powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Premiera "Rozmów uchodźców" w Muzeum POLIN

9 listopada o godz. 19.00 w Muzeum POLIN odbędzie się premiera spektaklu "Rozmowy uchodźców" w reż. Andrzeja Pakuły. To trzeci spektakl powstały w ramach projektu "TUMULT! Teatr w muzeum".

Nacjonalizm, ksenofobia, rasizm, łamanie praw człowieka, autorytaryzm, propaganda czy cenzura - to wszystko prowadzi do czarnej wizji Europy, kontynentu pogrążonego w chaosie prawicowej ideologii.

O tym opowiada spektakl "Rozmowy uchodźców" w ramach projektu "TUMULT! Teatr w muzeum". Premiera już 9 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Przedstawienie rozgrywa się w dwóch przestrzeniach. Pierwsza z nich to zapiski Bertolta Brechta jako niemieckiego uchodźcy politycznego w latach trzydziestych. Drugą tworzą współczesne obrazy, urywki przemówień politycznych i przykłady manipulacji składające się na naszą rzeczywistość polityczną.

Ofiarą tych manipulacji jest dziś uchodźca - postać bezosobowa, abstrakcyjna, obecna głównie w mediach i oderwana od realnej sytuacji rozgrywającej się na wodach Morza Śródziemnego. Uchodźca stał się symbolem zagrożenia i ma stanowić uzasadnienie nowego nacjonalizmu rozlewającego się po całej Europie.

Spektakl opowiada o Europie pogrążonej konfliktami i kryzysami (społecznymi, uchodźczymi, politycznymi). Aktorzy przedstawią wizję Starego Kontynentu pogrążonego przez rozpad wspólnoty, a szczególnie Unii Europejskiej. Opowiedzą o zauważalnej dziś społecznej potrzebie powrotu do państw narodowych przejmowanych dziś przez skrajną prawicę.

Jakie są mechanizmy odradzania się skrajnych ruchów narodowych? Jak wykorzystywane są media, jak nami manipulują? Jak społeczeństwo zmienia się pod ich wpływem? Temu właśnie przyjrzą się twórcy "Rozmów uchodźców"., którzy wedle zalecenia Brechta, pragną spojrzeć na spektakl europejskiej polityki jak na mecz bokserski, w którym widz zna reguły widowiska. Pomogą w tym songi zaczerpnięte z Brechta i teatru epickiego, filmy kina apokaliptycznego, animacje, a nawet gry komputerowe.

Zapraszamy na spektakle 9, 10 i 14 listopada, godz. 19.00 w Muzeum POLIN.

Bilety do nabycia w kasach Muzeum POLIN oraz na stronie http://www.bilety.polin.pl/

25 zł - bilet normalny

15 zł - bilet ulgowy

Więcej o projekcie "TUMULT: teatr w muzeum": http://www.polin.pl/pl/tumult

***

WARSZTATY

Publiczność ze szkół ponadgimnazjalnych zapraszamy również na warsztaty towarzyszące premierze!

Warsztaty pomogą w zrozumieniu przesłania "Rozmów uchodźców" i pogłębienia poruszanych w nim tematów. Będą prowadzone metodami aktywnymi i rozszerzają temat równości i walki z dyskryminacją.

Terminy: 10, 14, 16, 17 lub 18 listopada

Godziny: 10.15 - 12.15 lub 13.00 - 15.00

Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem: mmossakowska@polin.pl

***

DYSKUSJA

Nacjonalizm będzie również przewodnim tematem najbliższego spotkania z cyklu "Kłopoty z tożsamością".

Dziś, gdy dużo mówi się nacjonalistach i popularności jaką zdobywają w Polsce i Europie, szczególnie warto zastanowić się nad źródłami tego zjawiska i zadać pytanie o tożsamość nacjonalisty. Kim on/ona jest? Jakie są jego wartości, idee, światopogląd ? Skąd tak wielka popularność ONR i z czego wnikają postawa i kazania księdza Międlara.

Prowadzenie: Anna Wacławik-Orpik

Paneliści: prof. Wojciech Burszta, prof. Przemysław Czapliński

7 listopada, godz. 18.00, wstęp wolny