powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Performans Łukasza Surowca na placu Ratajskiego

Od wczoraj do 30 października, przez witryny lokalu, mieszczącego się na placu Cyryla Ratajskiego, można oglądać spektakl Łukasza Surowca "Przychodnia", prezentowany w ramach projektu "Performanse wspólne".

1. "Przychodnia" to spektakl, którego głównymi bohaterami oraz tematem mają stać się często nieuleczalnie chorzy i aktywnie pijący alkoholicy, którzy nie chcą lub nie są w stanie podjąć terapii uzależnień.

2. "Przychodnia" to miejsce pracy dla wykluczonych aktywnych alkoholików. Ich zadanie będzie polegać "zagraniu" roli pacjenta poddającego się terapii. Po przyjściu do Przychodni i po rejestracji każdy pacjent będzie mógł poczekać w ciepłej poczekalni na wizytę lekarza.

3. "Przychodnia" to projekt badawczy. W rolę medyków wcielą się lekarze, antropolodzy, antropolodzy medyczni, socjologowie. Wizyta w gabinecie opierać się będzie na rozmowie pomiędzy lekarzem a pacjentem, która będzie transmitowana na żywo przed wejściem do Przychodni.

4. "Przychodnia" to prototyp. Projekt poprzez aktywizację i zaangażowanie osób aktywnie pijących, jest przykładem programu, w tym wypadku badawczo-artystycznego, do którego poprzez pracę włącza się tych, których większość programów wyklucza.

5. Spektakl można oglądać przez witryny lokalu, mieszczącego się na placu Cyryla Ratajskiego (adres: ul. Młyńska 7, wejście od strony placu Cyryla Ratajskiego 6a, Poznań) od środy 26 października do niedzieli 30 października, w godzinach 9:00 - 13:00 i 15:00-19:00.

***

Łukasz Surowiec (ur. 1985) - polski artysta interdyscyplinarny, rzeźbiarz, performer, twórca filmów wideo, autor akcji społecznych. Związany z Art Agendą Nova w Krakowie i CSW Kronika w Bytomiu. Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 2007-2009 student Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Universität der Künste w Berlinie w latach 2009-2010. W swoich obiektach i interwencjach artystycznych Surowiec wnika i bada aktualne stosunki społeczne, podejmuje również zagadnienia historyczne i polityczne. Celem jego artystycznych interwencji jest wcielenie w życie inicjatyw i strategii odpowiadających na zagadnienia społeczno-artystyczne. Jego twórczość opiera się na metodzie umożliwiającej poznanie publicznej rzeczywistości, ze zwróceniem uwagi na jednostki marginalizowane. W swojej działalności artystycznej podejmuje aktualne kwestie społeczne, wychodząc także poza mury oficjalnych instytucji sztuki.

***

W ramach projektu "Performanse wspólne" Agaty Podemskiej i Pauliny Skorupskiej

Wsparcie finansowe: MKiDN, Miasto Poznań

Organizator: Fundacja Mały Dom Kultury

Współpraca: Klub Dragon, Teatr Ósmego Dnia, ZKZL

Patron medialny: Radio Afera