnie: Andrzej Kłak i Miłosz Pietruski.

Premiera "Trans-Atlantyku" odbędzie się 17 grudnia o godz. 18.00 na dużej scenie Teatru Dramatycznego. Spektakl będzie można zobaczyć także 18 grudnia o godz. 18.00.

Bilety

w cenie: 50 zł - premiera, 40 zł - normalny, 35 zł - ulgowy, 20 zł - szkolny, 20 zł - studencki (zniżka 50% na legitymację do 26 roku życia), 5 zł - bilet dla osób bezrobotnych, dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej: dramatyczny.pl/bilety.

31 grudnia o godz. 19.00 Teatr zaprasza na specjalny pokaz sylwestrowy. W ten szczególny wieczór na widzów będą czekały dodatkowe atrakcje i niespodzianki oraz lampka szampana. Bilety na Sylwestra w cenie 120 zł oraz 100 zł dla emerytów i rencistów dostępne są także